علائم آلرژی فصلی؛ 18 درمان خانگی آلرژی فصل بهار | مجله کوروش
خانه » سلامت » علائم آلرژی فصلی؛ ۱۸ درمان خانگی آلرژی فصل بهار

علائم آلرژی فصلی؛ ۱۸ درمان خانگی آلرژی فصل بهار

 • منتشر شده در ۲۴-۰۱-۹۸
 • 372 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
علائم آلرژی فصلی؛ 18 درمان خانگی آلرژی فصل بهار

 

آلرژی در واقع واکنش فصلی یا گاه و بیگاه سیستم ایمنی بدن نسبت به عواملی است که به خودی خود ضرری برای بدن ندارند. این عوامل مواردی چون گرد و غبار، کپک، برخی غذاها و میوه‌ها، مو و کرک حیوانات و چیزهایی هستند که پوست و سیستم تنفسی شما را تحریک می‌کنند. از سوی دیگر در فصل بهار معمولا به خاطر گرده افشانی گیاهان نشانه‌های ابتلا به آلرژی در افراد مستعد به اوج خودش می‌رسد و گاهی شدت این عارضه به قدری بالاست که شخص را از کار و زندگی می‌اندازد. علائم آلرژی فصلی، چه کسانی مستعد ابتلا به آلرژی هستند و ۱۸ روش طبیعی برای درمان خانگی آلرژی فصل بهار را از سایت پزشکی Flonase و webmd در مجله کوروش بخوانید.

 

در دوره آلرژی چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

 

در دوره آلرژی چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

 

همه چیز از زمانی آغاز می‌شود که در اثر تنفس، خوردن یک ماده غذایی آلرژی‌زا و یا تماس با پوست حساسیت شما مواد آلرژی‌زا وارد جریان خون شوند. در پاسخ به این اتفاق بدن شما پروتئینی به نام ige تولید می‌کند و به ذرات مواد انرژی‌زا می‌چسبد. در نتیجه هیستامین و سایر مواد شیمیایی وارد جریان خون می‌شوند و شما متوجه نشانه‌ها و علائم آلرژی می‌شوید.

 

علائم انواع آلرژی کدامند؟

علائم آلرژی بستگی به این دارد که شما از چه طریق در معرض عوامل آلرژی‌زا قرار بگیرید: از طریق نفس کشیدن، نیش حشرات، پوست یا مواد غذایی که به آن حساسیت داشته‌اید.

اگر در اثر تنفس از راه بینی مواد آلرژی‌زا وارد جریان خون شوند در این صورت علائم آلرژی فصلی عبارتند از:

*خارش چشم، اشک چشم

*عطسه کردن

*خارش بینی و آبریزش بینی

*احساس خستگی و بیماری

اگر هم در معرض مواد آلرژی‌زا از طریق پوست قرار بگیرید معمولا دچار این علائم میشوید:

خارش، قرمزی پوست و کهیر زدن.

مواد غذایی آلرژی‌زا هم معمولا سبب سرفه، گرفتگی عضلات شکم، اسهال و استفراغ می‌شوند.

 

۱۸ روش خانگی درمان علائم آلرژی فصلی

 

18 روش خانگی درمان علائم آلرژی فصلی

۱-فرش‌ها را جمع کنید

نشستن و راه رفتن روی فرش ممکن است خیلی دلپذیر و خوشایند باشد اما مشکل اینجاست که کرک‌ها و گرد و غباری که روی فرش می‌نشینند یکی از عوامل اصلی آلرژی محسوب می‌شوند. بهترین کار این است که برای درمان علائم آلرژی فصلی کف خانه را با کفپوش‌هایی مثل سرامیک، پارکت یا لمینت بپوشانید تا بتوانید در زمان بروز علائم آلرژی فصلی فرش‌ها را جمع کنید. این در حالی است که متخصصان آلرژی بر این باورند کسانی که مستعد آلرژی هستند حتی بهتر است در منزل یا دست کم در اتاق خواب پرده نصب نکنند. پارچه پرده‌ای مستعد جذب گرد و غبار و ذرات خاک هستند.

۲- حیوانات خانگی را به اتاق خواب راه ندهید

حتی اگر یکی از اعضای خانواده نسبت به مو و کرک حیوان خانگی حساسیت هر چند خفیف داشته باشد بهتر است به هیچوجه حیوان خانگی را به اتاق خواب راه ندهید. پروتئین موجود در بزاق حیوانی مثل گربه چسبناک است و معمولا از دهان گربه راه می‌افتد و هر جا ممکن است بریزد.

 

۳- ملحفه‌ها را با آب گرم بشورید

مواد آلرژی‌زا با آب داغ از بین می‌روند درست مثل میکروب‌ها. به گفته انجمن بیماری‌های کودکان آمریکا بهترین درجه آب برای از بین بردن میکروب‌ها و مواد آلرژی‌زا ۵۶ درجه سانتی‌گراد است. بهتر است ملحفه‌ها و روبالشی‌ها را هفته‌ای یک بار یا هر دو هفته یک بار بشورید.

 

۴-لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد خشک نکنید

گرده‌های گیاهان به راحتی به الیاف پارچه می‌چسبند. بنابراین بهتر است لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد برای خشک شدن پهن نکنید.

حتما بخوانید  نشانه‌های بیماری خوش‌خیم پروستات، سرطان پروستات و روش‌های تشخیص آن

 

۵-مراقب وزن بالش‌تان باشید

شاید از خودتان بپرسید وزن بالش چه ربطی به علائم آلرژی دارد. در حقیقت ذرات کوچک میکروسکوپی به نام «مایت» در گرد و غبار وجود دارند که از جمله عوامل اصلی آلرژی هستند. معمولا هر شش ماه یک بار بالش شما سنگین می‌شود و وزن بیشتری می‌گیرد و این مسئله به خاطر نفوذ مایت‌ها در بالش است. هر هفته بالش‌ها را بتکانید یا جاروبرقی بکشید. در بازار کاورهای مخصوص ضد مایت برای بالش و تشک موجود است که بهتر است ماهی یک بار هم عوض شوند. از سوی دیگر «ساس رختخوابی» هم موجودات ریزی هستند که موجودات ریز آلرژی‌زا هستند. اگر مستعد آلرژی هستید برای درمان آلرژی فصلی یا به طور کلی مشکل آلرژی لوازم اتاق خواب از پرده و قالیچه گرفته تا بالش و تشک را همیشه تمیز و شسته شده نگه دارید. می‌توانید از بالش‌های با الیاف ضد آلرژی مثل الیاف میکروژل استفاده کنید و بالش پر را حذف کنید.

 

۶-لباس بیرون را سریع عوض کنید

به محض ورود به خانه لباس‌هایی که بیرون و در محل کار پوشیده پوشید را حتما عوض کنید. لباس‌هایی که خارج از منزل می‌پوشید پر از ذرات ریز گرد و غبار هستند. اگر مستعد آلرژی هستید بهتر است هر روز یک لباس تمیز و شسته شده بپوشید.

 

۷-شب قبل از خواب دوش بگیرید

دوش گرفتن قبل از خواب شب یک روش مناسب برای درمان علائم آلرژی فصلی است. با این کار ذرات ریز گرده و غبار و خاک را از روی بدن و موهای‌تان می‌شورید و آن‌ها را با خودتان به رختخواب نمی‌برید.

 

۸-دکوراسیون خانه را خلوت کنید

درست است که دکوراسیون خانه بدون پرده و فرش کامل نیست اما اگر مستعد آلرژی هستید مجبورید که از خیر وسیله‌های اضافی بگذرید و اغلب قسمت‌های خانه را برهنه و خالی از فرش و پرده نگه دارید. ذرات گرد و غبار علاقه زیادی به چسبیدن به قاب عکس و لوازم دکوری و بوفه دارند و بهتر است تا حد امکان از این وسایل صرفنظر کنید.

 

۹- بالش‌ها را در کمد بگذارید

بالش‌ها را هر روز صبح در کمد بگذارید تا در معرض هوای آزاد نباشند. عروسک‌های کرکی و پارچه‌ای هم از عوامل تشدید آلرژی هستند.

 

۱۰-فضا را خشک نگه دارید

رطوبت مستعد جذب گرد و غبار و ذرات ریز معلق در هواست که علائم آلرژی فصلی را تشدید می‌کنند. دلیل این امر این است که محیط مرطوب مستعد کپک و قارچ است. بهتر است تا حد امکان فضای خانه را خشک نگه دارید و از رطوبت پیشگیری کنید. فضایی مثل حمام را سعی کنید با استفاده از دستگاه تهویه هوا خشک و عاری از رطوبت نگه دارید. قارچ و کپک چسبیده به در و دیوار حمام از عوامل تشدید آلرژی است.

 

۱۱-دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا

اگر مستعد آلرژی هستید یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا باید در منزل نصب کنید. علاوه بر این بهتر است دستگاه جاروبرقی شما هم مجهز به فیلتر هپا باشد و از دستمال‌های میکروفیبر برای پاک کردن ذرات گرد و غبار استفاده کنید. در برخی از مواقع هم نیاز به استفاده از بخارشو به منظور پاکسازی منزل از ذرات آلرژی زا وجود دارد. در بسیاری موارد هم نیاز است که سطح رطوبت را با رطوبت‌زدا‌ها پایین آورد تا قارچ و کپک‌های میکروسکوپی کمتر رشد کنند.

حتما بخوانید  سرطان تخمدان ؛ 9 نکته مهم که برای پیشگیری و درمان باید بدانید

 

۱۲-بعد از باران بیرون بروید

اگر دچار آلرژی هستید بهترین زمان برای بیرون رفتن بعد از بارش باران است. باران ذرات گرد و غبار را از سطح زمین می‌شورد و وسایلی مثل اتومبیل می‌شورد و همه چیز مثل یک لوح تمیز می‌شود.

 

۱۳-در زمان گرده افشانی گیاهان از منزل خارج نشوید

اگر مستعد آلرژی هستید بهتر است در زمان گرده افشانی گل و گیاه بیرون نروید. زمان اصلی گرده افشانی گیاهان اوایل صبح و اواخر شب است. این در حالی است که گرده افشانی از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است. در برخی گیاهان گرده افشانی در ساعات اوایل صبح انجام می‌گیرد.

 

۱۴-ماسک بزنید

استفاده از ماسک برای افراد مستعد آلرژی به خصوص در زمان بروز علائم آلرژی فصلی یک راه‌حل مفید است. شاید ماسک یک ایده چندان چاره‌ساز به نظر نرسد اما جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا را به دهان و بینی می‌گیرد. استفاده از عینک هم جلو ورود ذرات به چشم را به خصوص در روزهایی که طوفان و گرد و خاک در منطقه شما جریان دارد می‌گیرد. استفاده از کلاه لبه‌دار هم یک ایده مناسب برای پوشاندن چشم‌ها در برابر ذرات ریز موجود در هواست.

 

۱۵-در و پنجره‌ها را ببندید

در ساعات اوج‌ ترافیک باز کردن در و پنجره بسیار مضر است به خصوص اگر در فضای خارج از منزل گل و گیاه داشته باشید. یا در روستا یا حومه شهر زندگی کنید این مسئله برای شما مضرتر است. بهتر است در و پنجره را بسته نگه دارید.

 

۱۶-از کولر آبی استفاده نکنید

آلودگی هوا، گرد و خاک و ذرات معلق در هوا می‌توانند به ‌سادگی روی پوشال‌های کولر سوار و با آب مخلوط شوند. از آن‌جایی که محیط داخلی کولر، محیطی مرطوب است، بنابراین فضایی مناسب برای رشد قارچ‌ها محسوب می‌شود که ممکن است از طریق کولرهای آبی به فضای داخلی منزل منتقل شوند و برای افرادی که نسبت به آن‌ها حساسیت دارند، مشکلات تنفسی ایجاد کنند. این در حالی است که استفاده از پنکه، چنین مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند. البته ناگفته نماند که پنکه تنها می‌تواند هوای موجود در خانه را جابجا کند و به همین دلیل، خنکای مطلوب و موردنیاز، به‌خصوص در روزهای گرم را فراهم نمی‌کند.

چیلرها و کولرهای گازی برای افراد مستعد آلرژی گزینه بهتری است. از آن‌جایی که میزان رطوبت موجود در این دستگاه‌ها بسیار کم است، تنها مشکل مطرح‌ شده در مورد آن‌ها هم همان مشکلات مربوط به روزهای ابتدایی راه‌اندازی‌شان است تا کمترین گرد و غبار وارد منزل شود. پایین بودن میزان رطوبت این دستگاه‌ها سبب می‌شود تا مستعد قارچ و کپک نباشند.

 

۱۷-از قطره چشمی استفاده کنید

یکی از راه‌های زدودن گرد و غبار از چشم استفاده از قطره چشمی Saline است. به خصوص اگر در چشم خود احساس سوزش، خارش و قرمزی می‌کنید بهتر است زیر نظر پزشک از این قطره استفاده کنید.

 

۱۸-تست آلرژی انجام دهید

بهترین روش برای درمان و مدیریت علائم آلرژی فصلی این است که بدانید به چه چیزی حساسیت دارید. بهترین کار این است که یک تست پوست انجام دهید. تست پوست شامل امتحان موارد آلرژی‌زا روی سطح پوست شماست تا متوجه شوند که دچار قرمزی، خارش یا سایر نشانه‌های حساسیت روی پوست می‌شوید یا خیر.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]

این مطالب را نیز از دست ندهید

10 فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب سایت تخصصی فیلم IMDb

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب کاربران سایت تخصصی فیلم IMDb

روز 21 شهریور در ایران روز ملی «سینما» است. کمتر کسی است که اهل فیلم دیدن نباشد و ...
 • انتشار: ۰۶-۲۰-۹۷
8 مد پرطرفدار و شیک برای تابستان و پاییز 2018

۸ مد پرطرفدار برای بهار و تابستان ۲۰۱۹؛یک تیپ شیک و مد روز

  پیروی از مد و شیک‌پوشی دهه‌هاست در سرتاسر دنیا دغدغه بسیاری از جوانان و حتی افراد میانسال است. ...
 • انتشار: ۰۳-۰۷-۹۷

دیدگاه‌ها

12 + بیست =

در بلاگ افق کوروش

6 عادت بد هنگام آشپزی که باعث چاقی و اضافه وزن شما می‌شوند

۶ عادت بد هنگام آشپزی که باعث چاقی و اضافه وزن شما می‌شوند

    آشپزی کردن در خانه یک روش خوب و مطمئن برای خوردن غذای سالم و کنترل وزن در جهت تناسب اندام است. شما با کنترل کردن موادی که در آشپزی استفاده می‌کنید و محاسبه کالری مواد می‌توانید وزن خود و سایر افراد خانواده را کنترل کنید. اما این نقشه همیشه هم جواب نمی‌دهد. 6 عادت بد هنگام آشپزی که باعث چاقی و اضافه وزن شما می‌شوند را از سایت Eating Well در مجله کوروش بخوانید.   1- استفاده بیش از حد از روغن   این‌ که روغن کالری زیادی را روانه بدن شما می‌کند یک افسانه نیست. هر قاشق غذاخوری روغن به طور متوسط 120 ...
 • 709 بازدید
 • انتشار: ۰۹-۱۰-۹۷
5 ماسک خانگی 100% موثر برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه بینی

۵ ماسک خانگی ۱۰۰% موثر برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه بینی

    زمانی که بدون آرایش جلو آینه می‌ایستید یکی از نکاتی که ممکن است حسابی شما را شاکی کنید دانه‌های سر سیاه روی بینی است. اگر جز آن‌دسته افرادی هستید که پوستی صاف و بدون هیچ لک و جوشی دارید بسیار خوشبختید اما اگر گاهی با لک و جوش‌های رنگ به رنگ سر و کله می‌زنید و دانه‌های سر سیاه بینی هم معمولا روحیه‌تان را خراب می‌کنند به احتمال زیاد معمولا به دنبال راه‌های موثر و ترجیحا خانگی و دم دست برای رهایی از شر آن‌ها می‌گردید. 5 ماسک خانگی صد در صد موثر برای رهایی از شر جوش‌های سر سیاه ...
 • 96076 بازدید
 • انتشار: ۲۹-۱۰-۹۷
پوستی شفاف و بدون لک؛5 خاصیت ناشناخته آووکادو برای زیبایی پوست

پوستی شفاف و بدون لک؛۵ خاصیت ناشناخته آووکادو برای زیبایی پوست

  چند سالی است که نام میوه استوایی «آووکادو» به عنوان یک میوه جادویی و شگفت‌انگیز برای سلامت کلی بدن و البته پوستی لطیف و شفاف بر سر زبان‌هاست. آووکادو را به هر شکلی که استفاده کنید، چه به عنوان یک میوه روزانه، پوره روی نان، سس روی غذا، ماسک خانگی و دست‌ساز برای صورت و بدن و حتی مو و البته به صورت لوسیون، کرم و شامپو، در تمام موارد میوه‌ای جادویی و شگفت‌انگیز است. 5 دلیل که ثابت می‌کنند میوه آووکادو برای شفافیت، درمان لک و لطافت پوست شما معجره می‌کند را از سایت Care 2 در مجله ...
 • 483 بازدید
 • انتشار: ۰۷-۱۱-۹۷
چگونه در ماه رمضان با بهترین روش تغذیه سالم و اصولی غذا بخوریم

چگونه در ماه رمضان با بهترین روش تغذیه سالم و اصولی غذا بخوریم

مصرف غذاهای سالم و مفید در وعده‌های سحری و افطاری ماه مبارک رمضان برای سپری کردن یک ماه پر‌برکت و البته از نظر علمی مفید برای سلامت بدن، امری لازم و ضروری است. اما چگونه در ماه رمضان می‌توانیم یک تغذیه سالم داشته باشیم؟ در این نوشتار به شما می‌گوییم چگونه در ماه رمضان سالم و اصولی غذا بخورید تا هم تناسب اندام‌تان حفظ شود و هم بدن‌تان دچار کمبود مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و فعالیت نشود.  
 • 1288 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۰۳-۹۷
کاهش وزن اصولی؛ 10 روش موثر برای کم کردن اضافه وزن بعد از تعطیلات عید

کاهش وزن اصولی؛ ۱۰ روش موثر برای کم کردن اضافه وزن بعد از تعطیلات عید

  این یک حقیقت است که تعطیلات عید، تحرک کمتر در روزهای تعطیل و البته خوردن غذاها و خوراکی‌های رنگارنگ در مهمانی و مسافرت و شب نشینی‌ها سبب اضافه وزن بعد از تعطیلات عید می‌شود. بعد از تعطیلات تازه به خودمان می‌آییم و به هر دری می‌زنیم تا این اضافه وزن ناخواسته و آزار دهنده را به هر روشی که شده کاهش دهیم. اما کاهش وزن باید اصولی باشد تا به جای سود و سلامتی سبب زیان رساندن به بدن ما نشود. 10 روش اصولی کاهش وزن برای اینکه بعد از تعطیلات عید دوباره به تناسب اندام برسید و وزن کم ...
 • 758 بازدید
 • انتشار: ۱۸-۰۱-۹۸