چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟ | وبلاگ افق کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 • منتشر شده در ۲۴-۰۲-۹۷
 • 6226 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 

برای همه ما بارها در زندگی پیش آمده است که در تصمیم گیری دچار مشکل شده ایم. فرقی نمی کند که سن شما چقدر است؛ بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که تصمیم گیری را سخت می کند و انجام درست آن بستگی به شما دارد که تا چه حد بتوانید شرایط و احساسات خود را کنترل کنید.

همیشه این سوال در ذهن ما بوده است که چرا در بعضی مواقع نمی توانیم به درستی تصمیم گیری کنیم و آیا این مساله ناشی از مشکل روحی و روانی ما یا چیز دیگری است؟ ما در این مقاله به شما بیان می کنیم که چرا در بعضی مواقع شما قادر به تصمیم گیری نیستید و به عبارتی دیگر چه عواملی برای انجام یک تصمیم درست باید در نظر بگیریم.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

تعریف تصمیم گیری

 

تعاریف متعددی برای تصمیم گیری در کتاب های روانشناسی نوشته شده است؛ اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای آن بیان کنیم، می توان گفت:

” انتخاب یک راه، روش، تکنیک برای انجام یک کار و مساله از بین روش ها و راه های متعدد را تصمیم گیری خواهند گفت.”

تصمیم گیری به صورت ناخودآگاه از نوزادی در همه ما وجود دارد. از انتخاب بین توپ و بازی کردن در کودکی گرفته تا انتخاب در خصوص انجام معاملات بزرگ و کارها در زندگی خود مانند سربازی، ازدواج، از نمونه های بارز تصمیم گیری است. مهم ترین مساله، تصمیم گیری درست و بجا است. شناخت عواملی که بر تصمیم گیری می تواند تاثیر منفی داشته باشد، به شما در انجام صحیح آن کمک بسیاری خواهد کرد.

 

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 

 

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 1. بدون هیچ گونه دانشی تصمیم گیری کنید

 

برای تصمیم گیری صحیح، اول از همه باید دانش خود را در خصوص موضوع مورد بحث زیاد کنید. تا زمانی که دانش و اطلاعاتی در آن خصوص نداشته باشید، نه تنها نمی توانید تصمیم گیری کنید، بلکه ممکن است که دچار اشتباه شوید. برای مثال، شما زمانی که قصد انتخاب رشته در دانشگاه را داشته باشید، اول از همه باید توانایی و استعدادهای خود را شناسایی کنید و سپس به مطالعه رشته های دانشگاهی بپردازید و در خصوص هر کدام و آینده آن ها اطلاعات و دانشی را کسب کنید تا بهتر بتوانید یک رشته مناسب با توانایی های خود را انتخاب کنید.

 

 1. پرسیدن از افراد متعدد

 

هر کسی نظر شخصی خود را دارد. کمک گرفتن از نظر دیگران هیچ اشکالی ندارد؛ اما متاسفانه بعضی اوقات نظر دیگران باعث گمراهی شما در تصمیم گیری شما می شود. شما بهتر است که نکات مناسب مشورت با دیگران را یادداشت کنید و در تصمیم گیری نهایی خود آن را لحاظ کنید.

 

 1. فقط یک نفر را قبول داشته باشید

 

همه ما در زندگی یک نفر را بیشتر از بقیه قبول داشته باشیم. این شخص ممکن است همسر، مادر، پدر، برادر یا دوست باشد. همه ما در قدم اول درتصمیم گیری از آن ها کمک می گیریم؛ اما آن ها مانند دیگران نظر و ارزش متفاوتی با ما دارند. برای همین نباید نظر آن ها را به صورت کامل در تصمیم خود صددرصد دخیل کنیم و باید شرایط خودمان را هم در نظر بگیریم.

 

 1. استرس

 

تصمیم گیری همیشه با استرس همراه است، به خصوص اگر پای یک موضوع مهمی هم باشد. استرس، دستپاچگی، ترس از جمله عوامل و احساسات است مانع تمرکز شما برای فکر و تصمیم گیری می شود. استرس در هنگامی که تجربه کافی نداشته باشید، بیشتر از دیگر حالت ها است و این تاثیر منفی بیشتری خواهد داشت.

 

 1. لجباز بودن

 

هیچ چیزی مانند لجبازی در کاری نمی تواند آن را خراب کند، به خصوص آنکه قرار باشد در خصوص موضوعی مهم تصمیم گیری کنید. لجبازی باعث می شود که شما نظر دیگران را به هیچ وجه گوش نکنید و به اتفاقات افتاده هیچ توجهی نکنید و فقط به دنبال یک نظر باشید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

دو − 1 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

قانون جذب برای رسیدن ثروت خوشبختی

۳۲ نکته مهم قانون جذب برای رسیدن به ثروت و خوشبختی و عشق

  اگر می‌خواهید پول بیشتر، عشق بیشتر و موفقیت بیشتری به دست بیاورید در وهله اول و پیش از هر کاری باید انرژی آن‌ها را جذب کنید. این جمله اساسی و بنیادین در 90 درصد سمینارهای موفقیت، ثروتمند شدن و دستیابی به عشق و خوشبختی است. اما قانون جذب چیست؟ قانون جذب که در واقع قانون اصلی کائنات و هستی است در اصل یک نکته را بازگو می‌کند: هر موجی که شما از خودتان ساطع می‌کنید، چه مثبت و چه منفی، همان موج با فرکانس بیشتر به شما برمی‌گردد. اما چطور می‌توانید با قانون جذب رسیدن به ثروت و خوشبختی و ...
 • 2684 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۰۴-۰۰
5 نکته کاربردی راه‌های افزایش تمرکز و تقویت حافظه

۵ نکته کاربردی راه‌های افزایش تمرکز و تقویت حافظه

تقویت حافظه و افزایش قدرت تمرکز مغز همواره یکی از دغدغه‌های انسان‌های امروزی در زندگی مدرن و پرتنش امروزی است. راه‌های زیادی برای تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز وجود دارد که در صورت پیروی از آن‌ها می‌توانید به نتایج خوبی برسید. 5 نکته کاربردی و آسان برای افزایش قدرت تمرکز مغز و تقویت حافظه را از سایت Verrywell Mind  در مجله افق کوروش بخوانید.  
 • 28151 بازدید
 • انتشار: ۱۹-۰۶-۹۷
5 مدل مشتری صنعت خرده‌فروشی؛روش‌های تشویق مشتری به خرید بیشتر

چگونه با شرکت افق کوروش کسب و کارمان را تبدیل به فرانچایز کنیم

  «فرانچایز» یکی از پدیده‌های محبوب و مدرن دنیای معاصر در زمینه کسب و کار در سرتاسر دنیاست که منجر به ایجاد الگوهای زنجیره‌ای می‌شود. اگر چه فرانچایز تاریخچه‌ای تقریبا طولانی دارد اما توسعه این روش کسب و کار در اغلب کشورها به سال‌های اخیر برمی‌گردد. شما با «فرانچایز شدن» می‌توانید با داشتن یک سرمایه متوسط کسب و کار و سود خودتان را داشته باشید و در عین حال طر ریسک اقتصادی و ورشکستگی در بازار سرمایه را به کمترین میزان ممکن برسانید. در مجله افق کوروش ما با استناد به کتاب هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید به قلم ...
 • 18279 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۶-۹۷