روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزل | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزل

روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزل

  • منتشر شده در ۲۳-۱۰-۹۹
  • 263 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

کسانی که به طراحی دکوراسیون داخلی و روانشناسی رنگ ها علاقه داشته باشد، متوجه شده‌اند که رنگ خاکستری و طوسی در سال‌های اخیر به عنوان یک گزینه خنثی در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار استفاده می‌شود. از منظر روانشناسی رنگ، خاکستری رنگ کنترل کننده و مصالحه است. رنگی که حد فاصله بین سیاه و سفید قلمداد می‌شود. در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از رنگ خاکستری بسیار حساس است. این رنگ بستگی به طیف سایه‌های متفاوت آن، کاربردهای مختلفی دارد. اگر در کنار خاکستری رنگ زرد قرار گیرد به مخاطب حس افسردگی القا خواهد شد. رنگ قهوه‌ای هم در کنار خاکستری و طوسی حس مشابهی را القا می‌کند. خاکستری در ترکیب با رنگ سفید حس طراوت و تمیزی را القا می‌کند. از منظر روانشناس رنگ، اگر در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ خاکستری زیاد استفاده شود و یا وسایل خاکستری رنگ زیاد به کار برده شوند فضا به یک محیط افسرده تبدیل خواهد شد. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

 

استفاده از خاکستری به جای سفید در دکوراسیون داخلی

 

رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

استفاده از رنگ سفید در طراحی داخلی بسیار چشمگیر و چشم نواز است.اما گاهی نمی‌توان از رنگ سفید مطلق در رنگ‌آمیزی داخلی داخلی فضا استفاده کرد. بنابراین اغلب طراحان به سراغ ترکیب آن با رنگ خاکستری می‌روند. این ترکیب همان سفید رایج است که کمی ملایم شده است. به تعبیر دیگر می‌توان گفت که خاکستری کم‌رنگ، ملایم و آرام گاهی در همان نقش سفید ظاهر می‌شود. شما با استفاده چنین ترکیب رنگی می‌توانید هم از مزایای رنگ سفید و هم تاثیر روانشناسی رنگ خاکستری بهره ببرید.

 

 

ایجاد فضایی تک رنگ با طیف‌های رنگ خاکستری

 

از نظر رنگ شناسی رنگ خاکستری رنگ کاملاً خنثی است. از آن معمولاً به عنوان رنگ پس زمینه استفاده می‌شود. اما یک نکته جالب در مورد این رنگ وجود دارد. چشم انسان می‌تواند حدود ۵۰۰ سایه خاکستری را تشخیص دهد. یکی از دلایلی که باعث می‌شود رنگ خاکستری در طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک تک رنگ استفاده شود، تناژهای مختلف آن است. شما می‌توانید با استفاده  تلورانس‌های مختلف خاکستری و طوسی حالاتی چون ریتم، عمق، نشاط و تمرکز را در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد کنید.

 

 

رنگ گرم خاکستری در طراحی دکوراسیون داخلی

 

رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

 

رنگ خاکستری معمولاً به عنوان رنگ سبک صنعتی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. اما بر خلاف تصور رایج، برخی از طیف‌های خاکستری می‌تواند حس گرمی زیادی را القا کند. از منظر روانشناسی رنگ، خاکستری قارچی یک رنگ گرم مدرن است. خاکستری خاکی یک رنگ ارگانیک نرم و شیک است و می‌توان از آن برای رنگ‌آمیزی محیط‌های کاملاً شخصی استفاده کرد.

 

 

خاکستری همه کاره است

 

«دبی زیمر» کارشناس رنگ موسسه کیفیت رنگ امریکا می‌گوید: جدا از روانشناسی رنگ خاکستری اگر بخواهید از دید طراحی و دکوراسیون داخلی به رنگ خاکستری نگاه کنید. باید بگوییم که با این رنگ می‌توان هر احساسی را در هر فضای القا کرد. از طوسی و خاکستری می‌توان در دکورسیون داخلی خانه تا دفتر کار استفاده کرد.

 

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه با رنگ خاکستری

 

رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

 

در طراحی مدرن معمولاً رنگ آشپزخانه را ترکیبی از خاکستری و سفید انتخاب می‌کنند. در این شیوه سعی می‌شود تا طیف روشن خاکستری در کنار سفید استفاده شود. از دید روانشناسی رنگ، ترکیب این رنگ ها فضایی تمیز و باز را به ذهن مخاطب القا می‌کند. همچنین ترکیب رنگ خاکستری و سفید در آشپزخانه باعث بزرگ به نظر رسیدن این فضا می‌شود. رنگ خاکستری فضای آشپزخانه را به فضایی آرام تبدیل می‌کند.

 

 

خاکستری رنگ ایده آل برای دیوارها در دکوراسیون داخلی

 

رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

 

در طراحی دکوراسیون داخلی معمولاً خاکستری به رنگی تعبیر می‌شود که می‌تواند پالت‌های رنگی را در خود جای دهد. بنابراین معمولاً برای رنگ آمیزی دیوارها از رنگ خاکستری و طوسی استفاده می‌کنند. تا بتوانند مبلمان، آثار هنری و فرش‌های هر منطقه را بدون دغدغه در کل فضای داخلی جای دهند. معمولاً کفپوش‌ها و دیوارها با رنگ خاکستری، فرمی کلاسیک و ویژه می‌گیرند.

 

 

تصور سنتی از رنگ خاکستری

 

بسیاری بر این عقیده اند که در روانشناسی رنگ‌ها خاکستری احساس ناراحتی را القا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد این موضوع یک نوع واکنش سنتی به رنگ خاکستری است. خاکستری طیف‌های مختلفی دارد و تنها بخشی از طیف‌های آن با غم و اندوه همراه هستند. این رنگ سرد در فضای آشپزخانه و اتاق خواب می‌‌تواند به یک پس زمینه بسیار جذاب تبدیل شود.

 

رنگ-خاکستری-دکوراسیون-داخلی

 

روانشناسی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی منزل

 

معمولاً متخصصین حوزه رنگ می‌گویند که خاکستری رنگی است که نمی‌خواهد دیده شود. اما در روانشناسی رنگ خاکستری، می توان پیام جدیت را دریافت کرد. خاکستری و طوسی رنگ های  بی سروصدا و بدون قضاوت تعبیر می شوند. خاکستری رنگ عقل، دانش و خرد است. خاکستری حس اقتدار را به مخاطب القا می‌کند. به همین دلیل معمولاً از طیف های روشن آن در طراحی دکوراسیون داخلی برای رنگ آمیزی دیوارهای داخل خانه استفاده می‌شود.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار + 1 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

تابلو برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک

راهنمای خرید انواع سبک تابلو برای دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک

هیچ خانه‌ای با دیوارهای خالی و سفید آن چنان که باید، زیبایی نخواهد داشت. یکی از جذاب‌ترین راهکارها برای روح بخشیدن به دیوارهای خالی، انتخاب تابلو برای منزل است. تابلوها انواع و سبک‌های متفاوتی دارند که باید با توجه به سبک دکوراسیون خانه و در نظر گرفتن فضایی که قصد قرار دادن آن را دارید، انتخاب شوند. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با انواع سبک تابلو برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک آشنا شوید.
  • 345 بازدید
  • انتشار: ۲۰-۱۱-۹۹
تهیه ۷ ماسک صورت خانگی با میوه‌های زمستانی برای جوانسازی و لایه‌برداری

تهیه ۷ ماسک صورت خانگی با میوه‌های زمستانی برای جوانسازی و لایه‌برداری

مراقبت از پوست و توجه به نکات و روتین مراقبت از پوست همیشه مهم است؛ در هر سنی که باشیم، مراقبت از پوستمان به سلامت و زیبایی آن کمک می‌کند. اگر در فصول سرد از پوست صورتتان مراقبت نکنید؛ هوای سرد باعث خشکی و ترک‌خوردن پوست شما می‌شود. در این مقاله، طرز تهیه چند ماسک تغذیه کننده پوست صورت با میوه‌های فصل زمستان را شرح داده‌ایم. می‌توانید به‌راحتی آنها را در خانه‌ درست کنید تا پوستتان سالم، براق و مرطوب بماند. در مجله کوروش طرز تهیه 7 ماسک صورت خانگی با میوه‌های زمستانی برای جوانسازی پوست و لایه‌برداری و بستن ...
  • 711 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۰۸-۹۹
افسانه پیدایش چای؛ تاریخچه و مراسم نوشیدنی چای در ایران و جهان

افسانه پیدایش چای؛ تاریخچه و مراسم نوشیدنی چای در ایران و جهان

این‌که «چای» به عنوان محبوب‌ترین نوشیدنی جهان بعد از آب از کجا آمد و چطور کشف است، ترکیبی از افسانه و واقعیت و اسطوره‌پردازی است که تا حدودی با فلسفه هم درآمیخته است. 15 دسامبر (25 آذر) هر سال روز جهانی «چای» است. همه‌ی ایرانی‌ها طرز تهیه چای دو رنگ را بلد هستند پس یک استکان چای دو رنگ مجلسی لب سوز و لب دوز بریزید و در روز جهانی چای یک روایت جالب و خواندنی درباره تاریخچه چای در ایران و جهان را از سایت Peet,s Coffee در مجله کوروش بخوانید.  
  • 3475 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۹-۹۹