12 توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل | مجله کوروش
خانه » سلامت » ۱۲ توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

۱۲ توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 • منتشر شده در ۲۴-۱۲-۹۸
 • 125 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
12 توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 

وضعیت کرونا در اغلب کشورهای دنیا به مرز هشدار رسیده است. حالا دیگر ویروس کرونا در ایران و سایر کشورهای جهان تبدیل به یک اپیدمی شده و افراد زیادی را مبتلا کرده است. اگر چه به گفته پزشکان ۸۰% افرادی که علائم و نشانه ابتلا به ویروس بیماری کرونا کووید ۱۹ را دارند مثل یک سرماخوردگی آن را می‌گذرانند اما این بیماری برای افراد سالمند، بیماران زمینه‌ای و دارای نقص ایمنی خطر بیشتری دارد و ما باید بیشتر مراقب این افراد باشیم.

استخدام در افق کوروش

درباره بیماری کرونا این روزها زیاد صحبت می‌شود اما اگر احیانا شما یا یکی از افراد خانواده‌تان مبتلا به کرونا شدید چه باید کرد؟ می‌دانید از فرد مبتلا به کرونا چطور باید در خانه مراقبت کنید بدون اینکه خودتان به بیماری مبتلا شوید؟ کرونا فعلا دارو و واکسن ندارد و برای مراقبت از بیماری کرونایی در خانه باید این ۱۲ توصیه پزشکی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل را از زبان دکتر مهناز منتظری، متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان سینا را در مجله کوروش بخوانید.

 

۱۲ توصیه مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 

12 توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 

تقریبا ۸۰% افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند علائم بیماری را به صورت خفیف نشان می‌دهند.این افراد نیاز به بستری و مراقبت در بیمارستان ندارند یا بعد از چند روز بستری مرخص می‌شوند. اما لازم است برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل تا ۱۴ روز بعد از شروع بیماری نکاتی را رعایت کنید تا هم فرد به طور کامل سلامتی‌اش را به دست بیاورد و هم از انتشار بیماری به سایر اعضای خانواده جلوگیری شود. این توصیه‌های مراقبتی عبارتند از:

 

۱-داروهای تجویز شده مهم هستند

 

داروهای تجویزی از سوی پزشک برای فرد مبتلا به کرونا باید به صورت منظم و طبق زمان‌بندی که در نسخه پزشک آمده باید مصرف شود. در صورتی که سرفه فرد بدتر شود و یا بازگشت مجدد تب و تنگی نفس ایجاد شود بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

۲-اتاق فرد بیمار باید جدا باشد

 

فرد بیمار باید در یک اتاق مجزا که دارای تهویه مناسب است مستقر شود. برای مثال باید پنجره اتاق تا نیمه باز باشد و فرد در سایر نقاط منزل تردد نکند، مگر به صورت محدود و مثلا استفاده از سرویس بهداشتی. فضای مشترک منزل مثل سرویس بهداشتی و حمام باید دارای تهویه مناسب باشد. در این قسمت از منزل هم باید پنجره باز نگه داشته شود.

 

۳-سایر اعضای خانواده از فرد بیمار جدا باشند

 

سایر اعضای خانواده باید در اتاق‌های جداگانه از فرد بیمار باشند. اگر امکانش وجود ندارد فاصله با فرد بیمار باید حداقل ۱ متر باشد. تعداد افراد مراقبت کننده باید محدود باشد و بهترین کار این است که فرد مراقب فقط یک نفر باشد. این فرد هم باید کسی باشد که وضعیت سلامتی خوبی دارد و یماری مزمن و نقص ایمنی نداشته باشد. بهتر است تا بهبودی کامل بیمار ملاقاتی با او نداشته باشید.

حتما بخوانید  چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ابتلا به بیماری کرونا هستند؟

 

۴-دست‌ها را مرتب بشورید

 

فرد مبتلا به بیماری کرونا و نیز فردی که برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا با او در تماس است باید به طور مرتب دست‌ها را با آب و صابون هر بار حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون بشوند. اگر دست‌ها آلودگی واضحی ندارند از مایع ضدعفونی کننده با پایه الکل ۷۰ درصد دست‌ها را تمیز کنید.

 

۵-دست‌ها را خشک کنید

 

بعد از شستن دست‌ها را آب و صابون حتمال با دستمال کاغذی تمیز دست‌ها را خشک کنید. اگر دستمال در دسترس نبود از یک حوله تمیز استفاده کنید، در این صورت حوله مرطوب یا خیس را بلافاصله تعویض کنید تا فرد دیگری با آن تماس نداشته باشد. اگر از ژل ضدعفونی یا الکل استفاده می‌کنید اجازه دهید دست‌ها در معرض هوا خشک شوند.

 

۶-استفاده از ماسک توسط فرد مبتلا به کرونا ضروری است

 

12 توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 

برای مراقبت از فرد مبتلا به بیماری کرونا حتما به خاطر داشته باشید که انتشار تنفس فرد بیمار توسط ماسک باید محدود شود. برای این کار ماسک معمولی کافی است. اگر به هر دلیلی مثل اشکال در تنفس یا سختی در تنفس فرد قادر به استفاده از ماسک نیست باید حتما بهداشت تنفس را رعایت کند. یعنی در هنگام عطسه و سرفه حتمال باید با دستمال کاغذی حلوی دهان و بینی خود را بگیرد. در انتها دستمال کاغذی آلوده حتما باید در یک پوشش در بسته مثل کیسه پلاستیک دور انداخته شود.

 

۷-استفاده از ماسک توسط مراقب فرد مبتلا به کرونا ضروری است

 

فردی که از بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کند باید حتما زمانی که با فرد بیمار در یک اتاق به سر می‌برد از ماسک معمولی استفاده کند. در زمان استفاده از ماسک نباید آن را لمس یا دستکاری کرد. اگر ماسک کثیف شد یا با ترشحات تنفسی مرطوب باشد باید فورا با یک ماسک جدید و تمیز تعویض شود. برای برداشتن ماسک از روش مناسب استفاده کنید. به این ترتیب که قسمت جلوی ماسک هرگز لمس نشود، فقط گره پشت باز شود و ماسک سریعا در یک کیسه پلاستیکی درب بسته دور انداخته شود. بعد از درآوردن ماسک حتما باید دست‌ها شسته و ضدعفونی شوند.

حتما بخوانید  چطور در دوران قرنطینه و شیوع کرونا سلامت روانی خود را تقویت کنیم؟

 

۸-فرد مراقب باید از ترشحات، ادرار و مدفوع فرد بیمار اجتناب کند

 

فردی که وظیفه مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا را به عهده دارد باید از تماس مستقیم با ترشحات بدن بیمار مثل ترشحات دهانی یا تنفسی، ادرار و مدفوع فرد بیمار اجتناب کند. در صورتی که احتمال تماس با این ترشحات وجود دارد فرد مراقب باید از ماسک و دستکش یک بار مصرف استفاده کند.

 

۹-ظرف غذای فرد بیمار مبتلا به کرونا را چطور ضدعفونی کنیم؟

 

دقت داشته باشید که ماسک و دستکش یک بار مصرف باید حتما بعد از استفاده دور انداخته شوند. بعد از درآوردن ماسک و دستکش باید دست‌ها و سپس صورت تمیز و ضدعفونی شوند. ظروف غذای فرد بیمار مانند قاشق و چنگال بیمار باید مجزا از ظرف غذای دیگر افراد خانواده باشد. این وسایل باید بعد از استفاده با آب و مایع ظرفشویی شسته شده و جدا از وسایل سایر افراد خانواده نگهداری شود.

 

۱۰-سطوح مورد تماس با فرد بیمار مبتلا به کرونا را چطور ضدعفونی کنیم؟

 

12 توصیه پزشکی برای چگونگی مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل

 

سطوح مورد تماس اتاق فرد بیمار مبتلا به کرونا مانند میز کنار تخت بیمار، چارچوب‌های در و دستگیره‌های در باید روزانه تمیز و گندزدایی شوند. به این صورت که ابتدا از شوینده‌های خانگی برای تمیز کردن این سطوح استفاده شود و سپس با محلول کلورید سدیم یا وایتکس خانگی به صورت رقیق شده که در اینجا طریقه صحیح دقیق کردن آن را گفته‌ایم باید ضدعفونی شوند.

 

۱۱-لباس‌های بیمار مبتلا به کرونا را چطور ضدعفونی کنیم؟

 

لباس‌های آلوده فرد بیمار و لوازمی مثل روبالش و روتختی را هرگز نباید تکان بدهید. لباس‌های آلوده بیمار باید داخل یک کیسه قرار داده شوند و برای شستن از مایع یا پودر ماشین لباسشویی با آب در درجه حرارت ۶۰ تا ۹۰ درجه استفاده کنید.

 

۱۲-بهترین روش برای ضدعفونی کردن لباس‌ها و وسایل فرد مبتلا به کرونا

 

در زمان نظافت و شستشوی سطوح و جابجایی وسایل فرد بیمار مبتلا به کرونا حتما از دستکش یک بار مصرف استفاده شود. دستکش، ماسک و سایر وسایل یکبار مصرف استفاده شده در اتاق بیمار باید در یک سطل درب‌دار تا زمان دفع قرار بگیرد. نظافت دست بعد از دور انداختن وسایل نکته مهمی است که حتما بلافاصله باید رعایت شود.

در نهایت تا زمانی که بیمار در دوره مراقبت خانگی است باید یک لینگ ارتباطی بین بیمار کرونایی و کارکنان بهداشتی و درمانی برقرار باشد تا زمانی که علایم بیماری کرونا به صورت کامل بهبود پیدا کند.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]
جشنواره من اوکی ام

این مطالب را نیز از دست ندهید

طرز تهیه اسنک خانگی ساده تن ماهی و نخود فرنگی در 5 دقیقه

طرز تهیه اسنک خانگی ساده تن ماهی و نخود فرنگی در ۵ دقیقه

  غذاهای روزهای آخر هفته و تعطیل باید یک فرق اساسی با سایر روزها داشته باشند. در روزهای تعطیل ...
 • انتشار: ۱۰-۲۰-۹۷
10 توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

۱۰ توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

ویروس کرونا کووید 19 تا این لحظه در 149 کشور دنیا فراگیر شده و مهم‌ترین کاری که در ...
 • انتشار: ۱۲-۲۴-۹۸

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

سریع‌ترین راه لاغری؛ این 9 عادت بد را هر چه زودتر ترک کنید

سریع‌ترین راه لاغری؛ این ۹ عادت بد را هر چه زودتر ترک کنید

  به دنبال سریع‌ترین راه لاغری هستید؟ رژیم لاغری دانمارکی یا کتوژنیک یا دکتر مورن و هر روش دیگری نیازمند اطلاعات صحیح زیر نظر پزشک و رعایت تمام موارد توصیه‌ای است. لاغر شدن به همان اندازه که چاقی و اضافه وزن به سرعت اتفاق می‌افتد، پروسه‌ای سخت و نیازمند صبوری و برنامه‌ریزی است. اگر قرار باشد لاغر شوید و به صورت درست و اصولی و غیر قابل برگشت وزن کم کنید باید بدانید که چه بخورید و چه نخورید و البته چه عادت‌های اشتباهی را ترک کنید. در مورد مواد موثر در لاغری و مواد موثر شگفت انگیز در آب کردن ...
 • 5843 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۰۲-۹۸
10 گیاه آپارتمانی پرفروش اما بسیار سمی و خطرناک برای کودکان و حیوانات خانگی

۱۰ گیاه آپارتمانی پرفروش اما بسیار سمی و خطرناک برای کودکان و حیوانات خانگی

در سال‌های اخیر به خاطر رونق زندگی آپارتمانی نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی گرانقیمت یا با قیمت‌های معمولی هم به امری مرسوم تبدیل شده است. در گذشته معمولا کسانی که به گل و گیاه علاقه داشتند از فضای باغچه یا گلخانه‌ای که در خانه ساخته می‌شد برای نگهداری گل و گلدان‌های خانگی استفاده می‌کردند اما حالا دیگر تقریبا دسترسی به این فضاها برای اکثریت افراد جامعه وجود ندارد و گل و گیاه معمولا باید در همان فضای بسته آپارتمان نگهداری شوند و پرورش پیدا کنند. در این میان برخی گیاهان آپارتمانی سریع‌الرشد و مقاوم و بسیار پرفروش، آلرژی‌زا هستند ...
 • 3378 بازدید
 • انتشار: ۳۱-۰۲-۹۸
نوشیدنی

با هشت نوع اصلی محصولات آشامیدنی آشنا شوید

    وقتی‌ که کلمه محصولات آشامیدنی به گوش هرکسی می‌خورد، اولین چیزی که در ذهن تداعی می‌شود آب است. اما آیا فقط آب است که از آن به‌عنوان یک محصول آشامیدنی یاد می شود؟ امروزه به‌غیراز آب، انواع محصولات آشامیدنی دیگری در بازار وجود دارد که توانسته است طرفداران زیادی را جذب کند. نکته‌ای اصلی این است که پایه اصلی تشکیل‌دهنده همه این نوع محصولات، آب است. بعضی از این محصولات صنعتی هستند و بعضی دیگر را می‌توان با ترکیب آب و چند ماده طبیعی دیگر در منزل تولید کرد. در ادامه قصد داریم تا هشت نوع نوشیدنی را معرفی کنیم. پایه و ...
 • 2484 بازدید
 • انتشار: ۰۴-۰۲-۹۷