روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

  • منتشر شده در ۰۲-۱۰-۹۹
  • 741 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

کلمه سبز از ترکیب دو کلمه گرفته شده که در زبان آلمانی به معنای علف و رشد است. رنگ سبز معانی و مفاهیم متفاوتی چون حس زندگی، رشد و طبیعت را در طراحی داخلی دارد. در کشورهای اروپایی و ایالات متحده هم معمولا از رنگ سبز برای توصیف جوانی، آرامش، تحمل، عشق و زندگی استفاده می‌کنند. در روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز به عنوان نمادی از تعادل و هارمونی یاد می‌شود. دراین مقاله از مجله کوروش به نحوه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک می‌پردازیم.

 

 

رنگ سبز و معانی روانشناسی آن در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک

 

فروش اینترنتی افق کوروش

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه؛ مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

 

از دیدگاه روانشناسی، رنگ سبز، رنگ زندگی، طبیعت و انرژی است. رنگی که با مفاهیمی چون رشد، هارمونی و هماهنگی، طراوت و باروری همراه است. در روانشناسی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به معنای محیطی مثبت تعبیر می‌شود. اما در مقابل از رنگ سبز تعابیری چون پول و بانکداری هم می‌شود. سبز ترکیبی از تعابیر مثبت و منفی است. که بنا بر کاربرد آن در طراحی و ترکیب رنگ‌ها و حتی دکوراسیون می‌توان معانی متفاوتی از آن برداشت کرد. سبز رنگ تعادل و هماهنگی است. اعتقاد بر این است که این رنگ حاوی انرژی‌های قدرتمند طبیعت است. به همین دلیل از این رنگ در دکوراسیون داخلی اغلب در مواقعی که نیاز به ایجاد حس تعادل و نظم و تغییر و تحول باشد، استفاده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که از رنگ سبز برای ایجاد ذهنیت رشد و تغییرپذیری هم در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

 

بازنمایی رنگ سبز در علم

 

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

 

از رنگ سبز معمولاً در اهداف پزشکی برای نشان دادن ایمنی در تبلیغات داروها و محصولات پزشکی استفاده می‌شود. در فضاهای درمانی سعی می‌شود تا از رنگ سبز به دلیل طول موج آرام‌بخش آن برای چشم بسیار زیاد استفاده شود. به کارگیری رنگ سبز در دکوراسیون مراکز درمانی با هدف درمان و ایجاد حس آرامش است. این در حالیست که اعتقاد بر این است که معنای روانشناسی رنگی سبز در مراکز پزشکی چه آگاهانه و چه ناخودآگاه در ذهن ثبت می‌شود.

معمولا در مراکز روانشناسی برای طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز استفاده می‌شود. چرا که این رنگ باعث کاهش اضطراب و رفع افسردگی می‌شود. رنگ سبز، رنگ آرامش‌بخش و جوانی است. در روانشناسی رنگ اعتقاد بر این است که سبز به شما کمک می‌کند تا ذهنتان کمتر منحرف شده و آرامش داشته باشید.

حتما بخوانید  روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزل

رنگ سبز مانع از عصبی شدن می‌شود. اما در برخی از فضاهای پزشکی و در طراحی دکوراسیون داخلی آن‌ها از رنگ سبز برای ایجاد حس امید، سلامتی، ماجراجویی، دلسوزی، همراهی و هماهنگی استفاده می‌شود. از آنجا که سبز نمادی از ارتباط مستقیم با طبیعت است، معمولاً برای نشان دادن محصولات طبیعی از رنگ سبز استفاده می‌کنند.

 

اهمیت رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

 

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک از رنگ سبز معمولاً برای ایجاد فضایی تسکین‌دهنده استفاده می‌شود. رنگ سبز اغلب در فضای خاصی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی قوانین سخت و صریحی وجود دارد که باید بر روی آن‌ها تاکید کرد. اگر در دیوارها از رنگ‌های ملایم سبز استفاده شود، احساس خنکی و آرامش به مخاطب القا می‌شود و این در حالی است که رنگ‌های سبز تیره بر روی دیوارهای داخلی باعث تحریک چشم شده و چندان مناسب نیست.

 

معمولاً برای سقف از رنگ‌های سبز خیلی روشن و یا خیلی تیره استفاده نمی‌شود. چراکه اعتقاد بر این است در صورت استفاده از رنگ سبز روشن یا تیره محیط داخل آزاردهنده می‌شود . در روانشناسی رنگ در طراحی دکور، استفاده از رنگ سبز در سقف خانه با هدف ایجاد فضایی محافظتی و امن است. در مورد رنگ‌هایی که در کف استفاده می‌شود هم ماجرا به همین منوال است. معمولاً توصبه می‌شود که برای ایجاد فضای ملایم و آرام از سبز بسیار ملایم و کمرنگ استفاده شود. رنگ سبز تیره برای کف گزینه مناسبی نیست.

 

اثرات روانشناختی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

 

این که رنگ توانایی تاثیر در محیط اطراف را دارد، امری انکارناپذیر است. در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک یک رنگ با تم‌ها و اصطلاحات مختلفی از جمله گرما و سرما سنجیده می‌شود. بنابراین از آنجایی که رنگ سبز رنگی با تم آرامش و گرم است معمولاً در طراحی فضاهای درمانی و پزشکی زیاد استفاده می‌شود. این رنگ از نظر تاثیر درمانی شبیه به رنگ آبی بوده و برای چشم بسیار آرامبخش است. معمولاً طیف‌های مختلف آن گزینه بسیار مناسبی برای طراحی داخلی در مطب‌های پزشکی اعم از روانپزشکی تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. گفته می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به همراه ترکیبی از چندین سایه و طیف از آن، آرامش و تسکین را به مخاطب القا می‌کند.

 

چه جاهایی در استفاده از رنگ سبز دستمان باز است؟

 

حتما بخوانید  بهترین رنگ‌ ها برای دفتر کار کدامند؛ بررسی اثرات روانی رنگها در محیط کار

روانشناسی رنگ سبز مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

 

اگر می‌خواهید در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یا سنتی از رنگ سبز زیاد استفاده کنید، توصیه می‌شود از این رنگ برای حمام، رنگ در و دیوار اتاق خواب و یا اتاق مطالعه استفاده کنید. دست‌تان در این فضاها کاملاً باز است. استفاده از رنگ سبز برای حمام، اتاق خواب و اتاق مطالعه باعث ایجاد فضایی آرام می‌شود. سبز در اتاق خواب فضایی ایجاد می‌کند که هم برای خواب مناسب است و هم باعث پایین آمدن فشار خون و ضربان قلب می‌شود. این رنگ در عین حال باعث تمرکز بر روی فعالیت‌های فکری می‌شود. سبز در کنار ترکیب سایه‌های آبی در اتاق خواب یک گزینه مناسب است. اما شما می‌توانید از یک گزینه دیگر در انتخاب رنگ سبز استفاده کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی معمولاً به کسانی که نیاز به آرامش بیشتر دارند توصیه می‌شود تا برای رنگ پرده و ملافه‌ها از سبز استفاده کنند.

 

ترکیب متفاوت رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

 

روانشناسی رنگ سبز مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

 

رنگ سبز به طور شگفت‌انگیزی در ترکیب با رنگ‌های دیگر  باعث ایجاد احساس طراوت و اشتها می‌شود. بنابراین در طراحی اتاق‌های غذاخوری و آشپزخانه هم از ترکیب سبز با رنگ‌های دیگر استفاده می‌شود.

چراکه این ترکیب اثراتی مشابه با رنگ قرمز، نارنجی و حتی رنگ زرد دارد که اتفاقا رنگ منتخب شرکت پنتون برای سال ۲۰۲۱/۱۴۰۰ است. اگر باور ندارید رستوران معروف مک دونالد را در نظر بگیرید.به ترکیب رنگ‌ها در این رستوران دقت کنید. مک دونالد معمولاً از ترکیب سبز زیاد استفاده می‌کند. اگر محدودیت در بودجه به شما اجازه نمی‌دهد تا دیوارها و یا مبلمان و یا حتی کاشی‌های کف را به رنگ سبز درآورید می‌توانید از طریق استفاده از لوازم جانبی آشپزخانه این حس را به محیط خود القا کنید. لوازم جانبی از نمکدان گرفته تا ظرف فلفل و بطری‌ها و ظروف و یا حتی بشقاب‌های میوه هم می‌توانند گزینه خوبی باشند. سبزیجات که معمولاً در آشپزخانه‌ها وجود دارد، خود به طور ناخودآگاه مکمل این موضوع می‌شوند. شما می‌توانید از تصویر و تابلوهای پس زمینه‌های سبز هم استفاده کنید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

دوازده − هفت =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

ایمنی در خانه تکانی

توصیه های ایمنی خانه تکانی

  توصیه های ایمنی که در خانه تکانی باید رعایت کنید   کمتر از یک ماه دیگر به عید مانده است و همه افراد در تکاپوی خانه تکانی به منظور تمیز کردن و زدودن هرگونه کثیفی از منزل هستند. جدا از بحث اینکه خیلی از افراد منزل مخصوصا آقایان از انجام خانه تکانی فراری هستند، اصولی ایمنی وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است. متاسفانه هرساله نزدیک های شب عید، شاهد این هستیم که خیلی از افراد به دلیل رعایت نکردن همین اصول ساده که در ادامه خواهیم گفت، دچار آسیب های فیزیکی جبران ناپذیری و حتی خدای نکرده مرگ هم می ...
  • 2937 بازدید
  • انتشار: ۰۸-۰۲-۹۷
سلولوزی

مواد سلولزی – معرفی و دسته بندی آن ها

  هر چیزی که باید در خصوص محصولات سلولزی بدانیم   اجسام از آنچه در آینه مشاهده می‌کنید، به شما نزدیک است. این جمله را بارها خوانده‌اید. درواقع، شاید بهتر است که به این صورت بیان کنیم:" اجسام از آنچه که ما فکر می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند." محصولات زیادی در کنار ما وجود دارد که نام همه آن‌ها را می‌دانیم اما در خصوص ساختار و دسته‌بندی که قرار دارند، اطلاعاتی نداریم؛ محصولات سلولزی هم جز این موارد است. خیلی از ما فکر می‌کنیم محصولات سلولزی موادی هستند که فقط در عناصر خاصی مانند گیاهان وجود دارد و از طریق آزمایشگاه تجزیه می‌شوند، اما خیلی از ...
  • 6284 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۰۲-۹۷
خرید تخفیف دار

خرید تخفیف دار، چگونگی برخوردار شدن از تخفیف خوب

  چگونه می توانیم خرید تخفیف دار خوبی داشته باشیم؟   همه ما برای تهیه مایحتاج زندگی روزمره خود، نیاز به خرید اقلام مورد نظرمان داریم و چه بهتر اینکه خرید تخفیف دار و با کیفیتی داشته باشیم. از این رو، بیشتر مردم دنبال مکان هایی هستند که اقلامشان با قیمت کمتری به فروش می رساند؛ اما قبل از اینکه با روش های  خرید تخفیف دار آشنا شویم، باید اول از همه باید هدف و تعریف خود را از این موضوع بیان کنیم تا بتوانیم به نتیجه مورد نظر و مطلوبمان برسیم.     خرید تخفیف دار چیست؟   اگر بخواهیم دریک جمله بیان کنیم، خریدی است که ...
  • 2556 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۰۲-۹۷