درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع

  • منتشر شده در ۱۶-۱۰-۹۹
  • 552 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک‌های صحبت در جمع

ترس از سخنرانی در جمع که به آن گلوسوفوبیا نیز گفته می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع ترس‌ها است که زندگی شخصی و شرایط شغلی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که فرد با قرار گرفتن در مقابل جمع به سرعت احساس اضطراب می‌کند، کف دستانش شروع به عرق کردن می‌کند و احساسی شبیه به دل‌پیچه و تنگی نفس را تجربه می‌کند. اما چه راهکارهایی برای رهایی از این احساسات منفی در زمان صحبت کردن در جمع وجود دارد؟ در این مقاله می‌توانید راهکارهایی مؤثر و تکنیک های صحبت کردن در جمع را از وب‌سایت briantracy در مجله کوروش بخوانید.

 

تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 

جلوی آینه تمرین کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

اگر با هر بار صحبت کردن در جمع دچار اضطراب می‌شوید، یکی از تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع این است که در طول روز ساعاتی را برای تمرین کردن جلوی آینه وقت بگذارید. برای این کار یک موضوع انتخاب کنید و جلوی آینه شروع به صحبت کردن در مورد آن کنید. در طول صحبت برای بهبود مهارت‌های سخنرانی خودتان به حالات چهره، حرکات دست، بدن و تن صدای خودتان توجه ویژه داشته باشید و سعی کنید در هنگام صحبت حرکاتی ملایم و رفتاری آرام از خودتان نشان دهید.

 

 

از خودتان فیلم بگیرید

 

یکی دیگر از روش‌های مؤثر برای درمان ترس از صحبت کردن در جمع این است که یک دوربین در مقابل خودتان قرار دهید و شروع به صحبت در مورد موضوعی خاص کنید. ممکن است در ابتدا دوست نداشته باشید به صدای خودتان گوش دهید و احساس کنید خیلی بد عمل می‌کنید و متوجه ایرادهای زیادی شوید. ولی با تمرین بیشتر می‌توانید مهارت‌های سخنرانی و صحبت کردن خود را در جمع افزایش دهید.

 

 

روی تنفس خودتان کار کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

بیشتر افرادی که از صحبت کردن در جمع هراس دارند، با قرار گرفتن در جمع به شدت دچار افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شوند به طوری که نمی‌توانند راحت نفس بکشند و صحبت کنند. در این شرایط بهتر است که چند نفس عمیق بکشید و رفته رفته تنفس خودتان را تنظیم کنید. تمرین تنفسی موجب کاهش استرس و کاهش ضربان قلب در شما می‌شود و از طرفی کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

 

 

صحبت کردن در جمع را از خانواده و دوستان خود آغاز کنید

 

برای اینکه استرس‌تان را کنار بگذارید و یاد بگیرید چگونه در جمع صحبت کنید، سعی کنید جلوی خانواده و دوستانتان تمرین کنید. در مورد هر موضوعی که دوست دارید شروع به صحبت کنید. در صحبت‌های دوستانه شرکت کنید و سعی کنید در جمع‌هایی که راحت هستید، تجربه کسب کنید. به مرور این جمعه‌ها را گسترده‌تر کنید و یاد بگیرید در جمع‌های بزرگ‌تر نیز به راحتی حرف بزنید.

 

 

در کلاس‌های سخنرانی عمومی شرکت کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

برای این که به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید و یا بتوانید راحت‌تر در جمع صحبت کنید، می‌توانید با یک مربی باتجربه ارتباط برقرار کنید. روش‌ها و تکنیک‌های مؤثر برای صحبت کردن در جمع و مقابله با ترس‌ها و استرس‌های خودتان را در این کلاس‌ها یاد بگیرید و خودتان را برای صبحت کردن در جمع آماده کنید.

 

 

به طریقه صحبت کردن افراد در مراسم سخنرانی و مجامع مختلف دقت کنید

 

با نگاه کردن به فیلم‌های سخنرانی افراد مختلف و گوش کردن به شیوه سخنرانی افراد حرفه‌ای، به نوع حرکات، حالات صورت و کلماتی که استفاده می‌کنند توجه کنید. سعی کنید برای اینکه راحت‌تر بتوانید صحبت کنید، رفتارها نوع کلام و روش‌های سخن گفتن این افراد را الگوی خودتان قرار دهید.

 

 

اطلاعات خود را افزایش دهید

 

بسیاری از افرادی که از صحبت کردن در جمع ترس دارند، با خودشان فکر می‌کنند که شاید کلمه‌ای را اشتباه ادا کنند و یا اطلاعات کامل در مورد یک موضوع نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است اطلاعات عمومی ‌خودتان را افزایش دهید. اگر به صحبت کردن در مورد موضوعی خاص علاقه دارید، سعی کنید در مورد آن موضوع تحقیق کنید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

 

 

کمتر به واکنش‌های مخاطبین‎تان فکر کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

زمانی که در یک جمع صحبت می‌کنید، ممکن است فردی خمیازه بکشد و یا فردی دیگر با تلفن همراه خود صحبت کند. یک روش آموزش صحبت کردن در جمع این است که بدانید بهتر است نسبت به این واکنش‌ها حساس نباشید و همه چیز را به خودتان ربط ندهید. برای صحبت کردن در جمع بدون استرس سعی کنید با انرژی تمام حرف‌هایتان را بزنید و مطمئن باشید این واکنش‌ها با صحبت‌های شما چندان ارتباطی ندارد.

 

 

از سریع صحبت کردن پرهیز کنید

 

یک درمان صحبت کردن بدون استرس این است که آرام و شمرده حرف بزنید. بسیاری از افراد در زمان صحبت کردن در جمع به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و هیجانات و استرسی که تحمل می‌کنند، سریع صحبت می‌کنند و این موضوع موجب احساس تنگی نفس و همچنین مشخص شدن استرس شما می‌شود بهتر است سعی کنید حتی زمانی که به شدت دچار استرس شده‌اید، چند نفس عمیق بکشید و به آرامی‌ شروع به حرف زدن کنید.

 

 

۵ دقیقه در روز مدیتیشن کنید

 

برای غلبه بر ترس از ارتباط با دیگران مدیتیشن یک روش مؤثر برای از بین بردن افکار منفی و پاک کردن ذهن از فکرهایی است که به شما آسیب می‌زنند. برای همین بهتر است روزانه پنج دقیقه برای خارج کردن افکار منفی از ذهنتان و همچنین القای احساس مثبت با خودتان تمرین کنید.

 

 

قبول کنید اضطراب برای صحبت کردن در جمع طبیعی است

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

واکنش‌های فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب و لرزش دست‌ها برای بیشتر افراد در زمان سخنرانی و صحبت کردن در جمع طبیعی است. حتی بسیاری از سخنران‌های حرفه‌ای در زمان صحبت کردن در جمع دچار لرزش دست و افزایش شدید ضربان قلب می‌شوند. بهتر است این احساسات را به ضعیف بودن خودتان و ترس از ارتباط با دیگران ربط ندهید. زمانی که برای صحبت کردن در یک جمع آماده می‌شوید، مقدار آدرنالین در بدن شما افزایش پیدا می‌کند و این موضوع در کنار هیجاناتی که به شما وارد می‌کند، موجب هوشیارتر شدن و بهبود عملکرد شما خواهد شد.

 

بهترین روش برای غلبه بر اضطراب این است که خودتان را آماده کنید قبل از شروع سخنرانی و صحبت کردن در جمع مقداری وقت بگذارید و حرف‌هایی را که قرار است بزنید با خود مرور کنید. نکات مهم را یادداشت کنید و سعی کنید صحبت‌هایتان را چند بار تکرار کنید. اگر قرار است در جمع مهمی حرف بزنید می‌توانید یک بار صحبت‌هایتان را برای دوستتان بگویید و از او بخواهید تا ایرادهای کارتان را به شما بگوید. بهتر است گاهی برای حرف زدن داوطلب شوید و خودتان را در شرایطی که از آن می‌ترسید قرار دهید تا کم کم یاد بگیرید چطور خود را در این زمان‌ها کنترل کنید و ترس از ارتباط با دیگران را از بین ببرید.

 

 

مخاطب خود را بشناسید و بعد شیوه سخن گفتن خود را تنظیم کنید

 

قبل از اینکه تصمیم بگیری چه صحبت‌هایی را در جمع یا سخنرانی ارائه دهید و یا چه حرف‌هایی را در یک جمع به زبان بیاورید، با خودتان فکر کنید که مخاطبین شما چه افرادی هستند. سعی کنید انتخاب کلمات و سطح اطلاعات خود را متناسب با مخاطبین‌تان تنظیم کنید و در صورت نیاز اطلاعات خود را بالا ببرید و یا لحن خود را عوض کنید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

ویژگی های طلایی که شما را به شدت باهوش می کند

ویژگی های طلایی که شما را به شدت باهوش می کند

شما هیچ هوشی ندارید، پسر شما خیلی باهوش است، متاسفانه شما در هوش از آخر رتبه اول را کسب کرده اید، این ها نمونه جملاتی است که بارها با آن ها روبرو شده ایم؛ البته ممکن است که کسی مستقیم به ما گفته است یا اینکه در خصوص کسی دیگر به کاربرده ایم یا شنیده ایم. هوش، اصطلاحی است که حتی به غیر از معنای تخصصی نیز، آن را در گفتار عامیانه هم به کار می بریم:" کم هوش جان، اول باید دکمه ON را بزنی تا روشن بشه." اما واقعا هوش به چه معناست و چرا بعضی افراد در جامعه ...
  • 5149 بازدید
  • انتشار: ۰۵-۰۳-۹۷
نه گفتن را یاد بگیرید ؛ چگونه با این 9 روش مهارت نه گفتن به کودک را یاد بگیریم

نه گفتن را یاد بگیرید ؛ چگونه با این ۹ روش مهارت نه گفتن به کودک را یاد بگیریم

آموزش نظم و دیسیپلین به کودکان کار بسیار سختی است و حتی ممکن سبب آزرده شدن فرزندتان شود. اما «نه» گفتن به کودکان در برخی موارد کار چندان آسانی نیست. حقیقت این است که «نه» گفتن به روشی اشتباه ممکن است لطمات روحی مخربی در دراز مدت به همراه داشته باشد و به کودک شما صدمه بزند. اگر بلد باشید به روشی صحیح به کودک‌تان «نه» بگویید نه تنها می‌توانید به روش صحیح فرزندتان را تربیت کنید که در دراز مدت تاثیر مثبت این روش تربیتی را در فرزندتان به وضوح مشاهده خواهید کرد. اگر والدین کودک یا کودکانی هستید ...
  • 3243 بازدید
  • انتشار: ۰۱-۰۹-۹۷
تکنیک مدیریت استرس در محل کار

تکنیک های مدیریت استرس در محل کار

مدیریت استرس در محل کار تاثیر زیادی در افزایش بازدهی و کارآمدی بیشتر دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده 29 تا 40 درصد از آمریکایی های شاغل از استرس در محیط کار رنج می برند. استرس کاری پیامدهای جسمی و روحی زیادی به همراه دارد. شاید باورش سخت باشد اما استرس در محیط کار حتی باعث سرماخوردگی هم می شود. در برخی از موارد حاد این استرس باعث بروز بیماری هایی چون بیماری قلبی و یا سندروم متابولیک خواهد شد. در این مقاله از مجله کوروش به معرفی برخی از تکنیک های مدیریت استرس در محل کار پرداخته ایم.
  • 52 بازدید
  • انتشار: ۲۰-۰۳-۰۰