فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی | مجله کوروش
خانه » هنر و سینما » فیلم و سریال » فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 • منتشر شده در ۰۵-۰۸-۹۹
 • 671 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

همه ما کم‌وبیش کلمه هالووین به گوش‌مان خورده و با بعضی از رسم و رسوماتش آشنا هستیم، پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب و گاهی ترسناک و کودکانی که برای جمع‌آوری آجیل و شکلات درِ خانه‌ها را می‌کوبند. این‌ها اولین تصاویری هستند که به محض شنیدن کلمه هالووین در ذهن‌مان نقش می‌بندند. ۳۱ اکتبر در تقویم میلادی و ۹ آبان در تقویم شمسی، به تاریخ جشن هالووین اختصاص پیدا کرده اما اینکه جشن هالووین چیست و چطور سر از تقویم کشورهای غربی درآورده، میکاپ و گریم هالووین  و تم این جشن موضوع امروز مجله کوروش است. با ما همراه باشید تا درباره هالووین، تاریخچه و فلسفه و نمادهای جشن هالووین در جهان و ایران و برگزاری جشن هالووین ۲۰۲۰ یا ۹۹ در دوران پاندمی ویروس کرونا بیشتر بدانید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

تاریخچه و فلسفه جشن هالووین

 

 فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

ریشه‌های هالووین به جشنواره سلتیک Samhain (تلفظ sow-in) برمی‌گردد. سلت‌ها که ۲۰۰۰ سال پیش زندگی می‌کردند، بیشتر در منطقه‌ای که اکنون ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه است، در ۱ نوامبر سال جدید خود را جشن گرفتند. هالووین در حقیقت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم میلادی رواج پیدا کرده است. فردای شب هالووین را روز تمام مقدسین نام نهاده‌اند و مسیحیان این روز را جشن می‌گیرند.

 

برای یادآوری این واقعه، راهبان مسیحی آتش‌های عظیمی ایجاد کردند که جنبه مقدس‌‌گونه‌ای داشت، جایی که مردم برای سوزاندن محصولات و حیوانات به عنوان قربانی خدایان سلتیک جمع شدند. در طول جشن، سلتی‌ها لباس‌هایی می‌پوشیدند که معمولاً از سر و پوست حیوانات تشکیل شده بود و سعی می‌کردند بخت و اقبال یکدیگر را پیش‌بینی کنند.

 

راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب، دروازه‌ بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید. برای همین در این شب مردم با میکاپ ترسناک هالووین، پوشیدن لباس‌های ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می‌‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

 

برخی مسیحیان به صورت تاریخی از خوردن گوشت در این روز اجتناب می‌کنند، سنتی که در خوردن غذاهای گیاهی مثل پنکیک سیب‌زمینی، سیب و کیک روح در طول شب‌زنده‌داری این روز تجلی پیدا کرده‌ است.

 

 

فلسفه و تاریخچه جشن هالووین در آمریکا

 

فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

جشن هالووین به‌خاطر اعتقادات سختگیرانه پروتستان در نیوانگلند استعماری به صورت محدودی برگزار می‌شد. اما رسم برگزاری جشن هالووین در مریلند و مستعمرات جنوبی بسیار بیشتر بود. همانطور که عقاید و آداب و رسوم اقوام مختلف اروپایی و سرخپوستان آمریکایی به‌هم خورد، یک نسخه کاملاً آمریکایی از هالووین ظهور کرد. اولین جشن‌ها شامل «مهمانی‌های بازی» بود که از رویدادهای عمومی برای جشن گرفتن محصول بود. همسایه‌ها داستان مردگان را تعریف می‌کردند، از بخت یکدیگر می‌گفتند، می‌رقصیدند و آواز می‌خواندند.

 

در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی که آمریکا با انفجار مهاجرت مواجه شد، این مهاجران جدید، به ویژه میلیون‌ها ایرلندی (به کسانی که از قحطی سیب‌زمینی از ایرلند فرار کرده‌اند، شهرت دارند) به محبوب شدن جشن هالووین در سطح ملی کمک کردند. اما در جشن هالووین چه می‌کنند؟ فعالیت‌های مرسوم هالووین شامل قاشق‌زنی(Trick or Treat)، شرکت در مهمانی‌های هالووین با لباس‌های مخصوص هالووین، درست کردن کدوی هالووین، روشن‌کردن آتش، سیب‌بازی، بازی‌های فال‌بینی، بازدید از خانه‌های وحشت، تعریف‌کردن قصه‌های وحشتناک جن و پری و تماشای فیلم‌های ترسناک است.

 

 بد نیست بدانید که رنگ‌های نارنجی، سیاه و سفید، رنگ‌های مخصوص هالووین هستند؛ نارنجی نماد قدرت و استقامت و نشانی از فصل پاییز است و سیاه و سفید هم به‌عنوان نماد مرگ و تاریکی به کار می‌روند. از این رنگ‌ها برای میکاپ و گریم و لباس و تم جشن هالووین هم استفاده می‌کنند.

 

 

کدو تنبل توخالی؛ نماد جشن هالووین

 

فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

چگونه جشن هالووین بگیریم؟ نماد اصلی هالووین، یک کدو تنبل بزرگ و توخالی است که یک صورت ترسناک یا خنده‌دار روی آن در می‌آورند و داخل آن را شمع روشن می‌کنند. بعد از قحطی سیب‌زمینی و پیدا نشدن شلغم در آمریکا از کدو تنبل استفاده کردند‌ که از دوره‌‌ ویکتوریا کدوی هالووین به اصلی‌ترین نماد هالووین تبدیل شد.

 

سلتی‌ها اعتقاد دارند در روز‌های پایانی سال، ارواح مردگان به زمین می‌آیند و با ساختن فانوس‌های ترسناک و گذاشتن آن‌ها لب پنجره‌ها، ارواح خبیث به آن‌ها نزدیک نمی‌شوند. همچنین در بعضی کشورها، روشن کردن این فانوس‌ها برای راهنمایی ارواح در مسیر عبورشان روی زمین انجام می‌شد. در میان ایرانیان باستان هم این عقیده وجود داشته که آخرین روزهای سال و قبل از عید نوروز، همزمان با چهارشنبه‌سوری، روح مردگان به زمین فرود می‌آید و ایرانیان برای اینکه این ارواح، راه خود را گم نکنند، بر پشت‌بام‌هایشان آتش روشن می‌کنند. 

 

 

(Trick or Treat)  یا قاشق‌زنی؛ شبیه جشن چهارشنبه سوری

 

فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

با تقلید از سنت‌های اروپایی‌، آمریکایی‌ها شروع به لباس پوشیدن‌هایی با تم و گریم و میکاپ هالووین کردند و با رفتن از خانه‌ای به خانه دیگر خواستند غذا یا پول بپردازند، روشی که در نهایت امروزه به سنت Trick or Treat یا «هدیه بده و الا شیطنت می‌کنم» تبدیل شده است. زنان جوان معتقد بودند که در هالووین می‌توانند با انجام ترفندهایی و با استفاده از وسایل جشن هالووین یعنی نخ‌، تکه سیب یا آینه، نام یا ظاهر شوهر آینده خود را تصور کنند. رسم قاشق‌زنی در شب چهارشنبه‌سوری هم شباهت زیادی به این رسم دارد. 

 

 

بهترین و مشهورترین فیلم‌های هالووینی تاریخ سینما

 

فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

علاوه بر فلسفه و تاریخچه جشن هالووین سینمای هالیوود هم در زنده نگه داشتن این آیین قدیمی بیکار ننشسته است. فیلم‌های ترسناک با تم هالووین سابقه طولانیِ بودن در فروش گیشه را دارند. یکی از این فیلم‌های کلاسیک، «هالووین»، نام دارد که بر اساس فیلم اصلی ۱۹۷۸ به کارگردانی جان کارپنتر و با بازی دونالد پلاسانس، نیک کسل، جیمی لی کرتیس و تونی موران ساخته شده است. در فیلم «هالووین» پسر جوانی به نام مایکل مایرز خواهر ۱۷ ساله خود را به قتل می‌رساند و به زندان محکوم می‌شود، فقط برای فرار از نوجوانی در شب هالووین و جست‌وجوی خانه قدیمی خود و هدف جدید.

 

این فیلم ترسناک کلاسیک به دلیل موسیقی متنش معروف است و ما را به یاد فیلم‌هایی چون “جیغ”، “کابوس در خیابان نارون” و “جمعه ۱۳” می‌اندازد که از آنها الهام گرفته است. دنباله مستقیم فیلم اصلی “Halloween” در سال ۲۰۱۸ با بازی جیمی لی کرتیس و نیک کسل منتشر شد. بیشتر فیلم‌های خانوادگی هالووین شامل “Hocus Pocus”، “The Nightmare Before Christmas”، “Beetlejuice” و “It’s the Great Pumpkin، Charlie Brown” است.

 

 

هالووین در ایران

 

در ایران، به ندرت اتفاق می‌افتد که مردم مراسم هالووین را برگزار کنند. اما با نزدیک شدن به هالووین برخی از لوازم مربوط به این جشن را می‌توان در شیرینی‌فروشی‌ها و لوازم اسباب بازی فروشی پیدا کرد و گریم و میکاپ هالووین و تم و لباس هالووین برای عکاسی در آتلیه‌ها به خصوص برای بچه‌های کوچک کم و بیش پیدا می‌شود.

 

 

هالووین ۲۰۲۰ و پاندمی شیوع ویروس کرونا

 

 فلسفه، تاریخچه و نمادهای جشن هالووین + لیست بهترین فیلم‌های هالووینی

 

این روزها و با توجه به همه‌گیری و پاندمی ویروس کووید۱۹ یا همان کرونا مقامات کشورهای غربی نسبت به دورهمی‌های مربوط به جشن هالووین سال ۲۰۲۰ هشدار داده‌اند و از مردم خواسته‌اند تا جای ممکن در قرنطینه خانگی خود بمانند و در صورتی‌که به هر دلیلی جشن هالووین را برگزار کردند، به مدت ۱۴ روز از نزدیک شدن به اطرافیان و حضور در جمع‌های دیگر خودداری کنند. جشن هالووین در حال حاضر یکی از نگرانی‌های دولتمردان کشورهای غربی به حساب می‌آید که پیش‌بینی می‌شود احتمال گسترش کرونا را تا حد چشمگیری افزایش ‌‌دهد. 

 

آنها همچنین توصیه‌هایی برای برگزاری جشن هالووین ۲۰۲۰ کرده‌اند. برای مثال از مردم خواسته‌اند در صورت اصرار به برگزاری جشن هالووین، این دورهمی را ترجیحا در فضای آزاد و با تعداد محدود انجام دهند و این موضوع را مدنظر قرار دهند که هرچه افراد در یک اجتماع با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنند و هرچه مدت این تعامل بیشتر باشد، احتمال بالقوه آلودگی به ویروس کرونا COVID-19 بیشتر خواهد بود و هرچه سطح انتقال جامعه در منطقه‌ای که این اجتماع برگزار می‌شود بیشتر باشد‌، خطر گسترش و شیوع ویروس کرونا COVID-19 در طی یک اجتماع بیشتر است.

 

نکته دوم اینکه اندازه یک رویداد یا گردهمایی باید براساس قوانین و مقررات ایمنی ایالتی‌، محلی‌، ارضی یا قبیله‌ای تعیین شود و نباید از قانون سرپیچی شود. انتظار می‌رود مردم برای حفظ سلامت خود و دیگران، حتما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنند.

 

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  10 + 13 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  بهترین فیلم های برادران کوئن

  ۷ فیلم از بهترین فیلم های برادران کوئن براساس نظر منتقدان

  بیش از سه دهه از فعالیت برادران کوئن مشهورترین برادران سینما می گذرد. این زوج موفق تا به حال کارنامه ای بی نظیر از خود در سینما برجای گذاشته اند. با ما در سرویس فیلم و سینما مجله کوروش همراه باشید تا بیشتر از بهترین فیلم های برادران کوئن بخوانید.
  • 72 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۳-۰۰
  بهترین مینی سریال های نتفلیکس

  بهترین مینی سریال های نتفلیکس بر اساس امتیازات IMDb

  در زمینه ساخت مینی سریال های تماشایی هیچ شبکه تلویزیونی در جهان به پای نتفلیکس نمی رسد. امروز در سرویس هنر و سینما مجله کوروش نگاهی به برخی از بهترین مینی سریال های نتفلیکس انداخته ایم. اگر دنبال کننده‌ جدی بهترین و جدیدترین سریال ها و مینی سریال های خارجی هستید و حالا به دنبال مجموعه جدیدی هستید، حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید.
  • 60 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۴-۰۰
  بهترین فیلم های علمی تخیلی IMDb

  بهترین فیلم های علمی تخیلی IMDb | از «فرانکشتاین» تا «جنگ ستارگان»

  فیلم های علمی تخیلی از جذاب ترین ژانرهای سینمای به حساب می آیند. فیلم هایی که به سازندگان خود این امکان را می دهند که برخی از عجیب ترین و دست نیافتنی ترین ایده های ممکن را در قالب فیلم بگنجانند. در سرویس هنر و سینما مجله کوروش به برخی از بهترین فیلم های علمی تخیلی IMDb خواهیم پرداخت.
  • 71 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۳-۰۰