طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی به روش اکبر مشتی با دستگاه و بدون دستگاه | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی به روش اکبر مشتی

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی به روش اکبر مشتی

 • منتشر شده در ۲۹-۰۵-۰۰
 • 3694 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

طرز تهیه بستنی خانگی هم ساده است و هم یک کار جالب و هیجان‌انگیز که بچه‌ها هم دوستش دارند. دستور بستنی سنتی در خانه هم با ثعلب و هم بدون ثعلب در اغلب کتاب‌های آشپزی آورده شده است و نیاز به دستگاه بستنی‌سازی هم ندارد. یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دستورهای بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی با ثعلب و بدون ثعلب با تکه‌های خامه است. شما به راحتی می‌توانید این دسر ساده و ارزان و کم هزینه را در خانه درست کنید. طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی خانگی با تکه‌های خامه و با ثعلب به روش اکبر مشتی را در مجله کوروش بخوانید.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

 

فروش اینترنتی افق کوروش

فوت و فن های طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

 

 • در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، سعی کنید از شیر پر چرب استفاده کنید. در این صورت بستنی شما کشدار تر می شود. استفاده از شیر کم چرب و معمولی باعث می شود بستنی شما بافت یخی بگیرد.

 

 • استفاده از شکر بیش از آن چه در مواد لازم برای طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، گفته شده است، باعث خراب شدن بافت بستنی می شود. در این صورت بستنی شما آب می اندازد و دیرتر می بندد.

 

 • اضافه کردن شکر و ثعلب به شیر باید طی چند مرحله انجام شود و هر بار باید شیر را به هم بزنید تا گلوله نشود.

 

 • هر چند می توانید بستنی سنتی زعفرانی را بدون ثعلب هم درست کنید ولی در این صورت بستنی دیرتر می بندد و کمتر کشدار می شود.

 

 • خامه ای را که در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی استفاده می کنید، باید بالای ۳۵ درصد چربی داشته باشد. در این صورت تکه های خامه در داخل بستنی یخ نمی زند.

 

 • اگر زعفران بیشتری اضافه کنید، بهتر است. چون رنگ بستنی بعد از بستن و آماده شدن، روشن تر می شود.

 

 • برای این که زعفران رنگ بیشتری داشته باشد و عطر خود را حفظ کند، بعد از ساییدن زعفران، آن را در یک لیوان بریزید و روی زعفران را یک تکه قالب یخ بیندازید. همزمان با ذوب شدن یخ، زعفران هم رنگ باز می کند.

 

 • استفاده از ظرف استیل برای مایه بستنی (موقع قرار دادن در فریزر) باعث می شود، مایه بستنی با سرعت بیشتری گرمای خود را از دست بدهد. بنابراین بستنی شما زودتر آماده می شود و خودش را  می گیرد.

 

 • بستنی زعفرانی را می توانید در ظرف به صورت اسکوپی سرو کنید یا آن را لا به لای نان میکادو قرار دهید.

 

 • می توانید روی بستنی پودر پسته، خلال بادام، شیره آلبالو، شیره انگور یا آبلیمو بریزید و سرو کنید.

 

 • بستنی زعفرانی را بعد از هر بار مصرف در فریزر قرار دهید. می توانید این بستنی را به مدت ۱ ماه در فریزر نگهداری کنید.

 

طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی به روش خانگی بدون دستگاه

 

 طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی به روش خانگی بدون دستگاه

 

انرژی: ۲۰۷ کالری (در ۱۰۰ گرم)

زمان آماده سازی مواد: ۱۲۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای آماده شدن: ۵ تا ۶ ساعت

 

مواد لازم

 

شیر پر چرب: ۴ لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: ۲ لیوان دسته دار فرانسوی

خامه: ۱۰۰ گرم

گلاب: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی

زعفران دم کرده غلیظ: ۳ قاشق غذاخوری

ثعلب: ۲ قاشق غذاخوری

خلال یا پودر پسته: ۲ قاشق غذاخوری

پودر یا اسانس هل: به میزان لازم

حتما بخوانید  روز جهانی توت فرنگی؛ طرز تهیه بستنی توت فرنگی سنتی با ثعلب بدون دستگاه

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه انواع بستنی تابستانی و زمستانی در خانه «

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: زعفران را دم کنید و خامه را در سینی پهن کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی، زعفران را بسابید و در لیوان بریزید. روی آن را یک قالب کوچک یخ بیندازید و کنار بگذارید تا دم بکشد.

خامه را داخل سینی بریزید و روی آن را صاف کنید. می توانید از وسیله ای مثل کاردک استفاده کنید. ضخامت خامه باید حدود ۲ میلی متر باشد. سینی را در فریزر قرار دهید تا خامه کاملا یخ بزند. (می توانید به جای سینی، خامه را در پلاستیک زیپ کیپ بریزید و آن را صاف کنید و در فریزر بگذارید.)

 

مرحله دوم: شیر را با گلاب و زعفران مخلوط کنید

 

در دومین مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، شعله گاز را روشن کنید و یک قابلمه روی آن قرار دهید. شیر پر چرب را در آن بریزید و صبر کنید تا شیر بجوشد. زعفران دم کره را بعد از جوشیدن شیر، در قابلمه بریزید. گلاب و پودر هل سفید یا عصاره هل را به آرامی به شیر و زعفران اضافه کنید.

 

 

مرحله سوم: شکر و ثعلب را اضافه کنید

 

در یک کاسه کوچک، شکر و ثعلب را با هم مخلوط کنید تا با هم ترکیب شوند. هر بار یک قاشق از این مخلوط را به شیر اضافه کنید و شیر را به هم بزنید تا وقتی که شکر و ثعلب تمام شود.

طی ۴ یا ۵ مرحله، این مواد را باید اضافه کنید. اگر ثعلب و شکر را به صورت یک باره به شیر اضافه کنید، در شیر به درستی حل نمی شود و گلوله گلوله خواهد شد. در تمام این مدت شیر را باید روی حرارت ملایم قرار دهید.

 

 

مرحله چهارم: مواد را در ظرف استیل بریزید

 

در این مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی، مایه بستنی شما به غلظت نسبی می رسد. حرارت را در این مرحله قطع کنید و مایه بستنی را به ظرف دیگر (ترجیحا استیل) منتقل کنید.

 

 

این مطلب را هم بخوانید: طرز تهیه بستنی وانیلی بدون دستگاه 

 

مرحله پنجم: ظرف استیل را روی تکه های یخ بگذارید

 

در یک ظرف دیگر، پودر یخ یا یخ قالبی خرد شده بریزید. ظرف را پر از یخ کنید. ظرفی که مایه بستنی را در آن ریخته اید، داخل ظرف حاوی یخ قرار دهید تا گرمای خود را از دست بدهد. در این مدت، با همزن شروع به هم زدن مایه بستنی کنید. این کار باعث می شود، بستنی شما کشدار و غلیظ شود.

 

 

مرحله ششم: ظرف حاوی مایه بستنی را در فریزر قرار دهید

 

ظرف استیل را که در آن مایه بستنی ریخته اید، وقتی کاملا دمای خود را از دست داد و غلیظ شد، در فریزر بگذارید. ۳۰ دقیه بعد ظرف را بیرون بیاورید و با قاشق مایه بستنی را از کناره ها (قسمت های یخ زده) هم بزنید. دوباره ظرف را در فریزر قرار دهید. هر ۳۰ دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید.

 

 

مرحله هفتم: مایه بستنی را هر ۳۰ دقیقه یک بار به هم بزنید

 

۵ تا ۶ مرتبه این کار را تکرار کنید و هر نیم ساعت یک بار مواد را به هم بزنید. این کار باعث می شود، بستنی شما بافت یخی نداشته باشد و کش بیاید. همچنین هوا به داخل مایه بستنی نفوذ می کند و بافت پفکی می گیرد. بستنی را به مدت ۵ تا ۶ ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملا آماده شود و خودش را بگیرد.

حتما بخوانید  20 راز خوشمزه شدن لوبیا پلو با گوشت و بدون گوشت

 

مرحله هشتم: تکه های خامه یخ زده را اضافه و بستنی را تزیین و سرو کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی، سینی خامه را بیرون بیاورید و با کاردک خامه را از کف آن جدا کنید. خامه را تکه تکه کنید و داخل بستنی بریزید. روی بستنی را پودر پسته یا خلال آن بریزید و در ظرف بریزید. می توانید بستنی را بین نان بستنی هم قرار دهید و سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه بستنی پسته ای به ۲ روش «

 

 

طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی در بستنی ساز

 

طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی در بستنی ساز

 

مرحله اول: مایه بستنی را در بستنی ساز بریزید

 

اگر دستگاه بستنی ساز در دسترس دارید، می توانید بستنی سنتی را راحت تر و طی زمان کمتری درست کنید. در این صورت همه مواد را (مطابق روش بالا) به شیر جوشیده شده اضافه کنید. سپس مایه بستنی زعفرانی سنتی را به مدت ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید تا کمی خود را بگیرد و گرمایش را کاملا از دست بدهد. (در این روش، لازم نیست ظرف مایه بستنی را در ظرف پر از تکه های یخ قرار دهید)

 

 

مرحله دوم: مایه بستنی را در فریزر قرار دهید

 

مایه بستنی را در دستگاه بستنی ساز بریزید و آن را تنظیم کنید. اجازه دهید مایه بستنی، به مدت ۳۰ دقیقه در دستگاه بستنی ساز بماند. سپس بستنی را در یک ظرف در دار بریزید و در فریزر قرار دهید. وقتی کاملا بستنی خودش را گرفت، تکه های خامه را به آن اضافه کنید. سپس آن را تزیین و به شیوه دلخواه سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید» طرز تهیه معجون بستنی کشدار کافی شاپی «

 

 

سخن پایانی

 

بستنی سنتی یکی از بستنی های پر طرفدار در بین انواع بستنی های خوشمزه و رنگارنگ است. ولی فراموش نکنید که این بستنی به خاطر تهیه شدن با شیر پر چرب و تکه های خامه، کالری و چربی بالایی دارد. متاسفانه در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی نمی توان از شیر کم چرب استفاده کرد یا نمی توان تکه های خامه را از آن حذف کرد.

بنابراین اگر در رژیم لاغری به سر می برید و غذا های کم کالری یا کم چرب می خورید، باید در مصرف این بستنی احتیاط کنید یا باید آن را کلا در مدت زمان رژیم، از برنامه غذایی تان حذف کنید. به هر حال به راحتی می توانید بستنی سنتی را با مواد در دسترس، در خانه تهیه و به عنوان عصرانه سرو و میل کنید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

2 × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

طرز تهیه ماهی کولی کبابی و سوخاری

۳ طرز تهیه ماهی کولی به روش سوخاری، کبابی و ساندویچی

غذاهای دریایی در دنیای آشپزی، طرفداران پر و پا قرص خودشان را دارند. از طرفی کسانی که در شهرهای منتهی به دریا یا دریاچه زندگی می‌کنند، به خاطر دسترسی را‌حت‌تر به ماهی و موجودات دریایی، بیشتر از دیگران، غذاهای دریایی درست می‌کنند. یکی از مشهورترین ماهی های شمالی ماهی کولی است. در این مطلب از مجله کوروش طرز تمیز کردن ماهی کولی و ۳ طرز تهیه ماهی کولی سوخاری، کبابی و ساندویچی را برای شما آماده کرده‌ایم.
 • 5122 بازدید
 • انتشار: ۲۵-۰۳-۰۰
طرز تهیه کیک شیفون

۲ طرز تهیه کیک شیفون ۲ یا ۴ تخم مرغی ساده و شکلاتی

کیک شیفون چه به صورت ساده و چه کاکائویی و شکلاتی یا حتی نسکافه‌ای پایه تمام کیک‌های تولد و عروسی در دنیاست. کیک شیفون که نوع فرانسوی و انگلیسی آن هم بسیار معروفند یک کیک مناسب برای خامه‌کشی است و در تمام قنادی‌ها و شیرینی فروشی‌ها پایه اصلی تمام کیک‌هاست. کیک شیفون را هم 2 تخم مرغی و هم 4 تخم مرغی درست می‌کنند. 2 طرز تهیه کیک شیفون 4 تخم مرغی و 2 تخم مرغی ساده و شکلاتی به عنوان یک کیک خانگی مجلسی به سبک قنادی را در مجله کوروش بخوانید.
 • 63002 بازدید
 • انتشار: ۲۶-۰۲-۰۰
طرز تهیه سوپ شیر مجلسی با جو پوست کنده + فوت و فن سوپ سفید با شیر

طرز تهیه سوپ شیر مجلسی با جو پوست کنده + فوت و فن سوپ سفید با شیر

  سوپ سفید یا سوپ شیر با جو از جمله محبوب‌ترین پیش غذاها و در برخی موارد غذای ساده نونی است. سوپ جو را با شیر و خامه و جو پوست کنده یا پرک و در برخی موارد با بلغور گندم هم درست می‌کنند. نحوه درست کردن سوپ جو یا همان سوپ سفید ساده است. طرز تهیه سوپ جو مجلسی با شیر و قارچ و خامه و فوت و فن سوپ سفید و همچنین طرز تهیه سوپ سفید با بلغور گندم را در مجله کوروش بخوانید.
 • 106629 بازدید
 • انتشار: ۱۲-۱۲-۹۸