انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل» | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

  • منتشر شده در ۲۱-۱۰-۹۹
  • 181 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

تفاوت بازاریابی به شیوه «اومنی‌ چنل» با بازاریابی «مولتی چنل» در چیست؟ پیش‌بینی رفتار مشتری در دنیای مدرن امروز بسیار غیرممکن است. بنابراین شاید بتوان گفت بهترین راهکار برای خرده‌فروشان استفاده از استراتژی بازاریابی اومنی چنل است. استفاده از استراتژی بازاریابی اومنی چنل، تجربه‌ای به یاد ماندنی و بی نقص را در ذهن مشتری ثبت خواهد کرد. اینکه مشتری‌ها در هر کجا که هستند و بتوانند بدون کوچکترین نقص آنچه را که از طریق یک کانال خرید سفارش داده‌اند، دریافت کنند. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی تفاوت‌های این‌ دو روش بازاریابی می‌پردازیم.

 

ثبت رفتار مشتری

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

فروش اینترنتی افق کوروش

این استراتژی معمولا برای کسب‌وکارهای B2C بسیار پر کاربرد است. آنچه در استراتژی اومنی چنل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ثبت رفتار و اقدامات مشتری است. اینکه با ورود مشتری به یک کانال دیگر ادامه فرایند خرید طی شود و دیگر نیازی به تکرار دوباره مسیر خرید نباشد. به عنوان مثال اینکه اگر مشتری از یک وب سایت به صورت آنلاین بخشی از فرآیند خرید را انجام می‌دهد، در صورت تغییر روش از طریق تماس تلفنی، باید تمامی عملکرد و رفتار او ثبت شده و نیازی به توضیح مجدد به کارشناس فروش نباشد.

 

اما از دیگر سو در مسیر خرید یک کالا مصرف‌کننده معمولاً یکسان و در یک راستا حرکت نمی‌کند. مسیر مصرف‌کننده معمولا زیگزاکی است. او در همه کانال‌ها و با همه ابزارها سعی می‌کند تا به جستجوی آن چه که می‌خواهد بپردازد. بنابراین بازاریابی از طریق مولتی چنل نیز اهمیت پیدا می‌کند. مصرف‌کننده و خریدار ممکن است از دسکتاپ کامپیوتر شخصی کالای مورد نظر خود را جستجو کند و یا از طریق یک تلفن هوشمند و یا تبلت. حتی ممکن است سری به اپلیکیشن‌های موبایل خود بزند و یا سایت‌های مختلف را جستجو کند. در عین حال ممکن است بعد از اینکه محصولی را در وب سایت فروشگاه دید، به صورت آفلاین اقدام به خرید کند. بنابراین مشاهده می‌کنید که اهمیت مولتی چنل در بازاریابی نیز کمتر از اومنی چنل نیست.

 

تفاوت بازاریابی «اومنی چنل» با بازاریابی «مولتی چنل»

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بازاریابی اومنی چنل بر روی ارائه یک تجربه ثابت و شخصی سازی شده برای خریداران در همه کانال‌ها و در دستگاه ها متمرکز است. این نوع بازاریابی خرید محور است و نه کانال محور. هدف اصلی این نوع بازاریابی ساده‌سازی تجربه خریدار تا حد ممکن است. در بازاریابی اومنی چنل هدف تعامل مداوم با مشتری است. فارغ از اینکه خریدار از کجا و چگونه با شما وارد تعامل می‌شود. اما مبنای بازاریابی مولتی چنل استفاده از چندین کانال مختلف است. کانال‌هایی از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تلفن همراه، ایمیل مارکتینگ و یا حتی فروشگاه‌های آفلاین. در بازاریابی مولتی چنل هر کانال جدا و مستقل از بقیه است.

حتما بخوانید  فریلنسر چیست؛ 5 شرط لازم و ضروری برای فریلنسر شدن

 

در این نوع بازاریابی، هر کانال استراتژی و اهداف خاص خود را دارد. بنابراین استفاده از بازاریابی چند کانال یا همان مولتی چنل می‌تواند گاهی تجربه خرید گیج کننده‌ای برای مشتری به همراه داشته باشد. چرا که هر کانال اطلاعاتی از مشتری دارد که در اختیار دیگر کانال قرار نگرفته است. اطلاعات در بازاریابی مولتی چنل با یکدیگر ادغام  و ثبت نمی‌شوند. خریداران معمولاً تجربه ناامید کننده‌ای از بازاریابی مولتی چنل داشته‌اند. چرا که اگر از یک کانال خاص وارد یک مجموعه خرده‌فروشی شده‌اند با تغییر کانال خود باید تمامی اطلاعات خود را دوباره به کانال جدید منتقل کنند.

 

دلیل برتری «اومنی چنل» نسبت به «مولتی چنل»

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

یک استراتژی بازاریابی همه جانبه با تجربه یکپارچه برای خریدار باعث رضایت او از خرید می‌شود. به عنوان مثال مشتری کفشی را که در لپ تاپ خود مشاهده می‌کند همان کفشی است که در اینستاگرام بر روی تلفن هوشمند خود می‌بیند و همان کفش را می‌تواند یک هفته بعد از طریق ارتباط مستقیم با وب سایت یک فروشگاه خریداری کند. همه چیز با هم سازگار است. دیتای مشتری در نزد فروشگاه در هر کانالی که باشد باقی مانده و رفتار خرید او ثبت می‌شود. رفتار مشتری در بازاریابی اومنی چنل در همه کانال‌ها ثبت می‌شود و نیازی به تکرار پروسه خرید نیست.

 

بیش از یک سوم خریدهای آنلاین از طریق چندین پروسه انجام می‌شود. بسیاری از خریداران در دنیای مدرن امروز خرید خود را تنها از یک دستگاه پیگیری نمی‌کنند. آن‌ها مسیر خرید خود را از یک کانالی شروع کرده و آن را در کانال دیگری به پایان می‌رسانند. حتی برخی مشتریان مسیر خرید را به صورت آنلاین شروع می‌کنند و سپس مراحل تکمیل خرید را در فروشگاه انجام می‌دهند و یا بالعکس.

 

با رشد فناوری مدرن و دسترسی به مکان‌های مختلف فروشگاهی حالا می‌توان محصولات را فقط با چند ضربه بر روی صفحه نمایش تلفن هوشمند از چند مایل آن‌سوتر تهیه کرد. کانال‌های شبکه‌های اجتماعی باید بتوانند رفتار مخاطب را رصد کنند و نتیجه این رصد در تمام این مسیرهای خرید ثبت شود. امروزه مصرف کننده در جستجوی بهترین تجربه خرید است.

حتما بخوانید  4 نکته کلیدی و مهم برای طرز نوشتن صحیح یک رزومه کاری حرفه‌ای و موثر

 

خرید آفلاین با بک‌گراند دیجیتال

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بنابراین با تکرار پروسه خرید و ثبت دوباره دیتاها، تجربه جالبی در ذهن مشتری ثبت نخواهد شد. بر اساس آخرین مطالعاتی که از موسسه دلوتی دیجیتال منتشر شده بیش از ۵۶ درصد خرید فروشگاه‌ها در ظاهر به صورت آفلاین انجام می‌شود، اما بک‌گراندی دیجیتال دارد. بنابراین شبکه‌های وب و فضای مجازی نقش چشمگیری در رشد فروش در بازار آنلاین و حتی بازار آفلاین دارند.  بنابراین صرفا استفاده از چندین کانال برای فروش کافی نیست. تبلیغات در کانال‌های مختلف قطعا تاثیر گذار است. اما اگر هدف خرید طریق کانال‌های مختلف مدنظر است، این کانال‌ها باید به صورت متحد و در ادامه هم پروسه خرید برای مشتری را آسان کنند.

 

جشنواره 100% افق کوروش

وفادار سازی مشتری

 

انواع استراتژی بازاریابی؛ تفاوت «اومنی چنل» با «مولتی چنل»

 

بر اساس آخرین تحقیقات در زمینه بازاریابی در فضای مجازی، خریدارانی که از چندین کانال برای خرید استفاده می‌کنند، ماندگاری بالاتری نسبت به آن دسته از خریدارانی دارند که تنها از یک کانال برای خرید استفاده می‌کنند. هر چه خریداران را بیشتر بشناسید و تجربه خرید آنها را بیشتر رصد کنید، احتمال بازگشت آن ‌ها را چندین برابر کردید. این موضوع همان پیگیری رفتار مشتری است که در استراتژی بازاریابی اومنی چنل از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کانال‌های مختلف بازاریابی می‌توانند تجربه خوبی را با حفظ دیتای مشتری در ذهن او ثبت کنند. خرده‌فروشانی که بر روی استراتژی اومنی چنل در بازاریابی متمرکز شده‌اند بر روی یک رویکرد جامع تمرکز دارند. بر اساس تحقیقات خریداران فروشگاهی که در وب‌سایت یک خرده فروشی محصولات را مرور می‌کنند درصورت خرید کالا با تجربه کاربری خوب، معمولا باز هم برای خرید به فروشگاه بازمی‌گردند. این همان وفادارسازی مشتری و هدف نهایی استراتژی اومنی‌چنل است.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ها

3 + 11 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

50 ایده یونیسف برای بازی و سرگرمی کودکان در روزهای گرم تابستان

۵۰ ایده یونیسف برای بازی و سرگرمی کودکان در روزهای گرم تابستان

  بازی و سرگرمی کودکان در خانه همیشه یک مسئله مهم و گاهی یک کلاف سردرگم برای والدین است. به خصوص اگر در روزهای سرد زمستان و روزهای گرم تابستان باشیم و شرایط برای بیرون رفتن در تمام ساعات روز برای کودکان فراهم نباشد. این مسئله که یک معضل بین‌المللی به خصوص در زندگی‌های آپارتمانی امروز است از سوی سازمان جهانی یونیسف هم مورد توجه قرار گرفته تا آنجا که 50 ایده برای بازی و سرگرمی کودکان در روزهای گرم تابستان پیشنهاد داده است.
  • 2050 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۰۵-۹۸
8 ترفند کاربردی برای گردشگری و سفر کم هزینه و ارزان

۸ ترفند کاربردی برای گردشگری و سفر کم هزینه و ارزان

سفر و گردشگری در جاهای عجیب و غریب نیازی به هزینه زیاد ندارد و با صرف مبلغ کم هم می توان این کار را انجام داد. شما حتما نیازی به برنده شدن در قرعه‌کشی هزینه سفر داخلی یا خارجی ندارید. شما تنها با یک برنامه ریزی و آشنایی با راهکارهای مدیریت بودجه و گردشگری کم هزینه، می توانید از تعطیلات خود به بهترین شیوه استفاده کنید. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به برخی راهکارهای گردشگری و سفر کم هزینه و ارزان انداخته ایم.
  • 33 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۱۱-۹۹
15 ایده جالب برای طراحی دکوراسیون ساده اتاق خواب جوان و نوجوان

۱۵ ایده جالب برای طراحی دکوراسیون ساده اتاق خواب جوان و نوجوان

  طراحی داخلی دکوراسیون به خصوص برای اتاق خواب جوان و نوجوان کمی پیچیده است و نیاز به مقداری خلاقیت دارد. دلیل این امر روحیه پویا، تنوع‌طلب و ماجراجوی نوجوانان و جوانان است. از سوی دیگر ماه آوریل هم ماه دکوراسیون و تغییر چیدمان منزل است. اگر قصد تغییر دکوراسیون اتاق خواب‌ها را در ماه بزرگداشت دکوراسیون دارید 15 ایده جالب و آسان برای طراحی دکوراسیون ساده اتاق خواب جوان و نوجوان را از سایت Real Simple در مجله کوروش بخوانید.
  • 5438 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۰۱-۹۸