14 سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا | مجله کوروش
خانه » سلامت » ۱۴ سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا

۱۴ سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا

 • منتشر شده در ۲۱-۱۲-۹۸
 • 123 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
14 سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا

شیوع بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ حالا دیگر تبدیل به یک مسئله جهانی شده و بیشترین تمرکز افراد در سرتاسر دنیا پیشگیری از ابتلا به این ویروس است. از قرنطینه خانگی تا رعایت صحیح و کامل بهداشت فردی و اجتماعی و ضدعفونی کردن سطوح با مواد استاندارد و موثر کارهایی است که از دست افراد عادی جامعه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا برمی‌آید. اما در این میان سوالاتی در مورد چگونگی از بین بردن ویروس کرونا و دفع آن از روی سطوح مختلف تا نقش حیوانات خانگی در ابتلا به بیماری کرونا و ده‌ها سوالات دیگر وجود دارد که بهترین مرجع برای پاسخگویی به این سوالات سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. برخی از مهم‌ترین سوالات مردم از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کروناویروس کووید ۱۹ را در مجله کوروش بخوانید.

مهم‌ترین سوالات مردم از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کروناویروس کووید ۱۹

 

استخدام در افق کوروش

14 سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا

 

 

۱- آیا دستگاه خشک‌کن حرارتی دست می‌تواند در نابودی و کشتن کروناویروس موثر باشد؟

 

خیر، تاثیری ندارد. برای حفاظت از خود در برابر این ویروس باید به طور مرتب دست‌هایتان را با الکل ۷۰ درصد ضدعفونی کنید یا با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشورید. بعد از تمیز کردن دست‌ها با آب و صابون باید از دستمال کاغذی یا خشک کن حرارتی برای خشک کردن دست‌ها استفاده کنید.

 

 

۲- آیا لامپ فرابنفش ضدعفونی کننده (گندزدا) می‌تواند ویروس کرونا را نابود کند؟

 

لامپ‌های UV (فرابنفش) نباید برای ضدعفونی کردن دست یا قسمت‌های دیگر پوست استفاده شوند چون پرتو فرابنفش می‌تواند ایجاد التهاب و حساسیت و خارش پوستی کند.

 

 

۳- آیا اسپری کردن الکل یا کلر روی سطح بدن برای کشتن این ویروس موثر است؟

 

آیا اسپری کردن الکل یا کلر روی سطح بدن برای کشتن این ویروس موثر است؟

 

خیر، این کار تاثیری بر ویروس‌هایی که وارد بدن شده‌اند ندارد. حتی اسپری الکل یا کلر برای لباس‌ها و سطوح غشایی بدن مثل چشم‌ها و دهان و … مضر است. یادتان باشد الکل و کلر فقط برای ضدعفونی کردن سطوح با رعایت توصیه‌ها و اصول صحیح موثر است. در زندگی روزمره هیچ ماده ضدعفونی کننده به اندازه آب و صابون و یا در صورت نبودن آن مایع ظرفشویی در از بین بردن آن موثر نیست.

برای بیرون از منزل ژل ضدعفونی کننده الکلی تهیه کنید. از الکل صنعتی یا متانول به هیچ وجه حتی برای ضدعفونی کردن سطوح هم نباید استفاده کنید چون به شدت سمی است. استفاده از الکل طبی یا همان الکل اتیلیک برای ضدعفونی کردن دست‌ها هم توصیه نمی‌شود مگر در مواقع اضطراری. از الکل ۷۰ درصد برای ضد عفونی سطوح استفاده کنید. در این مقاله به شما گفته‌ایم که اگر الکل طبی بالاتر از ۷۰% در اختیار دارید چگونه آن را به الکل ۷۰% تبدیل کنید.

 

 

۴- آیا دریافت نامه یا بسته از چین (یا شهرهای آلوده ایران به ویروس کرونا) بی‌خطر است؟

 

بله، ایمن و بی‌خطر است. طبق بررسی‌های انجام گرفته در این زمینه کرونا ویروس نمی‌تواند به مدت طولانی روی اشیا کاغذی یا نامه زنده بماند. مدت زمان زنده ماندن ویروس روی کاغذ ۴ ساعت است با این‌همه بهتر است بسته را با رعایت اصول بهداشتی و دستکش دریافت کنید و چند ساعتی آن را در فضای باز خارج از خانه مثل بالکن یا حیاط نگه دارید.

حتما بخوانید  کارمندان و افراد شاغل چگونه می‌توانند از ابتلا به بیماری کرونا پیشگیری کنند؟

 

 

۵- آیا حیوانات خانگی در انتشار ویروس خانگی سهم دارند؟

 

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند حیوانات خانگی مثل سگ، گربه یا پرندگان خانگی به کرونا ویرس مبتلا شوند. هر چند بهتر است بعد از تماس با آن‌ها دست‌هایتان را با آب و صابون بشورید. به این ترتیب از ابتلا به باکتری‌هایی مثل E.coli و سالمونلا می‌شوند که قابلیت سرایت از حیوان به انسان را دارند.

 

۶- آیا واکسن پنومونی (ذات‌الریه) می‌تواند در برابر بیماری کووید ۱۹ هم از ما محافظت کند؟

 

خیر، واکسن‌هایی مثل هموفیلوس آنفولانزا نوع B (Hib) و پنوموکوک هیچ مصونیتی در برابر کرونا ویروس ایجاد نمی‌کنند. ویروس کووید ۱۹ بسیار جدید و متفاوت است و واکسن خاص خودش را می‌طلبد. دانشمندان در حال حاضر در تلاش هستند تا علیه این ویروس جدید یک واکسن بسازند. اگر چه واکسن آنفولانزا برای پیشگیری از ابتلا به علائم کرونا ویروس جدید موثر نیست اما توصیه می‌شود هر سال برای پیشگیری از آنفولانزا سلامتی شما را تضمین کند.

 

 

۷- آیا شستشوی مرتب بینی با نمک می‌تواند از آلودگی به کرونا ویروس جلوگیری کند؟

 

خیر، این کار تنها فقط می‌تواند در تسریع بهبودی سرماخوردگی‌های رایج موثر باشد.

 

۸- آیا خوردن سیر و زنجبیل در پیشگیری از کووید ۱۹ موثر است؟

 

 

آیا خوردن سیر و زنجبیل در پیشگیری از کووید 19 موثر است؟

 

سیر و زنجبیل با اینکه خاصیت ضدعفونی کننده و میکروب‌کشی دارند اما شواهید مبنی بر اینکه بتوانند در مقابل کرونا ویروس محافظت کنند در دسترس نیست. از سوی دیگر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس داشتن یک سیستم ایمنی قوی بسیار موثر است پس با رعایت موارد بهداشتی صحیح و اصولی و ماندن در خانه، با خوردن مواد غذایی مغذی از جمله سیر و زنجبیل می‌توانید سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنید.

 

 

۹- آیا مصرف موضعی روغن کنجد می‌تواند در برابر ورود کرونا ویروس به بدن مثل یک سد عمل کند؟

 

خیر، این روغن نمی‌تواند کرونا ویروس را بکشد. البته برخی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده مثل کلر، سفید کننده، اتانول ۷۰ درصد، پراستیک اسید و کلروفورم می‌توانند این ویروس را از روی سطوح نابود کنند.

 

۱۰- آیا این ویروس تنها بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا کودکان و افراد جوان هم مستعد ابتلا هستند؟

 

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات در مورد بیماری کروناویروس کووید ۱۹ در مورد احتمال ابتلای کودکان به ویروس کرونا است. این ویروس همه سنین را مورد هدف قرار می‌دهد . البته سالمندان و افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، آسم، زنان باردار، افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، کسانی که کورتون مصرف می‌کنند، افردی که تحت شیمی درمانی هستند و … بیشتر در برابر این بیماری آسیب‌پذیر هستند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کند برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بهداشت فردی، بهداشت دست‌ها و بهداشت تنفسی را رعایت کنند.

حتما بخوانید  10 توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

 

۱۱- آیا آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان کرونا ویروس کووید ۱۹ موثرند؟

 

14 سوال و جواب مهم مردم دنیا از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا

 

خیر، آنتی‌بیوتیک‌ها فقط در درمان باکتری‌ها موثر هستند. آنتی‌بیوتیک نمی‌تواند در پیشگیری یا درمان کرونا ویروس موثر باشد. البته در صورت بستری شدن در اثر آلودگی به کرونا شاید از سوی پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز شود چون امکان عفونت ثانویه در اثر ابتلا به این ویروس هم وجود دارد.

 

۱۲- آیا داروی مخصوصی برای پیشگیری یا درمان کرونا ویروس وجود دارد؟

 

تا به این لحظه خیر. افرادی که آلوده به کرونا ویروس شده‌اند باید تحت مراقبت‌های ویژه و مناسب باشند و علائم بیماری از بین برود. عموما ۸۰ درصد افراد مبتلا به بیماری خفیف می‌شوند و ۱۵ درصد هم شدیدا بیمار می‌شوند که باید تحت مراقبت‌های حمایتی بهینه شده در بیمارستان و مراکز درمانی قرار بگیرند. در حال حاضر برخی درمان‌های خاص در حال تحقیق و بررسی هستند و به صورت آزمایش‌های کلینیکی تست خواهند شد. سازمان بهداشت جهانی در از تلاش‌ها و پژوهش‌ها حمایت و به سرعت بخشیدن آن‌ها کمک می‌کند. تا ساخته شده واکسن کرونا حداقل یک سال زمان پیش رو داریم.

 

۱۳- غرغره کرده آب نمک، استفاده از پمادهای گیاهی چشمی و بخار دادن به ماسک‌ها و استفاده مجدد از آن‌ها موثر است؟

 

در مورد غرغره کردن آب نمک هیچ شواهد علمی موثری در پیشگیری کرونا پیدا نشده است. استفاده از پمادهای چشمی گیاهی برای درمان و تسکین تب ناشی از کرونا هم از نظر علمی اثبات نشده است. سازمان WHO صریحا و به صورت جدی بخار دادن و استفاده مجدد از ماسک‌ها را رد کرده است.

 

۱۴- استفاده از ویتامین D و ویتامین C در پیشگیری از کرونا موثر است؟

 

استفاده از ویتامین D و ویتامین C در پیشگیری از کرونا موثر است؟ نظر سازمان بهداشت جهانی چیست؟

 

یکی از مهم‌ترین سوالات مردم از سازمان بهداشت جهانی در مورد بیماری کروناویروس کووید ۱۹ استفاده از انواع ویتامین به خصوص D و C برای پیشگیری و درمان این بیماری است. ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است اما تاکنون مدرک متعبری اثبات نکرده که ویتامین C کرونا ویروس را خنثی کند یا از بین ببرد. این بدان معناست که مصرف ویتامین C بدون رعایت کردن سایر جوانب پیشگیری تضمینی برای عدم ابتلا به بیماری کرونا ویروس کووید ۱۹ باشد.

از سوی دیگر با وجود این‌که ویروس‌های سرماخوردگی که همگی از خانواده کرونا ویروس‌ها هستند در زمستان بیشتر شیوع پیدا می‌کنند و از سوی دیگر سطح ویتامین D بدن هم در فصل زمستان کاهش پیدا می‌کند اما هنوز شواهد معتبری میان مصرف ویتامین D و عدم ابتلا به کرونا ویروس کووید ۱۹ وجود ندارد. اگر چه کمبود ویتامین D سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند اما بالا کشیدن میزان ویتامین D باید به مرور و در طی زمان و با دوز تعیین شده از سوی پزشک انجام بگیرد.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۴]
جشنواره من اوکی ام

این مطالب را نیز از دست ندهید

رابطه میان گل مورد علاقه و ویژگی‌های شخصیتی

چه گلی دوست دارید؟ رابطه میان گل مورد علاقه و ویژگی‌های شخصیتی شما

علاقه به گل و گیاه در سرشت همه انسان‌ها نهفته است. اما شخصیت افرادی که گل دوست دارند ...
 • انتشار: ۰۹-۰۷-۹۷
15 وسیله‌ ضروری برای تیپ و استایل شیک پاییزی و زمستانه مردانه مد روز

۱۵ وسیله‌ ضروری برای تیپ و استایل شیک پاییزی و زمستانه مردانه مد روز

لباس پوشیدن در فصل پاییز و زمستان اصول و آداب خودش را دارد. مثلا شلوار مردانه مناسب زمستان ...
 • انتشار: ۰۶-۲۴-۹۸

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

هورمون اُکسی توسین چیست ؟ 10 روش ساده برای افزایش هورمون عشق

هورمون اُکسی توسین چیست ؟ ۱۰ روش ساده برای افزایش هورمون عشق

  هورمون اُکسی توسین چیست ؟ اصلا تا به حال اسم این هورمون جادویی را شنیده‌اید؟ می‌دانید کدام سازوکار در بدن شما سبب ایجاد پیوندهای عاطفی و احساس عشق نسبت به کسانی می‌شود که دوست‌شان دارید؟ به نظر می‌رسد حتی احساس عشق و محبت در وجود موجودات زنده اتفاقی نیست و یک نقل و انتقال عصبی پشت این قضایاست که با تاثیر روی عملکرد مغز بر روی احساسات عاطفی و تاثیر می‌گذارد. هورمون اُکسی توسین چیست،  10 روش افزایش هورمون اکسی توسین را از سایت Power Of Posivity در مجله کوروش بخوانید.
 • 7316 بازدید
 • انتشار: ۲۷-۰۱-۹۸
ویتامین b12 چیست؟

کمبود ویتامین B12 : چیست و چه علائمی دارد؟

یکی از ویتامین هایی که بیشتر با کمبود آن مواجه می شویم ویتامین B12 است ویتامین که برای داشتن خون و سیستم عصبی سالم به آن نیاز داریم. تحقیقات انجام شده حکایت از آن دارد که کمبود ویتامین B12 در حدود 1 درصد افراد 75 سال و بالاتر و 5 درصد افراد 60 تا  65 سال را دچار مشکلات جدی می سازد. بدن انسان به حد کافی در جذب، ذخیره و استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مهارت دارد اما برخی اوقات نوع رژیم غذایی و شیوه زندگی می تواند موجب شود تا بدن ما ویتامین ها و مواد مغذی ...
 • 10780 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۰۵-۹۷
چطور الکل اتانول 96% را برای ضد عفونی سطوح و دست به الکل 70% تبدیل کنیم

چطور الکل اتانول ۹۶% را برای ضد عفونی سطوح و دست به الکل ۷۰% تبدیل کنیم

شیوع ویروس کرونا این روزها تبدیل به مسئله اصلی دنیا و البته کشور خودمان ایران تبدیل شده است. حالا کرونا کم کم تبدیل به یک اپیدمی و پاندمی می‌شود و آمار مبتلایان در حال افزایش است. بعد از شیوع ویروس کرونا در شهر قم حالا پای این ویروس به سایر شهرهای ایران هم کم کم باز شده اما لازم است که به جای استرس و نگرانی بهترین کار ماندن در خانه و جلوگیری از رفت و آمد غیر ضروری، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس و ضدعفونی کردن سطوح است. مسئله اینجاست ...
 • 113594 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۱۲-۹۸