8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق | مجله کوروش
خانه » site » ۸ تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

۸ تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

  • منتشر شده در ۰۷-۰۸-۹۹
  • 349 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه

 

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که هر از گاهی برای انجام کارهایتان با کمبود وقت مواجه شوید. در دنیایی که مدام در حال سرعت گرفتن است، همه ما هر شبانه‌روز به یک اندازه وقت داریم؛  ۲۴ ساعت، هر ساعت ۶۰ دقیقه، هر دقیقه ۶۰ ثانیه و این زمان هرگز تغییر نخواهد کرد. بنابراین این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چطور زمان خود را مدیریت کنید و بیشترین استفاده را از زمانتان ببرید. اگر نمی‌خواهید بخشی از آمار ۹۲ درصدی افرادی باشید که در رسیدن به اهداف بلند مدت خود موفق نیستند‌، پس باید به نحوه استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان برای استفاده از وقت کم و ارزشمندی که در این دنیا دارید، توجه کنید. تکنیک‌های مدیریت زمان (Time management) به طور قطع می‌توانند بهره‌وری شما را بالا ببرد و در کنار آن تا حد چشمگیری حس رضایت نسبت به خود را در وجودتان پرورش دهد. پس یک سیستم مدیریت زمان مناسب که با روحیات شما تناسب دارد، پیدا و کار را شروع کنید. در ادامه روش‌های کاربردی و راحت و تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی و چند قانون مدیریت زمان را از سایت اینترپرینر در مجله کوروش بخوانید.

 

قانون و تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

فروش اینترنتی افق کوروش

جدیت در تصمیم گیری

 

قبل از هر چیز باید میزان اهمیت هدفتان را برای خودتان مشخص کنید. یکی از اصول تعریف مدیریت زمان تعیین یک هدف واقع‌گرایانه است که باعث می‌شود تصویر واضح‌تری از شرایط حال حاضر و آینده خود داشته باشید. در این صورت می‌توانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهید و زمان خود را بهتر مدیریت کنید. هرچند اهمیت مدیریت زمان از هیچ کس پنهان نیست ولی اگر مدیریت زمان، بدون در نظر گرفتن عادت‌های غلطی که در حال حاضر با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنید، انجام شود، هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت و برعکس احتمال دیر یا زود نیز استرس و اضطراب به‌خاطر عقب ماندن از برنامه نیز گریبانتان را خواهد گرفت. پس به خاطر داشته باشید که تغییر هر چند کوچک، در ابتدای راه، کمی دشوار به نظر می‌رسد و همراه با مقاومت‌ ذهنی همراه خواهد بود اما سعی کنید در ابتدای راه دلسرد نشوید و برای خودتان دامنه خطا در نظر بگیرید و زیادی سخت نگیرید.

 

در زندگی تعادل داشته باشید

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

 

کلیدی‌ترین نکته در هنگام تصمیم‌گیری در نظر گرفتن تعادل است. اگر در زندگی خود تعادل ندارید‌، اضطراب و استرس رهایتان نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید که حتی اگر بتوانید به طور موثری از پس مسئولیت‌های خود برآیید ولی بدون وجود تعادل، در نهایت به نقطه شکست خود خواهید رسید. بنابراین مهم این است که نه‌تنها از سیستمی پیروی کنید که به شما در انجام کارها کمک می‌کند، بلکه این سیستم باید طوری برنامه‌ریزی شود که در آن اوقات شخصی و خانوادگی را در اولویت قرار دهید. در آموزش مدیریت زمان تفریحاتی مانند گوش کردن به موسیقی، پیاده‌روی یا ورزش، انجام کارهای هنری دلخواه مثل نقاشی، خطاطی یا عکاسی و کارهایی از این قبیل می‌تواند به عنوان تنفس برای ذهن عمل کند و بهره‌وری کارتان را بالا ببرد. به این کارها می‌توانید به عنوان تشویقی نیز نگاه کنید.

حتما بخوانید  راهکارهای موثر برای اصول مدیریت موفق پروژه ؛ 10 ترفند قدم به قدم

 

 

فعالیت‌های خود را ارزیابی کنید؛ از ماتریکس اولویت آیزنهاور استفاده کنید

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

 

یک هفته وقت خود را حسابرسی کنید. هفت روز کامل را مستقیما صرف ارزیابی چگونگی گذران وقت کنید. ببینید در حال حاضر چه کار می‌کنید؟ لیست کارهایی را که در طول شبانه‌روز انجام می‌دهید، در یک دفترچه ثبت کنید. این قسمت را به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای یا یک ساعته تقسیم کنید. آیا بیشتر وقت‌تان تلف شده بود؟ آیا خوب خرج کردید؟ ممکن است بد نباشد که از سیستم «ماتریس اولویت آیزونهاور» استفاده کنید.

 

در این روش کارها بسته به ضرورت و اهمیت به چهار گروه تقسیم می‌شوند: ۱-دسته A: مهم و فوری ۲- دسته B: مهم اما فوری نیست ۳- دسته C: فوری اما مهم نیست ۴- دسته D: غیرفوری و بی‌اهمیت‌تر از دیگر موارددر این مدل، بهتر است روی یک کاغذ، چهار مربع بزرگ بکشید و هر یک از مربع‌ها را با رنگ و حرف مربوطه مشخص کنید. سپس کارها را وارد کنید و در دسته‌های مختلف جا هید. حالا بر اساس این دسته‌ها کارهایتان را شروع کنید. اگر از این سیستم استفاده می‌کنید‌، هر ربع‌ را با فعالیت موردنظرتان پر کنید.

 

قورباغه‌تان را اول صبح قورت دهید

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

 

یکی از اصول و تکنیک‌های آموزش مدیریت زمان و برنامه‌ریزی این است که در پایان هفت روز هفته‌، ببینید بیشترین زمان را در کجا گذراندید؟ کدام ربع‌ها؟ نتایج ممکن است، شوکه‌کننده باشد. هر صبح‌ مهم‌ترین کارهای روز را مرور کنید. از اهمیت ساعات ابتدایی روز غافل نباشید. مارک تواین (نویسنده آمریکایی) گفته است: «اگر کار شما قورباغه خوردن است‌، بهتر است این کار را اول صبح انجام دهید‌ و اگر کار شما این است که دو قورباغه بخورید‌، بهتر است اول قورباغه بزرگ‌تر را بخورید.» این یک قانون مدیریت زمان است و معنی حرفش این است که صبح بزرگ‌ترین وظایف خود را بر عهده بگیرید. در نظر گرفتن مهم‌ترین وظایف باعث ایجاد بیشترین حرکت برای انجام کارها در روز شما خواهد شد. قانون ۸۰ به ۲۰ را از قلم نیندازید.

 

 

از قانون مدیریت زمان ۲۰-۸۰ استفاده کنید

 

یکی دیگر از نکات مهم در مدیریت زمان و برنامه‌ریزی استفاده از قانون ۸۰-۲۰ است که به آن اصطلاحا «اصل پارتو» نیز می‌گویند. این قانون بیان می‌کند که ۸۰ درصد تلاش‌ها از ۲۰ درصد نتایج حاصل می‌شود. در فروش‌، این بدان معنی است که ۸۰ درصد فروش از ۲۰ درصد مشتریان حاصل می‌شود. کار راحتی است؛ ۲۰ درصد تلاش‌هایی را که ۸۰ ‌درصد از نتایج را به‌دست می‌‌دهند‌، شناسایی کرده و آنها را مقیاس‌بندی کنید. می‌توانید این کار را با ردیابی و تجزیه و تحلیل دقیق انجام دهید.

حتما بخوانید  32 نکته مهم قانون جذب برای رسیدن به ثروت و خوشبختی و عشق

 

مدت زمان حضور در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را محدود کنید

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

 

حواستان به عادت‌های بدتان باشدهمانطور که قبلا گفته شد، ترک عادت‌‌های بد مثل سکوی پرش عمل می‌کند. تصور کنید که اگر به‌جای وقت‌گذرانی در فضای مجازی و مشغول شدن به گیم، روی کارهای ضروری‌تان وقت بگذارید، زندگیتان تا چه حد متحول می‌شود؟ درست است که کار چندان راحتی به نظر نمی‌رسد اما اگر به این فکر کنید که با ترک هر عادت منفی و جایگزینی آن با یک عادت مثبت، چقدر به خواسته‌ها و آرزوهایتان نزدیک می‌شوید، حتما دست به کار خواهید شد. هنگام کار مرتب استراحت کنیدیک مطالعه نشان می‌دهد که شما باید ۵۲ دقیقه کار کنید و ۱۷ دقیقه وقفه داشته باشید. اگر یک کارآفرین هستید که برای خود کار می‌کنید‌، این بسیار مهم است.

 

در وقت استراحت چه کنیم؟

 

8 تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی موفق

 

چگونه زمان را مدیریت کنیم؟ اصول تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی به ما می‌گوید که کارهای موردعلاقه خود را در وقت استراحت انجام دهید و با این راه حالات روحی‌، عاطفی و جسمی خود را در اوج نگه دارید. از یک راهنما کمک بگیرید. یافتن مربی بسیار مهم است. وقتی از نعمت راهنمای خوب بی‌نصیب باشید، احتمالا حواس‌پرتی و منصرف شدن از ادامه مسیر، بخش جدایی‌ناپذیر زندگیتان می‌شود. اما اگر می‌توانید به شخصی اعتماد کنید که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند، حتما با او مشورت کنید چون در این صورت ادامه مسیر راحت‌تر خواهد بود.

 

به هم‌ریختگی یعنی از دست رفتن تمرکز

 

درنهایت به یاد داشته باشید که مطالعات مشخص کرده است که به‌هم ریختگی در محیط زندگی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود و درنتیجه وقتی تمرکز خود را از دست می‌دهیم، زمان را از دست خواهیم داد. اگر می‌خواهید از این کار جلوگیری کنید‌، اهمیت و اصول مدیریت زمان را درک کنید، بی‌نظمی را متوقف کنید و امور را سازمان دهید. همه کارها را یک‌باره انجام ندهید. یک جدول مدیریت زمان داشته باشید و از کم شروع کنید. امروز یک کشو. فردا یک قفسه شاید روز بعد یک کمد. فقط یک بار در روز. شما با اعتقاد به خودتان شروع کنید تا سرانجام ببینید که به یک جنگجوی سازماندهنده تبدیل می‌شوید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۳]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

پنج × 4 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

طرز تهیه پنکیک موز خانگی سریع و آسان و خوشمزه

طرز تهیه پنکیک موز خانگی سریع و آسان و خوشمزه

درست‌کردن پنکیک بسیار راحت‌ است و می‌تواند جایگزین خوشمزه‌ای برای صبحانه یا میان‌وعده شما باشد. همچنین تهیه این پنکیک خوشمزه، نیازی به هم‌زن و فر ندارد. بنابراین اگر فر یا هم‌زن ندارید ولی می‌خواهید عطر و بویی جادویی در خانه‌تان بپیچد و چیزی به خوشمزگی کیک‌های حاضرشده در فر نوش جان کنید، انتخاب پنکیک تابه‌ای به عنوان یک شیرینی و دسر ساده و خوشمزه و فوری خانگی بهترین کار است. طرز تهیه پنکیک موز تابه‌ای خانگی را در مجله کوروش بخوانید.
  • 403 بازدید
  • انتشار: ۰۱-۰۹-۹۹
غذاهای جدید و خوشمزه؛ طرز تهیه کتلت نودل خوشمزه با پنیر پیتزا

غذاهای جدید و خوشمزه؛ طرز تهیه کتلت نودل خوشمزه با پنیر پیتزا

کتلت نودل، شاید این اسم برای شما عجیب و تازه باشد. اما باید بدانید که این کتلت یکی از محبوب‌ترین غذاهای دانشجویی است که علاوه بر مناسب بودن قیمت مواد اولیه‌اش، می‌تواند سبک و واقعاً خوشمزه هم باشد. اگر تابحال نودل را امتحان نکرده‌اید، حالا بهترین زمان برای امتحان یک طعم فوق العاده و متفاوت است. سرو این کتلت را با سس سویا و سس چیلی فراموش نکنید. کوکوی نودل از خانواده کتلت‌های گیاهی است که دستورالعمل‌های آماده سازی آن بسیار ساده و آسان است. طرز تهیه انواع کوکوی نودل با سبزیجات، گوشت قرمز یا مرغ و حبوبات بسیار مشهور ...
  • 349 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۱۰-۹۹
طرز تهیه ساطری پلو خراسانی با گوشت قلقلی و کشمش

طرز تهیه ساطری پلو خراسانی با گوشت قلقلی و کشمش

ساطری‌ پلو یکی از غذاهای خوشمزه استان خراسان است که در طرز تهیه آن از گوشت قلقلی و کشمش استفاده می‌شود. این غذای خوشمزه مجلسی با گوشت قلقلی مرغ یا گوشت قرمز پخته می‌شود، اما اگر به گوشت قرمز حساسیت دارید، می‌توانید در طرز تهیه آن از گوشت مرغ یا بوقلمون چرخ‌کرده هم استفاده کنید. در این مقاله از مجله کوروش طرز تهیه ساطری پلو خراسانی را آموزش می‌دهیم.
  • 213 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۰-۹۹