10 ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 • منتشر شده در ۱۳-۱۰-۹۷
 • 264 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
10 ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

 کارشناسان زبان بدن مطالعات عمیق و مفصلی در مورد زبان بدن برای شناخت فردی که در مصاحبه استخدامی شرکت می‌کند انجام داده‌اند. برای این‌که بدانید کدام حرکت و زبان بدن در مصاحبه استخدامی حیاتی است و از چشم مصاحبه‌کنندگان دور نمی‌ماند بد نیست قبل از مصاحبه استخدامی کمی در این مورد مطالعه کنید تا بتوانید مصاحبه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار دهید. ۱۰ ترفند زبان بدن در مصاحبه استخدامی که مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برگرفته از مصاحبه هایی با دکتر لیلیان گلس، نویسنده کتاب Body Language Advantage، خانم پتی وود، متخصص زبان بدن و نویسنده SNAP و همچنین تونیا ریمن، کارشناس زبان بدن که آخرین کتابش The Body Language of Dating در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید را از سایت Mashable منتشر شده را در مجله کوروش بخوانید.

۱- کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

یکی از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی صاف و محکم نشستن روی صندلی است. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید قوز نکنید، راست بنشینید و کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید. در حقیقت نحوه نشستن شما روی صندلی نخستین نشانه اعتماد به نفس در شماست. اگر ذاتا آدمی هستید که قوز می‌کنید در لحظه فکر کنید که یک طناب به فرق سرتان وصل است و شما را به سمت بالا می‌کشد.

۲- مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل نزنید

در حقیقت به جای این‌که مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل بزنید بهتر است به صورتش نگاه کنید و تماس چشمی مستقیم برقرار کنید. یکی دیگر از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی این است که خودتان را علاقمند و پیگیر نشان دهید و برای این منظور هر چند ثانیه یک بار به قسمت‌های مختلف چهره مصاحبه کننده نگاه کنید. چرخش از چشم‌ها به بینی، لب‌ها و سایر اجزای صورت. به این ترتیب مجبور نیستید در چشم‌های فردی که با شما مصاحبه می‌کند مستقیما زل بزنید.

۳- هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید

هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید
Brown haired woman talking to her interviewers

اگر واقعا نمی‌دانید با دست‌های‌تان چکار کنید کافی است وقتی در حال صحبت کردن هستید دست‌هایتان را هم به بازی بگیرید. زمانی که واقعا عصبی هستید معمولا تمایل دارید دست‌های‌تان را مخفی کنید چون این دست‌ها هستند که عصبانیت شما را لو می‌دهند. به همین دلیل برای این‌که نشان دهید آرام هستید و استرس ندارید بهتر است هنگام مصاحبه استخدامی دست‌های‌تان را هم به بازی بگیرید و نشان دهید که آرام و با اعتماد به نفس هستید.

۴- کف دست‌تان را نشان دهید

کف دست‌تان را نشان دهید

یک ترفند دیگر زبان بدن در مصاحبه شغلی نشان دادن کف دست‌هاست. در حقیقت نشان دادن کف دست‌ها هنگام صحبت کردن نشانه صادق بودن و تعهد شماست. در این حالت سیستم لیمبیک یا سامانهٔ عصبی احساسی مغز برداشت مثبتی از مصاحبه دارد و این باعث می شود مصاحبه کننده با شما احساس راحتی کند. یکی از دلایل تکان دادن دست‌ها نشان دادن کف دست‌ها است. این امر به غریزه بقا در انسان هم ارتباط دارد. زمانی که ما کف دست مقابل را نبینیم ناخودآگاه نسبت به او گارد می‌گیریم و نمی‌توانیم به او اعتماد کنیم. در مجموع حرکات زبان بدن آشکار و رو به بالا مثل نشان دادن کف دست، لبخند، صاف نشستن روی صندلی و لبخند زدن شما را فردی پر انرژی‌تر نشان می‌دهد.

حتما بخوانید  12 کتاب شاهکار و رمان‌ ادبی دنیا که حتما باید بخوانید

۵- پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

تونیا ریمن، نویسنده کتاب «The Body Language of Dating» بر این باور است که یک ترفند مهم زبان بدن در مصاحبه استخدامی قرار دادن هر دو پا روی زمین در زمانی است که روی صندلی و روبروی مصاحبه کننده نشسته‌اید. اگر خانم هستید به هیچ وجه پا روی پا نیندازید اما انداختین مچ پاها روی همدیگر اشکالی ندارد. در حقیقت زمانی که در حال پاسخ دادن به سوالات فراوان مصاحبه کنندگان هستید بهترین حالت بدن که به شما آرامش هم می‌دهد این است که کف پای‌تان دقیقا روی زمین باشید. در اصطلاح عمومی پاهایی که کاملا روی زمین قرار گرفته‌اند قادرند تا به شما میان تفکر خلاق و تفکر منطقی بسیار پیچیده کمک کنند.

۶- شق و رق و بدون قوز کردن راه بروید

به عقیده نویسنده کتاب «The Body Language of Dating » در حقیقت مصاحبه کنندگان در همان ۱۰ ثانیه اول مصاحبه تصمیم می‌گیرند شما را استخدام کنند یا خیر. این‌که چگونه وارد اتاق می‌شوید بخشی از قضاوت مصاحبه‌کنندگان در مورد شماست. شانه‌ها را به سمت عقب و گردن‌تان را راست بگیرید. هر قدم شما باید هماهنگ با قدم دیگری باشد و طول هر قدم باید بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. مستقیما به سمت فردی که قرار است با شما مصاحبه کند بروید و قسمتی از بدن‌تان را به سمت او بگیرید، مثلا با مصاحبه کننده دست بدهید. تماس چشمی را هرازگاهی قطع و دوباره برقرار کنید.

۷- نفس عمیق بکشید و وقتی نفس‌تان را خارج کردید صحبت کنید

یک ترفند موثر زبان بدن در مصاحبه استخدامی که اتفاقا حسابی اعصاب‌تان را آرام و ریلکس می‌کند این است که به درستی نفس بکشید. باید روی تنفس به عنوان یک بخش حیاتی و مهم از مصاحبه تمرکز کنید. زمانی که از شما یک سوال پرسیده می‌شود نفس عمیقی بکشید و سپس با صدای رسا به سوال پاسخ دهید. نفس عمیق سبب می‌شود که واکنش عصبی بدن متوقف و آرام شود. قبل از شروع مصاحبه ده نفس عمیق بکشید. این کار باعث می‌شود ضربان قلب، فشار خون و سطح هورمون استرس در شما کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید  10 راز مهم و آسان زنان شاد؛ چگونه یک زن شاد باشیم و واقعا از زندگی لذت ببریم

۸- در حالی که به سوالات گوش می‌دهید سرتان را تکان دهید

به جز نشان دادن توجه خود با چشم‌ها و حالت صورت زمانی که در حال گوش دادن به سوالات مصاحبه کننده هستید سر خود را به آرامی و به نشانه توجه و تایید تکان دهید. این کار به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما در حالی‌که از شرایط مصاحبه راضی و خشنود هستید کاملا متوجه صحبت‌ها و سوالات آن‌ها هم هستید.

۹- تکیه دهید

زمانی که مشغول مکالمه هستید اندکی خم شدن به سمت جلو امری طبیعی است. تکیه دهید و کمی به سمت جلو خم شوید. برای این‌ کار شانه‌های‌تان را به سمت عقب بگیرید و قفسه سینه‌تان را کمی بالا ببرید. این حالت بدن نشانه علاقه شما به گفتگو و مصاحبه است. وضعیت شما یک بخش جدایی‌ناپذیر از یک مکالمه غیر کلامی است.

۱۰- نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

بعضی افراد ذاتا عادت دارد مرتب وول بخورند. مثلا با انگشت‌هایشان ور بروند، دست در موهای‌شان بکشند یا روی پاهای‌شان ضرب بگیرند. مشکل اینجاست که این حرکات ممکن است از طرف فرد مصاحبه کننده نشانه ترس یا ناسازگاری به نظر برسند. با این‌همه به عقیده دکتر «لیلیان گلس» متخصص زبان بدن، گاهی خیلی بی حرکت و عصا قورت داده بودن هم ممکن است نشانه خوبی نباشد.

هنگامی که شما صحبت می کنید و در مکالمه عادی شرکت می کنید، طبیعی است که بدن شما حرکات ناخودآگاه و آرامی داشته باشد. بنابراین فردی کخ خیلی خشک و بدون حرکت و عصا قورت داده روبروی شما می‌نشیند ممکن است حامل یک علامت هشدار بزرگ باشد. “اگر بتوانید میان زیاد حرکت کردن و عصا قورت دادگی تعادل ایجاد کنید می توانید در برخورد با دیگران یک احساس بهتر ایجاد کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم مطالعه کنید:

۲۰ نکته مهم و عملی برای موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید

۱۰ سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 3]

این مطالب را نیز از دست ندهید

8 ساندویچ همبرگر جدید؛ منوی مخصوص برای جام‌ جهانی روسیه

۸ ساندویچ برگر مک‌ دونالد به نام پرافتخارترین تیم‌های تاریخ جام جهانی

تا آغاز جام جهانی روسیه زمان زیادی باقی نماند و به همین مناسبت برندهای مشهور دنیا برای دیده ...
 • انتشار: ۰۳-۰۶-۹۷

۱۰ روش آسان و طبیعی برای رشد مجدد و درمان کم‌پشتی مو

  «مو» از جمله اصلی‌ترین اعضای بدن برای حفظ زیبایی و اعتماد‌به‌نفس است. از سوی دیگر فولیکول‌های موی انسان ...
 • انتشار: ۰۳-۱۳-۹۷

دیدگاه‌ها

20 + 8 =

در بلاگ افق کوروش

3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

۳ دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این نوشتار از سایت Life Hack سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را ...
 • 128 بازدید
 • انتشار: ۰۶-۱۰-۹۷
5 مدل متفاوت مشتری در صنعت خرده‌فروشی؛تشویق مشتری به خرید بیشتر

چگونه با شرکت افق کوروش کسب و کارمان را تبدیل به فرانچایز کنیم

  «فرانچایز» یکی از پدیده‌های محبوب و مدرن دنیای معاصر در زمینه کسب و کار در سرتاسر دنیاست که منجر به ایجاد الگوهای زنجیره‌ای می‌شود. اگر چه فرانچایز تاریخچه‌ای تقریبا طولانی دارد اما توسعه این روش کسب و کار در اغلب کشورها به سال‌های اخیر برمی‌گردد. شما با «فرانچایز شدن» می‌توانید با داشتن یک سرمایه متوسط کسب و کار و سود خودتان را داشته باشید و در عین حال طر ریسک اقتصادی و ورشکستگی در بازار سرمایه را به کمترین میزان ممکن برسانید. در مجله افق کوروش ما با استناد به کتاب هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید به قلم ...
 • 1233 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۶-۹۷
روز کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان ؛7 تاثیر مثبت این کتاب در کاهش استرس

روز کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان ؛۷ تاثیر مثبت این کتاب در کاهش استرس

کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان از جمله اشکال هنر‌درمانی برای درمان استرس و دستیابی به آرامش ذهنی و البته یک سرگرمی مفید و تقریبا ارزان‌قیمت است که از سوی روانشناسان بسیار توصیه می‌شود. بد نیست بدانید روز 2 آگوست (11 مرداد) هر سال، روز جهانی «کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان» است. در این نوشتار با ما باشید تا هم کمی در مورد تاریخچه این کتاب‌ها صحبت کنیم و هم براساس مقاله روزنامه معتبر آمریکایی هافینگتون پست به شما بگوییم کتاب‌های رنگ‌آمیزی برای رهایی از استرس و دستیابی به آرامش در بزرگسالان چه مزیت‌هایی دارند.  
 • 754 بازدید
 • انتشار: ۱۱-۰۵-۹۷
4 روش اصولی و ایمن غلبه بر ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

۴ روش اصولی و ایمن غلبه بر ترس ؛روز جهانی مواجهه با ترس

کمی ترسیدن همیشه امری نرمال و طبیعی است. در حقیقت ترس به شما کمک می‌کند از خودتان در برابر خطرات و صدمات محافظت کنید، خطر را تشخیص بدهید و انتخاب‌های ایمن‌تری داشته باشید. اما گاهی مواردی برای شما ترسناک هستند که ترسیدن از آن‌ها طبیعی نیست. مثلا ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از پرواز و سفر با هواپیما. گاهی این ترسیدن‌ها شما را از جریان نرمال زندگی عقب می‌اندازد و سبب بروز مشکلات بزرگ‌تر در زندگی شما می‌شود. روز 9 اکتبر روز مواجهه با ترس‌ها و غلبه بر ترس‌ است. در مجله افق کوروش به شما می‌گوییم چگونه ...
 • 555 بازدید
 • انتشار: ۱۷-۰۷-۹۷
6 روش موثر برای افزایش مهارت در حل مشکلات زندگی

۶ روش موثر برای افزایش مهارت در حل مشکلات زندگی

تا به حال به خودتان به عنوان یک فرد حلال مشکلات فکر کرده‌اید؟ احتمالا خیر، اما مسئله اینجاست که ما دائما در حال حل مشکلات و مسائل مختلف هستیم. مسائل به اشکال مختلف خودشان را پیش پای ما می‌گذارند و از سردرگمی برای درست کردن غذا برای شام شب گرفته تا زمان‌بندی برای حل یک پروژه خودشان را به ما نشان می‌دهند. اما چرا داشتن مهارت و توانایی در حل مشکلات و مسائل امری مهم است؟ در مجله افق کوروش 6 روش موثر برای افزایش مهارت در حل مشکلات را از سایت lifehack به شما آموزش می‌دهیم.  
 • 608 بازدید
 • انتشار: ۲۱-۰۶-۹۷