تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۴ راهکار ساده و فوق‌العاده | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۴ راهکار ساده و فوق‌العاده

تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۴ راهکار ساده و فوق‌العاده

 • منتشر شده در ۱۸-۰۸-۹۹
 • 550 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
تقویت مثبت ‌اندیشی در کودکان با ۴ راهکار ساده و فوق‌العاده

حتی کودکان پر شور و شوقی که همیشه انرژی دارند نیز گاهی ‌اوقات افکار منفی ابراز می‌کنند؛ مثلا ممکن است بگویند: «من بدترین فرد کلاسمان هستم» یا «هیچ‌کس نمی‌خواهد با من بازی کند.» مطمئنا، خالی از لطف نیست که کودکان احساسات خود را به والدینشان بگویند؛ اما وقتی به نظر می‌رسد هر جمله آنها، «نیمه خالی لیوان» است تا «نیمه پر لیوان»، وقت آن است که تفکر خود را تغییر دهیم و مثبت ‌اندیشی را در خود و کودکان‌مان تقویت کنیم. در این مقاله از سایت  A Talent Parent  در مجله کوروش ۴ روش و راهکار فوق‌العاده برای تقویت مثبت اندیشی و مثبت گرایی و رفع منفی‌گرایی در کودکان را شرح داده‌ایم.

تقویت مثبت اندیشی در کودکان

 

۱. «قدردانی‌کردن» را تشویق کنید

 

تقویت مثبت‌اندیشی در کودکان؛ ۴ راهکار فوق‌العاده

فروش اینترنتی افق کوروش

 

اولین قدم برای تقویت مثبت ‌اندیشی در کودکان و رفع منفی‌گرایی در آنها برای رسیدن به موفقیت، ترویج تشکر و قدردانی در خانه است. برای بچه‌ها آسان است که درگیر بازی «مقایسه» شوند. والدین ممکن است نظراتی مانند «برای خواهرم تبلت خریده‌اید و برای من نه!» و «موهای برادرم از موهای من زیباتر است» را بشنوند. به احتمال زیاد آنها این نوع صحبت‌ها را درباره بزرگسالان دیگر، از خود ما می‌شنوند.

 

ما می‌توانیم با زبانی قدرشناسانه، چیزهای مختلفی را مثال بزنیم و جملات تاکیدی مثبت برای کودکان به کار ببریم. مثلا بگوییم :«من خیلی سپاسگزارم برای این روز زیبا، بنابراین همه ما می‌توانیم بیرون با هم بازی کنیم!» و «خوشحال نیستی که اینهمه لگو داری؟ می‌توانی با اینها چیزهای شگفت‌انگیزی را بسازی!» بنابراین به‌راحتی می‌توانید اولین و ساده‌ترین قدم تقویت مثبت ‌اندیشی در کودکان را بردارید و به آنها نشان دهید که می‌توان قدردان چیزهای کوچک بود.

حتما بخوانید  8 شخصیت سمی که برای موفقیت باید از آن ها دوری کنید

 

۲. از شخصیت آنها تعریف کنید

 

حتی ممکن است متوجه نشویم که هر چند وقت یک‌بار به بچه‌هایمان می‌گوییم: «تو خیلی ناز هستی» و «با آن لباس خیلی خوب به نظر می‌آیی.» در حالی که این تعریف‌ها همگی خوب هستند؛ باید به جای این که همیشه از ظاهرشان تعریف کنیم، به دنبال تعریف و تمجید از شخصیت آنها باشیم. می‌توانیم این کار را با گفتن عباراتی مانند «من عاشق رفتارت با مردم و ادبت هستم!» و «مهربانی و تمایلت برای کمک به من، همیشه خوشحالم می‌کند.» این جملات کوتاهی در زمینه روانشناسی کودک نقشی بی‌بدیل دارند و افکار منفی و حتی دروغگویی در کودکان را کمرنگ می‌کنند. تاثیر افکار و جملات مثبت را در زندگی از همان سنین کودکی جدی بگیرید.

 

۳. فضای شام و ناهار خوردن را مثبت کنید

 

تقویت مثبت‌اندیشی در کودکان؛ ۴ راهکار فوق‌العاده

 

رونالد ریگان (Ronald Reagan) گفته است :«همه تحولات بزرگ در آمریکا، از میز غذا شروع می‌شود». اگر می‌خواهیم افکار منفی فرزندانمان را به افکار مثبت تبدیل کنیم و باعث تقویت مثبت‌اندیشی در کودکان شویم، چه مکانی بهتر از سر میز غذا؟ از آنجا که مکالمه شام ​​غالبا به اعضای خانواده مربوط می‌شود که روز خود را مرور و تعریف می‌کنند، از فرزندانتان بخواهید که اتفاق یا خاطره‌ای خوب را برای همه تعریف کنند.

سپس، سعی کنید لحظه‌ای «نه چندان خوب» را به «لحظه‌ای مثبت» تبدیل کنید؛ به‌عنوان مثال، «متأسفم که در تئاتر مدرسه، نقش اول را به تو ندادند؛ اما اگر واقعا بتوانی این نقش کوچک را خیلی خوب بازی کنی، ممکن است معلمت دفعه بعد نقش بزرگ‌تری را به تو بدهد.»

حتما بخوانید  برنامه ریزی برای سال جدید؛ چطور در سال جدید به اهداف خود برسیم؟

 

۴. نشانه‌های مثبت‌نگری را در دید آنها قرار دهید

 

تقویت مثبت‌اندیشی در کودکان؛ ۴ راهکار فوق‌العاده

 

گاهی اوقات برای تقویت مثبت‌اندیشی در کودکان و حتی بزرگسالان، به یادآوری بصری نیاز دارید. یک تابلو یا پوستر را در مکانی پر رفت‌وآمد، مثل آشپزخانه یا حمام آویزان کنید. می‌توانید نوشته‌ای از سخن بزرگان درمورد مثبت‌اندیشی را نیز چاپ و آویزان کنید؛ مثلا «اولین قدم این است که به خودتان بگویید می‌توانید» ویل اسمیت (Will Smith) را چاپ کنید. جملات تاکیدی مثبت برای تقویت مثبت‌اندیشی و از بین بردن منفی‌گرایی در کودکان بسیار موثر هستند.

 

برای تقویت مثبت‌اندیشی در کودکانتان، اگر از این راهکارها استفاده کنید، آنها مجهز به قوی‌ترین سلاح مثبت‌اندیشی می‌شوند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  هجده − ده =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

  چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

    برای همه ما بارها در زندگی پیش آمده است که در تصمیم گیری دچار مشکل شده ایم. فرقی نمی کند که سن شما چقدر است؛ بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که تصمیم گیری را سخت می کند و انجام درست آن بستگی به شما دارد که تا چه حد بتوانید شرایط و احساسات خود را کنترل کنید. همیشه این سوال در ذهن ما بوده است که چرا در بعضی مواقع نمی توانیم به درستی تصمیم گیری کنیم و آیا این مساله ناشی از مشکل روحی و روانی ما یا چیز دیگری است؟ ما در این مقاله به شما بیان می ...
  • 6320 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۲-۹۷
  خصوصیات تاجر موفق آموزش تاجر شدن

  ۱۶ نکته برای تبدیل شدن به یک تاجر موفق

    دل‌تان می‌خواهد یک تاجر موفق شوید؟ اصلا خصوصیات یک تاجر موفق را می‌دانید؟ در اغلب موارد نداشتن اطلاعات کافی و یا نداشتن اعتماد به نفس که ریشه در برخی شکست‌ها دارد اجازه نمی‌دهند تا شما مسیر موفقیت در زندگی را طی کنید و همین مسئله شامل حال تبدیل شدن به یک تاجر موفق هم می‌شود. اما آیا تغییر باورها و دیدگاه‌ها می‌تواند سبب تغییر روش و تبدیل شدن به یک آدم موفق در زندگی شود؟ برای رسیدن به این مرحله باید یکسری نکات و ریزه‌کاری‌ها را بدانید. 16 نکته مهم برای تبدیل شدن به یک تاجر موفق و خصوصیات یک ...
  • 15520 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۰۲-۰۰
  تفاوت-افراد-برونگرا-درونگرا

  شما برونگرا هستید یا درونگرا؛ بهترین مشاغل برای افراد درون گرا و برون گرا

  حتماً شما هم در جمع‌هایی قرار گرفته‌اید که بحث افراد برونگرا و درونگرا مطرح شده و از تفاوت این دو شخصیت رفتاری صحبت شده است. افراد از نظر شخصیت رفتاری به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی تاثیر زیادی در موقعیت کاری، شغلی و حتی زندگی شخصی آن‌ها دارد. برونگرایی و درونگرایی در نحوه تعامل افراد با دیگران بسیار تاثیرگذار است. اما تفاوت افراد برونگرا و درونگرا در چیست؟ در این مقاله از مجله کوروش به بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد برونگرا و درونگرا و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.
  • 427 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۱۱-۹۹