10 ماده غذایی مفید که برای درمان و پاکسازی کبد چرب باید بخوریم | مجله کوروش
خانه » سلامت » ۱۰ ماده غذایی مفید که برای درمان و پاکسازی کبد چرب باید بخوریم

۱۰ ماده غذایی مفید که برای درمان و پاکسازی کبد چرب باید بخوریم

 • منتشر شده در ۰۶-۱۱-۹۷
 • 660 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
10 ماده غذایی مفید که برای درمان و پاکسازی کبد چرب باید بخوریم

 

«کبد» یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ارگان بدن انسان است. در سال‌های اخیر و به خاطر عواملی مثل تغییر سبک زندگی، فشار زندگی و استرس، خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده و فست فودها، کم تحرکی و ورزش نکردن در سرتاسر دنیا مسئله چرب شدن کبد به یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلات بشر تبدیل شده است. در بسیاری موارد چرب شدن کبد و در نتیجه ناتوانی در انجام عملکرد صحیح و طبیعی مشکلات جدی برای سلامت فرد ایجاد کرده و حتی در برخی موارد منجر به مرگ می‌شود. اگر چه به خاطر سبک زندگی امروزی گاهی چرب شدن کبد امری ناگزیر است اما با خوردن برخی مواد غذایی می‌توان کبد را پاکسازی کرد. حتی اگر مشکل کبدی ندارید و کبد سالمی دارید از پاکسازی کبد غافل نشوید. به این ترتیب همه چربی‌ها، اندوخته‌های قدیمی کلسترول، سنگ‌های مثانه، سموم، بقایای دارو‌ها و مواد زائدی که در طول زمان در کبد جمع شده‌اند از این اندام حیاتی بدن زدوده می‌شوند. ۱۰ مورد از غذاهای مفید برای پاکسازی کبد چرب را از سایت Health Line در مجله کوروش بخوانید.

 

۱- چای سبز و قهوه

 

چای سبز و قهوه

 

تحقیقات پزشکی صورت گرفته حاکی از آن است که «قهوه» خطر ابتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و التهاب کبدی را کاهش می‌دهد. دلیل این مسئله کاهش تولید سلول‌های چربی است که یکی از دلایل اصلی بیماری‌های کبدی هستند. افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می‌نوشند معمولا دچار مشکلات کبدی نمی‌شوند. به این ترتیب قهوه از جمله مشهورترین غذاهای مفید پاکسازی کبد چرب است که نوشیدن روزانه آن برای شما معجزه می‌کند.

از سوی دیگر چای سبز هم بسیاری مشکلات کبدی از جمله کبد چرب را کاهش می‌دهد. اما برای این‌که چای سبز در جهت کاهش ابتلا به بیماری‌های کبدی عمل کند باید به طور میانگین روزانه ۵ تا ۱۰ فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «کاتچین» است که عملکرد کبد را اصلاح می‌کند. اما با نوشیدن این حجم از چای سبز احتمالا مجبورید تمام طول روز در راه دستشویی باشید. به توصیه پزشکان هم بهتر است از مکمل‌های چای سبز هم استفاده نکنید. به هر حال چای سبز برای عملکرد صحیح کبد بسیار موثر است اما اگر حوصله نوشیدن ده فنجان را در طول روز ندارید برای تصمیم بهتر با پزشک خود مشورت کنید. در این میان به نظر می‌رسد نوشیدن بیش از حد چای سیاه برخلاف چای سبز برای کبد ضرر دارد.

 

۲- گریپ فروت

 

گریپ فروت

 

گریپ فروت سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که آن را به یکی از مرسوم‌ترین غذاهای مفید پاکسازی کبد چرب تبدیل کرده است. دو آنتی‌اکسیدان مهم موجود در کبد به نام‌های «نارینجنین» و «نارینجین» (در لیموشیرین هم موجود است و اصلا دلیل تلخی مزه لیموشیرین و گریپ فروت هم همین آنتی‌اکسیدان مفید است) التهاب کبدی را کاهش داده و از سلول‌های کبد محافظت می‌کنند. علاوه بر این این آنتی‌اکسیدان‌ها از رشد بیش از حد بافت همبند جلوگیری می‌کنند.

حتما بخوانید  چرا کبد چرب می‌شود،برای درمان کبد چرب چه کنیم،چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

۳- بلوبری و زغال اخته

 

بلوبری و زغال اخته

 

انواع بلوبری، توت، توت فرنگی و زغال اخته از جمله موثرترین غذاهای مفید پاکسازی کبد چرب هستند. بلوبری، زغال اخته و انواع توت حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «آنتوسیانین» هستند که سلامت کبد را تضمین می‌کند. اگر بلوبری و زغال اخته در اختیار ندارید و فصل توت تازه هم نیست اصلا نگران نباشید.

«سماق» یک ماده غذایی پاکسازی کبد بسیار مفید است که دقیقا عملکردی شبیه انواع بلوبری دارد. در یک تحقیق صورت گرفته افرادی که سه تا چهار هفته به صورت مدام بلوبری و زغال اخته مصرف کرده بودند مواردی مثل ایجاد ضایعات، زخم شدن بافت و فیبروز کبدی در آن‌ها کاهش پیدا کرده بود. زغال اخته سطح ایمنی سلول‌ها را بالا برده و آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این عصاره زغال اخته رشد سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد. با این‌همه انجام تحقیقات بیشتر در موارد انسانی ضروری است.

 

۴- انواع انگور

 

انواع انگور

 

انواع انگور به خصوص انگور قرمز از جمله بهترین و کارسازترین غذاهای پاکسازی کبد چرب هستند. اما چرا انگور یک ماده غذایی مفید پاکسازی کبد است؟ در انگور ترکیبات بسیار مفید گیاهی وجود دارند که التهاب را کاهش می‌دهند و از کبد در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کنند. مصرف منظم کبد خطر ابتلا به سرطان کبد را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

طبق تحقیقی که روی افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی صورت گرفته، مصرف روزانه عصاره دانه انگور به مدت سه ماه سبب بهبود عملکرد کبد در آن‌ها می‌شود. با این‌همه مصرف روزانه خود انگور هم برای شما مفید است، مگر این‌که به دلیل ابتلا به دیابت برای خوردن انگور به صورت روزانه معذوریت داشته باشید. اگر هم مصرف روزانه عصاره انگور برای‌تان مقدور است آن هم بسیار مفید است.

 

۵- آب لبو

 

آب لبو

 

چغندر یا همان لبو حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «بتالین» است. بتالین آسیب‌های کبدی و التهاب کبدی را کاهش داده و میزان ترشح آنزیم‌های سم‌زدای کبد را افزایش می‌دهد به همین دلیل لبو پخته یا خام یکی از غذاهای مفید پاکسازی کبد چرب است و بهتر است در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

اگر چه تحقیقات صورت گرفته در مورد لبو بیشتر در مورد آب لبو «یعنی لبوی آب گرفته شده» صادق است اما خوردن خود لبو هم بسیار مفید است. اما اگر طعم لبو را دوست ندارید بهتر است آب لبو را بنوشید.

 

۶- آب لیمو ترش

 

آب لیمو ترش

 

لیمو ترش سرشار از ویتامین C است که به بدن در سنتز مواد سمی به ترکیباتی محلول در آب و دفع از طریق ادرار کمک می کند. برای این‌که به وسیله لیموترش به عنوان یک ماده غذایی پاکسازی کبد این ارگان حیاتی بدن را حسابی تصفیه و سرحال کنید بهتر است هر روز صبح به صورت ناشتا آب یک عدد لیمو ترش را در آب بچکانید و بنوشید.

حتما بخوانید  چرا کبد چرب می‌شود،برای درمان کبد چرب چه کنیم،چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

۷- کلم بروکسل و بروکلی

 

کلم بروکسل و بروکلی

 

سبزیجات چلیپایی مثل کلم بروکسل، بروکلی و خردل سبز سرشار از فیبر هستند و علاوه بر سم زدایی از کبد از آسیب آن نیز محافظت می‌کنند. این تاثیر حتی در مورد کلم بروکسل پخته شده هم صادق است. طی یک تحقیق انجام شده در این زمینه روی مردانی که کبد چرب دارند و عصاره جوانه بروکلی مصرف کرده بودند مشخص شد که تا حد زیادی سطح آنزیم‌های کبدی در این افراد تنظیم شده است. اگر چه مطالعات انسانی صورت گرفته در این زمینه محدود است اما تاثیر این سبزیجات از به عنوان مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد امیدوار کننده است.

 

۸- انواع مغزها و آجیل

 

انواع مغزها و آجیل

 

انواع مغزها و آجیل سرشار از چربی‌های مفید، آنتی‌اکسیدان، ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید هستند که اتفاقا برای سلامت و پاکسازی کبد هم بسیار مفیدند. یک مطالعه شش ماهه که بر روی ۱۰۶ فرد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی نشان می‌دهد که انواع مغزها و آجیل به خصوص گردو سطح آنزیم‌های کبدی را به مقدار قابل ملاحظه‌ای اصلاح می‌کنند.

اگر چه در این زمینه هنوز می‌بایست مطالعات بیشتری انجام شود اما آن‌طور که از شواهد پیداست انواع مغزها و آجیل از جمله مفیدترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند.

 

۹- انواع ماهی چرب

 

انواع ماهی چرب

 

چربی دشمن کبد است اما نه هر نوع چربی. انواع ماهی‌های چرب مثل قزل آلا و سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که نقش زیادی در کاهش التهاب‌های مرتبط با بیماری‌های قلبی دارند.

این چربی برای کبد هم مفید است. این چربی‌ها از ایجاد چربی مضر در کبد جلوگیری می‌کنند و سطح آنزیم‌های کبدی را اصلاح کرده، التهاب را کاهش داده و حتی مقاومت به انسولین را هم بهبود می‌بخشند.

 

۱۰- روغن زیتون

 

روغن زیتون

 

روغن زیتون هم یکی از غذاهای مفید برای پاکسازی کبد چرب است. دلیل این امر سالم بودن چربی موجود در روغن زیتون است که اتفاقا برای سلامت کبد بسیار هم مفید است. نتیجه یک مطالعه کوچک که روی ۱۱ نفر در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر میزان چربی کبد و سطح آنزیم‌های کبدی را تا حدی زیادی بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این مصرف روغن زیتون فرابکر تجمع چربی را در کبد کاهش می‌دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد و سطح آنزیم‌های کبدی هم را اصلاح می‌کند. انباشت چربی در کبد در واقع اولین مرحله از ابتلا به بیماری‌های کبد است. اما در واقع تاثیر مثبت روغن زیتون فرابکر بر میزان چربی کبد و سایر جنبه‌های سلامت بدن ثابت شده است.

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 3]

این مطالب را نیز از دست ندهید

18 سرگرمی جالب برای کودکان در روزهای برفی و بارانی

۱۸ سرگرمی و بازی جالب برای کودکان در روزهای بارانی و برفی

    سرگرم کردن کودکان کار چندان آسانی نیست. علیرغم این‌که کودکان نسل قدیمی‌تر علیرغم امکانات کم‌تر و محدودتر سرگرمی‌ها ...
 • انتشار: ۰۱-۰۶-۹۸
طرز تهیه فرنی

طرز تهیه فرنی – طرز تهیه و مواد لازم

  طرز تهیه فرنی فرنی از جمله دسرهایی است که خیلی سریع آماده می شود و در هرزمانی چه ...
 • انتشار: ۰۲-۰۸-۹۷

دیدگاه‌ها

16 − پنج =

در بلاگ افق کوروش

چگونه روغن رزماری از ریزش مو جلوگیری و موها را ضخیم می‌کند

چگونه روغن رزماری از ریزش مو جلوگیری و موها را ضخیم می‌کند

خواص رزماری برای زیبایی و سلامت پوست و مو از هزاران سال پیش مورد توجه بوده است. به همین دلیل هم اغلب برندهای معتبر آرایشی در زمینه پوست و مو از عصاره و روغن گیاه رزماری در تهیه محصولات زیبایی پوست و مو استفاده می‌کنند. ایا روغن رزماری برای رشد و ضخامت مو و جلوگیری از ریزش مو مفید است؟ آیا روغن رزمای و شامپوهای حاوی رزماری می‌توانند ریزش مو را درمان کنند و موها را پرپشت کنند؟ در مقاله‌ای از سایت پزشکی  healthline به این سوالات شما جواب خواهیم داد.
 • 9480 بازدید
 • انتشار: ۲۱-۰۷-۹۷
6 نوشیدنی خواب‌آور با شیر برای درمان بی‌خوابی که پایه علمی دارند

۶ نوشیدنی خواب‌آور با شیر برای درمان بی‌خوابی که پایه علمی دارند

نوشیدنی خواب‌آور «شیر» برای شما هم حکم یک داروی خواب را دارد؟ منظورمان این است که شما هم از آن‌دسته افرادی هستید که قبل از رفتن به رختخواب یک لیوان شیر گرم می نوشید تا سریع‌تر به خواب بروید و صبح بتوانید سرحال و شاداب از خواب بیدار شوید؟ بد نیست بدانید این افسانه قدیمی بین‌المللی که یک لیوان شیر گرم، خواب شبانه را شیرین‌تر می‌کند ظاهرا پشتوانه علمی ندارد اما این به آن معنی نیست که با به روز کردن دستور علمی تهیه نوشیدنی‌های خواب‌آوری که با شیر تهیه می‌شوند نمی‌توانیم به جنگ بی‌خوابی برویم. با ما همراه باشد ...
 • 14192 بازدید
 • انتشار: ۱۱-۰۲-۹۷
مصرف آجیل و بیماری قلبی

مصرف منظم آجیل و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

طبق  تحقیقی که در تاریخ 22آبان96 در مجله کالج آمریکایی منتشر شد، افرادی که به طور مرتب  آجیل از جمله بادام زمینی، گردو و آجیل درختی را می خورند، در مقایسه با کسانی که این مواد غذایی را نمی خورند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار می گیرند این مهمترین مطالعه تا به امروز در خصوص رابطه بین مصرف آجیل و کاهش بیماری های قلبی و عروقی است. به تازگی، توصیه های رژیم غذایی مبتنی بر این موضوع است که مواد غذایی با پایه گیاهی ارجحیت بالایی نسبت به مواد غذایی بر پایه  گوشت دارند  و در ...
 • 4411 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۰۲-۹۷
20 درمان خانگی برای رهایی از بوی بد دهان در روز جهانی "دهان خوشبو"

۲۰ درمان خانگی برای رهایی از بوی بد دهان در روز جهانی “دهان خوشبو”

«بوی بد دهان» از جمله ناخوشایند‌ترین بوها به خصوص برای اطرافیان فردی است که با مشکل بوی بد دهان مبتلاست. از سوی دیگر 6 آگوست (15 مرداد) هر سال مصادف با روز جهانی «دهان خوشبو» است.  به نظر می‌رسد نفس خوشبو و بوی خوش دهان آن‌قدر مهم است که یک روز جهانی به نام آن به ثبت رسیده است. در مجله افق کوروش با آوردن مقاله‌ای از سایت معتبر  Stlyecraze به شما می‌گوییم که دلایل عمده بوی بد دهان چه چیزهایی هستند و چگونه با 20 درمان خانگی از شر بوی بد دهان رها شده و نفسی خوشبو داشته باشید.  
 • 13535 بازدید
 • انتشار: ۱۵-۰۵-۹۷
چرا کبد چرب می‌شود،برای درمان کبد چرب چه کنیم،چه بخوریم و چه نخوریم؟

چرا کبد چرب می‌شود،برای درمان کبد چرب چه کنیم،چه بخوریم و چه نخوریم؟

«کبد چرب» یکی از بیماری‌های فراگیر و پیش رونده قرن 21 است که ارتباط چندانی به سن و سال ندارد. سبک زندگی مدرن و کم‌تحرکی در کنار مصرف بیش از حد غذاهای چرب و فست‌فود، استعمال دخانیات و نوشابه‌های گازدار و ... از جمله عوامل اصلی ابتلا به کبد چرب به خصوص در نسل جوان و میانسال هستند. اما پیشگیری از مبتلا شدن به کبد چرب با اندکی تغییر در سبک زندگی و تغذیه امکان‌پذیر است. برای کاهش عوارض ابتلا به بیماری کبد چرب با استناد به مقاله‌ای از سایت تخصصی پزشکی Medical News Today به شما می‌گوییم برای درمان کبد چرب چه ...
 • 3740 بازدید
 • انتشار: ۰۶-۰۸-۹۷