روز جهانی معلولین؛ تاریخچه و لزوم احترام به حقوق معلولین - مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » روز جهانی معلولین؛ تاریخچه و لزوم احترام به حقوق معلولین

روز جهانی معلولین؛ تاریخچه و لزوم احترام به حقوق معلولین

  • منتشر شده در ۱۰-۰۹-۹۹
  • 587 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
روز جهانی معلولین؛ تاریخچه و لزوم احترام به حقوق معلولین

هر ساله درست روز ۳ دسامبر میلادی مصادف با ۱۲ آذر، روز جهانی معلولین نام گذاری شده است. روز معلولین با شعار یک روز برای همه در جهت و همچنین درکی بیشتر از شرایط معلولین ایجاد شده است. پذیرش این موضوع که همه انسان‌ها ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود نقص یا مشکلاتی را تجربه کنند و این موضوع امری طبیعی و خارج از اراده انسان است، از مهم‌ترین پیام‌های روز معلولین است. طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، بیشتر از ۱ میلیارد نفر از جمعیت جهان به نوعی معلولیت و ناتوانی را تجربه می‌کنند و هر ساله عده زیادی از افراد نیز با افزایش سن و ابتلا به برخی از بیماری‌های خاص، به جمع افراد ناتوان می‌پیوندند. در این مقاله می‌توانید در مورد روز جهانی معلولین و تاریخچه آن را در مجله کوروش بخوانید.

 

 تاریخچه روز جهانی معلولین

 

روز جهانی معلولین+تاریخچه این روز

فروش اینترنتی افق کوروش

 

تاریخچه روز جهانی معلولین به سال ۱۹۹۲ و زمانی که این روز در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، برمی‌گردد. هدف از ثبت چنین روزی ارتقای حقوق و رفاه افراد دارای معلولیت در تمام سطوح جامعه و همچنین افزایش آگاهی از وضعیت افراد معلول در جنبه‌های مختلف زندگی بود. از طرف دیگر این روز با هدف ارج نهادن به توانایی‌های افراد معلول و جشن گرفتن برای این موضوع ایجاد شده است.

سازمان ملل متحد با هدف الگو برداری از استانداردها و عملکردهای سازمان، قصد دارد تا پایه و اساس پیشرفت و تحول برای رفاه معلولین دنیا را از طریق تمام ارکان‌ها فراهم کند. بیان این موضوع که همه معلولین بخشی از این بشریت هستند و حق و حقوقی کامل و غیر قابل انکار دارند و از آزادی‌های اساسی برخوردار هستند، از مهم‌ترین استراتژی‌های این سازمان در روز جهانی معلولین محسوب می‌شود. کلیه معلولین حق بهره‌مندی از آموزش، بهداشت، مسکن، اشتغال و تفریح را دارند و باید در تمام دنیا بستری برای آن‌ها فراهم شود که بتوانند همانند سایر انسان‌ها زندگی کنند.

 

معلولیت به چه معنا است؟

 

روز جهانی معلولین+تاریخچه این روز

 

کلیه افرادی که در اثر نقص در جسم و ذهن به راحتی قادر به انجام امور و کارهای معمول خود نباشند، معلول نامیده می‌شوند. معلولیت به شکل‌های متفاوتی در افراد وجود دارد و شامل معلولیت در ناشنوایی، نابینایی، معلولیت جسمی، معلولیت حرکتی و ذهنی است. به طور کلی ۱۰ درصد از جمعیت دنیا معلول هستند و جالب است بدانید که ۸۰ درصد این افراد در کشورهای جهان سوم جای دارند. طبق آمار به دست آمده هر ساله بیشتر از ۶۹ میلیون نفر در دنیا به آسیب‌های مغزی دچار می‌شوند و از هر ۱۶۰ کودکی که متولد می‌شود، یک نفر دارای اوتیسم  است و همه این افراد نیز دسته معلولین جای می‌گیرند.

 

روز جهانی معلولین+تاریخچه این روز

 

میلیون‌ها انسان در دنیا با معلولیت‌هایی روبرو هستند که در بسیاری از مواقع ظاهراً قابل مشاهده و تشخیص نیست. از طرف دیگر بروز اختلالات عصبی و روانی در دنیا به سرعت در حال افزایش است و این موضوع می‌تواند هر لحظه آمار معلولین دنیا را تحت تأثیر قرار دهد.

 

روز جهانی معلولین و احترام به حقوق معلولین

 

روز جهانی معلولین+تاریخچه این روز

 

درست است که معلولیت با آسیب همراه است اما این موضوع به معنای کنار گذاشته شدن و محرومیت در جامعه نیست. خیلی از افراد تنها به دلیل مشکلات و ناتوانایی‌های جسمی در این گروه جای می‌گیرند و توانایی زیادی برای انجام امور فکری و ذهنی دارند. معلولین زیادی هستند که به دلیل جبران نقص خود با اراده و پشتکاری که دارند، در عرصه‌های مختلف اجتماعی و علمی، بهتر و مؤثرتر از افراد عادی عمل می‌کنند. قبول این پذیرش که معلولیت به معنای حذف شدن در جامعه نیست و این افراد می‌توانند مانند سایر افراد جامعه در مجامع و مکان‌های عمومی حاضر شوند و از حق و حقوق خود استفاده کنند، اولین و مهم‌ترین موضوعی است که در  باید در میان همه انسان‌ها فرهنگ سازی شود و در روز جهانی معلولین اهمیت دارد.

یکی از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین افراد که با وجود معلولیت توانست به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند، پروفسور استیون هاوکینگ است که با استفاده از مغز خارق‌العاده خود پژوهش‌های زیادی را برای حل معماهای ناشناخته دنیا انجام داد و به نتایج درخشانی دست پیدا کرد.

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

9 − نه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

داستان سرمایه‌گذاری موفق 6 سلبریتی مشهور هالیوود در حوزه استارتاپ

داستان سرمایه‌گذاری موفق ۶ سلبریتی مشهور هالیوود در حوزه استارتاپ

سرمایه‌گذاری سلبریتی‌های مشهور هالیوود در حوزه استارتاپ یکی از جذاب‌ترین مباحث مطرح در دنیای امروز است. از نظر شما چرا افراد مشهور در کسب و کارهای نوپا یا به‌عبارتی همان استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ استارتاپ‌ها شرکت‌ها و یا فناوری‌های نوپایی هستند که ممکن است در عرض 6 ماه ورشکسته شوند، در نتیجه، چرا سلبریتی‌ها میلیون‌ها دلار خارج می‌کنند تا در این کسب و کارها سرمایه‌گذاری کنند؟ شاید جالب باشد بدانید که سلبریتی‌های زیادی هستند که در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و می‌توان گفت دلیل این امر، ایده‌های جدید استارتاپ‌هاست که برای کسب درآمد بیشتر برای انجام این ایده‌ها اقدام می‌کنند. در این ...
  • 586 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۹-۹۹
تغییر زندگی شخصی و شغلی

۷ روش برای این‌که در زندگی شخصی و شغلی از تغییر نترسید

مطالعات انجام گرفته حاکی از آن است که 80 درصد مردم بعد از حداکثر 6 هفته تصمیمات‌شان را فراموش و رها می‌کنند. برای درک این‌که چرا بسیاری از مردم نمی‌توانند زندگی خود را تغییر دهند باید به باورهای آن‌ها دقت کنید. اکثر مردم دوست دارند در زندگی خود تغییری ایجاد کنند اما معمولا ترس‌ها و عدم اعتماد به نفس دلسردشان می‌کند. اگر شما قصد ایجاد تغییر در زندگی شخصی و اجتماعی و شغلی‌تان را دارید ابتدا باید آماده شکست دادن «ترس از تغییر» باشید. 7 روش برای این‌که از تغییر در زندگی شخصی و شغلی را نجنگید را از سرویس ...
  • 3053 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۰۵-۰۰
۷ تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف دنیا برای تجارت و مذاکره

۷ تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف دنیا برای تجارت و مذاکره

  زبان بدن یا بادی لنگویج در سرتاسر دنیا قوانین مشترکی دارد. یعنی ممکن است شما به کشوری بیگانه سفر کنید و با زبان آن کشور آشنایی نداشته باشید اما از طریق زبان بدن و بادی لنگویج تا حدود زیادی می‌توانید منظور یکدیگر را متوجه شوید. اگر در زمینه کارهای تجاری و بازرگانی بین‌المللی فعال هستید بد نیست ۷ مورد از تکنیک‌های زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف در زمینه کسب و کار و مذاکره، تجارت و بیزینس برای تجارت و بازرگانی را در مجله کوروش بخوانید.
  • 5789 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۰۳-۰۰