10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می‌کنند | مجله کوروش
خانه » سلامت » ۱۰ ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می‌کنند

۱۰ ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می‌کنند

 • منتشر شده در ۰۶-۱۱-۹۷
 • 254 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
10 ماده غذایی مفید که کبد را به سرعت پاکسازی می‌کنند

«کبد» یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ارگان بدن انسان است. در سال‌های اخیر و به خاطر عواملی مثل تغییر سبک زندگی، فشار زندگی و استرس، خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده و فست فودها، کم تحرکی و ورزش نکردن در سرتاسر دنیا مسئله چرب شدن کبد به یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلات بشر تبدیل شده است. در بسیاری موارد چرب شدن کبد و در نتیجه ناتوانی در انجام عملکرد صحیح و طبیعی مشکلات جدی برای سلامت فرد ایجاد کرده و حتی در برخی موارد منجر به مرگ می‌شود. اگر چه به خاطر سبک زندگی امروزی گاهی چرب شدن کبد امری ناگزیر است اما با خوردن برخی مواد غذایی می‌توان کبد را پاکسازی کرد. حتی اگر مشکل کبدی ندارید و کبد سالمی دارید از پاکسازی کبد غافل نشوید. به این ترتیب همه چربی‌ها، اندوخته‌های قدیمی کلسترول، سنگ‌های مثانه، سموم، بقایای دارو‌ها و مواد زائدی که در طول زمان در کبد جمع شده‌اند از این اندام حیاتی بدن زدوده می‌شوند. ۱۰ ماده غذایی که کبد را به بهترین شکل ممکن پاکسازی می‌کنند را از سایت Health Line در مجله کوروش بخوانید.

۱- چای سبز و قهوه

چای سبز و قهوه

تحقیقات پزشکی صورت گرفته حاکی از آن است که «قهوه» خطر ابتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و التهاب کبدی را کاهش می‌دهد. دلیل این مسئله کاهش تولید سلول‌های چربی است که یکی از دلایل اصلی بیماری‌های کبدی هستند. افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می‌نوشند معمولا دچار مشکلات کبدی نمی‌شوند. به این ترتیب قهوه یکی از مفیدترین مواد غذایی پاکسازی کبد است که نوشیدن روزانه آن برای شما معجزه می‌کند.

از سوی دیگر چای سبز هم بسیاری مشکلات کبدی از جمله کبد چرب را کاهش می‌دهد. اما برای این‌که چای سبز در جهت کاهش ابتلا به بیماری‌های کبدی عمل کند باید به طور میانگین روزانه ۵ تا ۱۰ فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «کاتچین» است که عملکرد کبد را اصلاح می‌کند. اما با نوشیدن این حجم از چای سبز احتمالا مجبورید تمام طول روز در راه دستشویی باشید. به توصیه پزشکان هم بهتر است از مکمل‌های چای سبز هم استفاده نکنید. به هر حال چای سبز برای عملکرد صحیح کبد بسیار موثر است اما اگر حوصله نوشیدن ده فنجان را در طول روز ندارید برای تصمیم بهتر با پزشک خود مشورت کنید. در این میان به نظر می‌رسد نوشیدن بیش از حد چای سیاه برخلاف چای سبز برای کبد ضرر دارد.

۲- گریپ فروت

گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که آن را به یکی از بهترین مواد غذایی پاکسازی کبد تبدیل کرده است. دو آنتی‌اکسیدان مهم موجود در کبد به نام‌های «نارینجنین» و «نارینجین» (در لیموشیرین هم موجود است و اصلا دلیل تلخی مزه لیموشیرین و گریپ فروت هم همین آنتی‌اکسیدان مفید است) التهاب کبدی را کاهش داده و از سلول‌های کبد محافظت می‌کنند. علاوه بر این این آنتی‌اکسیدان‌ها از رشد بیش از حد بافت همبند جلوگیری می‌کنند.

۳- بلوبری و زغال اخته

بلوبری و زغال اخته

انواع بلوبری، توت، توت فرنگی و زغال اخته از جمله موثرترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند. بلوبری، زغال اخته و انواع توت حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «آنتوسیانین» هستند که سلامت کبد را تضمین می‌کند. اگر بلوبری و زغال اخته در اختیار ندارید و فصل توت تازه هم نیست اصلا نگران نباشید.

«سماق» یک ماده غذایی پاکسازی کبد بسیار مفید است که دقیقا عملکردی شبیه انواع بلوبری دارد. در یک تحقیق صورت گرفته افرادی که سه تا چهار هفته به صورت مدام بلوبری و زغال اخته مصرف کرده بودند مواردی مثل ایجاد ضایعات، زخم شدن بافت و فیبروز کبدی در آن‌ها کاهش پیدا کرده بود. زغال اخته سطح ایمنی سلول‌ها را بالا برده و آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این عصاره زغال اخته رشد سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد. با این‌همه انجام تحقیقات بیشتر در موارد انسانی ضروری است.

۴- انواع انگور

انواع انگور

انواع انگور به خصوص انگور قرمز از جمله بهترین و کارسازترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند. اما چرا انگور یک ماده غذایی مفید پاکسازی کبد است؟ در انگور ترکیبات بسیار مفید گیاهی وجود دارند که التهاب را کاهش می‌دهند و از کبد در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کنند. مصرف منظم کبد خطر ابتلا به سرطان کبد را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

طبق تحقیقی که روی افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی صورت گرفته، مصرف روزانه عصاره دانه انگور به مدت سه ماه سبب بهبود عملکرد کبد در آن‌ها می‌شود. با این‌همه مصرف روزانه خود انگور هم برای شما مفید است، مگر این‌که به دلیل ابتلا به دیابت برای خوردن انگور به صورت روزانه معذوریت داشته باشید. اگر هم مصرف روزانه عصاره انگور برای‌تان مقدور است آن هم بسیار مفید است.

۵- آب لبو

آب لبو

چغندر یا همان لبو حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «بتالین» است. بتالین آسیب‌های کبدی و التهاب کبدی را کاهش داده و میزان ترشح آنزیم‌های سم‌زدای کبد را افزایش می‌دهد به همین دلیل لبو یک ماده غذایی پاکسازی کبد است و بهتر است در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

اگر چه تحقیقات صورت گرفته در مورد لبو بیشتر در مورد آب لبو «یعنی لبوی آب گرفته شده» صادق است اما خوردن خود لبو هم بسیار مفید است. اما اگر طعم لبو را دوست ندارید بهتر است آب لبو را بنوشید.

۶- آب لیمو ترش

آب لیمو ترش

لیمو ترش سرشار از ویتامین C است که به بدن در سنتز مواد سمی به ترکیباتی محلول در آب و دفع از طریق ادرار کمک می کند. برای این‌که به وسیله لیموترش به عنوان یک ماده غذایی پاکسازی کبد این ارگان حیاتی بدن را حسابی تصفیه و سرحال کنید بهتر است هر روز صبح به صورت ناشتا آب یک عدد لیمو ترش را در آب بچکانید و بنوشید.

۷- کلم بروکسل و بروکلی

کلم بروکسل و بروکلی

سبزیجات چلیپایی مثل کلم بروکسل، بروکلی و خردل سبز سرشار از فیبر هستند و علاوه بر سم زدایی از کبد از آسیب آن نیز محافظت می‌کنند. این تاثیر حتی در مورد کلم بروکسل پخته شده هم صادق است. طی یک تحقیق انجام شده در این زمینه روی مردانی که کبد چرب دارند و عصاره جوانه بروکلی مصرف کرده بودند مشخص شد که تا حد زیادی سطح آنزیم‌های کبدی در این افراد تنظیم شده است. اگر چه مطالعات انسانی صورت گرفته در این زمینه محدود است اما تاثیر این سبزیجات از به عنوان مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد امیدوار کننده است.

۸- انواع مغزها و آجیل

انواع مغزها و آجیل

انواع مغزها و آجیل سرشار از چربی‌های مفید، آنتی‌اکسیدان، ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید هستند که اتفاقا برای سلامت و پاکسازی کبد هم بسیار مفیدند. یک مطالعه شش ماهه که بر روی ۱۰۶ فرد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی نشان می‌دهد که انواع مغزها و آجیل به خصوص گردو سطح آنزیم‌های کبدی را به مقدار قابل ملاحظه‌ای اصلاح می‌کنند.

اگر چه در این زمینه هنوز می‌بایست مطالعات بیشتری انجام شود اما آن‌طور که از شواهد پیداست انواع مغزها و آجیل از جمله مفیدترین مواد غذایی پاکسازی کبد هستند.

۹- انواع ماهی چرب

انواع ماهی چرب

چربی دشمن کبد است اما نه هر نوع چربی. انواع ماهی‌های چرب مثل قزل آلا و سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که نقش زیادی در کاهش التهاب‌های مرتبط با بیماری‌های قلبی دارند.

این چربی برای کبد هم مفید است. این چربی‌ها از ایجاد چربی مضر در کبد جلوگیری می‌کنند و سطح آنزیم‌های کبدی را اصلاح کرده، التهاب را کاهش داده و حتی مقاومت به انسولین را هم بهبود می‌بخشند.

۱۰- روغن زیتون

روغن زیتون

روغن زیتون هم یکی از بهترین مواد غذایی پاکسازی کبد است. دلیل این امر سالم بودن چربی موجود در روغن زیتون است که اتفاقا برای سلامت کبد بسیار هم مفید است. نتیجه یک مطالعه کوچک که روی ۱۱ نفر در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک قاشق چایخوری روغن زیتون فرابکر میزان چربی کبد و سطح آنزیم‌های کبدی را تا حدی زیادی بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این مصرف روغن زیتون فرابکر تجمع چربی را در کبد کاهش می‌دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد و سطح آنزیم‌های کبدی هم را اصلاح می‌کند. انباشت چربی در کبد در واقع اولین مرحله از ابتلا به بیماری‌های کبد است. اما در واقع تاثیر مثبت روغن زیتون فرابکر بر میزان چربی کبد و سایر جنبه‌های سلامت بدن ثابت شده است.

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 2 میانگین: 2.5]

این مطالب را نیز از دست ندهید

پنجره

تکنیک های تمیز کردن پنجره

  چگونه پنجره منزل را تمیز کنیم؟   کثیفی و آلودگی هوا فقط بر روی سلامتی افراد تأثیرگذار نیست، بلکه بسیاری ...
 • انتشار: ۰۲-۰۹-۹۷
3 دستور پخت برای سالاد ماکارونی ساده مرغ،تن ماهی و پنیر و لوبیا

۳ دستور پخت برای سالاد ماکارونی ساده مرغ،تن ماهی و پنیر و لوبیا

سالاد ماکارونی از آن‌دسته غذاها یا پیش غذاهایی خوشمزه و آسان است که تقریبا تمام افراد طعم و ...
 • انتشار: ۰۴-۱۶-۹۷

دیدگاه‌ها

شانزده − یک =

در بلاگ افق کوروش

غذای سالم در سفر؛ 10 پیشنهاد مفید برای تغذیه سالم در مسافرت

غذای سالم در سفر؛ ۱۰ پیشنهاد مفید برای تغذیه سالم در مسافرت

غذای سالم در سفر و رعایت یک رژیم غذایی درست و اصولی در مسافرت‌ها، همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها به خصوص آن‌هایی است که فرزند خردسال و نوجوان دارند. از سوی دیگر مسافرت‌های تابستانی شروع شده و اهمیت خوردن غذای سالم و بهداشتی به خصوص زمانی که در جاده هستید دوچندان می‌شود. در این نوشتار با ما باشید تا 10 پیشنهاد مفید و آسان و برای داشتن تغذیه سالم در سفر را به شما بگوییم.
 • 3323 بازدید
 • انتشار: ۰۴-۰۴-۹۷
8 نوشیدنی که بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغری و سلامت بدن هستند

۸ نوشیدنی که بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغری و سلامت بدن هستند

نوشیدنی‌هایی مثل سودا، آب‌میوه‌های صنعتی و پر از شکر و انواع نوشابه، پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های دنیا هستند که اتفاقا سلامت بدن را تهدید می‌کنند. طبق تحقیقات پزشکی صورت گرفته نوشیدن برخی نوشیدنی‌ها تاثیر مثبتی بر سلامت بدن و کاهش وزن دارند. در این نوشتار 8 نوشیدنی مفید که سلامت بدن و کاهش وزن شما را تضمین می‌کنند و البته جز بهترین نوشیدنی‌ها برای لاغری و کاهش وزن هستند را به شما معرفی می‌کنیم.
 • 1818 بازدید
 • انتشار: ۰۹-۰۳-۹۷
حفاظت از پوست در تابستان

چگونه از پوست خود در تابستان محافظت کنیم؟

فصل زیبا و پربار تابستان درراه است. حتماً از اینکه در این فصل خواهید توانست با بودن در طبیعت، در کنار دوستان، آشنایان و عزیزانتان از مواهب این فصل لذت ببرید، خوشحالید؛ اما احتمالاً توجه کرده‌اید که پوست شما در گرمای تابستان، به نسبت فصل قبلش، اندکی متفاوت به نظر می‌رسد شاید در نگاهداری از پوست خود دچار مشکل شوید. شاید از کیفیت پوست خود در تابستان خیلی راضی نباشید؛ شاید سوال شما این باشد که چگونه از پوست خود در تابستان محافظت کنیم؟ اما راه‌هایی هست که به پوستتان کمک کنید که در کیفیت اصلی خود باقی بماند و نزد ...
 • 6390 بازدید
 • انتشار: ۲۶-۰۱-۹۷
شامپو حاوی روغن آرگان ؛ معجزه‌ای برای درمان موهای آسیب‌دیده

شامپو حاوی روغن آرگان ؛ معجزه‌ای برای درمان موهای آسیب‌دیده

این روزها نام روغن آرگان که به طلای مایع هم مشهور است زیاد به گوش می‌خورد. این روغن گران‌بها از مغز هسته دانه‌های درخت آرگان که بومی کشور آفریقایی مراکش در شمال آفریقا است به دست می‌آید. بسیاری از برندهای مطرح لوازم آرایشی و بهداشتی دنیا در ترکیب محصولات ممتاز خود از جمله شامپو، صابون و کرم‌های جوان کننده و ترمیم کننده دست و صورت از قطرات جادویی روغن آرگان استفاده می‌کنند. اما روغن آرگان چه تاثیری بری سلامت پوست و موها دارد؟ اصلا آیا شامپو حاوی روغن آرگان می‌تواند روند درمان موهای شکننده و آسیب دیده را بهبود ببخشد؟  
 • 3185 بازدید
 • انتشار: ۱۸-۰۷-۹۷
12 نشانه ساده که در هر سنی ممکن است دلیل ابتلای شما به بیماری قلبی باشند

۱۲ نشانه ساده که در هر سنی ممکن است دلیل ابتلای شما به بیماری قلبی باشند

اغلب افراد تصور می‌کنند بارزترین نشانه ابتلا به بیماری‌های قلبی احساس درد در قفسه سینه است. اگر چه احساس درد در ناحیه قفسه سینه، پشت و دست چپ از جمله نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های قلبی است اما برخی دیگر از نشانه‌های معمولی که ظاهرا ارتباط چندانی به قلب ندارند هم از جمله نشانه‌های پنهان ابتلا به بیماری قلبی هستند. طبق مقاله‌ای از سایت پزشکی WebMD اگر این 12 نشانه را دارید احتمالا به بیماری قلبی مبتلا هستید و هر چه زودتر باید به پزشک مراجعه کنید.  
 • 6408 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۱۰-۹۷