10 ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 • منتشر شده در ۱۳-۱۰-۹۷
 • 534 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
10 ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 

 

 کارشناسان زبان بدن مطالعات عمیق و مفصلی در مورد زبان بدن برای شناخت فردی که در مصاحبه استخدامی شرکت می‌کند انجام داده‌اند. برای این‌که بدانید کدام حرکت و زبان بدن در مصاحبه استخدامی حیاتی است و از چشم مصاحبه‌کنندگان دور نمی‌ماند بد نیست قبل از مصاحبه استخدامی کمی در این مورد مطالعه کنید تا بتوانید مصاحبه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار دهید. ۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برگرفته از مصاحبه هایی با دکتر لیلیان گلس، نویسنده کتاب Body Language Advantage، خانم پتی وود، متخصص زبان بدن و نویسنده SNAP و همچنین تونیا ریمن، کارشناس زبان بدن که آخرین کتابش The Body Language of Dating در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید را از سایت Mashable منتشر شده را در مجله کوروش بخوانید.

 

۱- کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

 

کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

یکی از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی صاف و محکم نشستن روی صندلی است. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید قوز نکنید، راست بنشینید و کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید. در حقیقت نحوه نشستن شما روی صندلی نخستین نشانه اعتماد به نفس در شماست. اگر ذاتا آدمی هستید که قوز می‌کنید در لحظه فکر کنید که یک طناب به فرق سرتان وصل است و شما را به سمت بالا می‌کشد.

 

۲- مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل نزنید

در حقیقت به جای این‌که مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل بزنید بهتر است به صورتش نگاه کنید و تماس چشمی مستقیم برقرار کنید. یکی دیگر از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی این است که خودتان را علاقمند و پیگیر نشان دهید و برای این منظور هر چند ثانیه یک بار به قسمت‌های مختلف چهره مصاحبه کننده نگاه کنید. چرخش از چشم‌ها به بینی، لب‌ها و سایر اجزای صورت. به این ترتیب مجبور نیستید در چشم‌های فردی که با شما مصاحبه می‌کند مستقیما زل بزنید.

 

۳- هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید

 

هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید
Brown haired woman talking to her interviewers

 

اگر واقعا نمی‌دانید با دست‌های‌تان چکار کنید کافی است وقتی در حال صحبت کردن هستید دست‌هایتان را هم به بازی بگیرید. زمانی که واقعا عصبی هستید معمولا تمایل دارید دست‌های‌تان را مخفی کنید چون این دست‌ها هستند که عصبانیت شما را لو می‌دهند. به همین دلیل برای این‌که نشان دهید آرام هستید و استرس ندارید بهتر است هنگام مصاحبه استخدامی دست‌های‌تان را هم به بازی بگیرید و نشان دهید که آرام و با اعتماد به نفس هستید.

 

۴- کف دست‌تان را نشان دهید

 

کف دست‌تان را نشان دهید

 

یک ترفند دیگر زبان بدن در مصاحبه شغلی نشان دادن کف دست‌هاست. در حقیقت نشان دادن کف دست‌ها هنگام صحبت کردن نشانه صادق بودن و تعهد شماست. در این حالت سیستم لیمبیک یا سامانهٔ عصبی احساسی مغز برداشت مثبتی از مصاحبه دارد و این باعث می شود مصاحبه کننده با شما احساس راحتی کند. یکی از دلایل تکان دادن دست‌ها نشان دادن کف دست‌ها است. این امر به غریزه بقا در انسان هم ارتباط دارد. زمانی که ما کف دست مقابل را نبینیم ناخودآگاه نسبت به او گارد می‌گیریم و نمی‌توانیم به او اعتماد کنیم. در مجموع حرکات زبان بدن آشکار و رو به بالا مثل نشان دادن کف دست، لبخند، صاف نشستن روی صندلی و لبخند زدن شما را فردی پر انرژی‌تر نشان می‌دهد.

 

۵- پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

 

پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

 

تونیا ریمن، نویسنده کتاب «The Body Language of Dating» بر این باور است که یک ترفند مهم زبان بدن در مصاحبه استخدامی قرار دادن هر دو پا روی زمین در زمانی است که روی صندلی و روبروی مصاحبه کننده نشسته‌اید. اگر خانم هستید به هیچ وجه پا روی پا نیندازید اما انداختین مچ پاها روی همدیگر اشکالی ندارد. در حقیقت زمانی که در حال پاسخ دادن به سوالات فراوان مصاحبه کنندگان هستید بهترین حالت بدن که به شما آرامش هم می‌دهد این است که کف پای‌تان دقیقا روی زمین باشید. در اصطلاح عمومی پاهایی که کاملا روی زمین قرار گرفته‌اند قادرند تا به شما میان تفکر خلاق و تفکر منطقی بسیار پیچیده کمک کنند.

 

۶- شق و رق و بدون قوز کردن راه بروید

به عقیده نویسنده کتاب «The Body Language of Dating » در حقیقت مصاحبه کنندگان در همان ۱۰ ثانیه اول مصاحبه تصمیم می‌گیرند شما را استخدام کنند یا خیر. این‌که چگونه وارد اتاق می‌شوید بخشی از قضاوت مصاحبه‌کنندگان در مورد شماست. شانه‌ها را به سمت عقب و گردن‌تان را راست بگیرید. هر قدم شما باید هماهنگ با قدم دیگری باشد و طول هر قدم باید بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. مستقیما به سمت فردی که قرار است با شما مصاحبه کند بروید و قسمتی از بدن‌تان را به سمت او بگیرید، مثلا با مصاحبه کننده دست بدهید. تماس چشمی را هرازگاهی قطع و دوباره برقرار کنید.

 

۷- نفس عمیق بکشید و وقتی نفس‌تان را خارج کردید صحبت کنید

یک ترفند موثر زبان بدن در مصاحبه استخدامی که اتفاقا حسابی اعصاب‌تان را آرام و ریلکس می‌کند این است که به درستی نفس بکشید. باید روی تنفس به عنوان یک بخش حیاتی و مهم از مصاحبه تمرکز کنید. زمانی که از شما یک سوال پرسیده می‌شود نفس عمیقی بکشید و سپس با صدای رسا به سوال پاسخ دهید. نفس عمیق سبب می‌شود که واکنش عصبی بدن متوقف و آرام شود. قبل از شروع مصاحبه ده نفس عمیق بکشید. این کار باعث می‌شود ضربان قلب، فشار خون و سطح هورمون استرس در شما کاهش پیدا کند.

 

۸- در حالی که به سوالات گوش می‌دهید سرتان را تکان دهید

به جز نشان دادن توجه خود با چشم‌ها و حالت صورت زمانی که در حال گوش دادن به سوالات مصاحبه کننده هستید سر خود را به آرامی و به نشانه توجه و تایید تکان دهید. این کار به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما در حالی‌که از شرایط مصاحبه راضی و خشنود هستید کاملا متوجه صحبت‌ها و سوالات آن‌ها هم هستید.

 

۹- تکیه دهید

زمانی که مشغول مکالمه هستید اندکی خم شدن به سمت جلو امری طبیعی است. تکیه دهید و کمی به سمت جلو خم شوید. برای این‌ کار شانه‌های‌تان را به سمت عقب بگیرید و قفسه سینه‌تان را کمی بالا ببرید. این حالت بدن نشانه علاقه شما به گفتگو و مصاحبه است. وضعیت شما یک بخش جدایی‌ناپذیر از یک مکالمه غیر کلامی است.

 

۱۰- نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

 

نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

 

بعضی افراد ذاتا عادت دارد مرتب وول بخورند. مثلا با انگشت‌هایشان ور بروند، دست در موهای‌شان بکشند یا روی پاهای‌شان ضرب بگیرند. مشکل اینجاست که این حرکات ممکن است از طرف فرد مصاحبه کننده نشانه ترس یا ناسازگاری به نظر برسند. با این‌همه به عقیده دکتر «لیلیان گلس» متخصص زبان بدن، گاهی خیلی بی حرکت و عصا قورت داده بودن هم ممکن است نشانه خوبی نباشد.

هنگامی که شما صحبت می کنید و در مکالمه عادی شرکت می کنید، طبیعی است که بدن شما حرکات ناخودآگاه و آرامی داشته باشد. بنابراین فردی کخ خیلی خشک و بدون حرکت و عصا قورت داده روبروی شما می‌نشیند ممکن است حامل یک علامت هشدار بزرگ باشد. “اگر بتوانید میان زیاد حرکت کردن و عصا قورت دادگی تعادل ایجاد کنید می توانید در برخورد با دیگران یک احساس بهتر ایجاد کنید.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم مطالعه کنید:

 

۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۱۰ سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

 

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 3]

این مطالب را نیز از دست ندهید

رادیو افق کوروش

رادیو افق کوروش

شما همراهان همیشگی  می توانید با استفاده از لینک رادیو افق کوروش از آخرین جشنواره ها ، اخبار ...
 • انتشار: ۰۴-۱۷-۹۷
5 حقیقتی که عکس پروفایل‌ درباره شخصیت‌ شما افشا می‌کند

۵ حقیقتی که عکس پروفایل‌ درباره شخصیت‌ شما افشا می‌کند

  می‌دانستید عکسی که شما در شبکه‌های اجتماعی برای پروفایل خود انتخاب می‌کنید در مورد شخصیت شما حرف‌های زیادی ...
 • انتشار: ۱۲-۱۱-۹۷

دیدگاه‌ها

سه × 5 =

در بلاگ افق کوروش

چطور در محل کار منظم باشیم؟ 5 راهکار مفید و موثر برای منظم بودن در محل کار

چطور در محل کار منظم باشیم؟ ۵ راهکار مفید و موثر برای منظم بودن در محل کار

منظم بودن در محل کار برای بسیاری افراد کار مشکلی است. یک میز شلوغ پر از پرونده، برگه های کوچک یادداشت کارهایی که قرار است انجام دهید، شماره تلفن ارباب رجوع و همکاران شرکت‌های دیگر که به در و دیوار مانیتور و روی میز چسبانده‌اید، ظرف غذای نیمه تمام، باقی‌مانده صبحانه هول هولکی، لیوان نیمه تمام چای یا قهوه که هر لحظه ممکن است روی میز چپ شود. تمام این‌ها تصویری از میز یک کارمند است که شاید نمی‌داند چطور در محل کار منظم باشد. نظم در محل کار نه تنها کارها را سریع‌تر پیش می‌برد بلکه استرس را از ...
 • 635 بازدید
 • انتشار: ۲۴-۰۸-۹۷
10 سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

۱۰ سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

  آگاهی داشتن در مورد مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی معمولا چالش اغلب کسانی است که قصد دارند در جایی استخدام شوند. از سوی دیگر مصاحبه شغلی یکی حساس‌ترین و تعیین کننده‌ترین و گاهی سرنوشت‌سازترین مراحل در زندگی افراد شاغل است. اکثر افراد دوست دارند بدانند در یک مصاحبه استخدامی به طور معمول چه سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود تا با آمادگی کامل در مصاحبه حاضر شوند و استرس و نگرانی کمتری داشته باشند. یادتان باشد قرار نیست جواب تمام سوالات را بلد باشید و اگر دست و پای‌تان را گم کردید یا پاسخی یادتان رفت خودتان را ببازید. این سوالات و ...
 • 535 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۱۰-۹۷
11 نکته مهم که والدین کودک اوتیسم باید بدانند

۱۱ نکته مهم که والدین کودک درباره اوتیسم و علائم اوتیسم باید بدانند

والدین کودک اوتیسم در عین حال که نقش بسیار مهمی در گذران زندگی فرزند اوتیسم خود دارند در این میان خود با چالش‌های بزرگی روبرو خواهند شد. اگر کودک اوتیسم دارید و به عنوان والدین کودک اوتیسم به تازگی با این مشکل فرزند خود روبرو شده‌اید لازم است که با آگاهی کامل در این راه قدم بردارید. اوتیسم و علائم اوتیسم چیست و 11 نکته مهم که والدین کودک اوتیسم باید بدانند را از سایت تخصصی اوتیسم AUTISM SPEAKS در مجله کوروش بخوانید.  
 • 581 بازدید
 • انتشار: ۱۶-۰۷-۹۷
چطور به کودکان«نه» بگوییم؛ 9 روش صحیح نه گفتن به کودک

چطور به کودکان«نه» بگوییم؛ ۹ روش صحیح نه گفتن به کودک بدون جنجال و لجبازی

آموزش نظم و دیسیپلین به کودکان کار بسیار سختی است و حتی ممکن سبب آزرده شدن فرزندتان شود. اما «نه» گفتن به کودکان در برخی موارد کار چندان آسانی نیست. حقیقت این است که «نه» گفتن به روشی اشتباه ممکن است لطمات روحی مخربی در دراز مدت به همراه داشته باشد و به کودک شما صدمه بزند. اگر بلد باشید به روشی صحیح به کودک‌تان «نه» بگویید نه تنها می‌توانید به روش صحیح فرزندتان را تربیت کنید که در دراز مدت تاثیر مثبت این روش تربیتی را در فرزندتان به وضوح مشاهده خواهید کرد. 9 روش صحیح «نه» گفتن به ...
 • 666 بازدید
 • انتشار: ۰۱-۰۹-۹۷
10 راز مهم و آسان زنان شاد؛ چگونه یک زن شاد باشیم و واقعا از زندگی لذت ببریم

۱۰ راز مهم و آسان زنان شاد؛ چگونه یک زن شاد باشیم و واقعا از زندگی لذت ببریم

شما یک زن شاد هستید؟ اصلا به عنوان یک زن می‌دانید چگونه شاد باشید؟ اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم حتی افرادی که روحیه شاد و سرخوشی دارند و ذاتا شادی را سرلوحه زندگی‌شان قرار داده‌اند هم همیشه نمی‌توانند به این رویه خود کنند. به هر حال در کنار شادی، غم هم همیشه هست. اما آن‌چه که مهم است این است که شما راز و رمز شاد بودن را به عنوان یک زن بلد باشید. برای شاد بودن نه نیاز به ثروت زیادی دارید، نه شرایط آن‌چنانی زندگی و کار. شاد بودن قواعد ساده‌ای دارد. 10 چیزی که زنان برای شاد بودن ...
 • 2699 بازدید
 • انتشار: ۲۸-۰۹-۹۷