18 حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۸ حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید

۱۸ حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید

 • منتشر شده در ۲۴-۰۳-۹۹
 • 125 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 13 دقیقه
18 حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید

 

چارلز دیکنز با نام کامل «چارلز جان هوفام دیکنز»، نویسنده مشهور انگلیسی و به عبارتی مشهورترین نویسنده عصر ویکتوریاست. او خالق برخی از مشهورترین کتاب‌های داستان و رمان در تاریخ ادبیات دنیاست. آثاری چون داستان دو شهر، الیور تویست، خانه متروکه یا خانه اشباح، آرزوهای بزرگ، دیوید کاپرفیلد و … بود که در تاریخ ۹ ژوئن سال ۱۸۷۰ میلادی درگذشت. به همین مناسب بد نیست ۱۸ حقیقت جالب در مورد این نویسنده مشهور دنیای ادبیات داستانی را از سایت Mental Floss در مجله کوروش بخوانید.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

۱-چارلز از دوران کودکی مجبور بود کار کند

 

https://blog.okcs.com/2020/03/individual-growth-and-development/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%be%d8%b1%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%d9%86/

 

فرزند ارشد الیزابت و جان دیکنز در فوریه ۱۸۱۲ در جزیره پورتس در شهر پورتسموث بریتانیا متولد شد و در سال‌های جوانی با خانواده اش به یورکشایر و سپس لندن رفت. در آن زمان چارلز یک پسر بچه کوچک بود.

هنگامی که پدرش دوباره به لندن فراخوانده شد تا در منشی نیروی دریایی کارمند شود، آنقدر بدهی بالا آورده بود که کل خانواده – به جز چارلز و خواهر بزرگترش فانی – به زندان بدهکاران مارشال فرستاده شدند.

 

دیکنز کوچک تنها ۱۲ سال داشت که مجبور شد مدرسه را ترک کند و در کارخانه قایق‌سازی Ware’s Blacking Warehouse در امتداد رودخانه تیمز مشغول به کار شد. او در هفته ۶ شیلینگ دستمزد می‌گرفت و مجبور بود که خرج و مخارج خانواده را تامین کند. دیکنز کم سن و سال از این وضعیت اصلا راضی نبود و بعدها گفت که در آن دوران به شدت احساس حقارت می‌کرده است.

 

۲-شغلی که زندگی دیکنز جوان را متحول کرد

 

در سال‌های ۱۸۲۷ و ۱۸۲۸، دیکنز ۱۵ ساله کارش به عنوان منشی در دفتر وکالت الیس و بلک مور را آغاز کرد اما به جای اینکه دل به کارهای حقوقی بدهد و به عرصه وکالت وارد شود تمام هم و غمش را روی نوشتن گذاشت. او برای نوشتن از متد «توماس گورنی» که مهارت تندنویسی بود الگوبرداری می‌کرد. آموختن این مهارت به او کمک کرد تا در دهه ۱۸۳۰ کارش را در کسوت خبرنگار در پارلمان بریتانیا شروع کند. چارلز جوان ابتدا منشی و تندنویس یکی از نمایندگان مجلس عوام و پس از آن خبرنگار روزنامه «مورنینگ کرونیکل» در پارلمان شد.

 

۳-چارلز دیکنز تا سال‌ها آثارش را با اسم مستعار می‌نوشت

 

اولین آثار چارلز دیکنز در سال‌های ۱۸۳۳ و ۱۸۳۴ بدون اسم نویسنده منتشر شده. در آگوست سال ۱۸۳۴، داستان کوتاه او «خانه شبانه روزی»، با نام مستعار انتخابی چارلز دیکنز یعنی «بوز» در یک ماهنامه چاپ شد.

این اسم تک هجایی از اثر کودکی شخصیت موسی در رمان نویسنده ایرلندی الیور گلدسمیت، ویکفار ویکفیلد، که بعداً در کتاب داستانهای دو شهر دیکنز هم از آن اسم برده شد، آمده است. این نام مستعار بعدها به حدی محبوب شد که او تلفیقی از مقاله‌ها و داستان‌های کوتاه خود را با نام Sketches by Boz در سال ۱۸۳۹ منتشر کرد.

 

۴-چارلز دیکنز احتمالا مبتلا به بیماری صرع بوده است

 

اگرچه هرگونه نشانه ای از احتمال ابتلا به صرع چارلز دیکنز با بررسی پرونده پزشکی او تایید نشده است، اما او آنقدر در مورد شخصیت‌های خود در مورد این بیماری صحبت کرده است که برخی حدس می‌زنند که احتمال او مبتلا به صرع بوده است. شخصیت‌هایی مانند Guster در کتاب خانه متروکه، شخصیت مانکس (برادر الیور) در کتاب Oliver Twist و Bradley Headstone در اثر Friend Mutual Friend، همه از بیماری صرع رنج می‌برند.

 

۵-چارلز دیکنز از آمریکایی‌ها خوشش نمی‌آمد

 

18 حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید

 

در سال ۱۹۸۲ نیویورک یک مهمانی باشکوه به افتخار چارلز دیکنز در پارک تئاتر، یکی از باشکوه‌ترین مکان‌های شهر با سه هزار مهمان و طراحی مجسمه نیم تنه دیکنز برگزار کرد. در آن زمان دیکنز جوان آثار مشهوری چون الیور تویست و آقای پیکویک را منتشر کرده بود و یکی از مشهورترین نویسندگان دنیا بود. با اینکه در این سفر چارلز دیکنز شیفته آمریکا و به خصوص شهر بوستون شده بود اما از جنجال و شور و اشتیاق هواداران آمریکایی‌اش خیلی زود دلزده شد.دیکنز احساس می‌کرد میزبانان آمریکایی‌اش سعی دارند از او سوءاستفاده کنند.

نیم تنه چارلز دیکنز را برند مشهور جواهر تیفانی ساخته بود و آرایشگری هم قصد داشت حلقه‌ای از موهای او را به هواداران آمریکایی دیکنز بفروشد. دیکنز در سفرنامه آمریکا که به نام «یادداشت‌های آمریکا» منتشر شد به آمریکایی‌ها لقب هوسران و ناآشنا به آداب اجتماعی داد. به خصوص اینکه در بازدید از شهر واشنگتن با افرادی برخورد کرد تنباکوی جویده شده در دهان‌شان را در خیابان تف می‌کردند. او در این رابطه در نامه‌ای مشهور نوشت: «این جمهوری نبود که من خیال می‌کردم». یک مشکل دیگر دیکنز با آمریکایی‌ها قانون رعایت حق مولف یا همان کپی رایت بود که در آن زمان در آمریکا رعایت نمی‌شد. البته آمریکایی‌ها هم از او دلخور شده بودند چون عقیده داشتند فردی «پول پرست» است.

 

۶-چارلز دیکنز به همسر سر جان فرانکلین برای پیدا شدن او کمک کرد

 

کاپیتان سرجان فرانکلین و یارانش زمانی که برای یافتن گذرگاه شمال غربی کانادا به این منطقه رفته بودندمفقود شدند و ازهمان هنگام عملیات گسترده ای برای یافتن آنان شروع شد که تاکنون هم این تلاش‌ها نافرجام بوده است. مرگ اسرار آمیز این اکتشافگران در میان یخ‌های قطبی که یکی از بزرگ‌ترین فاجعه‌های اکتشافی در تاریخ انگلیس محسوب می‌شود، در طول سالیان طولانی سوژه‌ای ناب و دستمایه‌ای برای نویسندگان، مورخان و حتی ترانه‌سراها بوده است. در این میان چارلز دیکنز در آن زمان به همسر سر جان فرانکین کمک‌های زیادی کرد تا او پیدا شود از سخنرانی در سرتاسر انگلیس به امید جمع‌آوری پول برای نجات دادن آن‌ها تا یک تحلیل دو قسمتی به نام «سفرهای گمشده قطب شمال» برای تشویق به پیدا کردن سر جان فرانکلین و یاران گم شده‌اش.

در نهایت اگر چه چارلز دیکنز خشمگین از این فقدان بود و اعتقاد داشت این گروه به قتل رسیده‌اند اما شواهد نشان می‌دهد که  این گروه بزرگ اکتشافی به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی چون اسکوربیت، کمبود ویتامین سی ، یخ‌زدگی و حتی مشکل آدمخواری پیش از منجمد شدن در یخ‌های قطبی از پای در آمده باشند.

استخدام سفیر در افق کوروش

 

۷-چارلز دیکنز برای تحریک اشتیاق خوانندگان پایان هر اپیزود را معلق می‌گذاشت

 

بیشتر رمان‌های دیکنز از جمله کلاسیک‌هایی مانند دیوید کوپرفیلد و الیور تویست در ابتدا به صورت ماهیانه ، هفتگی و یا موارد نادر به صورت اشتراکی یا در پاورقی مجلات نوشته می‌شدند و فقط بعداً به صورت کامل کتاب منتشر می شدند. در نوشتن هر اپیزود از داستان چارلز دیکنز عادت داشت که پایان هر قسمت را باز و معلق بگذارد تا اشتیاق مخاطبانش را برای خواندن ادامه داستان بیش از پیش تحریک کند.

 

برای مثال در سال ۱۸۴۱، خوانندگان آمریکایی چنان مشتاق بودند که بدانند چه اتفاقی در اپیزود بعدی کتاب «مغازه عتیقه فروشی» می‌افتد که به اسکله‌های بندر نیویورک می‌رفتند تا از مسافران ساکن اروپا بخواهند پایان داستان را برایشان تعریف کنند. برای مثال می‌خواستند بدانند شخصیت نل در پایان داستان خواهد مرد یا نه.

 

۸-پرنده خانگی دیکنز یک کلاغ بود

 

18 حقیقت جالب در مورد چارلز دیکنز در سالروز درگذشت او که تا به حال نشنیده‌اید

 

دیکنز عاشق کلاغی بود که به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری می‌کرد و نامش را «گریپ» گذاشته بود. وقتی که این پرنده به خاطر خوردن تراشه‌های آلوده به سرب جانش را از دست داد دیکنز آن را تاکسیدرمی کرد و در اتاق مطالعه‌اش گذاشت. گریپ حتی در رمانش «بارنابی رودگ» نیز به عنوان یک شخصیت ظاهر می‌شود. بعد از مرگ گریپ اول، دیکنز دوباره یک کلاغ را به عنوان پرنده خانگی به سرپرستی گرفت و نامش را گریپ دوم گذاشت. گفته می‌شود که گریپ دوم الهام‌بخش شعر «گاوزبان» ادگار آلن پو بوده است. بعد از مرگ گریپ دوم، دیکنز دوباره او را تاکسیدرمی کرد و در یک باکس چوبی و شیشه‌ای قرار داد. هم اکنون در مجموعه کتابخانه فلادلفیا نگهداری می‌شود.

 

۹-به نظر می‌رسد چارلز دیکنز بیش‌فعال بوده است

 

دیکنز فردی بسیار پرانرژی بود به گونه‌ای که او که اغلب نمی‌توانست بخوابد، پیاده‌روی‌های شبانۀ طولانی‌ در خیابان‌های لندن تقریبا کار هر شب او بود. همراه او در بیشتر این پیاده‌روی‌ها، ویلکی کالینز، نویسندۀ کتاب «سنگ ماه» بود.

 

۱۰-چارلز دیکنز یک گربه خانگی هم داشت

 

دیکنز یک جمله معروف داشت: «چه هدیه‌ای بالاتر از عشق به یک گربه وجود دارد؟» علاوه بر کلاغ، چارلز دیکنز همیشه یک گربه داشت که دور و بر او می‌پلکید. باب، گربه مشهور چارلز دیکنز در سال ۱۸۶۲ جانش را از دست داد و چارلز پنجه این گربه را پر کرد و روی یک نامه بازکن از جنس عاج سوار کرد. این نامه بازکن هم اکنون در مجموعه ادبیات انگلیسی در کتابخانه عمومی نیویورک نگهداری می‌شود.

 

۱۱-شنل قرمزی اولین عشق چارلز دیکنز بود

 

«شنل قرمزی اولین عشق زندگی من بود. همیشه احساس می کردم اگر می توانستم با شنل قرمزی ازدواج کنم، به سعادت کامل می رسیدم». این یکی از مشهورترین جمله‌های چارلز دیکنز است.

 

۱۲-جان مسافران یک قطار را نجات داد

 

در سال ۱۸۶۵، برای قطاری که دیکنز و معشوقه‌اش، الن ترنان (که بازیگر بود) سوارش بود سانحه‌ای رخ داد و واگن درجه یکی که آن دو سوارش بودند، از بین ۸ واگن قطار، تنها واگنی بود که به رودخانه سقوط نکرد. دیکنز به مسافران کمک کرد به محل امنی بروند و سپس به قطار بازگشت تا چرکنویس داستان «دوست مشترک ما» را نجات دهد.

 

۱۳-در کتابخانه مخفی او چه خبر بود؟

 

او در خانۀ ییلاقیش، کتابخانه‌ای قلابی با یک در مخفی داشت. در این کتابخانه کتاب‌ها و دستنوشته‌های فکاهی‌اش را نگهداری می‌کرد، مثلاً عنوان یکی از کتاب‌ها این بود: «آیا مادر شکسپیر چاق بوده است؟»

 

۱۴-اصطلاحات ابداعی چارلز دیکنز مثل ویلیام شکسپیر خاص بود

 

خب نمی‌شود دیکنز را با ویلیام شکسپیر مقایسه کرد. هر کدام در ژانر ادبی خودشان صاحب سبک بودند. اما به عقیده جیمز جویس بعد از ویلیام شکسپیر، چارلز دیکنز تاثیرگذارترین نویسنده انگلیسی زبان بوده است. باید از چارلز دیکنز به خاطر خلق اصطلاحاتی مثل انگشت کره‌ای، گیج زدن، آشغالدونی، ugsome، slangular و … تشکر کنیم.

 

۱۵-چارلز دیکنز پناهگاهی برای زنان بی‌خانمان تاسیس کرده بود

 

دیکنز در سال ۱۸۴۷ مرکزی را به همراه دوست ثروتمندش بارونس بوردت-کوتس برای زنان بی‌خانمان تاسیس کرد. این نویسنده مشهور در تمام پروسه راه‌اندازی این مرکز دخالت داشت و بروشورهای تبلیغاتی این خانه را در لندن منتشر کرد. وی زمانی که تعجب مردم را از وجود پیانو در مرکز زنان بی‌خانمان دید، شایعه کرد که در این مکان برای هر نفر یک پیانو وجود دارد. شاید دلیل این کار این بود که دیکنز نسبت به دیگر نویسندگان دوره ویکتوریایی از وضعیت زندگی فقرای شهر لندن اطلاع بیشتری داشت؛ چون خود کودکس سختی را با کار در یک کارخانه گذرانده بود. خالق داستان دو شهر در خانواده‌ای همیشه بدهکار بزرگ شده بود و بسیاری از شب‌ها را در خیابان‌های لندن به صبح رسانده بود.

به بسیاری از زنانی که تحت پوشش مرکزی دیکنز قرار می‌گرفتند، خانه‌ای برای زندگی و البته امکاناتی برای بهبود وضعیت زندگی‌شان داده می‌شد. با این افراد با مهربانی برخورد می‌شد و لباس‌های رنگارنگ و تمیز در اختیارشان قرار می‌گرفت. آن‌ها می‌توانستند مهارتی را بیاموزند و روزی وارد بازار کار شوند و یا ازدواج کنند.

 

۱۶-چارلز دیکنز عضو باشگاه احضار روح بود

 

چارلز دیکنز در زمانی که بسیاری از اهالی بریتانیا به نیروهای ماوراءالطبیعه اعتقاد داشتند عضو باشگاه ارواح بود اما همیشه هم می‌گفت که نسبت به این داستان بدبین است. دیکنز در نامه‌ای که در سپتامبر ۱۸۵۹ به نویسنده ویلیام هوویت نوشت در این مورد گفت: «اما … من هنوز با هیچ یک از داستان‌های اشباح و ارواح که برای من ثابت شده است، روبرو نشده‌ام و یا آن ویژگی خاصی در آن ندیده‌ام. این قضیه با تغییر برخی جزییات برای من در محدوده احتمالات طبیعی معمولی قرار می‌گیرد.»

 

۱۷-چارلز دیکنز شخصیت وسواسی داشت

 

دیکنز شخصیت وسواسی داشت و احتمالا مبتلا به اختلال اضطرابی OCD بود. مثلا زمانی که قرار بود در هتل اقامت داشته باشد تمام اثاثیه را از نو دوباره می‌چید. او همچنین اصرار می‌کرد که بچه‌هایش اتاقهایشان را مرتب نگه دارند و اگر از توصیه‌اش سرپیچی می‌کردند به آنها یادداشت‌های سرزنش‌آمیز می‌نوشت. چارلز دیکنز ۱۰ فرزند داشت. او در روز صد بار موهای خود را شانه می‌کرد.

 

۱۸-آنجایی که وصیت کرده بود دفن نشد

 

چارلز دیکنز وصیت کرده بود که در کلیسای جامع روچستر در کنت دفن شود اما پس از مرگش اصرار افکار عمومی باعث شد که او را در قطعه شعرا در کلیسای وست مینستر لندن دفن کنند. پیش از مرگش بی اعتنایی او به هشدارها (فلج جزئی – ناتوانی در خواندن حروف سمت چپ و لنگش روز افزون پای چپ) تا بدان جا پیش رفت که در سال ۱۸۷۰ اقدام به یک رشته کتاب خوانی جدید نمود. دیکنز در ۱۵ مارس برای آخرین بار «سرود کریسمس» را خواند و سرانجام در ۹ ژوئن ۱۸۷۰، در حالی که «ادوین درود» به پایان نرسیده بود، به طور ناگهانی از جهان رفت. چارلز دیکنز در حالی که داشت با خواهر زنش جورجینا هوگارت ناهار می‌خورد سکته مغزی کرد و از دنیا رفت.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]
جشنواره هم خریدار هم سهامدار

این مطالب را نیز از دست ندهید

علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

از زمان بحران شیوع ویروس کرونا کووید 19 در مورد ابتلای کودکان به این ویروس بحث‌های زیادی صورت ...
 • انتشار: ۰۱-۲۴-۹۹
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی نرم و خیس مجلسی عالی و خوشمزه برای 12 نفر

طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی نرم و خیس مجلسی عالی و خوشمزه برای ۱۲ نفر

کاپ کیک شکلاتی یا مافین از جمله محبوب‌ترین دسرها در ویترین قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها به خصوص از نگاه ...
 • انتشار: ۰۷-۲۵-۹۸

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از

همراه با افق کوروش

جشنواره هم خریدار هم سهامدار
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

21 تکنیک فروش بیشتر و بازاریابی موفق که فروشندگان درجه یک حتما باید بلد باشند

۲۱ تکنیک فروش بیشتر و بازاریابی موفق که فروشندگان درجه یک حتما باید بلد باشند

چرا برخی فروشندگان و صاحبات کسب و کار موفق‌تر از بقیه عمل می‌کنند و فروش بیشتری دارند؟ قطعا در این زمینه داشتن مهارت‌های شخصی و تجربه امری بسیار مهم و حیاتی است اما رهبری مستمر و موثر، ارتباط موثر و نزدیک و نیز توانایی اجرایی فروشندگان از جمله مواردی است که بیشتر از مهارت شخصی و تجربه مهم است. 21 مورد از موثرترین و بهترین تکنیک‌های فروش بیشتر  و بازاریابی موفق که به طرز عجیبی به کسب و کار شما رونق می‌بخشند را از سایت Super Office در مجله کوروش بخوانید.
 • 1686 بازدید
 • انتشار: ۳۱-۰۱-۹۸
روز جهانی خانواده؛ 10 نکته مهم مدیریت خانواده و سبک زندگی یک خانواده شاد

روز جهانی خانواده؛ ۱۰ نکته مهم مدیریت خانواده و سبک زندگی یک خانواده شاد

«خانواده شاد» و شاد بودن روحیه افراد خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان داشتن یک خانواده پویا، سالم و موفق است. روز 24 سپتامبر روز جهانی «خانواده» است. آیا خانواده شما شاد و سالم است؟ برای شاد نگه داشتن افراد خانواده از چه ترفندهایی استفاده می‌کنید؟ 10 نکته مدیریت خانواده و سبک زندگی برای داشتن یک خانواده شاد و سالم را از سایت تخصصی family lives در مجله کوروش بخوانید.  
 • 2955 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۷-۹۷
8 دلیل منطقی برای این‌که عاشق دشمن‌تان باشید و مدیریت کنترل خشم را یاد بگیرید

۸ دلیل منطقی برای این‌که عاشق دشمن‌تان باشید و مدیریت کنترل خشم را یاد بگیرید

همه ما دشمنانی داریم. افرادی که شاید از درد و بدبختی ما خوشحال می‌شوند. گاهی اوقات توسعه این دشمنی به خاطر تفاوت‌های میان افراد یا برخی اتفاقاتی است که میان شما افتاده است. گاهی اوقات هم ظاهرا انگار هیچ دلیل مشخصی ندارد. با این‌همه بهترین کار این است که دشمنان‌تان را درک کنید. 8 دلیل محکم که چرا باید عاشق دشمن‌‌تان باشید و خشم خود را در برابر او کنترل کنید را از سایت lifehack در مجله کوروش بخوانید.
 • 2051 بازدید
 • انتشار: ۰۱-۱۰-۹۷

WhatsApp chat