طرز تهیه فرنی به 3 روش با آرد گندم و نشاسته و آرد برنج با فیلم طرز تهیه | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته و آرد گندم

طرز تهیه فرنی قالبی با نشاسته و آرد گندم

 • منتشر شده در ۲۸-۰۱-۰۰
 • 145463 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 13 دقیقه
طرز تهیه فرنی

طرز تهیه فرنی قالبی و ساده به 3 روش مرحله به مرحله

فرنی از جمله دسرهایی است که خیلی سریع آماده می شود و در هر زمانی چه تابستان و زمستان می توان سرو کرد. بیشترین زمانی که فرنی را مصرف می کنند، زمان افطار و سحر ماه رمضان یا هنگامی است که شخصی دچار سرفه های متعددی می شود مثلا در بیماری هایی مثل کرونا و سرماخوردگی. طرز درست کردن فرنی زعفرانی با آرد برنج یا نشاسته و فرنی با آرد گندم یا حتی ترکیب آرد برنج و نشاسته خیلی راحت است. این دسر می تواند به عنوان یک وعده غذایی خوشمزه برای تغذیه کودکان و نوزادان هم مورد استفاده قرار بگیرید. در این مقاله از مجله کوروش می توانید طرز تهیه فرنی را به چند روش مختلف را یاد بگیرید. در ادامه ویدئو طرز تهیه فرنی را هم تماشا کنید.

 

 

طرز تهیه فرنی با نشاسته

 

فروش اینترنتی افق کوروش

طرز تهیه فرنی با نشاسته

مواد لازم برای ۲ نفر

 

 • شیر پرچرب: ۲ لیوان
 • شکر: ۴ قاشق غذاخوری یا نصف لیوان دسته دار فرانسوی
 • نشاسته: ۲ قاشق غذاخوری
 • گلاب و هل: به اندازه کافی (بیشتر برای طعم دهنده است و بهتر است که زیاد استفاده نشود.)

 

محصولات طزز تهیه فرنی

مراحل پخت فرنی

 

مرحله اول؛ شستن نشاسته

 

قدیمی ها در ابتدا نشاسته را با کمی آب شستشو می دانند تا اگر کثیفی داشت، برطرف شود. ولی دیگر نشاسته های امروزی تمیز هستند و نیازی به این کار نیست. در هر صورت اگر قصد شستن و تمیز کردن نشاسته را دارید، باید خیلی سریع مقداری به اندازه نصف استکان آب بر روی نشاسته ریخته و بعد کمی هم بزنید و آن را دور بریزید، فقط نباید اجازه بدهید که نشاسته با آب کاملاً مخلوط شود.

 

 

مرحله دوم؛ ترکیب کردن مواد فرنی

 

در دومین مرحله از طرز درست کردن فرنی باید بعد از تمیز کردن نشاسته ابتدا شیر سرد را در یک قابلمه بریزید. سپس نشاسته و شکر را به آن اضافه کنید. شعله زیر گاز را روشن کنید و خوب هم بزنید تا نشاسته گلوله گلوله نشود. هم زدن را تا زمانی که غلظت نشاسته به حد مناسب رسید، ادامه دهید.

 

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن هل و گلاب به فرنی

 

سپس گلاب و هل و دیگر مواد را به فرنی اضافه می کنیم و باز هم می زنیم. بعد از چند دقیقه، فرنی را از روی اجاق گاز بر می داریم. در این دستور مواد فرنی برای ۲ نفر مناسب است. در صورت تمایل می توانید مقدار مواد اولیه را ۲ تا چند برابر کنید.

 

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج

مواد لازم برای ۲ نفر

مدت زمان آماده سازی: ۵ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲۰ دقیقه

 

شیر پاستوریزه پرچرب: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار

آرد برنج: ۲ قاشق غذاخوری

آب: نصف لیوان فرانسوی دسته دار

شکر: ۴ قاشق غذاخوری

هل و گلاب به اندازه کافی (به اندازه ای که فرنی شما طعم خوبی بگیرد.)

دارچین: به مقدار لازم (برای تزئین)

خلال پسته: به مقدار لازم (برای تزئین)

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول؛ ترکیب کردن آرد، شکر و شیر

 

طرز درست کردن فرنی با آرد برنج درست شبیه به همان مراحل آماده کردن فرنی یا نشاسته است. در این طرز تهیه باید به جای استفاده از نشاسته، آرد برنج را به کار ببریم. در اولین مرحله از طرز تهیه فرنی با آرد برنج ابتدا شیر سرد را درون یک قابلمه ریخته و سپس شکر و آرد برنج را به داخل آن اضافه می کنیم. قبل از اینکه ترکیب آرد، شیر و شکر را روی گاز قرار دهید ابتدا مواد را خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. آرد برنج حتما باید در شیر سرد حل شود. در غیر این صورت امکان گلوله شدن آن وجود دارد. در طرز تهیه فرنی زعفرانی باید زعفران آب شده را در همین مرحله به مواد اضافه کند.

 

 

مرحله دوم؛ آماده کردن فرنی

 

در دومین مرحله از طرز تهیه فرنی با آرد برنج آن را روی شعله ملایم می گذاریم و آب را اضافه می کنیم. فقط دقت کنید که در طرز تهیه فرنی با آرد برنج باید فرنی را به طور مداوم هم بزنید تا آرد برنج گلوله گلوله نشود. در نهایت وقتی که غلظت فرنی به حد نرمال رسید، هل و گلاب را اضافه کرده و باز به هم بزنید و بعد از ده دقیقه، آن را از روی اجاق برداشته و میل کنید. توجه داشته باشید که بعد از آماده شدن فرنی سریع آن را داخل کاسه های کوچک بریزید.

حتما بخوانید  طرز تهیه ترافل خرما مرحله به مرحله بدون نیاز به پخت

 

 

طرز تهیه فرنی با آرد گندم

 

 

مواد لازم برای ۲ نفر

مدت زمان آماده سازی مواد: ۵ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲۰ دقیقه

 

آرد گندم: ۲ قاشق غذاخوری سر پر

شیر: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار

کره: ۵۰ گرم

شکر: ۲ و ۱/۲ قاشق غذاخوری

گلاب: ۱ قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول؛ آرد را الک کنید

 

برای تهیه فرنی با آرد گندم باید ابتدا آرد را دو مرتبه الک کنید.

 

 

 مرحله دوم؛ آرد و شیر را ترکیب کنید

 

سپس آرد را به همراه شیر سرد در یک قابلمه بریزید و خوب هم بزنید. سپس شکر را به آن اضافه کنید و مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

 

 

مرحله سوم؛ مواد فرنی را مدام هم بزنید

 

بعد از اینکه شکر به طور کامل در شیر حل شد، شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. مواد را به طور مداوم هم بزنید تا شیر به جوش بیاید.

 

 

مرحله چهارم؛ کره را اضافه کنید

 

سپس کره را به فرنی اضافه کنید. وقتی کره آب شد، گلاب را هم اضافه کنید. مواد را همچنان هم بزنید تا فرنی به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح ببندد، یعنی نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت.

 

 

مرحله پنجم؛ فرنی را سرو و تزیین کنید

 

در نهایت شعله گاز را خاموش کنید و فرنی را در ظرف مناسب سرو کنید. وقتی فرنی خنک شد در صورت تمایل آن را با خلال پسته و بادام یا دارچین تزیین کنید.

 

 

طرز تهیه فرنی نشاسته مجلسی و قالبی

 

طرز تهیه فرنی نشاسته مجلسی و قالبی 

 

برای درست کردن فرنی مجلسی می توانید آن را به صورت قالبی تهیه کنید. برای این کار لازم است از قالب های دسر استفاده کنید. فرنی نشاسته برای این کار مناسب تر است. برای درست کردن فرنی مجلسی باید آن را بعد از آماده کردن داخل قالب مورد نظرتان بریزید. سپس اجازه دهید فرنی کاملاً سرد شود. چند ساعت آن را داخل یخچال قرار دهید. بعد از این که فرنی کاملاً سرد شد، سپس فرنی را بر روی یک ظرف برگردانید و آن را با خلال پسته، خلال بادام و چیزهای دیگر تزئین کنید و در کنار دیگر دسرها در مهمانی خود قرار بدهید.

 

 

طرز تهیه فرنی آرد برنج قالبی

 

 

برای درست کردن فرنی مجلسی و قالبی با آرد برنج نیز می توانید مقداری پودر ژلاتین به فرنی اضافه کنید تا قالبی و سفت شود. برای اضافه کردن پودر ژلاتین به فرنی در نظر داشته باشید که حتما ژلاتین را با آب حل کنید و بعد از اینکه فرنی کاملاً سرد شد، ژلاتین را به آن اضافه کنید و هم بزنید. اضافه کردن ژلاتین در زمانی که فرنی داغ است، موجب بریده بریده شدن آن می شود. در نهایت برای اینکه یک فرنی خوشمزه مجلسی داشته باشید، می توانید از هل و گلاب در هنگام پخت استفاده کنید. همچنین توصیه می شود که از قالب های با شکل های زیبا استفاده کنید تا سفره زیباتری داشته باشید.

 

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه فرنی

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه فرنی

 

 • بسیاری از افراد برای درست کردن فرنی به جای شیر از آب استفاده می کنند. طرز تهیه فرنی با آب درست شبیه به طرز درست کردن فرنی با شیر است. تنها لازم است به جای شیر از همان مقدار آب استفاده کنید.

 

 • طرز تهیه فرنی زعفرانی درست شبیه به فرنی ساده است. تنها لازم است که مقداری زعفران غلیظ دم کنید و سپس به همراه شکر به فرنی اضافه کنید.

 

 • شما می توانید فرنی خود را با طعم کاکائویی نیز درست کنید. برای این کار باید در زمان اضافه کردن آرد، مقداری کاکائو به مواد اضافه کنید.

 

 • برای تزئین فرنی بهتر است چند دقیقه بعد از ریختن فرنی در ظرف صبر کنید. زمانی که سطح روی فرنی بسته شد، سپس می توانید با خیال راحت آن را تزئین کنید.
حتما بخوانید  طرز تهیه دسر کدو حلوایی خوشمزه با دارچین و بیسکویت به ۲ روش ساده

 

 • برای تزئین فرنی سفید می توانید از زعفران دم کرده غلیظ استفاده کنید. برای این کار می توانید به کمک نوک قاشق مربا خوری مقداری زعفران روی فرنی بریزید و یا طرح مورد نظر خودتان را روی آن بکشید.

 

 • استفاده از گل سرخ خشک نیز ایده خوبی برای تزئین فرنی است.

 

 • برای تزئین فرنی با دارچین می توانید از شابلون های آماده کمک بگیرید.

 

 • برای اینکه فرنی بعد از پخت آب نیندازد، باید آن را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا خنک شود. بعد از خنک شدن کامل می توانید فرنی ها را در یخچال قرار دهید.

 

دستور پخت فرنی مجلسی

 

 • فرنی معمولا زمانی که در یخچال قرار می‌گیرد به اصطلاح آب می‌اندازد. اما برای سرو قالبی فرنی باید آن را در یخچال بگذارید و بعد از سرو کردن بلافاصله مصرف کنید. یادتان باشد قالب را چرب نکنید چون فرنی را خراب می‌کند.

 

 • برای شیرین کردن فرنی می توانید به جای شکر یا پودر قند از عسل یا شیره استفاده کنید.

 

 • یکی از مقوی ترین انواع فرنی، تهیه آن با آرد برنج است که در کنار خواصی که دارد عطر و طعم آن نیز بسیار بی نظیر است.

 

 • در صورت استفاده از هل در طرز تهیه فرنی می توانید گلاب را حذف کنید.

 

 • برای خوش عطرتر شدن فرنی می توانید مقداری وانیل نیز به آن اضافه کنید.

 

 • در طرز تهیه فرنی با آرد برنج بهتر است آرد را قبل از استفاده الک کنید.

 

 • در طرز تهیه فرنی برای نوزادان می توانید از طریقه درست کردن فرنی با آرد برنج استفاده کنید. می توانید به جای استفاده از شیر پاستوریزه از شیر خشک نیز استفاده کنید.

 

 • برای درست کردن فرنی حتما شعله گاز را کم کنید و آن را مدام هم بزنید تا ته نگیرد.

 

 • برای درست کردن فرنی دو رنگ می توانید به مقداری از فرنی زعفران یا رنگ خوراکی اضافه کنید و مقداری از آن را سفید بگذارید. سپس یکی از رنگ ها را داخل ظرف بریزید و سپس رنگ دوم را روی آن بریزید.

 

 • فرنی یک دسر است که در داغ خوردن آن در فصل زمستان به افرادی که سرما خوردند یا گلو درد دارد، توصیه می شود؛ البته بهتر است که از نوع فرنی ساده و بدون شکر استفاده کنید.

 

 • فرنی یک ماده مغذی است که حاوی ویتامین ب است و از این رو هم برای کودکان و بزرگسالان، خوردن آن توصیه می شود.

 

 • فرنی تهیه شده با نشاسته خیلی زود سرد می شود و سریعاً باید آن را داخل ظرف بریزید و میل کنید. فرنی اگر داغ باشد، خوردن آن بیشتر لذت دارد.

 

 • می توانید فرنی تهیه شده با نشاسته داغ را داخل قالب هایی ریخته و بعد از اینکه کاملاً سرد شد، آن را برگردانید تا یک فرنی قالبی داشته باشد.

 

 • برای اینکه بتوانید متوجه شوید فرنی شما آماده شده است یا خیر، با کفگیر یا قاشق روی آن خطی بکشید و اگر جای خط باقی ماند و سریع از بین نرفت، فرنی شما آماده است.

 

 • برای تزئین فرنی می توانید از خلال پسته، بادام، پودر دارچین و یا هر چیزی که دیگر شبیه به آن استفاده کنید.

 

 

نتیجه گیری

 

فرنی یک دسر خوشمزه است که می توان آن را در تمام فصول سال مصرف کرد. به علت خاصیت غذایی بالایی که دارد، یک غذای کامل برای کودکان نیز در نظر گرفته می شود. برای تهیه فرنی نیز از نشاسته یا آرد برنج به همراه شیر یا آب استفاده می کنند و فقط نکته ای را که باید در نظر داشته باشید، به هم زدن مداوم آن است تا نشاسته و آرد برنج شما گلوله گلوله نشود.

 

در ادامه ویدئو آموزشی طرز تهیه فرنی را هم تماشا کنید:

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱۱۱ میانگین: ۳.۹]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

13 + یازده =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

روز جهانی سیب زمینی؛ طرز تهیه 3 غذا ساده و خوشمزه و سریع با سیب‌زمینی آب‌پز

روز جهانی سیب زمینی؛ طرز تهیه ۳ غذا ساده و خوشمزه و سریع با سیب‌زمینی آب‌پز

سیب‌زمینی یکی از خوشمزه‌ترین و مفیدترین مواد غذایی موجود در طبیعت است. علاوه بر خواص شگفت‌انگیز ضد سرطان و ضد ویروس این ماده غذایی شگفت‌انگیز، خاصیت سیرکنندگی فوق‌العاده و قیمت مناسب آن در همه جای دنیا سیب‌زمینی را به یک غذای محبوب جهانی تبدیل کرده است، آن‌قدر که روز 19 آگوست (28 مرداد) هر سال روی جهانی سیب زمینی است. شاید چون با سیب‌زمینی همه کار می‌توان کرد از ترکیب آن با سایر مواد غذایی و تهیه انواع خوراک گرفته تا خوردن سیب‌زمینی به شکل کبابی، سرخ کرده و تنوری آن را به یک ماده غذایی همه کاره تبدیل کرده ...
 • 183017 بازدید
 • انتشار: ۲۷-۰۵-۹۸
2 طرز تهیه دسر کنافه پنیری ترکی در فر و بدون فر در ماهیتابه

۲ طرز تهیه دسر کنافه پنیری ترکی در فر و بدون فر در ماهیتابه برای ماه رمضان

کنافه یا کونفه چیست؟ «کنافه» به عربی و «کونفی» یا «کونفه» به ترکی از جمله دسرهای پنیری خوشمزه تاریخی است که علیرغم ریشه عربی‌اش بیشتر در کشور ترکیه و از زمان امپراطوری عثمانی برای سلاطین و پادشاهان آن دوره تهیه و سرو می‌شده است. کنافه را در مراسم مذهبی مثل ماه رمضان و سایر ایام سال همراه  سرشیر یا بستنی سنتی، تکه‌های موز و  یک استکان شیر یا قهوه و چای میل می‌کنند. کنافه از خانواده دسر باقلوا عربی و باقلوای ترکی است. در ایران معمولا کنافه در کافی‌شاپ‌ها سرو می‌شود، اما شما به راحتی می‌توانید این دسر بسیار لذیذ، ...
 • 123999 بازدید
 • انتشار: ۰۷-۰۲-۹۹
اسپاگتی مرغ و قارچ با خامه

۲ طرز تهیه اسپاگتی مرغ و قارچ با خامه یا گوجه ‌فرنگی

  اسپاگتی یا همان ماکارونی رشته‌ای را معمولا عادت داریم با گوشت چرخکرده یا در مواقعی با سویا طبخ کنیم که اتفاقا بسیار هم خوشمزه و لذیذ و پرطرفدار است. اما اگر برای مصرف گوشت قرمز محدودیت دارید یا دوست دارید غذاهای جدید و متنوع و خوشمزه را امتحان کنید بد نیست یک نوع اسپاگتی مرغ قارچ خامه را در اولین فرصت درست کنید. طرز تهیه اسپاگتی رشته‌ای با مرغ و قارچ و خامه و نکات مهم خوشمزه و خوش عطر شدن این اسپاگتی لذیذ را از سرویس آشپزی در مجله کوروش بخوانید.
 • 6671 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۲-۰۰