درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک ‌های صحبت در جمع

  • منتشر شده در ۱۶-۱۰-۹۹
  • 312 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ آموزش تکنیک‌های صحبت در جمع

ترس از سخنرانی در جمع که به آن گلوسوفوبیا نیز گفته می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع ترس‌ها است که زندگی شخصی و شرایط شغلی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که فرد با قرار گرفتن در مقابل جمع به سرعت احساس اضطراب می‌کند، کف دستانش شروع به عرق کردن می‌کند و احساسی شبیه به دل‌پیچه و تنگی نفس را تجربه می‌کند. اما چه راهکارهایی برای رهایی از این احساسات منفی در زمان صحبت کردن در جمع وجود دارد؟ در این مقاله می‌توانید راهکارهایی مؤثر و تکنیک های صحبت کردن در جمع را از وب‌سایت briantracy در مجله کوروش بخوانید.

 

تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

جلوی آینه تمرین کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

اگر با هر بار صحبت کردن در جمع دچار اضطراب می‌شوید، یکی از تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع این است که در طول روز ساعاتی را برای تمرین کردن جلوی آینه وقت بگذارید. برای این کار یک موضوع انتخاب کنید و جلوی آینه شروع به صحبت کردن در مورد آن کنید. در طول صحبت برای بهبود مهارت‌های سخنرانی خودتان به حالات چهره، حرکات دست، بدن و تن صدای خودتان توجه ویژه داشته باشید و سعی کنید در هنگام صحبت حرکاتی ملایم و رفتاری آرام از خودتان نشان دهید.

 

 

از خودتان فیلم بگیرید

 

یکی دیگر از روش‌های مؤثر برای درمان ترس از صحبت کردن در جمع این است که یک دوربین در مقابل خودتان قرار دهید و شروع به صحبت در مورد موضوعی خاص کنید. ممکن است در ابتدا دوست نداشته باشید به صدای خودتان گوش دهید و احساس کنید خیلی بد عمل می‌کنید و متوجه ایرادهای زیادی شوید. ولی با تمرین بیشتر می‌توانید مهارت‌های سخنرانی و صحبت کردن خود را در جمع افزایش دهید.

 

 

روی تنفس خودتان کار کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

بیشتر افرادی که از صحبت کردن در جمع هراس دارند، با قرار گرفتن در جمع به شدت دچار افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شوند به طوری که نمی‌توانند راحت نفس بکشند و صحبت کنند. در این شرایط بهتر است که چند نفس عمیق بکشید و رفته رفته تنفس خودتان را تنظیم کنید. تمرین تنفسی موجب کاهش استرس و کاهش ضربان قلب در شما می‌شود و از طرفی کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

 

 

صحبت کردن در جمع را از خانواده و دوستان خود آغاز کنید

 

برای اینکه استرس‌تان را کنار بگذارید و یاد بگیرید چگونه در جمع صحبت کنید، سعی کنید جلوی خانواده و دوستانتان تمرین کنید. در مورد هر موضوعی که دوست دارید شروع به صحبت کنید. در صحبت‌های دوستانه شرکت کنید و سعی کنید در جمع‌هایی که راحت هستید، تجربه کسب کنید. به مرور این جمعه‌ها را گسترده‌تر کنید و یاد بگیرید در جمع‌های بزرگ‌تر نیز به راحتی حرف بزنید.

حتما بخوانید  با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

 

 

در کلاس‌های سخنرانی عمومی شرکت کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

برای این که به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید و یا بتوانید راحت‌تر در جمع صحبت کنید، می‌توانید با یک مربی باتجربه ارتباط برقرار کنید. روش‌ها و تکنیک‌های مؤثر برای صحبت کردن در جمع و مقابله با ترس‌ها و استرس‌های خودتان را در این کلاس‌ها یاد بگیرید و خودتان را برای صبحت کردن در جمع آماده کنید.

 

جشنواره 100% افق کوروش

 

به طریقه صحبت کردن افراد در مراسم سخنرانی و مجامع مختلف دقت کنید

 

با نگاه کردن به فیلم‌های سخنرانی افراد مختلف و گوش کردن به شیوه سخنرانی افراد حرفه‌ای، به نوع حرکات، حالات صورت و کلماتی که استفاده می‌کنند توجه کنید. سعی کنید برای اینکه راحت‌تر بتوانید صحبت کنید، رفتارها نوع کلام و روش‌های سخن گفتن این افراد را الگوی خودتان قرار دهید.

 

 

اطلاعات خود را افزایش دهید

 

بسیاری از افرادی که از صحبت کردن در جمع ترس دارند، با خودشان فکر می‌کنند که شاید کلمه‌ای را اشتباه ادا کنند و یا اطلاعات کامل در مورد یک موضوع نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است اطلاعات عمومی ‌خودتان را افزایش دهید. اگر به صحبت کردن در مورد موضوعی خاص علاقه دارید، سعی کنید در مورد آن موضوع تحقیق کنید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

 

 

کمتر به واکنش‌های مخاطبین‎تان فکر کنید

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

زمانی که در یک جمع صحبت می‌کنید، ممکن است فردی خمیازه بکشد و یا فردی دیگر با تلفن همراه خود صحبت کند. یک روش آموزش صحبت کردن در جمع این است که بدانید بهتر است نسبت به این واکنش‌ها حساس نباشید و همه چیز را به خودتان ربط ندهید. برای صحبت کردن در جمع بدون استرس سعی کنید با انرژی تمام حرف‌هایتان را بزنید و مطمئن باشید این واکنش‌ها با صحبت‌های شما چندان ارتباطی ندارد.

 

 

از سریع صحبت کردن پرهیز کنید

 

یک درمان صحبت کردن بدون استرس این است که آرام و شمرده حرف بزنید. بسیاری از افراد در زمان صحبت کردن در جمع به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و هیجانات و استرسی که تحمل می‌کنند، سریع صحبت می‌کنند و این موضوع موجب احساس تنگی نفس و همچنین مشخص شدن استرس شما می‌شود بهتر است سعی کنید حتی زمانی که به شدت دچار استرس شده‌اید، چند نفس عمیق بکشید و به آرامی‌ شروع به حرف زدن کنید.

 

 

۵ دقیقه در روز مدیتیشن کنید

 

حتما بخوانید  با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

برای غلبه بر ترس از ارتباط با دیگران مدیتیشن یک روش مؤثر برای از بین بردن افکار منفی و پاک کردن ذهن از فکرهایی است که به شما آسیب می‌زنند. برای همین بهتر است روزانه پنج دقیقه برای خارج کردن افکار منفی از ذهنتان و همچنین القای احساس مثبت با خودتان تمرین کنید.

 

 

قبول کنید اضطراب برای صحبت کردن در جمع طبیعی است

 

درمان ترس از صحبت کردن در جمع؛ تکنیک‌های صحبت در جمع

 

واکنش‌های فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب و لرزش دست‌ها برای بیشتر افراد در زمان سخنرانی و صحبت کردن در جمع طبیعی است. حتی بسیاری از سخنران‌های حرفه‌ای در زمان صحبت کردن در جمع دچار لرزش دست و افزایش شدید ضربان قلب می‌شوند. بهتر است این احساسات را به ضعیف بودن خودتان و ترس از ارتباط با دیگران ربط ندهید. زمانی که برای صحبت کردن در یک جمع آماده می‌شوید، مقدار آدرنالین در بدن شما افزایش پیدا می‌کند و این موضوع در کنار هیجاناتی که به شما وارد می‌کند، موجب هوشیارتر شدن و بهبود عملکرد شما خواهد شد.

 

بهترین روش برای غلبه بر اضطراب این است که خودتان را آماده کنید قبل از شروع سخنرانی و صحبت کردن در جمع مقداری وقت بگذارید و حرف‌هایی را که قرار است بزنید با خود مرور کنید. نکات مهم را یادداشت کنید و سعی کنید صحبت‌هایتان را چند بار تکرار کنید. اگر قرار است در جمع مهمی حرف بزنید می‌توانید یک بار صحبت‌هایتان را برای دوستتان بگویید و از او بخواهید تا ایرادهای کارتان را به شما بگوید. بهتر است گاهی برای حرف زدن داوطلب شوید و خودتان را در شرایطی که از آن می‌ترسید قرار دهید تا کم کم یاد بگیرید چطور خود را در این زمان‌ها کنترل کنید و ترس از ارتباط با دیگران را از بین ببرید.

 

 

مخاطب خود را بشناسید و بعد شیوه سخن گفتن خود را تنظیم کنید

 

قبل از اینکه تصمیم بگیری چه صحبت‌هایی را در جمع یا سخنرانی ارائه دهید و یا چه حرف‌هایی را در یک جمع به زبان بیاورید، با خودتان فکر کنید که مخاطبین شما چه افرادی هستند. سعی کنید انتخاب کلمات و سطح اطلاعات خود را متناسب با مخاطبین‌تان تنظیم کنید و در صورت نیاز اطلاعات خود را بالا ببرید و یا لحن خود را عوض کنید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۳ میانگین: ۴]

دیدگاه‌ها

هفت + 11 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

معرفی بهترین استارتاپ‌های جدید جهان در سال 2020 در حوزه‌های مختلف

معرفی بهترین استارتاپ‌های جهان در سال ۲۰۲۰ در حوزه‌های مختلف

حالا دیگر هر روز بیش از پیش ما به سمت استفاده از فناوری و تکنولوژي پیش می‌رویم و این زمان خوبی برای استارتاپ‌های فناوری‌محور است که بتوانند اثر خود را بیش از پیش در زندگی و کسب و کار ما بر جای بگذارند. همان‌طور که همه ما می‌دانیم، هوش مصنوعی و ربات‌ها بر آینده جهان حاکم خواهند بود و امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ بر ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند. وقت آن است که با موفق‌ترین استارتاپ‌های جهان در سال 2020 آشنا شوید. در این مقاله از سایت cloud ways در مجله کوروش ما به بررسی برخی از بهترین استارتاپ‌های ...
  • 466 بازدید
  • انتشار: ۰۳-۰۹-۹۹
3 دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

۳ دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

  همه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می‌زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که توانایی‌ها و استعدادهای فوق‌العاده‌ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می‌شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم‌تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این نوشتار از سایت Life Hack سه دلیل منطقی که ثابت می‌کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم‌تر از استعداد است را برای شما ...
  • 4330 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۱۰-۹۷
6 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف دنیا برای تجارت و مذاکره

۶ تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف دنیا برای تجارت و مذاکره

  زبان بدن یا بادی لنگویج در سرتاسر دنیا قوانین مشترکی دارد. یعنی ممکن است شما به کشوری بیگانه سفر کنید و با زبان آن کشور آشنایی نداشته باشید اما از طریق زبان بدن و بادی لنگویج تا حدود زیادی می‌توانید منظور یکدیگر را متوجه شوید. این در حالی است که از جمله فواید زبان بدن این است که از طریق زبان بدن تا حدود زیادی می‌توانید احساسات طرف مقابل را هم متوجه شوید. احساساتی مثل استرس و اضطراب، ترس، خوشحالی، خشم، عشق و نفرت، موافقت یا مخالفت، اعتماد به نفس، دروغگویی و حتی احترام گذاشتن از این طریق تا حدود ...
  • 4848 بازدید
  • انتشار: ۲۹-۰۳-۹۸