چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟ | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

  • منتشر شده در ۰۶-۰۸-۹۹
  • 324 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه

 

اگر در کار و موقعیت شغلی که دارید احساس ارزشمندی نکنید؛ گذراندن روز کاری می‌تواند دشوار باشد. در بسیاری از مشاغل، همه ما احساس کرده‌ایم که هر کاری انجام دهیم، برای جلب رضایت دیگران کافی نیست. در این حالت ممکن است زودتر احساس خستگی کنیم، رغبتی به انجام وظایف‌مان نداشته باشیم و حتی دچار افسردگی شویم. در این مقاله از دو سایت Govloop و Forbes در مجله کوروش برای حفظ و ایجاد احساس ارزشمندی و تقویت عزت ‌نفس یا حرمت نفس و اعتماد به نفس در محل کار، راهکارهای مؤثری را ارائه داده‌ایم.

 

عزت ‌نفس چیست؟

 

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

فروش اینترنتی افق کوروش

 

قبل از اینکه به را‌هکارهای افزایش احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس بپردازیم، باید ابتدا ببینیم عزت ‌نفس چیست و چه ارتباطی با احساس ارزشمندی دارد. عزت‌ نفس در اوایل کودکی شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که باید به مقوله عزت نفس در کودکان بسیار اهمیت بدهیم و از کنار آن سرسری نگذریم. عواملی که می‌توانند عزت ‌نفس را تحت‌تأثیر قرار دهند، عبارت‌اند از:

 

*افکار و برداشت‌های شما؛

*واکنش دیگران نسبت به شما؛

*تجربیات شخصی، تحصیلی و شغلی؛

*بیماری، ناتوانی یا آسیب‌دیدگی جسمی و روحی؛

*سن؛

 

*نقش و جایگاه شما در جامعه؛

 

*پیام‌ها و بازخوردهایی که در رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید.

 

اگر روابط شما قوی است و به‌طور کلی بازخورد مثبتی را دریافت می‌کنید؛ به احتمال زیاد خود را ارزشمند می‌دانید و از عزت ‌نفس سالم‌تری برخوردار هستید. اگر بیشتر بازخورد منفی دریافت می‌کنید و غالبا توسط دیگران مورد انتقاد، طعنه یا بی‌ارزش‌شدن قرار می‌گیرید، احتمالا با مشکل عزت‌نفس ضعیف دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید. اما لازم نیست که تجربیات و روابط گذشته، سرنوشت و آینده شما باشد. افکار خود شما بیشترین تأثیر را در میزان عزت‌نفس شما دارند و این افکار در کنترل شماست. در ادامه راه‌های عملی تقویت عزت ‌نفس و اعتماد به ‌نفس در بزرگسالان و البته نوجوانان و اینکه چگونه احساس باارزش بودن کنیم را شرح داده‌ایم.

حتما بخوانید  8 راهکار موثر برای ایجاد ارتباط موفق با دیگران در محل کار

 

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

۱. درون‌کاوی کنید

بعضی اوقات، پیدا کردن یا ایجادکردن ارزش، از خود شما به وجود می‌آید. ممکن است هنگام کارکردن، دیگران از شما تمجید یا قدردانی به‌سزایی نکنند؛ اما به‌جای تمرکز روی نکات منفی، سعی کنید به این فکر کنید که چه چیزهایی شما را برای ادامه کار تشویق می‌کند. با آنچه در کار، برای شما «بیشترین اهمیت» را دارد و باعث افتخار شماست؛ ارتباط برقرار کنید. می‌توانید احساس خود را نسبت به کاری که هر روز انجام می‌دهید، تعیین کنید و کمی بیشتر با درون خودتان ارتباط بگیرید.

 

۲. موفقیت‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید

 

وقتی کم سن‌وسال بودیم؛ همیشه به ما می‌گفتند که نباید خودبزرگ‌بین شویم و برای خودمان «لاف» بزنیم. اما اکنون مواقعی در زندگی وجود دارد که شما به‌سادگی باید کمی لاف بزنید؛ حتی اگر برای خودتان باشد. اگر افراد زیادی شما را نمی‌شناسند یا از شما قدردانی نمی‌کنند؛ شما خودتان باید از خودتان قدردانی کنید و موفقیت‌های خود را جشن بگیرید. اگر کار دشواری را به اتمام رسانده‌اید و یا سخنرانی بسیار خوبی را ارائه داده‌اید، پس به خودتان یادآوری کنید که از پس انجام کارهای دشوار بر می‌آیید و به خودتان افتخار کنید. البته برای ایجاد احساس ارزشمندی، می‌توانید خبرهای خوب را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

 

۳. با رئیس‌تان صادق باشید

 

همیشه می‌گویند که «صداقت بهترین سیاست است.» اگر حس نمی‌کنید که عاشق کار یا سازمانتان هستید و علائم کمبود اعتماد به نفس در کارتان را دارید؛ پس با رئیس خود گفت‌وگویی در این باره داشته باشید. با درایت رفتار کنید و با آرامش، احساس خود را توضیح دهید. یک رهبر دلسوز و کاربلد، نباید از گفت‌وگو دلخور و ناراحت شود. در حقیقت، ممکن است رئیستان متوجه نشده باشد که رفتار یا عملکردش، چه احساسی را در شما ایجاد کرده است. پس با گفت‌وگویی ساده و صمیمی، می‌توانید سوءتفاهم‌ها را نیز برطرف کنید.

 

چگونه در محل کار احساس ارزشمندی و عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

۴. با خودتان صادق باشید

 

ممکن است انجام وظایف شغلی‌تان دشواری باشد و شما مجبور باشید آنها را به اتمام برسانید. قبل از شروع کارتان، می‌توانید کمی برای خودتان وقت بگذارید تا جوانب مثبت و منفی گزینه‌های شغلی خود را بسنجید. اگر یک تغییر شغلی یا شروعی جدید برای شما مناسب است، پس آن را دنبال کنید. قبل از تغییر شغلتان، همیشه به یاد داشته باشید که گاهی هم «مرغ همسایه، غاز نیست!»

حتما بخوانید  با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

 

۵. ارتباطات مؤثری را  برقرار کنید

 

هنر برقراری ارتباطات، قابل‌انعطاف‌ترین مهارت است و تحقیقات نشان می‌دهد که آسان‌ترین ویژگی برای ایجاد و تقویت در خودمان است. بسیاری از افرادی که به‌طور عمومی سخنرانی می‌کنند؛ در اولین سخنرانی خود با مشکل روبه‌رو شده‌اند، اما پس از آموزش و تمرین، پیشرفت چشمگیری را مشاهده می‌کنند. برقراری ارتباط واضح و ارائه جهت مشخص به دیگران باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس و تقویت عزت نفس می‌شود.

 

۶. اولویت‌هایتان را مشخص کنید

 

خودتان را تصور کنید که غرق در انواع اولویت‌های مهم و بدون بینش روشنی از مهم‌ترین آنها هستید. برای اکثر مردم، این اتفاق باعث گیجی، ناامیدی و  کاهش اعتماد ‌به ‌نفس می‌شود. داشتن اولویت‌های مشخص باعث افزایش اعتماد ‌به ‌نفس و در نتیجه افزایش و تقویت حس عزت نفس و حس ارزشمندی می‌شود؛ زیرا رهنمودهای روشنی را برای دستیابی به موفقیت، به شما ارائه می‌دهد. خود مراقبتی اجتماعی، خود مراقبتی روانی و عاطفی و معنوی، خود مراقبتی شغلی و خودمراقبتی از سلامت تان را فراموش نکنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۴۰ راهکار خودمراقبتی فردی و اجتماعی را در مجله کوروش بخوانید.

با دنبال‌کردن نکات بالا، می‌توانید حس ارزشمندی و اعتماد به ‌نفس را درخودتان تقویت کنید. یادتان باشد که به خودتان سخت نگیرید و بیشتر درون خودتان را بکاوید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

1 × چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

پردرآمدترین شغل های جهان

۲۰ مورد از پردرآمدترین شغل های جهان در سال ۲۰۲۱

عوامل متعددی برای انتخاب یک شغل ایده آل وجود دارند، اما میزان درآمد همواره یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب شغل بوده است. برخی مشاغل به واسطه تخصص های مورد نیاز یا شرایط حساس، درآمدهای بالاتری را برای فرد به همراه خواهند داشت. در مجله کوروش لیست پردرآمدترین شغل های جهان در سال ۲۰۲۱ را با هم بررسی می کنیم.
  • 41 بازدید
  • انتشار: ۱۸-۰۱-۰۰
احساس مقایسه خود با دیگران به همراه راه حل های موثر

احساس مقایسه خود با دیگران به همراه راه حل های موثر

احساس مقایسه خود با دیگران از جمله تله های فکری است که بسیاری از ما انسان ها با آن دست به گریبانیم. واقعاً سخت است که در شبکه های اجتماعی باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید. بدن شما به اندازه کافی خوب نیست، کمد لباس شما به اندازه کافی متناسب با مد نیست و خانه شما به اندازه کافی مجلل نیست. اینها به اضافه مسائل دیگر می تواند در ذهن شما حسابی باعث ناراحتی شود. در این مقاله از مجله کوروش قصد داریم به این مشکل بپردازیم. می خواهیم یاد بگیریم از مقایسه کردن خود با دیگران دست ...
  • 82 بازدید
  • انتشار: ۱۸-۱۲-۹۹
10 سوال مهم که در مصاحبه استخدامی حتما باید از کارفرما بپرسید

۱۱ سوال مهم که در مصاحبه استخدامی باید از کارفرما بپرسید

مصاحبه استخدامی باید مانند یک مکالمه باشد؛ یعنی دو نفر صحبت می‌کنند، از هم سؤال می‌کنند و به یکدیگر پاسخ می‌دهند. شما باید از مصاحبه‌گر خود پیروی کنید و اطلاعات مربوط به خود را در اولویت قرار دهید؛ اما این را بدانید که مصاحبه‌کنندگان نیز از شما انتظار سؤال‌کردن دارند. وقتی این کار را انجام می‌دهید، نشان می‌دهید که شما علاقه و اشتیاق زیادی نسبت به کار دارید. اما در مصاحبه شغلی چه سؤال‌هایی باید از کارفرما بپرسیم. مطالب بیشتر در باره رشد و توسعه فردی را در مجله کوروش بخوانید.
  • 456 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۱-۰۰