10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

۱۰ سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 • منتشر شده در ۰۳-۱۰-۹۷
 • 181 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
10 سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

آگاهی داشتن در مورد مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی معمولا چالش اغلب کسانی است که قصد دارند در جایی استخدام شوند. از سوی دیگر مصاحبه شغلی یکی حساس‌ترین و تعیین کننده‌ترین و گاهی سرنوشت‌سازترین مراحل در زندگی افراد شاغل است. اکثر افراد دوست دارند بدانند در یک مصاحبه استخدامی به طور معمول چه سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود تا با آمادگی کامل در مصاحبه حاضر شوند و استرس و نگرانی کمتری داشته باشند. یادتان باشد قرار نیست جواب تمام سوالات را بلد باشید و اگر دست و پای‌تان را گم کردید یا پاسخی یادتان رفت خودتان را ببازید. این سوالات و جواب‌ها که محض نمونه این‌جا آورده شده‌اند صرفا برای آمادگی بیشتر شما جهت حضور در مصاحبه‌های شغلی هستند.
۱۰ سوال مهم که معمولا در تمام مصاحبه‌های استخدامی از شما می‌پرسند و بهترین جوابی که شما باید بدهید را از سایت The balance careers در مجله کوروش بخوانید.

۱- در مورد خودتان کمی صحبت کنید

این معمولا نخستین سوالی است که در یک مصاحبه استخدامی از شما می‌خواهند تا به آن پاسخ دهید. بنابراین باید این آمادگی را داشته باشید تا در مورد خودتان صحبت کنید و این‌که چرا فکر می‌کنید برای این شغل مناسب هستید. باید تمرین کنید در مورد خودتان صحبت کنید این صحبت معرفی گونه نه باید خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشد. می‌توانید با صحبت در مورد علاقمندی‌ها و تجربیات‌ مربوط به حوزه کاری صحبت کنید. کمی هم در مورد این حرف بزنید که کجا به دنیا آمده‌اید و سرگرمی مورد علاقه‌تان چه چیزی است. در مورد تحصیلات و علایق و انگیزه‌های‌تان هم کمی حرف بزنید و آن را به موقعیت شغلی مورد نظر ربط دهید. در مورد موضوعاتی حرف بزنید که دوست دارید پر رنگ‌تر باشند و در ذهن مصاحبه کننده باقی بمانند.

۲- چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که مصاحبه کننده از شما می‌خواهد به آن پاسخ دهید این است که چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟ آیا شما بهترین انتخاب برای این پست هستید؟ شما برای یک پاسخ درست و قانع کننده باید حسابی آمادگی داشته باشید. این احتمال همیشه وجود دارید که افرادی با موقعیت تحصیلی و تجربه بیشتر قبل از شما برای همین پست مصاحبه داده باشند پس الان زمانی برای فروتنی نیست. باید قاطع و با اعتماد به نفس کامل به این سوال پاسخ دهید. برای این سوال یک پاسخ قانع کننده، مختصر و مفید داشته باشید. جواب شما به این سوال باید همان چیزی باشد که مصاحبه کننده به دنبال آن است. در این‌گونه موارد علاوه برای توانایی‌های فنی در مورد مهارت‌های ارتباطی خود هم صحبت کنید. توانایی هماهنگی سریع با سایر اعضای مجموعه، توانایی در یادگیری سریع مسائل و مهارت‌های جدید و در مجموع تمرکز کردن روی مهارت‌هایی که دارید می‌تواند مصاحبه کننده را برای استخدام شما قانع کند.

۳- بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی ، پرسش در مورد بزرگ‌ترین نقطه قوت شماست. در پاسخ به این سوال در مورد توانایی‌های‌تان که شما را برای این شغل به فردی خاص و مناسب تبدیل کرده صحبت کنید. همیشه باید جوابی در آستین داشته باشید نشان دهد شما برای این پست شایستگی بیشتری نسبت به سایر نامزدها دارید. برای مثال به جای این‌که از خودتان تعریف کنید و بگویید که حلال مشکلات هستید یک نمونه از تجربه‌های حرفه‌ای خود در این زمینه را مثال بزنید.

حتما بخوانید  20 نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۴- بزرگ‌ترین نقطه ضعف شما چیست؟

صحبت کردن در مورد بزرگ‌ترین نقطه ضعف خودتان به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی ، می‌تواند در نتیجه مصاحبه شما بسیار تعیین کننده باشد. برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است نگویید که نقطه ضعفی ندارید. این یک پاسخ غیر حرفه‌ای است که ممکن است نظر مصاحبه کنندگان را نسبت به شما عوض کند. از خودتان تعریف نکنید. در واقع صادق بودن در این زمینه برای مصاحبه کننده به معنای علاقمندی شما به رشد و بالندگی و پیشرفت است. با این‌همه سعی کنید با مهارت تمام نقاط ضعف خود را به نقطه قوت خود گره بزنید. برای مثال به نمونه‌ای از ضعف‌تان اشاره کنید که به تازگی برای بهبود آن تلاش کرده‌اید و اتفاقا در این زمینه موفق بوده‌اید. یا مثلا بگویید که همیشه با کمال‌گرایی در چالش هستید و به همین خاطر همیشه وقتی می‌خواهید کاری را برای بار نخست انجام دهید بیشتر از حد معمول برای آن وقت می‌گذارید. اما به تازگی یاد گرفته‌اید توازن و تعادل در این زمینه برقرار کنید و فرجه تحویل پروژه را در نظر بگیرید.

۵- چرا شغل قبلی را ترک کرده‌اید یا قصد دارید ترک کنید؟

این هم یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی در سرتاسر دنیاست و بهتر است صادقانه به آن پاسخ دهید. بهتر است حقیقت را بگویید به خصوص اگر در رزومه شما سوابق کاری کوتاه مدت متعدد وجود دارد. در حقیقت بزرگ‌ترین هدف از پرسیدن این سوال این است که مصاحبه کننده دوست دارد بشنود شما دل‌تان می‌خواهد در شرکت آن‌ها رشد کنید، با چالش‌ها روبرو شوید و البته دستپاچه و هول نشوید. یادتان باشد هیچ‌وقت در پاسخ به این سوال و برای توجیه کار خودتان محل کار قبلی، رییس و همکاران قبلی خود را زیر سوال نبرید و از آن‌ها بد نگویید. از موقعیت بهتر پیشرفت در محل کار جدید صحبت کنید و بگویید که دل‌تان می‌خواهد پیشرفت کنید و احساس می‌کنید با تغییر محل کار این پیشرفت سریع‌تر برای شما اتفاق می‌افتد.

۶- چقدر حقوق می‌خواهید؟

شیرین‌ترین و البته مهم‌ترین سوالی که در مصاحبه استخدامی از شما پرسیده می‌شود احتمالا همین سوال است. یک سوال به ظاهر ساده که ممکن است برای افراد بی‌تجربه بسیار خطرناک باشد. بهتر است ابتدا از حدود دستمزد همکاران‌تان باخبر شوید. اما حتما یک مبلغ را درخواست کنید و نگویید که مهم نیست با هر چه شما مد نظرتان است یا بعدا هم می‌توانیم در مورد این قضیه صحبت کنیم. حقوق درخواستی خود را به صورت حدودی بیان کنید. مثلا بگویید بین ۲و نیم تا ۲و هشتصد نه این‌که بگویید بین ۲ تا ۳!

حتما بخوانید  7 راهکار برای این‌که جذاب‌تر و با اعتماد به نفس به نظر برسید

۷- چرا می‌خواهید در این شغل استخدام شوید؟

از جمله مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که گاهی شما باعث می‌شود شما به عنوان مصاحبه شونده دست و پای‌تان را گم کنید این است که چرا می‌خواهید در این شغل استخدام شوید. با این سوال مصاحبه کننده می‌خواهد این را هم بداند که تا چه اندازه شرکت را می‌شناسید و از دامنه فعالیت‌هایش مطلع هستید. بنابراین بهتر است قبل از مصاحبه وقت بگذارید و در مورد شرکت، محصولات و خدمات شرکت و سایر موارد تحقیق کنید.

۸- تا چه اندازه می‌توانید استرس و فشار کاری را تحمل کنید؟

زمانی که هیچ چیز سر جای خودش نیست چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ چگونه با شرایط دشوار روبرو می‌شوید؟ زمانی که به مشکل برخورد یا با مورد اشتباهی روبرو می‌شوید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ این هم یکی از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی است بهترین جوابی که به این سوال‌ می‌توانید بدهید این است که نمونه‌ای از برخورد با این موارد را در شغل قبلی مثال بزنید و بگویید که در آن شرایط چه کرده‌اید. هرگز ادعا نکنید که هرگز یا بندرت استرس را تجربه می‌کنید. البته که باور این مسئله دشوار است و می‌تواند مصاحبه کننده را به این نتیجه برساند که در کار قبلی اصلا فشار کار را تجربه نکرده‌اید و برای روبرو شدن با موقعیت‌های دشوار در محل کار آمادگی ندارید.

۹- یک موقعیت سخت را مثال بزنید که در کار قبلی از پس انجام آن برآمده‌اید

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که نیاز است پیش از مصاحبه حتما به پاسخ آن فکر کنید، مثال زدن یک موقعیت سخت در کار قبلی و نحوه برخورد شما با آن است. در حقیقت مصاحبه کننده می‌خواهد بداند که شما در مواجه با یک موقعیت سخت چه واکنشی از خودتان نشان می‌دهید و چه تصمیمی می‌گیرید. بهتر است جزییات را توضیح دهید و البته از صحبت منفی در مورد دیگران در مواجه با این شرایط خودداری کنید. مصاحبه کننده واقعا می‌خواهد بداند در مواجه با یک موقعیت چالش‌برانگیز موفق باشید.

۱۰- اهداف شما برای آینده چیست؟

نترسید و از اهداف بزرگ‌تان صحبت کنید. صادق و روراست باشید. اگر هدف‌تان این است که در آینده به جایگاه شغلی‌تری بالاتری برسید و به مقام مدیریت و ریاست برسید خجالت نکشید و بگویید. هیچ کس دوست ندارد کسی را استخدام کند که آرزوها و اهداف کوچک و پیش پا افتاده‌ای دارد و چشم‌انداز آینده برای او روشن و امیدوار کننده نیست. پاسخ به این مورد از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی را را با توجه به موقعیت شغلی و شرکتی که با آن در حال مصاحبه هستید تنظیم و متمرکز کنید و مصاحبه‌کنندگان را به این نتیجه برسانید که اهداف بلند مدت شما با موقعیت شرکت هماهنگ است.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۷ قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 3.7]

این مطالب را نیز از دست ندهید

10 فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب سایت تخصصی فیلم IMDb

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب کاربران سایت تخصصی فیلم IMDb

روز 21 شهریور در ایران روز ملی «سینما» است. کمتر کسی است که اهل فیلم دیدن نباشد و ...
 • انتشار: ۰۶-۲۰-۹۷
طرز تهیه رژیمی و غیر رژیمی پنکیک صبحانه با شیر و کره

طرز تهیه رژیمی و غیر رژیمی پنکیک صبحانه با شیر و کره

«پنکیک» یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها برای صبحانه بزرگ و کوچک به خصوص در روزهای سرد زمستان است. پنکیک ...
 • انتشار: ۰۸-۰۷-۹۷

دیدگاه‌ها

20 − یک =

در بلاگ افق کوروش

5 نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه

۵ نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز و تقویت حافظه

تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز مغز همواره یکی از دغدغه‌های انسان‌های امروزی در زندگی مدرن و پرتنش امروزی است. راه‌های زیادی برای تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز وجود دارد که در صورت پیروی از آن‌ها می‌توانید به نتایج خوبی برسید. 5 نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز مغز و تقویت حافظه را از سایت Verrywell Mind  در مجله افق کوروش بخوانید.  
 • 18749 بازدید
 • انتشار: ۱۹-۰۶-۹۷
هرآنچه که در خصوص استرس باید بدانید

هرآنچه که در خصوص استرس باید بدانید

واژه ای نام آشنا برای همه ما است. عاملی که حداقل هر کدام از ما یک بار در زندگی خود و در شرایط مختلفی تجربه کرده ایم: مرگ عزیزان، رسیدن موعد چک، برگزاری مراسم، امتحان و غیره. متاسفانه استرس همانطور که از نامش پیداست، نه تنها زیادی آن برای سلامتی بدن ضرر دارد، بلکه عواقب ناگواری را بر روی رفتار اجتماعی ما و دیگران خواهد گذاشت.   استرس چیست؟   فشار بیش از حد بر روح و جسم شما به گونه ای که زندگیتان را مختل کند را استرس گویند. در واقع استرس بیجا باعث از بین رفتن تعادل جسمی و روحی شما می ...
 • 1546 بازدید
 • انتشار: ۲۰-۰۲-۹۷
3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

۳ دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این نوشتار از سایت Life Hack سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را ...
 • 126 بازدید
 • انتشار: ۰۶-۱۰-۹۷
7 عادت روزانه افراد موفق ؛ موفق‌ها چه خصوصیاتی دارند؟

۷ عادت روزانه افراد موفق ؛ موفق‌ها چه خصوصیاتی دارند؟

افراد موفق چه ویژگی‌های دارند؟ اصلا موفقیت از نظر شما چیست؟ برخی افراد سلامت جسم و روان را نشانه موفقیت می‌دانند و برخی هم برخی هم دنبال قدرت هستند. در این میان عده‌ای سعی می‌کنند نگرشی مثبت نسبت به جهان و رویدادهای پیرامون داشته باشند. با این تفاصیل به نظر می‌رشد معنای موفقیت برای افراد مختلف، متفاوت است. در این نوشتار با ما باشید تا 7 عادت افراد موفق که سبب موفقیت در زندگی کاری و شخصی می‌شود را به شما بگوییم.  
 • 1448 بازدید
 • انتشار: ۲۷-۰۴-۹۷
20 نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

شروع کردن یک کسب و کار جدید یکی از مهم‌ترین اتفاقات در زندگی تمام افراد شاغل است. اما می‌دانید رای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید چه باید کرد؟ در این شرایط شما علاوه بر این‌که باید به خودتان ثابت کنید که کار درستی کرده‌اید و در نقطه درستی ایستاده‌اید لازم است که به همکاران یا کارمندان‌تان هم ثابت کنید که شایسته این شغل و مقام هستید. اگر به تازگی یک کسب و کار جدید راه انداخته‌اید، 20 نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع کسب و کار جدید را از سایت the balance careers در مجله کوروش ...
 • 175 بازدید
 • انتشار: ۲۵-۰۹-۹۷