علائم آلرژی فصلی؛ 18 درمان خانگی آلرژی فصل بهار | مجله کوروش
خانه » سلامت » علائم آلرژی فصلی؛ ۱۸ درمان خانگی آلرژی فصل بهار

علائم آلرژی فصلی؛ ۱۸ درمان خانگی آلرژی فصل بهار

 • منتشر شده در ۲۴-۰۱-۹۸
 • 629 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
علائم آلرژی فصلی؛ 18 درمان خانگی آلرژی فصل بهار

 

آلرژی در واقع واکنش فصلی یا گاه و بیگاه سیستم ایمنی بدن نسبت به عواملی است که به خودی خود ضرری برای بدن ندارند. این عوامل مواردی چون گرد و غبار، کپک، برخی غذاها و میوه‌ها، مو و کرک حیوانات و چیزهایی هستند که پوست و سیستم تنفسی شما را تحریک می‌کنند. از سوی دیگر در فصل بهار معمولا به خاطر گرده افشانی گیاهان نشانه‌های ابتلا به آلرژی در افراد مستعد به اوج خودش می‌رسد و گاهی شدت این عارضه به قدری بالاست که شخص را از کار و زندگی می‌اندازد. علائم آلرژی فصلی، چه کسانی مستعد ابتلا به آلرژی هستند و ۱۸ روش طبیعی برای درمان خانگی آلرژی فصل بهار را از سایت پزشکی Flonase و webmd در مجله کوروش بخوانید.

 

در دوره آلرژی چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

 

در دوره آلرژی چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟

 

همه چیز از زمانی آغاز می‌شود که در اثر تنفس، خوردن یک ماده غذایی آلرژی‌زا و یا تماس با پوست حساسیت شما مواد آلرژی‌زا وارد جریان خون شوند. در پاسخ به این اتفاق بدن شما پروتئینی به نام ige تولید می‌کند و به ذرات مواد انرژی‌زا می‌چسبد. در نتیجه هیستامین و سایر مواد شیمیایی وارد جریان خون می‌شوند و شما متوجه نشانه‌ها و علائم آلرژی می‌شوید.

 

علائم انواع آلرژی کدامند؟

علائم آلرژی بستگی به این دارد که شما از چه طریق در معرض عوامل آلرژی‌زا قرار بگیرید: از طریق نفس کشیدن، نیش حشرات، پوست یا مواد غذایی که به آن حساسیت داشته‌اید.

اگر در اثر تنفس از راه بینی مواد آلرژی‌زا وارد جریان خون شوند در این صورت علائم آلرژی فصلی عبارتند از:

*خارش چشم، اشک چشم

*عطسه کردن

*خارش بینی و آبریزش بینی

*احساس خستگی و بیماری

اگر هم در معرض مواد آلرژی‌زا از طریق پوست قرار بگیرید معمولا دچار این علائم میشوید:

خارش، قرمزی پوست و کهیر زدن.

مواد غذایی آلرژی‌زا هم معمولا سبب سرفه، گرفتگی عضلات شکم، اسهال و استفراغ می‌شوند.

 

۱۸ روش خانگی درمان علائم آلرژی فصلی

 

18 روش خانگی درمان علائم آلرژی فصلی

۱-فرش‌ها را جمع کنید

نشستن و راه رفتن روی فرش ممکن است خیلی دلپذیر و خوشایند باشد اما مشکل اینجاست که کرک‌ها و گرد و غباری که روی فرش می‌نشینند یکی از عوامل اصلی آلرژی محسوب می‌شوند. بهترین کار این است که برای درمان علائم آلرژی فصلی کف خانه را با کفپوش‌هایی مثل سرامیک، پارکت یا لمینت بپوشانید تا بتوانید در زمان بروز علائم آلرژی فصلی فرش‌ها را جمع کنید. این در حالی است که متخصصان آلرژی بر این باورند کسانی که مستعد آلرژی هستند حتی بهتر است در منزل یا دست کم در اتاق خواب پرده نصب نکنند. پارچه پرده‌ای مستعد جذب گرد و غبار و ذرات خاک هستند.

۲- حیوانات خانگی را به اتاق خواب راه ندهید

حتی اگر یکی از اعضای خانواده نسبت به مو و کرک حیوان خانگی حساسیت هر چند خفیف داشته باشد بهتر است به هیچوجه حیوان خانگی را به اتاق خواب راه ندهید. پروتئین موجود در بزاق حیوانی مثل گربه چسبناک است و معمولا از دهان گربه راه می‌افتد و هر جا ممکن است بریزد.

 

۳- ملحفه‌ها را با آب گرم بشورید

مواد آلرژی‌زا با آب داغ از بین می‌روند درست مثل میکروب‌ها. به گفته انجمن بیماری‌های کودکان آمریکا بهترین درجه آب برای از بین بردن میکروب‌ها و مواد آلرژی‌زا ۵۶ درجه سانتی‌گراد است. بهتر است ملحفه‌ها و روبالشی‌ها را هفته‌ای یک بار یا هر دو هفته یک بار بشورید.

 

۴-لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد خشک نکنید

گرده‌های گیاهان به راحتی به الیاف پارچه می‌چسبند. بنابراین بهتر است لباس، ملحفه و روبالشی‌های شسته شده را در هوای آزاد برای خشک شدن پهن نکنید.

حتما بخوانید  5 بیماری رایج در مناطق سیل زده؛ راهکارها و نکات مهم پیشگیری و مقابله با آن‌ها

 

۵-مراقب وزن بالش‌تان باشید

شاید از خودتان بپرسید وزن بالش چه ربطی به علائم آلرژی دارد. در حقیقت ذرات کوچک میکروسکوپی به نام «مایت» در گرد و غبار وجود دارند که از جمله عوامل اصلی آلرژی هستند. معمولا هر شش ماه یک بار بالش شما سنگین می‌شود و وزن بیشتری می‌گیرد و این مسئله به خاطر نفوذ مایت‌ها در بالش است. هر هفته بالش‌ها را بتکانید یا جاروبرقی بکشید. در بازار کاورهای مخصوص ضد مایت برای بالش و تشک موجود است که بهتر است ماهی یک بار هم عوض شوند. از سوی دیگر «ساس رختخوابی» هم موجودات ریزی هستند که موجودات ریز آلرژی‌زا هستند. اگر مستعد آلرژی هستید برای درمان آلرژی فصلی یا به طور کلی مشکل آلرژی لوازم اتاق خواب از پرده و قالیچه گرفته تا بالش و تشک را همیشه تمیز و شسته شده نگه دارید. می‌توانید از بالش‌های با الیاف ضد آلرژی مثل الیاف میکروژل استفاده کنید و بالش پر را حذف کنید.

 

۶-لباس بیرون را سریع عوض کنید

به محض ورود به خانه لباس‌هایی که بیرون و در محل کار پوشیده پوشید را حتما عوض کنید. لباس‌هایی که خارج از منزل می‌پوشید پر از ذرات ریز گرد و غبار هستند. اگر مستعد آلرژی هستید بهتر است هر روز یک لباس تمیز و شسته شده بپوشید.

 

۷-شب قبل از خواب دوش بگیرید

دوش گرفتن قبل از خواب شب یک روش مناسب برای درمان علائم آلرژی فصلی است. با این کار ذرات ریز گرده و غبار و خاک را از روی بدن و موهای‌تان می‌شورید و آن‌ها را با خودتان به رختخواب نمی‌برید.

 

۸-دکوراسیون خانه را خلوت کنید

درست است که دکوراسیون خانه بدون پرده و فرش کامل نیست اما اگر مستعد آلرژی هستید مجبورید که از خیر وسیله‌های اضافی بگذرید و اغلب قسمت‌های خانه را برهنه و خالی از فرش و پرده نگه دارید. ذرات گرد و غبار علاقه زیادی به چسبیدن به قاب عکس و لوازم دکوری و بوفه دارند و بهتر است تا حد امکان از این وسایل صرفنظر کنید.

 

۹- بالش‌ها را در کمد بگذارید

بالش‌ها را هر روز صبح در کمد بگذارید تا در معرض هوای آزاد نباشند. عروسک‌های کرکی و پارچه‌ای هم از عوامل تشدید آلرژی هستند.

 

۱۰-فضا را خشک نگه دارید

رطوبت مستعد جذب گرد و غبار و ذرات ریز معلق در هواست که علائم آلرژی فصلی را تشدید می‌کنند. دلیل این امر این است که محیط مرطوب مستعد کپک و قارچ است. بهتر است تا حد امکان فضای خانه را خشک نگه دارید و از رطوبت پیشگیری کنید. فضایی مثل حمام را سعی کنید با استفاده از دستگاه تهویه هوا خشک و عاری از رطوبت نگه دارید. قارچ و کپک چسبیده به در و دیوار حمام از عوامل تشدید آلرژی است.

 

۱۱-دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا

اگر مستعد آلرژی هستید یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا باید در منزل نصب کنید. علاوه بر این بهتر است دستگاه جاروبرقی شما هم مجهز به فیلتر هپا باشد و از دستمال‌های میکروفیبر برای پاک کردن ذرات گرد و غبار استفاده کنید. در برخی از مواقع هم نیاز به استفاده از بخارشو به منظور پاکسازی منزل از ذرات آلرژی زا وجود دارد. در بسیاری موارد هم نیاز است که سطح رطوبت را با رطوبت‌زدا‌ها پایین آورد تا قارچ و کپک‌های میکروسکوپی کمتر رشد کنند.

حتما بخوانید  6 حرکت ورزشی آسان برای آرام کردن درد سیاتیک بدون عمل جراحی

 

۱۲-بعد از باران بیرون بروید

اگر دچار آلرژی هستید بهترین زمان برای بیرون رفتن بعد از بارش باران است. باران ذرات گرد و غبار را از سطح زمین می‌شورد و وسایلی مثل اتومبیل می‌شورد و همه چیز مثل یک لوح تمیز می‌شود.

 

۱۳-در زمان گرده افشانی گیاهان از منزل خارج نشوید

اگر مستعد آلرژی هستید بهتر است در زمان گرده افشانی گل و گیاه بیرون نروید. زمان اصلی گرده افشانی گیاهان اوایل صبح و اواخر شب است. این در حالی است که گرده افشانی از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است. در برخی گیاهان گرده افشانی در ساعات اوایل صبح انجام می‌گیرد.

 

۱۴-ماسک بزنید

استفاده از ماسک برای افراد مستعد آلرژی به خصوص در زمان بروز علائم آلرژی فصلی یک راه‌حل مفید است. شاید ماسک یک ایده چندان چاره‌ساز به نظر نرسد اما جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا را به دهان و بینی می‌گیرد. استفاده از عینک هم جلو ورود ذرات به چشم را به خصوص در روزهایی که طوفان و گرد و خاک در منطقه شما جریان دارد می‌گیرد. استفاده از کلاه لبه‌دار هم یک ایده مناسب برای پوشاندن چشم‌ها در برابر ذرات ریز موجود در هواست.

 

۱۵-در و پنجره‌ها را ببندید

در ساعات اوج‌ ترافیک باز کردن در و پنجره بسیار مضر است به خصوص اگر در فضای خارج از منزل گل و گیاه داشته باشید. یا در روستا یا حومه شهر زندگی کنید این مسئله برای شما مضرتر است. بهتر است در و پنجره را بسته نگه دارید.

 

۱۶-از کولر آبی استفاده نکنید

آلودگی هوا، گرد و خاک و ذرات معلق در هوا می‌توانند به ‌سادگی روی پوشال‌های کولر سوار و با آب مخلوط شوند. از آن‌جایی که محیط داخلی کولر، محیطی مرطوب است، بنابراین فضایی مناسب برای رشد قارچ‌ها محسوب می‌شود که ممکن است از طریق کولرهای آبی به فضای داخلی منزل منتقل شوند و برای افرادی که نسبت به آن‌ها حساسیت دارند، مشکلات تنفسی ایجاد کنند. این در حالی است که استفاده از پنکه، چنین مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند. البته ناگفته نماند که پنکه تنها می‌تواند هوای موجود در خانه را جابجا کند و به همین دلیل، خنکای مطلوب و موردنیاز، به‌خصوص در روزهای گرم را فراهم نمی‌کند.

چیلرها و کولرهای گازی برای افراد مستعد آلرژی گزینه بهتری است. از آن‌جایی که میزان رطوبت موجود در این دستگاه‌ها بسیار کم است، تنها مشکل مطرح‌ شده در مورد آن‌ها هم همان مشکلات مربوط به روزهای ابتدایی راه‌اندازی‌شان است تا کمترین گرد و غبار وارد منزل شود. پایین بودن میزان رطوبت این دستگاه‌ها سبب می‌شود تا مستعد قارچ و کپک نباشند.

 

۱۷-از قطره چشمی استفاده کنید

یکی از راه‌های زدودن گرد و غبار از چشم استفاده از قطره چشمی Saline است. به خصوص اگر در چشم خود احساس سوزش، خارش و قرمزی می‌کنید بهتر است زیر نظر پزشک از این قطره استفاده کنید.

 

۱۸-تست آلرژی انجام دهید

بهترین روش برای درمان و مدیریت علائم آلرژی فصلی این است که بدانید به چه چیزی حساسیت دارید. بهترین کار این است که یک تست پوست انجام دهید. تست پوست شامل امتحان موارد آلرژی‌زا روی سطح پوست شماست تا متوجه شوند که دچار قرمزی، خارش یا سایر نشانه‌های حساسیت روی پوست می‌شوید یا خیر.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]

این مطالب را نیز از دست ندهید

بهترین و مفیدترین غذاها و دسرها برای افراد مبتلا به سرطان

بهترین و مفیدترین غذاها و دسرها برای افراد مبتلا به سرطان

سرطان از آن جمله بیماری‌هایی است که علاوه بر نیاز به مراقبت‌های درمانی به موقع و مناسب نیاز ...
 • انتشار: ۰۶-۱۹-۹۷
تغذیه سالم؛چگونه با حقوق ماهانه متوسط یک تغذیه سالم داشته باشیم

تغذیه سالم؛چگونه با حقوق ماهانه متوسط یک تغذیه سالم داشته باشیم

تغذیه سالم و مقوی با یک بودجه کم یا متوسط شاید در نگاه اول امری کمی سخت به ...
 • انتشار: ۰۲-۱۲-۹۸

دیدگاه‌ها

هشت − 3 =

همراه با افق کوروش

نمایندگی افق کوروش
جشنواره نانسی و مرسی در افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

بهترین و سالم‌ترین روغن آشپزی و پخت‌و‌پز از نظر پزشکان را بیشتر بشناسید

بهترین و سالم‌ترین روغن آشپزی و پخت‌و‌پز از نظر پزشکان را بیشتر بشناسید

  «روغن زیتون فرابکر» در بسیاری از رژیم‌های غذایی به منظور کاهش وزن، به عنوان روغن مجاز و اصلی برای مصرف و پخت‌و‌پز تجویز می‌شود. شاید شما هم تصور می‌کنید روغن زیتون به خودی خود سبب کاهش وزن و لاغری می‌شود اما بهتر است بدانید وقتی درباره زیتون و روغن زیتون صحبت می‌کنیم هدف‌مان خوردن بی‌حساب و کتاب زیتون و روغن زیتون نیست. روغن زیتون به دلیل تاثیری که در روند لاغری و کاهش وزن از طریق چربی‌های موجود در زیتون، کمک به افزایش ترشح میزان هورمون سروتونین که سبب افزایش متابولیسم و تقویت احساس سیری می‌شود و نیز مقدار که ...
 • 5571 بازدید
 • انتشار: ۱۸-۰۲-۹۷
آب کردن شکم؛7 خوراکی شگفت‌انگیز برای آب کردن چربی شکم و پهلو

آب کردن شکم؛۷ خوراکی شگفت‌انگیز برای آب کردن چربی شکم و پهلو

آب کردن شکم یکی از دغدغه‌های مهم زنان و مردان امروزی است. چه هدف شما تناسب اندام باشد و چه بهبود وضعیت سلامت بدن بد نیست بدانید افرادی که دچار تجمع چربی در شکم و پهلوها هستند بیشتر در معرض دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی و انواع سرطان هستند. این مقاله از مجموعه مقالات سایت معتبر  reader's digest به شما می‌گوید چرا برخی افراد شکم دارند و بر همین اساس 7 خوراکی جادویی و شگفت‌انگیز برای آب کردن چربی شکم و پهلو را به شما معرفی می‌کنیم که اتفاقا همیشه می‌توانند در سبد خرید خانوار باشند.  
 • 85049 بازدید
 • انتشار: ۰۴-۰۵-۹۷
5 راهکار مفید و موثر برای پیشگیری و درمان با گرمازدگی در فصل تابستان

۵ راهکار مفید و موثر برای پیشگیری و درمان با گرمازدگی در فصل تابستان

«گرمازدگی» از جمله پیشامدهای غیر‌قابل اجتناب در روزهای گرم تابستان است. اما با برخی راهکارها می‌توان با گرمازدگی مقابله کرد. در این نوشتار به شما می‌گوییم علائم و درمان گرمازدگی چه چیزهایی هستند، قدیمی‌ها برای مقابله با گرمازدگی چه می‌کردند، در مواقع سفر و غیر سفر چه بخورید، چه بنوشید، چه بپوشید، چه ساعتی از منزل بیرون بروید و چگونه از خودتان در برابر اشعه‌های مضر خورشید مراقبت کنید تا گرمازده نشوید.  
 • 1218 بازدید
 • انتشار: ۲۰-۰۴-۹۷