چگونه همسر خوب و والدینی شاد و قوی باشیم | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چگونه همسر خوب و والدینی شاد و قوی باشیم

چگونه همسر خوب و والدینی شاد و قوی باشیم

 • منتشر شده در ۰۵-۰۳-۹۷
 • 1373 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
چگونه بعد از به دنیا آمدن فرزند، همسر خوب و والدینی شاد و قوی باشیم

همسر خوب و والدینی شاد و قوی ؛ دو موضوعی که گاهی با به دنیا آمدن فرزند تبدیل به یک چالش برای زوج‌های جوان می‌شود. اما چگونه می‌توانی هم یک همسر خوب و عاشق و هم والدینی شاد و قوی و مسئولیت‌پذیر باشیم؟

 

بعد از به دنیا آمدن فرزند برای رابطه همسران چه اتفاقی می‌افتد

 

بعد از به دنیا آمدن فرزند برای رابطه همسران چه اتفاقی می‌افتد

 

اگر شما هم از آن‌دسته زوج‌هایی هستید که لقب «همسر خوب» برازنده شماست اما بعد از به دنیا آمدن فرزندتان زندگی مشترک‌تان مختل و دچار تغییرات غیر‌قابل پیش‌بینی، البته از نظر خودتان شده‌اید، اصلا نگران نباشید. باید به شما بگوییم که تمام این پیشامدها طبیعی و میان تمام زوج‌های جوان مشترک هستند. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید طبق یک تحقیق که توسط دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا انجام شده، ۹۲درصد زوج‌های موفقی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از به دنیا آمدن فرزند زندگی‌شان مختل و پیچیده شده یا خیر جواب‌شان «مثبت» بود.

حدود یک چهارم از این زوج‌ها گفته بودند که تا ۱۸ ماهگی فرزندشان آن‌قدر پریشان و مضطرب بودند که حتی گاهی به این فکر می‌کردند که با صاحب فرزند شدن چه کار اشتباهی مرتکب شده‌اند.

در حقیقت به نظر می‌رسد که هیچ مرحله‌ای از زندگی به اندازه ۱۸ ماه نخست تولد فرزند سخت و طاقت‌فرسا نیست. اما خبر خوب این است که این شرایط موقتی است و هیچ‌گاه روابط شما و همسرتان تحت‌تاثیر این مسائل اینقدر پیچیده و سردرگم باقی نمی‌ماند.

 

همسران خوب بعد از تولد فرزند باز هم شاد و قوی باقی می‌مانند

 

همسران خوب بعد از تولد فرزند باز هم شاد و قوی باقی می‌مانند

 

شاید برای‌تان جالب باشد اما طبق آمار رسمی و تحقیقات میدانی صورت گرفته اوضاع برای تمام زن و شوهرها به همین منوال نیست. برخی زوج‌های جوان با وجود به دنیا آمدن عضو جدید خانواده همچنان قوی و شاد و البته صمیمی باقی می‌مانند. اما راز موفقیت این زوج‌های شاد و قوی چیست؟ حقیقت این است که شاد و قوی بودن این زوج‌ها به معنای عدم وجود مشکلات مرسوم این مرحله از زندگی نیست اما مسئله اینجاست که این زن و شوهرهای موفق با یکدیگر صحبت می‌کنند. این زوج‌ها هم دچار طغیان و انفجار ناشی از خستگی و سردرگمی می‌شوند اما پای درد و دل هم می‌نشینند و بدون مقصر دانستن یکدیگر و بدون قضاوت به حرف‌های هم گوش می‌دهند، تقسیم وظایف می‌کنند و تمام بار مسئولیت فرزند تازه متولد شده بر عهده مادر نیست.

 

چگونه همسران خوب می‌توانند روابط مشترک‌شان مدیریت کنند

 

چگونه همسران خوب می‌توانند روابط مشترک‌شان مدیریت کنند

 

حتی یک زن قوی و همسر خوب هم بعد از زایمان به احتمال زیاد به افسردگی مبتلا می‌شود. این مسئله به خاطر تغییر هورمون‌ها و شرایط عجیب و پیچیده تازه امری طبیعی است. بهترین کار این است زمانی که آرام و خونسرد هستید با همسرتان صحبت کنید. این کار را به ساعت ۲ بامداد موکول نکنید. کودک‌تان را به شب‌ها زود خوابیدن عادت دهید و با هم وقت بگذرانید. در این میان حتی ممکن است با هم بحث کنید و اختلاف نظر داشته باشید. بحث و اختلاف نظر در موارد روزمره امری طبیعی و نشانه نرمال بودن شما و رابطه‌تان است. اما یادتان باشد به هیچ‌وجه جلوی فرزندتان، هر چقدر هم کوچک باشد، با هم بحث نکنید.  در روز حتی در حد حداقل ده دقیقه با یکدیگر صحبت کنید و وقت بگذرانید.در مورد اتفاقاتی که در طول روز رخ داده با هم صحبت و همفکری کنید. مطمئن باشید همین وقت‌گذرانی‌های اندک و اتفاقات کوچک در ماه‌های نخست تولد کودک بعدها اثرات مثبت و سازنده‌ای در روابط و زندگی مشترک‌تان خواهد داشت.

 

حتما بخوانید  5 روش ساده و مطمئن برای داشتن یک رابطه زناشویی شاد و سالم

آیا کودک متوجه شادی یا غم والدینش می‌شود؟

 

آیا کودک متوجه شادی یا غم والدینش می‌شود؟

 

شاید فرزند نوزادتان چندان متوجه وضعیت غیر‌عادی اوضاع نباشد اما شک نکنید که اگر فرزند دیگری در خانه دارید بیشتر مراقب رفتار و تن صدای‌تان باشید. کودکان بزرگ‌تر به خصوص در سنین پیش‌دبستانی و دبستان متوجه تمام اتفاقات هستند و در ذهن‌شان با استدلال‌های خودشان به تجزیه و تحلیل این مسائل می‌پردازند. زمانی که مادر یا پدر غمگین هستند و یا با هم مشکل دارند حتی اگر به وضوح این مسائل را بیان نکنند، کودک‌شان متوجه وضعیت غیرعادی اوضاع می‌شود. اگر کودک‌تان دانش‌آموز است این مسائل نه تنها روحیه بلکه وضعیت درسی او را در مدرسه تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و نخستین نشانه آن افت درسی کودک است.

 

یک همسر خوب شوهرش را فراموش نمی‌کند

 

طبیعی است که با تولد نوزاد تمام هم و غم مادر متوجه موجودی ضعیف و بی‌دست‌و‌پا می‌شود که توانایی انجام هیچ کاری را ندارد. در این شرایط ممکن است حتی زن، نیازهای شوهرش را فراموش کند یا به دلیل مشغله زیاد نادیده بگیرد. اجازه ندهید احساس طرد‌شدگی به همسرتان دست دهد. با همان زمان اندکی که دارید محبت‌تان را به همسرتان ابراز کنید و به او نشان دهید که همچنان به او توجه و محبت دارید. البته همان‌طور که گفتیم این مسئله و همدلی باید دوطرفه باشد.

 

یک پدر خوب همسرش را تنها نمی‌گذارد

 

یک پدر خوب و وظیفه‌شناس باید بداند که باید همراه همسرش باشد. در تمام مراحل از دوران بارداری گرفته تا پس از آن پا به پای او بیاید و قدم بردارد. اگر فرصت دارید و شرایط شغلی‌تان اجازه می‌دهد حتما در تمام ویزیت‌های دوران بارداری همراه همسرتان باشید. در مراقبت از نوزاد کمک کنید. با همسرتان در مورد اینکه نوزاد به چه وسایلی نیاز دارد صحبت و مشورت کنید. در مورد اتاق خواب و نحوه چیدمان اتاق او و جای خوابش تصمیم گیری کنید. قسمتی از خانه را که بسیار زیبا‌تر، خوش‌رنگ‌تر و دارای تهویه و پنجره مناسب است با نظر هم برای نوزاد تازه متولد شده انتخاب کنید. اگر قرار است رنگ خاصی برای پرده یا دیوار اتاق او انتخاب کنید با هم مشورت کنید. با همسرتان خرید بروید و با در مورد بودجه‌ای که دارید با هم توافق کنید. به این ترتیب برای تبدیل شدن خانم‌تان به همسر خوب و مادری شاد و موفق قدم بزرگی برداشته‌اید.

 

همسر خوب و والدین شاد و قوی چه خصوصیاتی دارند

 

همسر خوب و والدین شاد و قوی چه خصوصیاتی دارند

 

خیرخواه باشید؛ یکی از مهم‌ترین عوامل در دستیابی به عنوان همسر خوب و والدین شاد و قوی «خیر‌خواهی» است. از دم کردن چای صبح‌گاهی برای همدیگر تا به عهده گرفتن خواباندن نوزاد بعضی شب‌ها یا ساعاتی مراقبت از فرزندتان برای دادن زمانی به مادر جهت استراحت کردن از سوی پدر خانواده از جمله مصادیق خیرخواهی در زمان تولد فرزند هستند.

کمک کردن در انجام کارهای منزل؛ طبق یک تحقیق میدانی که در دانشگاه ویرجینیا و در طرح ملی ازدواج انجام شد، هم مردها و هم زن‌ها پس از به دنیا آمدن نوزاد، هنگامی که کارهای خانه به طور یکسان بین آن‌ها تقسیم شده بود، ازدواج‌شان را “بسیار شاد و موفق” توصیف می‌کردند. بنابراین احتمالا تقاضا کردن از شوهرتان برای شستن لباس‌ها یا برعکس خواستن از خانم خانه برای عوض کردن لامپ برق نه تنها بد نیست که می‌تواند در موفق بودن ازدواج‌تان به شما احساس خوبی هم بدهد. گرچه با توجه به خصوصیت «خیرخواهی» شاید بهتر باشد هر کس- زن یا شوهر- داوطلبانه مسئولیت انجام یک کار را به عهده بگیرد.

یادتان باشد شما با به دنیا آمدن فرزندتان فقط پدر و مادر می‌شوید و قطعا شخصیت و خصوصیاتی که در شما نهادینه شده‌اند تغییر نمی‌کنند. اگر با هم مشکل و اختلاف‌نظر دارید پیش از به دنیا آمدن فرزند با هم به توافق برسید. فرزند شما به هیچ‌وجه وسیله‌ای برای حل اختلافات شما نیست. فرزندان شما به مراقبت و محبت با آگاهی نیاز دارند و نباید سپری برای حل اختلافات و مشکلات زناشویی شما باشند. در این صورت لقب والدین شاد و قوی و همسر خوب برازنده شماست.

همسران خوب برای این‌که والدینی شاد و موفقی هم باشند پیش از تصمیم به بارداری و پیش از به دنیا آمدن فرزند برای پرورش و تربیت او برنامه‌ریزی می‌کنند.

همسران خوب و والدین شاد و موفق با هم هماهنگ هستند و اختلاف‌نظرها را با آگاهی و مطالعه حل‌و‌فصل می‌کنند.

همسر خوب کسی است که طرف مقابلش را در به وجود آمدن هر مشکلی از بیماری فرزند تا نامرتب بودن خانه مقصر نداند.

همسر خوب می‌داند که پرورش و تربیت فرزند به عهده زن و مرد است و فقط مادر خانواده مسئول این امر خطیر نیست. در برخورد با یکدیگر موضع منفی نگیرید.

 

حتما بخوانید  رابطه عاطفی شاد؛ 9 نشانه که می‌گویند در یک رابطه عاطفی شاد و سالم هستید

پرورش و تربیت فرزند به عهده زن و مرد است

 

برای احساس خوشبخت بودن تلاش کنید؛ هیچ‌کس به جز خود شما مسئول خوشبختی و شادی زندگی مشترک‌تان نیست.طبق برخی تحقیقات صورت گرفته، بعد از تولد اولین فرزند تنها ۴۸ درصد از مردان از زندگی زناشویی خود راضی می‌مانند و تنها ۲۸ درصد کیفیت رابطه جنسی خود را خوب ارزیابی می‌کنند.برای همسر خوب بودن لازم است مدبر باشید،از یک شخص دلسوز مثل مادر یا خواهرتان بخواهید که چند ساعت از بچه هایتان مراقبت کند و ساعاتی را به تنها بودن یا بیرون رفتن با همسرتان اختصاص دهید.

اگر موضوعی شما را ناراحت کرد ، به جای این که غرولند کنید و یا اینکه دائماً ناله و شکایت کنید صادقانه موضوع را با همسرتان در میان بگذارید. به او اجازه دهید بداند شما چه می خواهید و چه انتظاراتی از او دارید. فراموش نکنید که غرولند کردن و دائماً شکایت کردن نتیجه‌ای به جز ایجاد جوی غمزده و سنگین نخواهد داشت.در هر برهه‌ای از زمان و در هر خانواده ای مشکلات کوچک و بزرگی رخ می‌دهد که ناشی از بزرگ شدن خانواده و افزایش اعضای آن خانواده است. همسر خوب و والدین شاد با صبوری و آگاهی مشکلات را حل می‌کنند.

پیش از به دنیا آمدن فرزند در مورد روش‌های تربیتی و پرورش کودک با همسرتان گفتگو کنید. برای مثال شما هم مثل همسرتان معتقدید کودک باید آنقدر گریه کند تا خوابش ببرد یا راهکارهای دیگری برای بند آمدن گریه کودک دارید؟ یا این‌که برخلاف همسرتان شما معتقدید کودک‌تان بای تمام اسباب‌بازی‌هایش را در سرتاسر خانه پخش‌و‌پلا کند؟ همین مسائل به ظاهر کوچک  و پیش‌و‌پا افتاده ممکن است بعدها تبدیل به منشاء اختلاف میان شما و همسرتان شوند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 2 میانگین: 4]

این مطالب را نیز از دست ندهید

طرز تهیه خورش شمالی نارنج آبی با مرغ و گردو؛ یک خورش ساده و خوشمزه زمستانی

طرز تهیه خورش شمالی نارنج آبی با مرغ و گردو؛ یک خورش ساده و خوشمزه زمستانی

پاییز و زمستان فصل برداشت نارنج است. خواص بی‌نظیر نارنج برای سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست، از ...
 • انتشار: ۰۹-۱۳-۹۷
صرفه‌جویی در مصرف آب؛ 20 روش ساده برای صرفه‌جویی آب

صرفه‌جویی در مصرف آب؛ ۲۰ روش ساده برای صرفه‌جویی آب

«صرفه‌جویی در مصرف آب» فقط یک جمله شعاری نیست. زندگی ما به آب وابسته است و در حال ...
 • انتشار: ۰۴-۱۰-۹۷

دیدگاه‌ها

16 − یک =

در بلاگ افق کوروش

5 مدل مشتری صنعت خرده‌فروشی؛روش‌های تشویق مشتری به خرید بیشتر

چگونه با شرکت افق کوروش کسب و کارمان را تبدیل به فرانچایز کنیم

  «فرانچایز» یکی از پدیده‌های محبوب و مدرن دنیای معاصر در زمینه کسب و کار در سرتاسر دنیاست که منجر به ایجاد الگوهای زنجیره‌ای می‌شود. اگر چه فرانچایز تاریخچه‌ای تقریبا طولانی دارد اما توسعه این روش کسب و کار در اغلب کشورها به سال‌های اخیر برمی‌گردد. شما با «فرانچایز شدن» می‌توانید با داشتن یک سرمایه متوسط کسب و کار و سود خودتان را داشته باشید و در عین حال طر ریسک اقتصادی و ورشکستگی در بازار سرمایه را به کمترین میزان ممکن برسانید. در مجله افق کوروش ما با استناد به کتاب هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید به قلم ...
 • 1462 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۶-۹۷
حال خوب؛ 7 روش موثر و عملی برای داشتن حال خوب

حال خوب؛ ۷ روش موثر و عملی برای داشتن حال خوب

حال خوب و داشتن احساس خوب نسبت به خود از جمله مهم‌ترین عوامل برای پیشبرد زندگی فرد، اجتماعی و شغلی است. وقتی که شما حالتان خوب باشد و وجود خودتان را با تمام کم و کاستی‌ها، تمام و کمال بپذیرید و از آن لذت ببرید می‌توانید تا حدود زیادی در تمام جوانب زندگی موفقیت رو پیش روی خودتان ببیندید. در این مقاله که ترجمه‌ای از سایت روانشناسی  psychology Of Self است به شما می‌گوییم که چگونه با 7 روش موثر و ساده حال خوبی داشته باشید.  
 • 2335 بازدید
 • انتشار: ۱۶-۰۵-۹۷
4 روش اصولی و ایمن غلبه بر ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

۴ روش اصولی و ایمن غلبه بر ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

کمی ترسیدن همیشه امری نرمال و طبیعی است. در حقیقت ترس به شما کمک می‌کند از خودتان در برابر خطرات و صدمات محافظت کنید، خطر را تشخیص بدهید و انتخاب‌های ایمن‌تری داشته باشید. اما گاهی مواردی برای شما ترسناک هستند که ترسیدن از آن‌ها طبیعی نیست. مثلا ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از پرواز و سفر با هواپیما. گاهی این ترسیدن‌ها شما را از جریان نرمال زندگی عقب می‌اندازد و سبب بروز مشکلات بزرگ‌تر در زندگی شما می‌شود. روز 9 اکتبر روز مواجهه با ترس‌ها و غلبه بر ترس‌ است. در مجله افق کوروش به شما می‌گوییم چگونه ...
 • 692 بازدید
 • انتشار: ۱۷-۰۷-۹۷
5 نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه

۵ نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه

تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز مغز همواره یکی از دغدغه‌های انسان‌های امروزی در زندگی مدرن و پرتنش امروزی است. راه‌های زیادی برای تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز وجود دارد که در صورت پیروی از آن‌ها می‌توانید به نتایج خوبی برسید. 5 نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز مغز و تقویت حافظه را از سایت Verrywell Mind  در مجله افق کوروش بخوانید.  
 • 20263 بازدید
 • انتشار: ۱۹-۰۶-۹۷
11 مهارت سازمانی که هر مدیر باهوشی لازم است بداند

۱۱ مهارت سازمانی که هر مدیر باهوشی لازم است بداند

عدم سازماندهی درست اغلب منجر به هرج و مرج و یا افزایش میزان استرس در میان کارمندان یک مجموعه می‌شود. هر سازمانی نیاز به رهبری صحیح دارد. نیاز به داشتن توانایی و مهارت سازماندهی زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که شما رهبری و مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید. در حقیقت زمانی که شما رهبری یک مجموعه را بر عهده دارید سایر افراد مجموعه از شما الهام می‌گیرند و اگر شما در رهبری ناتوان باشید دیگر برای آن‌ها الهام بخش نخواهید بود. 11 مهارت کلیدی سازمانی که هر رهبری برای مدیریت موثرتر باید بداند را از سایت Life ...
 • 131 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۱۱-۹۷