10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۰ سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

۱۰ سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

  • منتشر شده در ۰۳-۱۰-۹۷
  • 13158 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
10 سوال مهم که در تمام مصاحبه‌های شغلی می‌پرسند و بهترین جواب‌هایی که شما باید بدهید

 

آگاهی داشتن در مورد مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی معمولا چالش اغلب کسانی است که قصد دارند در جایی استخدام شوند. از سوی دیگر مصاحبه شغلی یکی حساس‌ترین و تعیین کننده‌ترین و گاهی سرنوشت‌سازترین مراحل در زندگی افراد شاغل است. اکثر افراد دوست دارند بدانند در یک مصاحبه استخدامی به طور معمول چه سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود تا با آمادگی کامل در مصاحبه حاضر شوند و استرس و نگرانی کمتری داشته باشند. یادتان باشد قرار نیست جواب تمام سوالات را بلد باشید و اگر دست و پای‌تان را گم کردید یا پاسخی یادتان رفت خودتان را ببازید. این سوالات و جواب‌ها که محض نمونه این‌جا آورده شده‌اند صرفا برای آمادگی بیشتر شما جهت حضور در مصاحبه‌های شغلی هستند.
۱۰ سوال مهم که معمولا در تمام مصاحبه‌های استخدامی از شما می‌پرسند و بهترین جوابی که شما باید بدهید را از سایت The balance careers در مجله کوروش بخوانید.

 

۱- در مصاحبه استخدامی در مورد خودتان کمی صحبت کنید

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 

این معمولا نخستین سوالی است که در یک مصاحبه استخدامی از شما می‌خواهند تا به آن پاسخ دهید. بنابراین باید این آمادگی را داشته باشید تا در مورد خودتان صحبت کنید و این‌که چرا فکر می‌کنید برای این شغل مناسب هستید. باید تمرین کنید در مورد خودتان صحبت کنید این صحبت معرفی گونه نه باید خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشد. می‌توانید با صحبت در مورد علاقمندی‌ها و تجربیات‌ مربوط به حوزه کاری صحبت کنید. کمی هم در مورد این حرف بزنید که کجا به دنیا آمده‌اید و سرگرمی مورد علاقه‌تان چه چیزی است. در مورد تحصیلات و علایق و انگیزه‌های‌تان هم کمی حرف بزنید و آن را به موقعیت شغلی مورد نظر ربط دهید. در مورد موضوعاتی حرف بزنید که دوست دارید پر رنگ‌تر باشند و در ذهن مصاحبه کننده باقی بمانند.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

۲- چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که مصاحبه کننده از شما می‌خواهد به آن پاسخ دهید این است که چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟ آیا شما بهترین انتخاب برای این پست هستید؟ شما برای یک پاسخ درست و قانع کننده باید حسابی آمادگی داشته باشید. این احتمال همیشه وجود دارید که افرادی با موقعیت تحصیلی و تجربه بیشتر قبل از شما برای همین پست مصاحبه داده باشند پس الان زمانی برای فروتنی نیست. باید قاطع و با اعتماد به نفس کامل به این سوال پاسخ دهید. برای این سوال یک پاسخ قانع کننده، مختصر و مفید داشته باشید. جواب شما به این سوال باید همان چیزی باشد که مصاحبه کننده به دنبال آن است. در این‌گونه موارد علاوه برای توانایی‌های فنی در مورد مهارت‌های ارتباطی خود هم صحبت کنید. توانایی هماهنگی سریع با سایر اعضای مجموعه، توانایی در یادگیری سریع مسائل و مهارت‌های جدید و در مجموع تمرکز کردن روی مهارت‌هایی که دارید می‌تواند مصاحبه کننده را برای استخدام شما قانع کند.

 

۳- بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟

 

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی ، پرسش در مورد بزرگ‌ترین نقطه قوت شماست. در پاسخ به این سوال در مورد توانایی‌های‌تان که شما را برای این شغل به فردی خاص و مناسب تبدیل کرده صحبت کنید. همیشه باید جوابی در آستین داشته باشید نشان دهد شما برای این پست شایستگی بیشتری نسبت به سایر نامزدها دارید. برای مثال به جای این‌که از خودتان تعریف کنید و بگویید که حلال مشکلات هستید یک نمونه از تجربه‌های حرفه‌ای خود در این زمینه را مثال بزنید.

حتما بخوانید  7 اشتباه که اجازه نمی‌دهند هیچ‌وقت پولدار شوید؛ آموزش راه‌های ساده پولدار شدن

 

۴- بزرگ‌ترین نقطه ضعف شما چیست؟

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 

صحبت کردن در مورد بزرگ‌ترین نقطه ضعف خودتان به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی ، می‌تواند در نتیجه مصاحبه شما بسیار تعیین کننده باشد. برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است نگویید که نقطه ضعفی ندارید. این یک پاسخ غیر حرفه‌ای است که ممکن است نظر مصاحبه کنندگان را نسبت به شما عوض کند. از خودتان تعریف نکنید. در واقع صادق بودن در این زمینه برای مصاحبه کننده به معنای علاقمندی شما به رشد و بالندگی و پیشرفت است. با این‌همه سعی کنید با مهارت تمام نقاط ضعف خود را به نقطه قوت خود گره بزنید. برای مثال به نمونه‌ای از ضعف‌تان اشاره کنید که به تازگی برای بهبود آن تلاش کرده‌اید و اتفاقا در این زمینه موفق بوده‌اید. یا مثلا بگویید که همیشه با کمال‌گرایی در چالش هستید و به همین خاطر همیشه وقتی می‌خواهید کاری را برای بار نخست انجام دهید بیشتر از حد معمول برای آن وقت می‌گذارید. اما به تازگی یاد گرفته‌اید توازن و تعادل در این زمینه برقرار کنید و فرجه تحویل پروژه را در نظر بگیرید.

 

۵- چرا شغل قبلی را ترک کرده‌اید یا قصد دارید ترک کنید؟

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 

این هم یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی در سرتاسر دنیاست و بهتر است صادقانه به آن پاسخ دهید. بهتر است حقیقت را بگویید به خصوص اگر در رزومه شما سوابق کاری کوتاه مدت متعدد وجود دارد. در حقیقت بزرگ‌ترین هدف از پرسیدن این سوال این است که مصاحبه کننده دوست دارد بشنود شما دل‌تان می‌خواهد در شرکت آن‌ها رشد کنید، با چالش‌ها روبرو شوید و البته دستپاچه و هول نشوید. یادتان باشد هیچ‌وقت در پاسخ به این سوال و برای توجیه کار خودتان محل کار قبلی، رییس و همکاران قبلی خود را زیر سوال نبرید و از آن‌ها بد نگویید. از موقعیت بهتر پیشرفت در محل کار جدید صحبت کنید و بگویید که دل‌تان می‌خواهد پیشرفت کنید و احساس می‌کنید با تغییر محل کار این پیشرفت سریع‌تر برای شما اتفاق می‌افتد.

 

۶- چقدر حقوق می‌خواهید؟

شیرین‌ترین و البته مهم‌ترین سوالی که در مصاحبه استخدامی از شما پرسیده می‌شود احتمالا همین سوال است. یک سوال به ظاهر ساده که ممکن است برای افراد بی‌تجربه بسیار خطرناک باشد. بهتر است ابتدا از حدود دستمزد همکاران‌تان باخبر شوید. اما حتما یک مبلغ را درخواست کنید و نگویید که مهم نیست با هر چه شما مد نظرتان است یا بعدا هم می‌توانیم در مورد این قضیه صحبت کنیم. حقوق درخواستی خود را به صورت حدودی بیان کنید. مثلا بگویید بین ۲و نیم تا ۲و هشتصد نه این‌که بگویید بین ۲ تا ۳!

۷- چرا می‌خواهید در این شغل استخدام شوید؟

از جمله مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که گاهی شما باعث می‌شود شما به عنوان مصاحبه شونده دست و پای‌تان را گم کنید این است که چرا می‌خواهید در این شغل استخدام شوید. با این سوال مصاحبه کننده می‌خواهد این را هم بداند که تا چه اندازه شرکت را می‌شناسید و از دامنه فعالیت‌هایش مطلع هستید. بنابراین بهتر است قبل از مصاحبه وقت بگذارید و در مورد شرکت، محصولات و خدمات شرکت و سایر موارد تحقیق کنید.

حتما بخوانید  11 مهارت سازمانی که هر مدیریت کسب و کار باهوش و موفقی لازم است بداند

 

۸- تا چه اندازه می‌توانید استرس و فشار کاری را تحمل کنید؟

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

 

زمانی که هیچ چیز سر جای خودش نیست چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ چگونه با شرایط دشوار روبرو می‌شوید؟ زمانی که به مشکل برخورد یا با مورد اشتباهی روبرو می‌شوید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ این هم یکی از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی است بهترین جوابی که به این سوال‌ می‌توانید بدهید این است که نمونه‌ای از برخورد با این موارد را در شغل قبلی مثال بزنید و بگویید که در آن شرایط چه کرده‌اید. هرگز ادعا نکنید که هرگز یا بندرت استرس را تجربه می‌کنید. البته که باور این مسئله دشوار است و می‌تواند مصاحبه کننده را به این نتیجه برساند که در کار قبلی اصلا فشار کار را تجربه نکرده‌اید و برای روبرو شدن با موقعیت‌های دشوار در محل کار آمادگی ندارید.

 

۹- یک موقعیت سخت را مثال بزنید که در کار قبلی از پس انجام آن برآمده‌اید

 

یکی دیگر از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی که نیاز است پیش از مصاحبه حتما به پاسخ آن فکر کنید، مثال زدن یک موقعیت سخت در کار قبلی و نحوه برخورد شما با آن است. در حقیقت مصاحبه کننده می‌خواهد بداند که شما در مواجه با یک موقعیت سخت چه واکنشی از خودتان نشان می‌دهید و چه تصمیمی می‌گیرید. بهتر است جزییات را توضیح دهید و البته از صحبت منفی در مورد دیگران در مواجه با این شرایط خودداری کنید. مصاحبه کننده واقعا می‌خواهد بداند در مواجه با یک موقعیت چالش‌برانگیز موفق باشید.

 

جشنواره 100% افق کوروش

۱۰- اهداف شما برای آینده چیست؟

 

10 سوال مهم مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌هایی که باید بدهید

نترسید و از اهداف بزرگ‌تان صحبت کنید. صادق و روراست باشید. اگر هدف‌تان این است که در آینده به جایگاه شغلی‌تری بالاتری برسید و به مقام مدیریت و ریاست برسید خجالت نکشید و بگویید. هیچ کس دوست ندارد کسی را استخدام کند که آرزوها و اهداف کوچک و پیش پا افتاده‌ای دارد و چشم‌انداز آینده برای او روشن و امیدوار کننده نیست. پاسخ به این مورد از مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های استخدامی را را با توجه به موقعیت شغلی و شرکتی که با آن در حال مصاحبه هستید تنظیم و متمرکز کنید و مصاحبه‌کنندگان را به این نتیجه برسانید که اهداف بلند مدت شما با موقعیت شرکت هماهنگ است. در مورد تکنیک‌های مهم زبان بدن در مصاحبه‌های استخدامی که به شما برای موفقیت در مصاحبه کمک می‌کند اینجا را بخوانید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲۷ میانگین: ۴]

دیدگاه‌ها

4 × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

5 مدل مشتری صنعت خرده‌فروشی؛روش‌های تشویق مشتری به خرید بیشتر

چگونه با شرکت افق کوروش کسب و کارمان را تبدیل به فرانچایز کنیم

  «فرانچایز» یکی از پدیده‌های محبوب و مدرن دنیای معاصر در زمینه کسب و کار در سرتاسر دنیاست که منجر به ایجاد الگوهای زنجیره‌ای می‌شود. اگر چه فرانچایز تاریخچه‌ای تقریبا طولانی دارد اما توسعه این روش کسب و کار در اغلب کشورها به سال‌های اخیر برمی‌گردد. شما با «فرانچایز شدن» می‌توانید با داشتن یک سرمایه متوسط کسب و کار و سود خودتان را داشته باشید و در عین حال طر ریسک اقتصادی و ورشکستگی در بازار سرمایه را به کمترین میزان ممکن برسانید. در مجله افق کوروش ما با استناد به کتاب هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید به قلم ...
  • 15609 بازدید
  • انتشار: ۰۲-۰۶-۹۷
چگونه در محل کار فردی منظم باشیم؟ 5 مهارت و اصول منظم بودن در محل کار

چگونه در محل کار فردی منظم باشیم؟ ۵ مهارت و اصول منظم بودن در محل کار

منظم بودن در محل کار برای بسیاری افراد کار مشکلی است. یک میز شلوغ پر از پرونده، برگه های کوچک یادداشت کارهایی که قرار است انجام دهید، شماره تلفن ارباب رجوع و همکاران شرکت‌های دیگر که به در و دیوار مانیتور و روی میز چسبانده‌اید، ظرف غذای نیمه تمام، باقی‌مانده صبحانه هول هولکی، لیوان نیمه تمام چای یا قهوه که هر لحظه ممکن است روی میز چپ شود. تمام این‌ها تصویری از میز یک کارمند است که شاید نمی‌داند چطور در محل کار منظم باشد. نظم در محل کار نه تنها کارها را سریع‌تر پیش می‌برد بلکه استرس را از ...
  • 3359 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۸-۹۷
8 راهکار عملی آموزش فروش و سود بیشتر بیزینس شما از طریق شبکه‌های اجتماعی

۸ راهکار عملی آموزش فروش و سود بیشتر بیزینس شما از طریق شبکه‌های اجتماعی

  یک مشکل قدیمی همیشه در مقوله فروش وجود داشته است: اگر می‌توانستیم نظر تعداد بیشتری از افراد را به صنعت و محصول خودمان جلب کنیم قطعا با ایجاد روابط جدید فروش بیشتری هم داشتیم. اما خبر خوب این است که این مشکل دیگر قدیمی شده است و شبکه‌ های اجتماعی منبع شگفت‌انگیز ارائه فرصت‌های خوب تجاری به شما هستند. اگر از طریق شبکه‌های اجتماعی و از راه درست آن وارد شوید بدون شک با ایجاد روابط مفید برای کسب و کار و موفقیت خود یک گام بزرگ برداشته‌اید. در اینجا ما قصد نداریم آموزش بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را برای شما ...
  • 1672 بازدید
  • انتشار: ۰۸-۰۲-۹۸