چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟ | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

 • منتشر شده در ۰۶-۰۸-۹۹
 • 446 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه

 

اگر در کار و موقعیت شغلی که دارید احساس ارزشمندی نکنید؛ گذراندن روز کاری می‌تواند دشوار باشد. در بسیاری از مشاغل، همه ما احساس کرده‌ایم که هر کاری انجام دهیم، برای جلب رضایت دیگران کافی نیست. در این حالت ممکن است زودتر احساس خستگی کنیم، رغبتی به انجام وظایف‌مان نداشته باشیم و حتی دچار افسردگی شویم. در این مقاله از دو سایت Govloop و Forbes در مجله کوروش برای حفظ و ایجاد احساس ارزشمندی و تقویت عزت ‌نفس یا حرمت نفس و اعتماد به نفس در محل کار، راهکارهای مؤثری را ارائه داده‌ایم.

 

عزت ‌نفس چیست؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

 

قبل از اینکه به را‌هکارهای افزایش احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس بپردازیم، باید ابتدا ببینیم عزت ‌نفس چیست و چه ارتباطی با احساس ارزشمندی دارد. عزت‌ نفس در اوایل کودکی شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که باید به مقوله عزت نفس در کودکان بسیار اهمیت بدهیم و از کنار آن سرسری نگذریم. عواملی که می‌توانند عزت ‌نفس را تحت‌تأثیر قرار دهند، عبارت‌اند از:

 

*افکار و برداشت‌های شما؛

*واکنش دیگران نسبت به شما؛

*تجربیات شخصی، تحصیلی و شغلی؛

*بیماری، ناتوانی یا آسیب‌دیدگی جسمی و روحی؛

*سن؛

 

*نقش و جایگاه شما در جامعه؛

 

*پیام‌ها و بازخوردهایی که در رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید.

 

اگر روابط شما قوی است و به‌طور کلی بازخورد مثبتی را دریافت می‌کنید؛ به احتمال زیاد خود را ارزشمند می‌دانید و از عزت ‌نفس سالم‌تری برخوردار هستید. اگر بیشتر بازخورد منفی دریافت می‌کنید و غالبا توسط دیگران مورد انتقاد، طعنه یا بی‌ارزش‌شدن قرار می‌گیرید، احتمالا با مشکل عزت‌نفس ضعیف دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید. اما لازم نیست که تجربیات و روابط گذشته، سرنوشت و آینده شما باشد. افکار خود شما بیشترین تأثیر را در میزان عزت‌نفس شما دارند و این افکار در کنترل شماست. در ادامه راه‌های عملی تقویت عزت ‌نفس و اعتماد به ‌نفس در بزرگسالان و البته نوجوانان و اینکه چگونه احساس باارزش بودن کنیم را شرح داده‌ایم.

 

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

۱. درون‌کاوی کنید

بعضی اوقات، پیدا کردن یا ایجادکردن ارزش، از خود شما به وجود می‌آید. ممکن است هنگام کارکردن، دیگران از شما تمجید یا قدردانی به‌سزایی نکنند؛ اما به‌جای تمرکز روی نکات منفی، سعی کنید به این فکر کنید که چه چیزهایی شما را برای ادامه کار تشویق می‌کند. با آنچه در کار، برای شما «بیشترین اهمیت» را دارد و باعث افتخار شماست؛ ارتباط برقرار کنید. می‌توانید احساس خود را نسبت به کاری که هر روز انجام می‌دهید، تعیین کنید و کمی بیشتر با درون خودتان ارتباط بگیرید.

 

۲. موفقیت‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید

 

وقتی کم سن‌وسال بودیم؛ همیشه به ما می‌گفتند که نباید خودبزرگ‌بین شویم و برای خودمان «لاف» بزنیم. اما اکنون مواقعی در زندگی وجود دارد که شما به‌سادگی باید کمی لاف بزنید؛ حتی اگر برای خودتان باشد. اگر افراد زیادی شما را نمی‌شناسند یا از شما قدردانی نمی‌کنند؛ شما خودتان باید از خودتان قدردانی کنید و موفقیت‌های خود را جشن بگیرید. اگر کار دشواری را به اتمام رسانده‌اید و یا سخنرانی بسیار خوبی را ارائه داده‌اید، پس به خودتان یادآوری کنید که از پس انجام کارهای دشوار بر می‌آیید و به خودتان افتخار کنید. البته برای ایجاد احساس ارزشمندی، می‌توانید خبرهای خوب را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

 

۳. با رئیس‌تان صادق باشید

 

همیشه می‌گویند که «صداقت بهترین سیاست است.» اگر حس نمی‌کنید که عاشق کار یا سازمانتان هستید و علائم کمبود اعتماد به نفس در کارتان را دارید؛ پس با رئیس خود گفت‌وگویی در این باره داشته باشید. با درایت رفتار کنید و با آرامش، احساس خود را توضیح دهید. یک رهبر دلسوز و کاربلد، نباید از گفت‌وگو دلخور و ناراحت شود. در حقیقت، ممکن است رئیستان متوجه نشده باشد که رفتار یا عملکردش، چه احساسی را در شما ایجاد کرده است. پس با گفت‌وگویی ساده و صمیمی، می‌توانید سوءتفاهم‌ها را نیز برطرف کنید.

 

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

۴. با خودتان صادق باشید

 

ممکن است انجام وظایف شغلی‌تان دشواری باشد و شما مجبور باشید آنها را به اتمام برسانید. قبل از شروع کارتان، می‌توانید کمی برای خودتان وقت بگذارید تا جوانب مثبت و منفی گزینه‌های شغلی خود را بسنجید. اگر یک تغییر شغلی یا شروعی جدید برای شما مناسب است، پس آن را دنبال کنید. قبل از تغییر شغلتان، همیشه به یاد داشته باشید که گاهی هم «مرغ همسایه، غاز نیست!»

 

۵. ارتباطات مؤثری را  برقرار کنید

 

هنر برقراری ارتباطات، قابل‌انعطاف‌ترین مهارت است و تحقیقات نشان می‌دهد که آسان‌ترین ویژگی برای ایجاد و تقویت در خودمان است. بسیاری از افرادی که به‌طور عمومی سخنرانی می‌کنند؛ در اولین سخنرانی خود با مشکل روبه‌رو شده‌اند، اما پس از آموزش و تمرین، پیشرفت چشمگیری را مشاهده می‌کنند. برقراری ارتباط واضح و ارائه جهت مشخص به دیگران باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس و تقویت عزت نفس می‌شود.

 

۶. اولویت‌هایتان را مشخص کنید

 

خودتان را تصور کنید که غرق در انواع اولویت‌های مهم و بدون بینش روشنی از مهم‌ترین آنها هستید. برای اکثر مردم، این اتفاق باعث گیجی، ناامیدی و  کاهش اعتماد ‌به ‌نفس می‌شود. داشتن اولویت‌های مشخص باعث افزایش اعتماد ‌به ‌نفس و در نتیجه افزایش و تقویت حس عزت نفس و حس ارزشمندی می‌شود؛ زیرا رهنمودهای روشنی را برای دستیابی به موفقیت، به شما ارائه می‌دهد. خود مراقبتی اجتماعی، خود مراقبتی روانی و عاطفی و معنوی، خود مراقبتی شغلی و خودمراقبتی از سلامت تان را فراموش نکنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴۰ راهکار خودمراقبتی فردی و اجتماعی را در مجله کوروش بخوانید.

با دنبال‌کردن نکات بالا، می‌توانید حس ارزشمندی و اعتماد به ‌نفس را درخودتان تقویت کنید. یادتان باشد که به خودتان سخت نگیرید و بیشتر درون خودتان را بکاوید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  سیزده + 15 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ 4 روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و ...

  چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ ۴ روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و …

  کمی ترسیدن همیشه امری نرمال و طبیعی است. در حقیقت عامل ترس خودش به شما کمک می‌کند از خودتان در برابر خطرات و صدمات محافظت کنید، خطر را تشخیص بدهید و انتخاب‌های ایمن‌تری داشته باشید. اما گاهی مواردی برای شما ترسناک هستند که ترسیدن از آن‌ها طبیعی نیست. مثلا ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از پرواز و سفر با هواپیما. گاهی این ترسیدن‌ها شما را از جریان نرمال زندگی عقب می‌اندازد و سبب بروز مشکلات بزرگ‌تر در زندگی شما می‌شود. این روزها که ترس از ابتلا به بیماری کروناویروس در میان پیر و جوان تبدیل به بک مسئله ...
  • 8875 بازدید
  • انتشار: ۱۶-۱۲-۹۸
  نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟

  نحوه نوشتن خودبازبینی: چطور درباره خود بنویسیم؟

  کلمه Self-review به معنی خودمروری یا خودبازبینی است. وقتی سخن از نوشتن خودبازبینی به میان می آید منظور نوشته ای است که شما را از نظر عملکرد و نقاط ضعف و قوت بررسی می کند. نوشتن خودبازبینی گرچه یک فعالیت ارادی و شخصی است؛ اما بایستی با تفکر همراه باشد. يعنى تصويرى که از خود منعکس مى‌کنيم به هدف ما وابسته باشد. باید به این فکر کنیم که آيا می خواهیم خود را به صورتی که هستیم توصیف کنیم یا بنابر موقعیت تصویری از خود ارائه می کنیم؟ اگر مصاحبه شغلی در پیش روی دارید، یا قرار است یک فرم اداری ...
  • 8355 بازدید
  • انتشار: ۱۵-۰۵-۹۷
  فواید حل جدول سودوکو

  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز حل جدول سودوکو برای کودکان و بزرگسالان

  آیا در روزنامه‌ها یا اینترنت با معماهای سودوکو روبه‌رو شده‌اید و سعی در حل آنها دارید؟ یا صفحات سودوکو را نادیده می‌گیرید و رد می‌کنید؟ تا‌ به ‌حال به این فکر کرده‌اید که بچه‌ها را به حل‌کردن پازل سودوکو تشویق کنید؟ برای انجام این بازی، نیازی به پیش‌زمینه و تخصص ریاضی نیست. با تمرین می‌توانید در تکمیل معماهای سودوکو بهتر از افراد مسن یا با تجربه در زمینه‌های ریاضی باشید و به کودکان نیز آموزش دهید. اگر به شما بگویم پازل‌های سودوکو مهارت استدلال و منطق کودکان را افزایش می‌دهد و چقدر برای تقویت ذهن بزرگسالان نیز مفید است؛ حتما ...
  • 2166 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۱-۰۰