طرز تهیه رنگینک خرما مرحله به مرحله به 2 روش ساده و توپی با فیلم آموزشی | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله به ۲ روش ساده و توپی

طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله به ۲ روش ساده و توپی

 • منتشر شده در ۱۸-۰۲-۰۰
 • 1232 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 11 دقیقه
2 روش طرز تهیه رنگینک

طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله به 2 روش ساده و توپی

رنگینک یکی از مقوی ترین و لذیذترین دسرهای ایرانی است که معمولاً آن را در ماه رمضان و برای سحری و افطار درست می کنند. این دسر طعم فوق العاده خوشمزه ای دارد و بسیار انرژی بخش است. اصالت این دسر متعلق به شهرهای جنوبی کشور است و به دلیل داشتن خرما، گردو و دارچین طبع فوق العاده گرمی دارد. در سرویس آشپزی مجله کوروش می توانید طرز تهیه رنگینک با خرما به ۲ روش ساده و توپی همراه با فیلم آموزشی را یاد بگیرید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 

طرز تهیه رنگینک ساده

 

طرز درست کردن رنگینک

 

زمان آماده سازی: ۲۰ دقیقه

زمان پخت: ۲۰ دقیقه

 

مواد لازم برای یک بشقاب متوسط

 

آرد سفید: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار

کره:۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم

پودر دارچین: ۱ قاشق مربا خوری

پودر هل: نصف قاشق چای خوری

خرما: به اندازه ظرفی که انتخاب کرده اید

گردو: به مقدار لازم

پودر نارگیل: به مقدار لازم برای تزئین

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه بامیه به سبک قنادی « 

 

 

 

 

 

طرز تهیه

مرحله اول؛ آب کردن کره در ماهیتابه

 

در اولین مرحله از طرز تهیه رنگینک ساده باید کره را داخل یک ماهیتابه بریزید. اجازه دهید کره با حرارت ملایم آب شود. مقدار کره مورد نیاز برای درست کردن رنگینک بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم است. در صورتی که دوست دارید از کره کمتری استفاده کنید می توانید ۲۰۰ کرم کره به کار ببرید. به یاد داشته باشید در طرز تهیه رنگینک خرما باید به اندازه نصف مقدار آرد، کره یا روغن به آن اضافه کنید.

 

 

مرحله دوم؛ تفت دادن آرد

 

تفت دادن آرد

 

در مرحله دوم از طرز تهیه رنگینک باید آرد را یک بار الک کنید تا اگر گلوله ای در آن وجود دارد جدا شود. سپس آرد یکدست شده را به کره آب شده اضافه کنید. با کمک یک قاشق چوبی کره و آرد را روی حرارت ملایم هم بزنید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا خامی آرد گرفته شود و خوب تفت بخورد. آرد و کره را مدام هم بزنید تا ته نگیرد و کمی رنگ بگیرد و تیره شود. سپس شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید کمی خنک شود. برای درست کردن رنگینک توجه داشته باشید که ترکیب آرد و کره نباید مثل حلوا تیره و سفت شود و باید آن را کمی رقیق تر از روی گاز بردارید.

 

 

مرحله سوم؛ آماده کردن خرما

 

در سومین مرحله از طرز تهیه رنگینک خرما باید پوست و هسته خرماها را جدا کنید. برای اینکه هسته خرماها را راحت تر خارج کنید می توانید از یک نی محکم یا لوله خودکار تمیز استفاده کنید. سپس به جای هسته خرما یک چهارم یک گردو را داخل خرما قرار دهید. این کار را برای همه خرماها تکرار کنید. مقدار خرمای شما باید به اندازه ای باشد که یک ظرف متوسط را پر کند. اگر دوست دارید گردویی که برای درست کردن رنگینک استفاده می شود، ترد باشد، می توانید مقداری آن را در تابه تفت دهید و بعد داخل خرما قرار دهید.

 

 

مرحله چهارم؛ ترکیب کردن مواد رنگینک

 

ترکیب کردن مواد رنگینک

 

بعد از اینکه ترکیب آرد و کره کمی خنک شد، پودر دارچین و پودر هل را به آن اضافه کنید. سپس مواد را خوب با هم ترکیب کنید. حالا مقداری از این ترکیب را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید. خرماهایی را که داخل آن را با گردو پر کرده اید، روی این مواد و داخل ظرف بچینید. لازم نیست خرماها را کاملاً نزدیک به هم و متراکم کنار هم قرار دهید. تنها می توانید ظرف را پر کنید و هر جا که لازم است خرما بگذارید. این کار موجب می شود تا دسر شما بیش از اندازه طعم خرما به خود نگیرد و لذیذتر شود. سپس دوباره روی خرماها از ترکیب آرد و کره بریزید تا کاملاً سطح آن پوشیده شود.

حتما بخوانید  بهترین پاتوق های معجون و ویتامینه تهران کجاست؟

 

 

این مقاله را هم بخوانید: طرز تهیه گوشفیل با طعم و مزه بازاری

 

 

مرحله پنجم؛ سرو کردن رنگینک

 

سرو کردن رنگینک

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه رنگینک خرما باید آن را برای حداقل ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت شود و خودش را بگیرد. سپس قبل از سرو کردن آن را از یخچال خارج کنید مقداری پودر نارگیل و پودر پسته روی آن بریزید. می توانید این دسر خوشمزه را همراه با چای یا هر نوشیدنی دیگری که دوست دارید میل کنید. در طرز تهیه رنگینک خرما و بعد از اینکه همه مواد را داخل ظرف ریختید، می توانید مقداری پودر قند و دارچین روی آن الک کنید. سپس دسر را در یخچال قرار دهید تا سفت شود. اگر هم دوست دارید رنگینک را گرم سرو و میل کنید و از طعم گرم و لطیف آن لذت ببرید.

 

 

طرز تهیه رنگینک توپی

 

طرز تهیه رنگینک توپی

 

مواد لازم

 

آرد گندم: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

خرما: ۲۰ تا ۲۵ عدد

روغن یا کره: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته دار

گردو: ۵۰ گرم

پسته: ۵۰ گرم

بادام: ۵۰ گرم

پودر نارگیل: ۲۰ گرم

پودر پسته و بادام هر کدام ۲۰ گرم

کنجد: ۵۰ گرم

 

 

طرز تهیه

مرحله اول؛ آماده کردن خرما

 

در اولین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید پوست و هسته خرماها را جدا کنید. سپس در یک ماهیتابه نچسب مقداری روغن یا کره بریزید و خرماها را با دست یا چنگال له کنید و داخل روغن بریزید. برای ۲ تا ۳ دقیقه خرماها را در روغن تفت دهید و سپس شعله گاز را خاموش کنید.

 

 

مرحله دوم؛ تفت دادن آرد

 

در مرحله دوم از طرز تهیه رنگینک توپی باید آرد را داخل تابه بریزید. شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید و مدام آرد را هم بزنید تا خامی آن گرفته شود. این کار را برای ۱۰ دقیقه ادامه دهید و زمانی که رنگ آرد کمی عوض شد و بو گرفت، کره آب شده را به آن اضافه کنید. سپس مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

 

 

مرحله سوم؛ ترکیب کردن مواد رنگینک

 

ترکیب کردن مواد رنگینک

 

در سومین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید خرمای تفت داده شده را به آرد اضافه کنید و مواد را خوب ترکیب کنید. سپس مغز گردو، مغز پسته و بادام را خرد کنید و به مواد اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید و اجازه دهید کمی خنک شود.

 

 

مرحله چهارم؛ شکل دادن رنگینک توپی

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید مواد رنگینک را کمی ورز دهید تا بافت یکدستی پیدا کنید. سپس مقداری از مواد را بردارید و با دست گرد کنید. حالا پودر پسته، پودر بادام و پودر نارگیل را در کنار دستتان قرار دهید. هر بار که مواد رنگینک را به صورت توپی درست کردید، در یکی از مغزها بغلتانید و داخل ظرف بچینید. سپس رنگینک های توپی را برای حدود ۱ تا ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت و آماده شوند. می توانید این رنگینک خوشمزه را همراه با چای میل کنید.

حتما بخوانید  11 طرز تهیه خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای هندی گیاهی و گوشتی

 

 

طرز تهیه زولبیا با طعم قنادی و بازاری

 

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه رنگینک خرما

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه رنگینک خرما

 

 

 • موقع سرو کردن رنگینک خرما می توانید آن را با کمک یک چاقوی تیز به هر شکلی که دوست دارید برش دهید و بعد تزئین کنید.

 

 • می توانید رنگینک خرما را برای چند هفته در یک ظرف در بسته در یخچال نگه دارید.

 

 • در طرز تهیه رنگینک مجلسی می توانید بعد از سفت شدن رنگینک آن را با کمک قالب شکل دهید. سپس روی آن را با پودر پسته و خلال بادام یا پودر نارگیل تزئین کنید.

 

 • می توانید به جای ریختن رنگینک در ظرف، آن را داخل یک قالب سلیکونی چرب شده بریزید. سپس بعد از اینکه دسر چند ساعت در یخچال قرار گرفت، آن را برگردانید و تزئین کنید.

 

 • برای درست کردن رنگینک حتماً از خرمای نرم یا رطب استفاده کنید. اگر از خرمای سفت برای این کار استفاده می کنید، حتماً آن را چند ساعت در آب خیس دهید تا نرم شود.

 

 • به جای استفاده از کره برای درست کردن رنگینک خرما می توانید از روغن حیوانی یا روغن جامد نیز استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه رنگینک استفاده از آرد سبوس دار موجب می شود تا رنگینک شما عطر و طعم بهتری بگیرد.

 

 • بسیاری از افراد برای درست کردن رنگینک به جای اضافه کرده آرد به کره، ابتدا آرد را کمی در ماهیتابه تفت می دهند تا بوی خامی آن گرفته شود. سپس بعد از این که رنگ آرد کمی تیره شد و عطر گرفت، کره یا روغن را به آن اضافه می کنند و خوب تفت می دهند.

 

 • رنگینک به دلیل وجود خرما، گردو و آرد تفت داده شده طبع فوق العاده گرمی دارد. پس از مصرف بیش از اندازه آن اجتناب کنید و سعی کنید در کنار آن از غذاهایی با طبع خنک استفاده کنید.

 

 • برای اینکه رنگینک شما عطر و طعم بهتری به خود بگیرد، می توانید در زمان ترکیب کردن آرد و کره مقداری زعفران آب شده نیز به آن اضافه کنید.

 

 • برای ترکیب کردن آرد و کره حتماً از یک ماهیتابه یا قابلمه گود استفاده کنید تا آرد کاملاً در کره غوطه ور شود. سپس مواد را به سرعت هم بزنید تا گلوله نشود.

 

 • اگر دوست دارید بعد از درست کردن رنگینک در ظرف آن را به راحتی خارج کنید، بهتر است کف ظرف یک کاغذ روغنی یا کیسه فریزر قرار دهید. سپس رنگینک را روی آن درست کنید و در نهایت رنگینک را بردارید و به دیس دیگری منتقل کنید و یا در اندازه دلخواه برش بزنید و بعد از اینکه تزئین کردید، سرو نمایید.

 

 • بیش از اندازه شل بودن و یا سفت شدن  ترکیب آرد و کره کاملاً روی طعم و ظاهر رنگینک تأثیر می گذارد. بنابراین سعی کنید مواد را به اندازه تفت دهید و با غلظت مناسب از روی گاز بردارید تا در نهایت رنگینک خوشمزه تری داشته باشید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه شله زرد نذری «

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  1 × 1 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  طرز تهیه بستنی موزی

  طرز تهیه بستنی موزی خانگی به ۴ روش مختلف

  بستنی موزی یکی از پرطرفدارترین بستنی های تابستانی است که با مواد ساده و راحتی درست می شود. در ضمن برای تهیه این نوع بستنی هم به صرف زمان زیادی نیاز ندارید. البته که می توانید آن را به روش های مختلف هم تهیه کنید. در این مطلب از سرویس آشپزی مجله کوروش به طرز تهیه بستنی موزی خانگی به ۴ روش مختلف بدون دستگاه و ثعلب می پردازیم و فوت و فن های کلیدی آن را به شما خواهیم گفت.
  • 105 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۰۴-۰۰
  طرز تهیه نان کلانه کردی بدون خمیر مایه؛ قدیمی ترین فست فود دنیا

  طرز تهیه نان کلانه کردی بدون خمیر مایه؛ قدیمی ترین فست فود دنیا

  کلانه یا که‌لانه، یک نان سنتی خوشمزه و مقوی کردستان، سنندج و کرمانشاه است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فست فودهای دنیا شهرت دارد و آن با ‌عنوان پیتزای کردی هم می‌شناسند. طرز تهیه نان کلانه کردی هم در مناطق مختلف کرمانشاه متفاوت است، این نان در مناطق اورامانات کرمانشاه با عنوان نان کلانه و در مناطق غربی استان با نان پیچکینه شناخته می‌شود. جالب‌تر اینکه کلانه بهاری، در کشورهای مختلف با اسم‌های مختلفی شناخته می‌شود، احتمالا آن را در افغانستان به اسم بولانی، در ترکیه به اسم گزلمه و در آذربایجان به اسم سبزله گوتاب بشنوید البته مشابه ...
  • 1042 بازدید
  • انتشار: ۰۵-۱۰-۹۹
  طرز تهیه شیرینی نوقا تبریز ساده و شکلاتی، سوغات پرطرفدار تبریز

  طرز تهیه شیرینی نوقا ساده و شکلاتی، سوغات خوشمزه و پرطرفدار تبریز

  احتمالا می‌دانید که نوقا مثل برخی از انواع باقلوا یک شیرینی اصالتا ترکی و تبریزی است و شاید در نگاه اول آن را با گز اصفهان اشتباه بگیرید. نوقا که به آن «لوکا» هم گفته می‌شود، برخلاف گز که بافت خشکی دارد، حالت نرمی دارد و کش می‌آید. همچنین نوقا بین دو تکه نان میکادو قرار می‌گیرد و  گاهی هم از میوه‌های استوایی در طرز تهیه شیرینی نوقا استفاده می‌شود. انواع مختلفی از شیرینی نوقا نیز وجود دارد که شامل نوقای وانیلی، نوقای پسته‌‌ای، نوقای آجیلی و نوقای شکلاتی می‌شود، البته متداول‌ترین نوع آن، نوقا گردویی است. در این مطلب، ...
  • 1093 بازدید
  • انتشار: ۲۹-۰۹-۹۹