چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟ | وبلاگ افق کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 • منتشر شده در ۲۴-۰۲-۹۷
 • 5830 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
چرا نمی توانیم درست تصمیم گیری کنیم؟

 

برای همه ما بارها در زندگی پیش آمده است که در تصمیم گیری دچار مشکل شده ایم. فرقی نمی کند که سن شما چقدر است؛ بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که تصمیم گیری را سخت می کند و انجام درست آن بستگی به شما دارد که تا چه حد بتوانید شرایط و احساسات خود را کنترل کنید.

همیشه این سوال در ذهن ما بوده است که چرا در بعضی مواقع نمی توانیم به درستی تصمیم گیری کنیم و آیا این مساله ناشی از مشکل روحی و روانی ما یا چیز دیگری است؟ ما در این مقاله به شما بیان می کنیم که چرا در بعضی مواقع شما قادر به تصمیم گیری نیستید و به عبارتی دیگر چه عواملی برای انجام یک تصمیم درست باید در نظر بگیریم.

 

تعریف تصمیم گیری

 

فروش اینترنتی افق کوروش

تعاریف متعددی برای تصمیم گیری در کتاب های روانشناسی نوشته شده است؛ اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای آن بیان کنیم، می توان گفت:

” انتخاب یک راه، روش، تکنیک برای انجام یک کار و مساله از بین روش ها و راه های متعدد را تصمیم گیری خواهند گفت.”

تصمیم گیری به صورت ناخودآگاه از نوزادی در همه ما وجود دارد. از انتخاب بین توپ و بازی کردن در کودکی گرفته تا انتخاب در خصوص انجام معاملات بزرگ و کارها در زندگی خود مانند سربازی، ازدواج، از نمونه های بارز تصمیم گیری است. مهم ترین مساله، تصمیم گیری درست و بجا است. شناخت عواملی که بر تصمیم گیری می تواند تاثیر منفی داشته باشد، به شما در انجام صحیح آن کمک بسیاری خواهد کرد.

 

حتما بخوانید  با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 

 

عوامل منفی در تصمیم گیری

 

 1. بدون هیچ گونه دانشی تصمیم گیری کنید

 

برای تصمیم گیری صحیح، اول از همه باید دانش خود را در خصوص موضوع مورد بحث زیاد کنید. تا زمانی که دانش و اطلاعاتی در آن خصوص نداشته باشید، نه تنها نمی توانید تصمیم گیری کنید، بلکه ممکن است که دچار اشتباه شوید. برای مثال، شما زمانی که قصد انتخاب رشته در دانشگاه را داشته باشید، اول از همه باید توانایی و استعدادهای خود را شناسایی کنید و سپس به مطالعه رشته های دانشگاهی بپردازید و در خصوص هر کدام و آینده آن ها اطلاعات و دانشی را کسب کنید تا بهتر بتوانید یک رشته مناسب با توانایی های خود را انتخاب کنید.

 

 1. پرسیدن از افراد متعدد

 

هر کسی نظر شخصی خود را دارد. کمک گرفتن از نظر دیگران هیچ اشکالی ندارد؛ اما متاسفانه بعضی اوقات نظر دیگران باعث گمراهی شما در تصمیم گیری شما می شود. شما بهتر است که نکات مناسب مشورت با دیگران را یادداشت کنید و در تصمیم گیری نهایی خود آن را لحاظ کنید.

 

 1. فقط یک نفر را قبول داشته باشید

 

همه ما در زندگی یک نفر را بیشتر از بقیه قبول داشته باشیم. این شخص ممکن است همسر، مادر، پدر، برادر یا دوست باشد. همه ما در قدم اول درتصمیم گیری از آن ها کمک می گیریم؛ اما آن ها مانند دیگران نظر و ارزش متفاوتی با ما دارند. برای همین نباید نظر آن ها را به صورت کامل در تصمیم خود صددرصد دخیل کنیم و باید شرایط خودمان را هم در نظر بگیریم.

 

 1. استرس

 

حتما بخوانید  با چه کسانی مشورت نکنیم؟ از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

تصمیم گیری همیشه با استرس همراه است، به خصوص اگر پای یک موضوع مهمی هم باشد. استرس، دستپاچگی، ترس از جمله عوامل و احساسات است مانع تمرکز شما برای فکر و تصمیم گیری می شود. استرس در هنگامی که تجربه کافی نداشته باشید، بیشتر از دیگر حالت ها است و این تاثیر منفی بیشتری خواهد داشت.

 

 1. لجباز بودن

 

هیچ چیزی مانند لجبازی در کاری نمی تواند آن را خراب کند، به خصوص آنکه قرار باشد در خصوص موضوعی مهم تصمیم گیری کنید. لجبازی باعث می شود که شما نظر دیگران را به هیچ وجه گوش نکنید و به اتفاقات افتاده هیچ توجهی نکنید و فقط به دنبال یک نظر باشید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۷ میانگین: ۳.۶]

دیدگاه‌ها

دوازده + پنج =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

چطور شانس و انرژی مثبت کائنات را جذب کنیم؟ 10 روش ساده جذب خوش شانسی

چطور شانس و انرژی مثبت کائنات را جذب کنیم؟ ۱۰ روش ساده جذب خوش شانسی

  شما آدم خوش‌ شانسی هستید یا فکر می‌کنید در زندگی شانس ندارید؟ اصلا به خوش شانسی و بد شانسی، شانس داشتن یا شانس نداشتن اعتقاد دارید؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید خوش شانس باشید و انرژی مثبت را جذب کنید؟ تاثیر انرژی مثبت در زندگی بر کسی پوشیده نیست. اگر بخواهیم به صراجت بگوییم انرژی مثبت چیست باید بگوییم در حقیقت انرژی مثبت و خوش شانسی دو روی یک سکه هستند. زمانی که فضای اطراف شما سرشار از انرژی مثبت باشد شانس خوب هم خود به خود به سمت شما سرازیر می‌شود و شما آن ...
 • 5436 بازدید
 • انتشار: ۱۱-۱۰-۹۷
راه‌های شاد بودن؛ 10 روش مفید برای شاد بودن در محل کار

راه‌های شاد بودن؛ ۱۰ روش مفید برای شاد بودن در محل کار

شاد بودن در محل کار برای چقدر برایتان اهمیت دارد؟ اصل دوست دارید درمحل کار یک فرد خنده‌رو و محبوب و کار راه‌انداز باشید یا شغل‌تان را دوست ندارید و فقط چون مجبورید و چاره‌ای ندارید ادامه می‌دهید؟ جز هر دسته که باشید خوشحال و شاد بودن در محل کار و شرکت تاثیر زیادی در راندمان مفید شغل شما دارد. روز 28 سپتامبر روز جهانی «شاد بودن در محل کار» است. 10 روش مفید روانشناسان برای شاد بودن در محل کار را از سایت the balance careers در مجله کوروش بخوانید.  
 • 3415 بازدید
 • انتشار: ۰۳-۰۷-۹۷
نه گفتن را یاد بگیرید ؛ چگونه با این 9 روش مهارت نه گفتن به کودک را یاد بگیریم

نه گفتن را یاد بگیرید ؛ چگونه با این ۹ روش مهارت نه گفتن به کودک را یاد بگیریم

آموزش نظم و دیسیپلین به کودکان کار بسیار سختی است و حتی ممکن سبب آزرده شدن فرزندتان شود. اما «نه» گفتن به کودکان در برخی موارد کار چندان آسانی نیست. حقیقت این است که «نه» گفتن به روشی اشتباه ممکن است لطمات روحی مخربی در دراز مدت به همراه داشته باشد و به کودک شما صدمه بزند. اگر بلد باشید به روشی صحیح به کودک‌تان «نه» بگویید نه تنها می‌توانید به روش صحیح فرزندتان را تربیت کنید که در دراز مدت تاثیر مثبت این روش تربیتی را در فرزندتان به وضوح مشاهده خواهید کرد. اگر والدین کودک یا کودکانی هستید ...
 • 2942 بازدید
 • انتشار: ۰۱-۰۹-۹۷