5 اشتباه وحشتناک که در مصاحبه استخدامی باید از آن‌ها اجتناب کنید | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۵ اشتباه وحشتناک که در مصاحبه استخدامی باید از آن‌ها اجتناب کنید

۵ اشتباه وحشتناک که در مصاحبه استخدامی باید از آن‌ها اجتناب کنید

 • منتشر شده در ۲۵-۱۰-۹۷
 • 927 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
5 اشتباه وحشتناک که در مصاحبه استخدامی باید از آن‌ها اجتناب کنید

 

 

مصاحبه استخدامی می‌تواند به یک خاطر بد یا یکی از خاطره‌های شیرین زندگی شما تبدیل شود. اما معمولا در کمتر مصاحبه استخدامی است که شخص مصاحبه شونده حداقل یک لحظه بد و پر از استرس را تجربه نکرده باشد. تمام مصاحبه‌های استخدامی خوب پیش نمی‌روند و البته این همیشه تقصیر فرد مصاحبه شونده نیست. با این‌همه گاهی برخی اشتباهات به ظاهر ساده روند مصاحبه استخدامی شما را مختل می‌کنند و با اجتناب از آن‌ها می‌توانید روال مصاحبه را مدیریت کرده و به نفع خودتان تمام کنید. ۵ اشتباه مهلک و وحشتناک که در مصاحبه استخدامی نباید هرگز مرتکب شوید و از جمله بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی هستند را از سایت Classy Career در مجله کوروش بخوانید.

 

۱- برای مصاحبه کاملا آماده نیستید

 

برای مصاحبه کاملا آماده نیستید

 

یکی از بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی آماده نبودن شما برای مصاحبه است. البته بعید است مصاحبه‌کنندگان از شما انتظار داشته باشند که هر چیزی را از شما می‌پرسند تمام و کمال بلد باشید. اما اگر می‌خواهید یک پست مهم در شرکت داشته باشید باید حداقل‌ها را در مورد آن بدانید. اگر به تمام سوالات اساسی که از شما می‌پرسند با شک و تردید و بدون آمادگی پاسخ دهید آن‌ها از کجا باید بدانند برای شغل مورد نظر آماده هستید یا نه؟

 

۲- جواب ندادن به سوالات

 

جواب ندادن به سوالات

 

از جمله بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی جواب ندادن یا بد جواب دادن به سوالات مصاحبه‌کنندگان است. اگر متوجه یک پرسش نشدید این طبیعی است که کمی بیشتر توضیح بخواهید تا سوال برای‌تان واضح‌تر شود. در غیر این صورت توضیحات اضافی و بی‌ربط به سوال مصاحبه‌کنندگان، که اغلب به خاطر متوجه نشدن منظور و فحوای کلام از سوی شماست، باعث می‌شود که آن‌ها متوجه این مسئله شوند و در مورد شما یک قدم به عقب بردارند. به سوالات مصاحبه کنندگاه به دقت گوش دهید تا یک جواب مناسب و مشخص بدهید.

 

۳- پوشیدن لباس‌های نامناسب در روز مصاحبه

 

پوشیدن لباس‌های نامناسب در روز مصاحبه

 

این یکی از مهلک‌ترین و بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی است. برای مصاحبه استخدامی باید هوشمندانه و حرفه‌ای لباس بپوشید. اگر در مصاحبه استخدامی شرکتی قرار است حاضر شوید که در مورد لباس پوشیدن زیاد سخت‌گیر نیستند و لباس فرم برای کارمندان ندارند، به این معنی نیست که با جوراب شلواری یا یک پیراهن رنگی و پر نقش و نگار در روز مصاحبه آن‌جا حاضر شوید. برای روز مصاحبه یک لباس تمیز و اتو کشیده بپوشید. حتما دوش بگیرید. مراقب بوی بدن و بوی دهان‌تان باشید. یک عطر ملایم بزنید. بوی تند و تیز و گرم عطر و اودکلن شما می‌تواند به اندازه بوی عرق بدن برای مصاحبه کنندگان کلافه کننده باشد. مراقب باشید شوره سر روی لباس تیرهتوی ذوق نزند.

شاید باورتان نشود اما نحوه لباس پوشیدن شما بی‌درنگ روی نظر مصاحبه کنندگان تاثیر خواهد گذاشت و در رد یا قبولی شما یکی از فاکتورهای اساسی و تعیین کننده است. منظور این نیست که خیلی اتو کشیده و عصا قورت داده باشید، کافی است درست و مرتب و اصولی لباس بپوشید. اگر جایی که قرار است برای مصاحبه استخدامی بروید فرم و قانون خاصی برای لباس پوشیدن دارد، حتما قبل از روز مصاحبه در مورد آن از افراد مطلع مثل حراست یا اطلاعات شرکت پرس و جو کنید. به این ترتیب نه شما غافلگیر می‌شوید نه مصاحبه کنندگان را دو دل می‌کنید. در مجموع لباسی بپوشید که هم اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرد و هم اعتماد روسا را نسبت به شما جلب کند. بهترین رنگ‌ها برای روی روز مصاحبه استخدامی رنگ‌های خنثی و ملایم هستند.

 

۴- زیاد یا کم حرف زدن

 

زیاد یا کم حرف زدن

 

می‌دانستید فقط یک خط باریک میان زیاد صحبت کردن و دادن اطلاعات بیش از حد و ندادن پاسخ‌های کافی به مصاحبه‌ کنندگان وجود دارد؟ در حقیقت یکی از بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی بیش از حد یا کم حرف زدن است. هم زیاد صحبت کردن می‌تواند برای شما یک امتیاز منفی باشد و هم کم و خیلی مختصر صحبت کردن. هر دو این حالت‌ها سبب می‌شوند که مصاحبه کنندگان نتوانند به ارزیابی مشخصی در مورد توانایی‌های شما برسند.

به سوالات پاسخ کافی و روشن بدهید. سعی نکنید اگر در مورد سوالی که پرسیده می‌شود اطلاعات کافی ندارید پاسخ پرت و طولانی بدهید و حاشیه بروید. این مسئله احتمالا در نظر مصاحبه کنندگان نشانه بی‌دقت و حواس پرت بودن شماست. در ضمن یادتان باشد اگر برای شما هم سوالی پیش آمد حتما از مصاحبه کننده بپرسید. این رفتار شما سبب می‌شود تا در نظر مصاحبه کنندگان فردی نکته سنج و تیزبین به نظر برسید.

 

۵- غیبت کردن و بدگویی در مورد محل کار قبلی

 

حتی اگر آخرین شرکتی که در آن‌جا شاغل بوده‌اید یک جای افتضاح و غیر حرفه‌ای بوده به هیچ وجه در مصاحبه استخدامی شرکت جدید نباید در این مورد با مصاحبه کنندگان صحبت کنید. شما هرگز از معادلات پشت پرده خبر ندارید. شاید شرکت قبلی یکی از مشتریان جدی شرکت جدید یا شریک آن‌ها باشد. یکی از بدترین اشتباهات مصاحبه استخدامی انتقاد، غیبت و بدگویی در مورد محل کار قبلی است. سعی کنید در نگرش و هر چه که سر زبان‌تان می‌آید مثبت اندیش باشید و از صحبت‌های منفی بپرهیزید.

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 2.7]

این مطالب را نیز از دست ندهید

کباب کوبیده؛ فوت‌و‌فن درست کردن کباب کوبیده خانگی بدون ریختن از روی سیخ

کباب کوبیده؛ فوت‌و‌فن درست کردن کباب کوبیده خانگی حرفه‌ای بدون ریختن از سیخ

  درست کردن کباب کوبیده نرم و آب‌دار و خوشمزه در منزل به روش حرفه‌ای و دقیقا شبیه آن‌چه ...
 • انتشار: ۰۳-۲۷-۹۷
3 ماه تخفیف بزرگ‌ترین سایت تخفیف ایران(نت برگ) برای باشگاه مشتریان افق کوروش

۳ ماه تخفیف بزرگ‌ترین سایت تخفیف ایران(نت برگ) برای باشگاه مشتریان افق کوروش

 «فروشگاه‌های افق کوروش» عنوان فروشگاه‌های همواره تخفیف را برای سر در خود دارند؟ خب، چه کسی از تخفیف بدش ...
 • انتشار: ۰۸-۱۲-۹۷

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

نمایندگی افق کوروش
جشنواره نانسی و مرسی در افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

4 روش اصولی و ایمن غلبه بر عامل ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

۴ روش اصولی و ایمن غلبه بر عامل ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

کمی ترسیدن همیشه امری نرمال و طبیعی است. در حقیقت عامل ترس خودش به شما کمک می‌کند از خودتان در برابر خطرات و صدمات محافظت کنید، خطر را تشخیص بدهید و انتخاب‌های ایمن‌تری داشته باشید. اما گاهی مواردی برای شما ترسناک هستند که ترسیدن از آن‌ها طبیعی نیست. مثلا ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از پرواز و سفر با هواپیما. گاهی این ترسیدن‌ها شما را از جریان نرمال زندگی عقب می‌اندازد و سبب بروز مشکلات بزرگ‌تر در زندگی شما می‌شود. روز 9 اکتبر روز مواجهه با عامل ترس و غلبه بر ترس‌ است. در مجله کوروش به شما ...
 • 1947 بازدید
 • انتشار: ۱۷-۰۷-۹۷
12 مورد از راههای آسان مبارزه با استرس که زندگی را برای شما دلپذیرتر می‌کنند

۱۲ مورد از راههای آسان مبارزه با استرس که زندگی را برای شما دلپذیرتر می‌کنند

    می‌دانستید حدود 18 درصد جمعیت ایالات متحده آمریکا از بیماری اضطراب و نگرانی رنج می‌برند؟ این کشور سالانه 42 میلیارد دلار برای درمان بیماری اضطراب و استرس مردم این کشور هزینه می‌کند. نگرانی و اضطراب می‌تواند زندگی فرد را فارغ از سطح درآمد، تحصیلات، موقعیت اجتماعی، محل تولد و محیطی که در آن رشد پیدا کرده، تحت‌الشعاع قرار دهد. اگر چه یک راه حل جامع و جهان شمول برای درمان این بیماری و اختلال وجود ندارد اما می‌توان با به کار بردن چند روش علمی و مفید اضطراب و استرس را درمان کرد. 12 مورد از راه‌های مبارزه با استرس ...
 • 1010 بازدید
 • انتشار: ۱۴-۱۱-۹۷
3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

۳ دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

  همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این نوشتار از سایت Life Hack سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را برای شما ...
 • 998 بازدید
 • انتشار: ۰۶-۱۰-۹۷