رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن افراد با دستخط و شکل امضا | مجله کوروش
خانه » سلامت » رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن افراد با دستخط و شکل امضا

رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن افراد با دستخط و شکل امضا

 • منتشر شده در ۱۳-۰۸-۹۸
 • 134 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن افراد با دستخط و شکل امضا

 

دستخط و شکل امضای شما در مورد شخصیت شما چه می‌گوید؟ اصلا چگونه دستخط و امضای شما شخصیت‌تان را افشا می‌کند؟ تا به حال در مورد روانشناسی از روی دستخط و شخصیت افراد چیزی شنیده‌اید؟ در حقیقت سالهاست کارشناسان حرفه‌ای در حال بررسی رابطه دستخط و امضا و شخصیت افراد هستند و حتی این مسئله در بسیاری از پرونده‌های جنایی برای پیدا کردن مظنونین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد روانشناسی خط، رابطه میان شصخیت و دستخط افراد، شکل امضا و رابطه دستخط و وضعیت سلامتی بدن و وضعیت روحی افراد از دو سایت psychologia و Pens در مجله کوروش بخوانید.

جشنواره باتخفیف افق کوروش

 

از نظر روانشناسی رابطه دستخط و شخصیت افراد چگونه است؟

 

رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن با دستخط و شکل امضا

 

دستخط افراد به خصوص امضای شخصی افراد از نظر قانونی و تشخیص این‌که یک امضا واقعی است یا جعلی بسیار مهم است. در این میان برخی کارشناسان این حیطه نمونه‌های امضا و دستخط را برای ارزیابی شخصیت افراد مورد بررسی قرار می‌دهند و حتی در برخی مشاغل این مسئله قبل از استخدام افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید در برخی موارد برای تشخیص این‌که دو فردی که می‌خواهند با هم ازدواج کنند از نظر روانشناسی با هم سازگاری دارند یا نه هم روی دستخط آن‌ها مطالعه می‌کنند.

به گفته گرافولوژیست‌ها شاید معدود چیزهایی وجود داشته باشند که شما نتوانید از طریق دستخط فرد به آن پی ببرید. از شرایط فیزیولوژیکی مثل فشارخون گرفته تا بیماری‌های روانی مثل اسکیزوفرنی و صفات شخصی مثل پرخاشگری و سلطه‌جویی همگی از روی دستخط و امضای فرد قابل تجزیه و تحلیل هستید. بد نیست بدانید گرافولوژی روش‌های مطالعه و بررسی شخصیت و خصوصیات فردی براساس نحوه نوشتن است. در ادامه برخی از متداول‌ترین ویژگی‌های قابل مطالعه دستخط و امضا که می‌توان آن‌ها را به شخصیت و خصوصیات شخصی افراد ربط دارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

۱- سایز حروف

به طور کلی، اندازه حروف می‌تواند مشخص کند که شما خجالتی هستید یا برونگرا و اجتماعی. در یک صفحه کاغذ استاندارد اگر حروف را آنقدر ریز بنویسید که به خط بالایی نرسند احتمالا شخصی محافظه‌کار و درونگرا هستید و معمولا دقت و تمرکز بالایی دارید. اما اگر حروف را به گونه‌ای بزرگ می‌نویسید که به خط بالایی می‌رسد یا از آن بالاتر می‌رود احتمالا فردی اجتماعی، با اعتماد به نفس بالا و برونگرا، عاشق توجه و سخنور هستید. کسانی هم که دستخط‌شان نه ریز است و نه درشت افرادی سازگار و انعطاف‌پذیرند.

حتما بخوانید  شخصیت شناسی جالب 4 گروه خونی؛میان گروه خونی و شخصیت افراد رابطه‌ای هست؟

 

۲- فاصله بین کلمات

افرادی که موقع نوشتن فاصله زیادی بین کلمات می‌گذارند معمولا آزادی و مستقل بودند را می‌پسندند و شلوغی و جمعیت زیاد را دوست ندارند. آن‌هایی هم که فاصله بین کلمات‌شان کم است ترجیح می‌دهند در جمع باشند، شلوغی را دوست دارند و از تنهایی متنفرند.

 

۳- شیب دستخط مهم است

 

رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن با دستخط و شکل امضا

 

افرادی که در یک خط صاف و مستقیم می‌نویسند و معمولا دستخط‌شان شیب ندارد فردی عمل‌گرا و منطقی هستید و زیاد درگیر احساسات‌تان نیستید.

اگر معمولا به دستخط‌تان شیب به سمت راست می‌دهید از تجربیات جدید استقبال می‌کنید و از ملاقات با افراد جدید لذت می‌برید.

اگر هم موقع نوشتن شیب به سمت چپ به دستخط‌تان می‌دهید فردی متکی به خود هستید و بیشتر دوست دارید در پشت صحنه کارها باشید. اگر راست دست هستید و معمولا نوشته‌های شما شیبی به سمت چپ دارند احتمالا در موقع ضرورت، فردی سرکش و طغیانگرید.

 

۴- حاشیه صفحه

اگر عادت دارید معمولا در حاشیه سمت چپ صفحه بنویسید تمایل به زندگی در گذشته دارید و برای‌تان دشوار است که بعضی چیزها را رها کنید.

اگر معمولا در وسط صفحه می‌نویسید آرام و قرار ندارید و عادت به استراحت کردن ندارید. ذهن شما مدام در حال دویدن و فعال است.

جشنواره باتخفیف افق کوروش

اگر هم معمولا در حاشیه سمت راست صفحه می‌نویسید از ناشناخته‌ها می‌ترسید و مدام نگران آینده هستید.

 

۵- میزان فشاری که به خودکار یا مداد وارد می‌کنید مهم است

اگر موقع نوشتن با مداد یا خودکار خیلی به دست‌تان فشار وارد می‌کنید فردی متعهد هستید. در حقیقت فشار زیاد به خودکار و مداد نشان دهنده ویژگی قابل اتکا بودن و مقید بودن فرد است. این افراد کارها را جدی می‌گیرند و به انتقادات سریع واکنش نشان می‌دهند. اگر هم موقع نوشتن مداد یا خودکار را زیاد فشار نمی‌دهید و معمولا کمرنگ می‌نویسید فردی حساس، دلسوز و همدل هستید که دیگران معمولا دوست دارند با شما درد و دل کنند.

 

۶- سرعت نوشتن هم مهم است

اگر عادت دارید سریع بنویسید چندان صبور و با حوصله نیستید، از تاخیر و هدر رفتن زمان بیزار هستید. اگر هم کند و آهسته می‌نویسید فردی هستید که سازماندهی را دوست دارید، اهل متد و کارهای علمی و متکی به خود هستید.

حتما بخوانید  13 بیماری دردناک از کبد چرب تا نقرس؛ روزانه چند گرم قند و شکر برای بدن لازم است

 

۷- نوع و شکل امضا

 

رابطه جالب روانشناسی شخصیت‌ و وضعیت سلامتی بدن با دستخط و شکل امضا

 

اما امضای شما در مورد شما چه می‌گوید؟ معمولا امضاهای ناخوانا (امضاهایی که موج دار و با پیچ و تاب هستند) معمولا مخصوص افرادی است که از نظر شخصیتی کمی بسته‌تر هستند و بیشتر به حریم خصوصی خود معتقدند. اما امضاهای خوانا (یعنی امضاهایی که شامل اسم و فامیل فرد هستند) معمولا متعلق به افرادی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند.

 

با این تفاصیل آیا روانشناسی رابطه دستخط و نمونه امضا و شخصیت فرد یک تجزیه و تحلیل دقیق است؟ حقیقت این است که یک نتیجه‌گیری دقیق و اصولی در این زمینه کمی دشوار است چون ما معمولا به مرور زمان یا بسته به روحیه آن لحظه دستخط‌مان را تغییر می‌دهیم. این مسئله براساس تحقیقات پزشکی بیشتر به خاطر این است که ماهیچه‌های دست که در هنگام نوشتن به حرکت درمی‌آیند تحت تاثیر سیستم عصبی مرکزی ما هستند و توسط این سیستم کنترل می‌شوند. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید دانشی موسوم به «خط درمانی» می‌تواند با آموزش تغییر دستخط به افراد حالات روانی آن‌ها اصلاح کند.

 

رابطه دستخط و وضع سلامت بدن

 

روانشناسی دستخط و امضا و ارتباط آن با ویژگی‌های شخصیتی و سلامت بدن و انواع بیماری‌ها

فشارخون بالا: نوشتن با فشار متغیر یکی از نشانه‌های احتمالی فشارخون بالا است. به خصوص زمانی که از کمرنگ نوشتن به سمت پررنگ نوشتن و فشار بیشتر به خودکار و قلم می‌روید.

آلزایمر: معمولا در اثر اختلال در عملکرد ذهن و ابتلا به بیماری‌هایی مثل آلزایمر دستخط فرد خراب و بد می‌شود. یکی از این نشانه‌ها نوشتن نامنظم حروف همراه با لرزش در نوشتار و کُند نویسی است.

اسکیزوفرنی: زمانی که در نوشتن یک جمله یا کلمه مرتب شیب و کج و کولگی اتفاق می‌افتد و نوشته حالت اُریب پیدا می‌کند (در حالی که قبلا به این شکل نبوده) ممکن است به خاطر ابتلا به اسکیزوفرنی باشد و دلیلش هم این است که فرد ارتباط مستمر و پیوسته با دنیای واقعی ندارد.

پارکینسون: یکی از علائم بیماری پارکینسون دستخط خیلی ریز یا سیخ‌دار نوشتن کلمات است. منظور از ریز نوشتن این است که دستخط آنقدر ریز است که حتی خود نویسنده هم نمی‌تواند آن را بخواند.

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 3 میانگین: 5]
جشنواره باتخفیف افق کوروش

این مطالب را نیز از دست ندهید

9 نکته مهم سلامت بدن در انواع رژیم‌ گیاهخواری برای کاهش وزن و سبک زندگی

۹ نکته مهم سلامت بدن در انواع رژیم‌ گیاهخواری برای کاهش وزن و سبک زندگی

«گیاهخواری» یک سبک زندگی متفاوت و هنوز هم تا حدی بحث‌برانگیز برای افرادی است که قصد دارند هم ...
 • انتشار: ۰۷-۰۹-۹۸
طرز تهیه 3 غذای سریع، ساده و خوشمزه با مرغ و ماکارونی و ماهی

طرز تهیه ۳ غذای سریع، ساده و خوشمزه با مرغ و ماکارونی و ماهی

درست کردن غذاهای مختلف به صورت روزانه کار آسانی نیست. در حالی که شما باید زمان و وقت‌تان ...
 • انتشار: ۱۰-۰۶-۹۷

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

جشنواره باتخفیف افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

علائم بیماری دیابت چیست ؟ مهم‌ترین عامل دیابت و 7 نشانه بیماری دیابت کدامند؟

علائم بیماری دیابت چیست ؟ مهم‌ترین عامل دیابت و ۷ نشانه بیماری دیابت کدامند؟

  میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا هستند البته بدون این‌که خودشان از این قضیه باخبر باشند. دلیل این امر این است که علائم اولیه دیابت نوع 2 همیشه واضح و مشخص نیستند. اما حقیقت این است که علائم و نشانه‌های دیابت می‌توانند به تدریج و در طول سال‌ها ظاهر شوند و فرد را درگیر کنند بدون این‌که او از روی این نشانه‌ها در مورد ابتلا به دیابت نوع دو پی ببرد. همه چیز در طول سالیان و به آهستگی اتفاق می‌افتد پس بهتر است بدانید مهم‌ترین عامل دیابت چیست و در صورتی که این 7 ...
 • 1089 بازدید
 • انتشار: ۱۸-۰۳-۹۸
14 نکته در مورد رژیم کتوژنیک؛ رژیم لاغری کتو چیست و چگونه با آن لاغر شویم؟

۱۴ نکته در مورد رژیم کتوژنیک؛ رژیم لاغری کتو چیست و چگونه با آن لاغر شویم؟

«رژیم کتوژنیک» از جمله رژیم‌های لاغری است که در سال‌های اخیر در بین کسانی که قصد کاهش وزن و لاغر شدن دارند محبوب شده و در تمام کشورهای دنیا هواداران خاص خودش را دارد. بسیاری از افراد بدشان نمی‌آید این رژیم لاغری را برای کاهش وزن امتحان کنند اما اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند و همین کار را برایشان مشکل می‌کند. رژیم لاغری کتو چیست و چگونه می‌توان با آن وزن کم کرد و لاغر شد. در این رابطه مقاله‌ای از سایت پزشکی WebMD در مجله کوروش بخوانید.  
 • 31280 بازدید
 • انتشار: ۱۸-۰۶-۹۷
بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ 10 نکته مهم چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم

بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ ۱۰ نکته مهم چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم

چگونه چاق شویم و چاق بمانیم؟ سوال عجیبی است، آن هم در دوره و زمانه‌ای که اغلب افراد به دنبال نسخه و معجونی جادویی و بی‌دردسر برای لاغر شدن و کاهش وزن هستند. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید فرایند چاق شدن از پروسه لاغر شدن سخت‌تر و پیچیده‌تر است و معمولا افراد لاغری که دوست دارند کمی چاق شوند و در عین حال خوش اندام و سالم بمانند چندان در این راه موفق نیستند و شکست می‌خورند. در این مقاله از سایت پزشکی healthline به شما می‌گوییم که چگونه چاق شویم و چاق بمانیم و در عین حال شکم نیاوریم. بهترین ...
 • 22698 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۰۲-۹۸