بررسی چگونگی تاثیر انواع رنگ‌ها بر مغز و روحیه و روان انسان | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » بررسی چگونگی تاثیر انواع رنگ‌ها بر مغز و روحیه و روان انسان

بررسی چگونگی تاثیر انواع رنگ‌ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 • منتشر شده در ۰۳-۱۰-۹۹
 • 140 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
بررسی چگونگی تاثیر انواع رنگ‌ها بر مغز و روحیه و روان انسان

رنگ ها انرژی‌های مختلفی تولید می‌کنند و هر کدام از آن‌ها در مغز و روحیه و روان ما تاثیر بسزایی دارند. حتی این انرژی‌ها باعث شکل‌گیری حالت‌های روحی و احساسی متفاوتی می‌شوند‌. حالا تصور کنید که هر کدام از رنگ‌ها در تصاویر خاصی به نمایش گذاشته شوند. بنابراین با ترکیب رنگ‌ها و تصاویر می‌توان تاثیر شگرفی بر روی مخاطب و سلامت روان او گذاشت. بسیاری از فعالان حوزه بازاریابی از این تاثیرات بهترین استفاده را در جذب مخاطب می‌کنند. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به تاثیر رنگ ها بر مغز و روحیه انسان می‌اندازیم.

 

جشنواره آذر ماه

تاثیر رنگ‌ها بر رفتار افراد

 

رنگ‌ها می‌توانند به حدی تاثیر روی مغز و روحیه و روان افراد داشته باشند که موجب تغییر رفتار در آن‌ها شوند. این تغییر باعث تحول در خصوصیات و شخصیت افراد می‌شود. استفاده از رنگ نامناسب در مکانی خاص می‌تواند آسیب‌های روحی شدیدی را به افراد وارد کند. چرا که رنگ ها می‌توانند بخش میانی مغز را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه تاثیر شگرفی بر اعصاب انسان داشته باشند. افسردگی، هیجان، کنترل اشتها، پرخوری و همه این موضوعات با ترکیب مناسب از رنگ‌ها قابل کنترل هستند.

 

تاثیر رنگ‌ها بر مغز انسان

 

بررسی تاثیر انواع رنگ ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، ثابت شده است که به کارگیری درست رنگ ها در کنار فضا‌سازی و تصویرسازی مناسب، تاثیر مثبتی بر روی مغز می‌گذارد. این تاثیرات مثبت در ادامه در قالب تغییرات روحیه ای و حتی جسمی خود را نشان می‌دهند. به عنوان مثال ثابت شده  است که اتاق‌های بیمارستان به رنگ آبی کمرنگ، تاثیرات خیلی مثبتی بر روی بهبود جسمی بیمار دارند.

 

یا استفاده از رنگ‌هایی چون قرمز و نارنجی در رستوران‌ها معمولا به عمد انجام می‌شود. چرا که رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز باعث افزایش اشتها می‌شوند. اگر دو دل هستید و نمی‌توانید تصمیم‌گیری کنید، به شما توصیه می‌شود تا لباس‌هایی به رنگ زرد بپوشید و از رنگ‌‌های زنده بیشتر استفاده کنید. این موضوع به تمرکز بسیار کمک می‌کند و تاثیر آن بر روی بدن و جسم کاملا نمایان است و شما دیگر دچار دودلی نخواهید شد.

 

برای از بین بردن احساس افسردگی و یا تنهایی بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید.  استفاده از رنگ قرمز به شما بسیار کمک می‌کند. چرا که باعث افزایش آدرنالین در بدن می‌شود. تاثیر رنگ قرمز بر روی جسم را می‌توان زمانی که به شدت خسته هستید، احساس کنید. نگاه کردن به رنگ قرمز به شما انرژی مجددی می‌دهد.  اما رنگ قرمز همیشه تاثیر مثبتی بر روی مغذ و روحیه نمی‌گذارد. این رنگ برای افرادی که مضطرب و هیجانی و تحت فشار هستند، باعث بروز خشم می‌شود.

 

تاثیر رنگ ها در روحیه کودکان

 

بررسی تاثیر انواع رنگ ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 

طبق آخرین تحقیقاتی که از سوی انستیتو روانشناسی رنگ انجام شده است، رنگ‌های نارنجی، زرد، آبی و قرمز رنگ های مورد علاقه کودکان هستند. رنگ‌های قهوه‌ای،سیاه، سفید و طوسی چندان باب میل کودکان نیست. درجه نفوذ رنگ در مغذ و روحیه کودکان تا حدی است که زمانی که از رنگ‌ های نامطلوب خود استفاده می‌کنند، بد خلق می‌شوند.

 

رنگ‌ها تاثیر عجیبی بر مغز و روحیه کودکان دارند. کودکان زمانی که مدام در معرض رنگ‌های سیاه و سفید قرار بگیرند، خسته و بی‌تاب می‌شوند. این موضوع در مورد نوزادان هم صدق می‌کند. نوزادان بیشتر به رنگ های زرد، قرمز، سفید و صورتی خیره می‌شوند. رنگ سفید نشان‌دهنده نبوغ است و رنگ سیاه نشانه‌ای از درهم ریختگی و آشفتگی. با این حال در بسیاری مواقع از رنگ سیاه و انواع طیف‌های نزدیک به آن برای درمان هم استفاده می‌کنند. استفاده از این رنگ باعث می‌شود تا احساسات زنانه در افراد افزایش یافته و همچنین از دیگر سو در برخی فضاها باعث افسردگی می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود از رنگ سیاه به مدت طولانی استفاده نشود.

 

رنگ نارنجی سمبل خوشحالی و سرزندگی و دیگر سو آگاهی است. تاثیر رنگ نارنجی بر روی مغز و روحیه افراد تا حدی است که باعث افزایش حس اجتماعی بودن می شود. افرادی که از رنگ نارنجی استفاده می‌کنند، معمولاً افراد اجتماعی هستند. با این حال توصیه می‌شود این رنگ به همراه رنگ سبز و آبی در لباس‌ها استفاده شود تا تاثیر آن متعادل شود.

 

برخی می‌گویند رنگ آبی با مقدار اکسیژن مورد استفاده بدن در ارتباط است. آن‌ها با اشاره به تاثیر رنگ بر مغز و روحیه انسان می‌گویند که رنگ آبی باعث گندزدایی بدن شده و می‌تواند بدن را از آشفتگی‌های روحی و روانی و افسردگی رها کند. با این حال با توجه به انرژی مثبت موجود در رنگ آبی، در برخی شرایط گفته می‌شود که افراد بهتر است از رنگ‌‌های سرد و خنثی استفاده نکنند. آبی یکی از بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب هم محسوب می‌شود.

 

تاثیر رنگ های سرد و گرم

 

بررسی تاثیر انواع رنگ ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 

رنگ‌های سرد باعث می‌شوند تا شما احساس آرامش و ریلکسی بیشتری داشته باشید. تاثیر این رنگ های سرد بر مغز بسیار عجیب است. این رنگ‌ها باعث آرامش و کاهش اضطراب می‌شوند. به همین خاطر معمولا در فضاهایی مثل حمام و استخر از رنگ‌های سرد استفاده می‌شود. معمولا از رنگ‌هایی مثل سبز و بنفش در فضاهای بزرگ هم استفاده می‌شود، برای این که دنج‌تر به نظر برسند.

 

استخدام سفیر در افق کوروش

از رنگ‌‌های گرم برای ایجاد حس صمیمیت زیاد استفاده می‌شود. این رنگ ها باعث ایجاد حس نزدیکی می‌شوند. رنگ‌های گرم شامل زرد، نارنجی و قرمز است. رنگ‌های خنثی معمولاً رنگ‌هایی هستند که از ترکیب چندین رنگ ساخته شده‌اند. این در حالیست که هر چقدر میزان رنگ‌های گرم و یا سرد آن‌ها بیشتر باشد تاثیرشان بر مغز و روحیه متمایل به رنگ‌های با درصد بکارگیری بیشتر است.

 

نمادها و رنگ‌ها و تاثیر آن‌ها

 

بررسی تاثیر انواع رنگ ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 

به طور کلی تمامی رنگ‌ها با توجه به تاثیرات آن‌ها بر مغز و روحیه انسان، دارای نمادها و خصوصیاتی هستند. قرمز نماد انرژی و علاقه و خطر است. نارنجی نماد اشتیاق و خلاقیت است و زرد نماد تصمیمات ناگهانی و امید. رنگ سبز نماد رشد و ثروت است و رنگ آبی نماد آرامش و اعتماد و هوش است. بنابراین کسانی که برند تجاری و یا لوگوی خاصی را طراحی می‌کنند، معمولا به دلیل تاثیر رنگ ها بر مغذ انسان، به روانشناسی و نماد رنگ‌ها بسیار اهمیت می‌دهند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]
فروش اینترنتی افق کوروش

این مطالب را نیز از دست ندهید

طرز تهیه کیک خیس شکلاتی براونی با پودر کیک آماده

طرز تهیه کیک خیس شکلاتی براونی با پودر کیک آماده

انواع کیک خیس از کیک خیس وانیلی گرفته تا کیک خیس کافی شاپی و یخچالی و کیک شکلاتی ...
 • انتشار: ۱۰-۰۶-۹۹
روز جهانی چای سرد؛ 3 طرز تهیه آیس تی هلو ، آیس تی چای سبز و آیس تی توت

روز جهانی چای سرد؛ ۳ طرز تهیه آیس تی هلو ، آیس تی چای سبز و آیس تی توت

  10 ژوئن (21 خرداد) روز جهانی چای سرد، یخ چای یا همان iced tea است. این نوشیدنی سرد ...
 • انتشار: ۰۳-۲۱-۹۹
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در بلاگ افق کوروش

3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

۳ دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

  همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این نوشتار از سایت Life Hack سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را برای شما ...
 • 4168 بازدید
 • انتشار: ۰۶-۱۰-۹۷
فریلنسر کیست؛ 5 ویژگی لازم و ضروری برای فریلنسر شدن

فریلنسر چیست؛ ۵ شرط لازم و ضروری برای فریلنسر شدن

«فریلنسر» واژه‌ای است که در سال‌های اخیر احتمالا زیاد به گوش‌تان خورده است. فریلنسر فردی است که به خاطر توانایی‌ها و دانشی که دارد به صورت پروژه‌ای و  آزاد و معمولا از راه دور برای دیگران کار می‌کند.. اغلب فریلنسرها در حرفه‌هایی مثل عکاسی، ترجمه، نویسندگی، برنامه‌نویسی، طراحی سایت، گرافیک، مشاور کسب و کار، ویراستار، کپی‌رایتر یا نویسنده آگهی‌ها و متن‌های تجاری و تبلیغاتی و ... تخصص دارند. بنا به گفته سایت Inc اگر شما این 5 ویژگی را دارید احتمالا در آینده یک فریلنسر خواهید شد.  
 • 2446 بازدید
 • انتشار: ۰۸-۰۷-۹۷
9 روش جهت افزایش انگیزه

۹ روش برای تقویت انگیزه

هر کاری که در زندگی انجام می دهیم، یک هدف مشخصی دارد؛ حتی خوردن یک لیوان آب ساده هم به منظور و هدف رفع تشنگی افراد می شود. هدف بعضی از فعالیت ها برای بسیاری از ما بسیار باارزش است، بطوریکه برنامه زندگی خود را برای رسیدن به آن  تغییر می دهیم. به عبارتی دیگر، ما برای شروع انجام کار کلی انگیزه داریم. بله انگیزه! اصطلاحی که بارها در طول زندگی خود آن را توسط افراد مختلف مانند مشاور، خانواده، دوست و غیره شنیده ایم؛ اما واقعا انگیزه چیست و چرا بعد از مدتی دیگر شور و نشاط اولیه یا ...
 • 4528 بازدید
 • انتشار: ۲۶-۰۲-۹۷