انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل» | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

  • منتشر شده در ۲۱-۱۰-۹۹
  • 337 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

تفاوت بازاریابی به شیوه «اومنی‌ چنل» با بازاریابی «مولتی چنل» در چیست؟ پیش‌بینی رفتار مشتری در دنیای مدرن امروز بسیار غیرممکن است. بنابراین شاید بتوان گفت بهترین راهکار برای خرده‌فروشان استفاده از استراتژی بازاریابی اومنی چنل است. استفاده از استراتژی بازاریابی اومنی چنل، تجربه‌ای به یاد ماندنی و بی نقص را در ذهن مشتری ثبت خواهد کرد. اینکه مشتری‌ها در هر کجا که هستند و بتوانند بدون کوچکترین نقص آنچه را که از طریق یک کانال خرید سفارش داده‌اند، دریافت کنند. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی تفاوت‌های این‌ دو روش بازاریابی می‌پردازیم.

 

ثبت رفتار مشتری

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

فروش اینترنتی افق کوروش

 

این استراتژی معمولا برای کسب‌وکارهای B2C بسیار پر کاربرد است. آنچه در استراتژی اومنی چنل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ثبت رفتار و اقدامات مشتری است. اینکه با ورود مشتری به یک کانال دیگر ادامه فرایند خرید طی شود و دیگر نیازی به تکرار دوباره مسیر خرید نباشد. به عنوان مثال اینکه اگر مشتری از یک وب سایت به صورت آنلاین بخشی از فرآیند خرید را انجام می‌دهد، در صورت تغییر روش از طریق تماس تلفنی، باید تمامی عملکرد و رفتار او ثبت شده و نیازی به توضیح مجدد به کارشناس فروش نباشد.

 

اما از دیگر سو در مسیر خرید یک کالا مصرف‌کننده معمولاً یکسان و در یک راستا حرکت نمی‌کند. مسیر مصرف‌کننده معمولا زیگزاکی است. او در همه کانال‌ها و با همه ابزارها سعی می‌کند تا به جستجوی آن چه که می‌خواهد بپردازد. بنابراین بازاریابی از طریق مولتی چنل نیز اهمیت پیدا می‌کند. مصرف‌کننده و خریدار ممکن است از دسکتاپ کامپیوتر شخصی کالای مورد نظر خود را جستجو کند و یا از طریق یک تلفن هوشمند و یا تبلت. حتی ممکن است سری به اپلیکیشن‌های موبایل خود بزند و یا سایت‌های مختلف را جستجو کند. در عین حال ممکن است بعد از اینکه محصولی را در وب سایت فروشگاه دید، به صورت آفلاین اقدام به خرید کند. بنابراین مشاهده می‌کنید که اهمیت مولتی چنل در بازاریابی نیز کمتر از اومنی چنل نیست.

 

تفاوت بازاریابی «اومنی چنل» با بازاریابی «مولتی چنل»

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بازاریابی اومنی چنل بر روی ارائه یک تجربه ثابت و شخصی سازی شده برای خریداران در همه کانال‌ها و در دستگاه ها متمرکز است. این نوع بازاریابی خرید محور است و نه کانال محور. هدف اصلی این نوع بازاریابی ساده‌سازی تجربه خریدار تا حد ممکن است. در بازاریابی اومنی چنل هدف تعامل مداوم با مشتری است. فارغ از اینکه خریدار از کجا و چگونه با شما وارد تعامل می‌شود. اما مبنای بازاریابی مولتی چنل استفاده از چندین کانال مختلف است. کانال‌هایی از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تلفن همراه، ایمیل مارکتینگ و یا حتی فروشگاه‌های آفلاین. در بازاریابی مولتی چنل هر کانال جدا و مستقل از بقیه است.

 

در این نوع بازاریابی، هر کانال استراتژی و اهداف خاص خود را دارد. بنابراین استفاده از بازاریابی چند کانال یا همان مولتی چنل می‌تواند گاهی تجربه خرید گیج کننده‌ای برای مشتری به همراه داشته باشد. چرا که هر کانال اطلاعاتی از مشتری دارد که در اختیار دیگر کانال قرار نگرفته است. اطلاعات در بازاریابی مولتی چنل با یکدیگر ادغام  و ثبت نمی‌شوند. خریداران معمولاً تجربه ناامید کننده‌ای از بازاریابی مولتی چنل داشته‌اند. چرا که اگر از یک کانال خاص وارد یک مجموعه خرده‌فروشی شده‌اند با تغییر کانال خود باید تمامی اطلاعات خود را دوباره به کانال جدید منتقل کنند.

 

دلیل برتری «اومنی چنل» نسبت به «مولتی چنل»

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

یک استراتژی بازاریابی همه جانبه با تجربه یکپارچه برای خریدار باعث رضایت او از خرید می‌شود. به عنوان مثال مشتری کفشی را که در لپ تاپ خود مشاهده می‌کند همان کفشی است که در اینستاگرام بر روی تلفن هوشمند خود می‌بیند و همان کفش را می‌تواند یک هفته بعد از طریق ارتباط مستقیم با وب سایت یک فروشگاه خریداری کند. همه چیز با هم سازگار است. دیتای مشتری در نزد فروشگاه در هر کانالی که باشد باقی مانده و رفتار خرید او ثبت می‌شود. رفتار مشتری در بازاریابی اومنی چنل در همه کانال‌ها ثبت می‌شود و نیازی به تکرار پروسه خرید نیست.

 

بیش از یک سوم خریدهای آنلاین از طریق چندین پروسه انجام می‌شود. بسیاری از خریداران در دنیای مدرن امروز خرید خود را تنها از یک دستگاه پیگیری نمی‌کنند. آن‌ها مسیر خرید خود را از یک کانالی شروع کرده و آن را در کانال دیگری به پایان می‌رسانند. حتی برخی مشتریان مسیر خرید را به صورت آنلاین شروع می‌کنند و سپس مراحل تکمیل خرید را در فروشگاه انجام می‌دهند و یا بالعکس.

 

با رشد فناوری مدرن و دسترسی به مکان‌های مختلف فروشگاهی حالا می‌توان محصولات را فقط با چند ضربه بر روی صفحه نمایش تلفن هوشمند از چند مایل آن‌سوتر تهیه کرد. کانال‌های شبکه‌های اجتماعی باید بتوانند رفتار مخاطب را رصد کنند و نتیجه این رصد در تمام این مسیرهای خرید ثبت شود. امروزه مصرف کننده در جستجوی بهترین تجربه خرید است.

 

خرید آفلاین با بک‌گراند دیجیتال

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بنابراین با تکرار پروسه خرید و ثبت دوباره دیتاها، تجربه جالبی در ذهن مشتری ثبت نخواهد شد. بر اساس آخرین مطالعاتی که از موسسه دلوتی دیجیتال منتشر شده بیش از ۵۶ درصد خرید فروشگاه‌ها در ظاهر به صورت آفلاین انجام می‌شود، اما بک‌گراندی دیجیتال دارد. بنابراین شبکه‌های وب و فضای مجازی نقش چشمگیری در رشد فروش در بازار آنلاین و حتی بازار آفلاین دارند.  بنابراین صرفا استفاده از چندین کانال برای فروش کافی نیست. تبلیغات در کانال‌های مختلف قطعا تاثیر گذار است. اما اگر هدف خرید طریق کانال‌های مختلف مدنظر است، این کانال‌ها باید به صورت متحد و در ادامه هم پروسه خرید برای مشتری را آسان کنند.

 

وفادار سازی مشتری

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بر اساس آخرین تحقیقات در زمینه بازاریابی در فضای مجازی، خریدارانی که از چندین کانال برای خرید استفاده می‌کنند، ماندگاری بالاتری نسبت به آن دسته از خریدارانی دارند که تنها از یک کانال برای خرید استفاده می‌کنند. هر چه خریداران را بیشتر بشناسید و تجربه خرید آنها را بیشتر رصد کنید، احتمال بازگشت آن ‌ها را چندین برابر کردید. این موضوع همان پیگیری رفتار مشتری است که در استراتژی بازاریابی اومنی چنل از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کانال‌های مختلف بازاریابی می‌توانند تجربه خوبی را با حفظ دیتای مشتری در ذهن او ثبت کنند. خرده‌فروشانی که بر روی استراتژی اومنی چنل در بازاریابی متمرکز شده‌اند بر روی یک رویکرد جامع تمرکز دارند. بر اساس تحقیقات خریداران فروشگاهی که در وب‌سایت یک خرده فروشی محصولات را مرور می‌کنند درصورت خرید کالا با تجربه کاربری خوب، معمولا باز هم برای خرید به فروشگاه بازمی‌گردند. این همان وفادارسازی مشتری و هدف نهایی استراتژی اومنی‌چنل است.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

14 + سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

مشهورترین-سلبریتی-های-سیاستمدار

مشهورترین سلبریتی های دنیا که سیاستمدار شدند

شهرت، محبوبیت و آوازه سلبریتی‌ها گاهی آن‌ها را به سمت سیاست و به دست آوردن قدرتی بالاتری نیز سوق می‌دهد. در طول تاریخ سلبریتی‌ها و افراد مشهور زیادی بودند که وارد دنیای سیاست شدند و برای رسیدن به آرمان‌ها و عقاید خودشان قدمی برداشتند و گاهی آن‌قدر رشد کردند که به افرادی مؤثر در کشور و سیاسی تبدیل شدند. در این مقاله می‌توانید مشهورترین سلبریتی های سیاستمدار دنیا را از وب‌سایت newsday در مجله کوروش بخوانید.
  • 168 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۱-۹۹
خرید تخفیف دار

خرید تخفیف دار، چگونگی برخوردار شدن از تخفیف خوب

  چگونه می توانیم خرید تخفیف دار خوبی داشته باشیم؟   همه ما برای تهیه مایحتاج زندگی روزمره خود، نیاز به خرید اقلام مورد نظرمان داریم و چه بهتر اینکه خرید تخفیف دار و با کیفیتی داشته باشیم. از این رو، بیشتر مردم دنبال مکان هایی هستند که اقلامشان با قیمت کمتری به فروش می رساند؛ اما قبل از اینکه با روش های  خرید تخفیف دار آشنا شویم، باید اول از همه باید هدف و تعریف خود را از این موضوع بیان کنیم تا بتوانیم به نتیجه مورد نظر و مطلوبمان برسیم.     خرید تخفیف دار چیست؟   اگر بخواهیم دریک جمله بیان کنیم، خریدی است که ...
  • 2559 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۰۲-۹۷
ترند های دکوراسیون داخلی

۱۱ ایده ترندهای جدید طراحی دکوراسیون داخلی زمستان ۲۰۲۱

ترندهای دکوراسیون داخلی منزل برای زمستان سال 2021 بیش از هر چیز آرامش اهالی خانه را مد نظر قرار داده‌اند. هنگامی که 10 ترند برتر دکوراسیون داخلی زمستان 2021 را دنبال می‌کنیم موضوع سورپرایز کننده‌ای در آن نمی‌بینیم. مثل همیشه، خانه پناهگاه امن و راحت ما خواهد بود. اگر به دنبال تزئین مجدد اتاق خواب یا اتاق نشیمن هستید، یا دنبال تغییری در آشپزخانه هستید باید بدانید ترندهای 2020 به ما می‌گویند بهترین رنگ، رنگ‌های خنثی و طبیعی هستند و بهترین پترن و بافت برای دکوراسیون، تزئینات زیاد با دکورهایی از جنس بافتنی و  انواع کوسن و المان‌های طبیعی است. ...
  • 820 بازدید
  • انتشار: ۱۶-۰۱-۰۰