چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟ | وبلاگ افق کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 • منتشر شده در ۲۴-۰۲-۹۷
 • 5067 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 

برای همه ما بارها در زندگی پیش آمده است که در تصمیم گیری دچار مشکل شده ایم. فرقی نمی کند که سن شما چقدر است؛ بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که تصمیم گیری را سخت می کند و انجام درست آن بستگی به شما دارد که تا چه حد بتوانید شرایط و احساسات خود را کنترل کنید.

استخدام در افق کوروش

همیشه این سوال در ذهن ما بوده است که چرا در بعضی مواقع نمی توانیم به درستی تصمیم گیری کنیم و آیا این مساله ناشی از مشکل روحی و روانی ما یا چیز دیگری است؟ ما در این مقاله به شما بیان می کنیم که چرا در بعضی مواقع شما قادر به تصمیم گیری نیستید و به عبارتی دیگر چه عواملی برای انجام یک تصمیم درست باید در نظر بگیریم.

 

تعریف تصمیم گیری

 

تعاریف متعددی برای تصمیم گیری در کتاب های روانشناسی نوشته شده است؛ اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای آن بیان کنیم، می توان گفت:

” انتخاب یک راه، روش، تکنیک برای انجام یک کار و مساله از بین روش ها و راه های متعدد را تصمیم گیری خواهند گفت.”

تصمیم گیری به صورت ناخودآگاه از نوزادی در همه ما وجود دارد. از انتخاب بین توپ و بازی کردن در کودکی گرفته تا انتخاب در خصوص انجام معاملات بزرگ و کارها در زندگی خود مانند سربازی، ازدواج، از نمونه های بارز تصمیم گیری است. مهم ترین مساله، تصمیم گیری درست و بجا است. شناخت عواملی که بر تصمیم گیری می تواند تاثیر منفی داشته باشد، به شما در انجام صحیح آن کمک بسیاری خواهد کرد.

 

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 

 

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 1. بدون هیچ گونه دانشی تصمیم گیری کنید

 

برای تصمیم گیری صحیح، اول از همه باید دانش خود را در خصوص موضوع مورد بحث زیاد کنید. تا زمانی که دانش و اطلاعاتی در آن خصوص نداشته باشید، نه تنها نمی توانید تصمیم گیری کنید، بلکه ممکن است که دچار اشتباه شوید. برای مثال، شما زمانی که قصد انتخاب رشته در دانشگاه را داشته باشید، اول از همه باید توانایی و استعدادهای خود را شناسایی کنید و سپس به مطالعه رشته های دانشگاهی بپردازید و در خصوص هر کدام و آینده آن ها اطلاعات و دانشی را کسب کنید تا بهتر بتوانید یک رشته مناسب با توانایی های خود را انتخاب کنید.

 

 1. پرسیدن از افراد متعدد

 

هر کسی نظر شخصی خود را دارد. کمک گرفتن از نظر دیگران هیچ اشکالی ندارد؛ اما متاسفانه بعضی اوقات نظر دیگران باعث گمراهی شما در تصمیم گیری شما می شود. شما بهتر است که نکات مناسب مشورت با دیگران را یادداشت کنید و در تصمیم گیری نهایی خود آن را لحاظ کنید.

 

 1. فقط یک نفر را قبول داشته باشید

 

همه ما در زندگی یک نفر را بیشتر از بقیه قبول داشته باشیم. این شخص ممکن است همسر، مادر، پدر، برادر یا دوست باشد. همه ما در قدم اول درتصمیم گیری از آن ها کمک می گیریم؛ اما آن ها مانند دیگران نظر و ارزش متفاوتی با ما دارند. برای همین نباید نظر آن ها را به صورت کامل در تصمیم خود صددرصد دخیل کنیم و باید شرایط خودمان را هم در نظر بگیریم.

 

 1. استرس

 

تصمیم گیری همیشه با استرس همراه است، به خصوص اگر پای یک موضوع مهمی هم باشد. استرس، دستپاچگی، ترس از جمله عوامل و احساسات است مانع تمرکز شما برای فکر و تصمیم گیری می شود. استرس در هنگامی که تجربه کافی نداشته باشید، بیشتر از دیگر حالت ها است و این تاثیر منفی بیشتری خواهد داشت.

 

 1. لجباز بودن

 

هیچ چیزی مانند لجبازی در کاری نمی تواند آن را خراب کند، به خصوص آنکه قرار باشد در خصوص موضوعی مهم تصمیم گیری کنید. لجبازی باعث می شود که شما نظر دیگران را به هیچ وجه گوش نکنید و به اتفاقات افتاده هیچ توجهی نکنید و فقط به دنبال یک نظر باشید.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۳.۶]
جشنواره من اوکی ام

این مطالب را نیز از دست ندهید

طرز تهیه اصلی و مرحله به مرحله خورش داوود پاشا اصل ترکیه با گوشت یا مرغ

طرز تهیه اصلی و مرحله به مرحله خورش داوود پاشا اصل ترکیه با گوشت یا مرغ

  خورش داوود پاشا یا به قول خود ترک‌ها «کوفته داوود پاشا» یکی دیگر از غذاهای اصیل و قدیمی ...
 • انتشار: ۱۰-۳۰-۹۸
برای رشد شخصیت چه کنیم؟ 10 دلیل که شما در هر سنی به رشد شخصیت نیاز دارید

برای رشد شخصیت چه کنیم؟ ۱۰ دلیل که شما در هر سنی به رشد شخصیت نیاز دارید

افکار شما، اخلاق و خلق و خویی که دارید و سایر خصوصیات شخصی شما در مجموع سبب شکل ...
 • انتشار: ۱۱-۲۴-۹۷

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

چگونه استرس خود را کاهش دهیم؛ 9 روش آسان کاهش استرس در محیط کار و اداره

چگونه استرس خود را کاهش دهیم؛ ۹ روش آسان کاهش استرس در محیط کار و اداره

  اگر شاغل هستید و در محیط کار و اداره معمولا استرس و اضطراب دارید و به همین دلیل نمی‌توانید به خوبی از پس وظایف‌تان بربیایید حتما به دنبال راهکاری برای حل این مسئله هم می‌گردید. داشتن استرس و اضطراب در محل کار و اداره یک موضوع جهانی است و اتفاقا گاهی هم مفید است چون به مثابه یک محرک عمل می‌کند و شما را به جلو می‌راند. اما برخی کارمندان با شکایت از این معضل معتقدند که اگر استرس و اضطراب نبود حتما عملکرد بهتری داشتند و یکی از کارمندان نمونه محل کار خود بودند. اما برای حل این مشکل ...
 • 1393 بازدید
 • انتشار: ۲۴-۰۲-۹۸
9 روش جهت افزایش انگیزه

۹ روش برای تقویت انگیزه

هر کاری که در زندگی انجام می دهیم، یک هدف مشخصی دارد؛ حتی خوردن یک لیوان آب ساده هم به منظور و هدف رفع تشنگی افراد می شود. هدف بعضی از فعالیت ها برای بسیاری از ما بسیار باارزش است، بطوریکه برنامه زندگی خود را برای رسیدن به آن  تغییر می دهیم. به عبارتی دیگر، ما برای شروع انجام کار کلی انگیزه داریم. بله انگیزه! اصطلاحی که بارها در طول زندگی خود آن را توسط افراد مختلف مانند مشاور، خانواده، دوست و غیره شنیده ایم؛ اما واقعا انگیزه چیست و چرا بعد از مدتی دیگر شور و نشاط اولیه یا ...
 • 3844 بازدید
 • انتشار: ۲۶-۰۲-۹۷
7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق

۷ قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک طرح کسب و کار موفق

شبکه‌های کسب و کار هم لازم و ضروری به نظر می‌رسند و هم مثل یک شمشیر دو لبه عمل می‌کنند به نحوی که حتی برای حرفه‌ای‌ها در زمینه تجارت هم یک موقعیت خطرناک محسوب می‌شوند. در یک محیط اجتماعی که در عین حال با کار مرتبط است درک اخلاق افراد و قوانینی که سبب رشد اخلاق اجتماعی می‌شود و می‌تواند سرمایه‌گذاری شما را به امری ارزشمند تبدیل کنند، امری مشکل است. 7 قانون قابل توجه و ارزشمند رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک طرح کسب و کار و تجارت موفق در انواع کسب و کار را از سایت Circle Back ...
 • 1811 بازدید
 • انتشار: ۲۸-۰۸-۹۷