روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

  • منتشر شده در ۰۲-۱۰-۹۹
  • 587 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

کلمه سبز از ترکیب دو کلمه گرفته شده که در زبان آلمانی به معنای علف و رشد است. رنگ سبز معانی و مفاهیم متفاوتی چون حس زندگی، رشد و طبیعت را در طراحی داخلی دارد. در کشورهای اروپایی و ایالات متحده هم معمولا از رنگ سبز برای توصیف جوانی، آرامش، تحمل، عشق و زندگی استفاده می‌کنند. در روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز به عنوان نمادی از تعادل و هارمونی یاد می‌شود. دراین مقاله از مجله کوروش به نحوه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک می‌پردازیم.

 

 

رنگ سبز و معانی روانشناسی آن در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه؛ مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

فروش اینترنتی افق کوروش

 

از دیدگاه روانشناسی، رنگ سبز، رنگ زندگی، طبیعت و انرژی است. رنگی که با مفاهیمی چون رشد، هارمونی و هماهنگی، طراوت و باروری همراه است. در روانشناسی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به معنای محیطی مثبت تعبیر می‌شود. اما در مقابل از رنگ سبز تعابیری چون پول و بانکداری هم می‌شود. سبز ترکیبی از تعابیر مثبت و منفی است. که بنا بر کاربرد آن در طراحی و ترکیب رنگ‌ها و حتی دکوراسیون می‌توان معانی متفاوتی از آن برداشت کرد. سبز رنگ تعادل و هماهنگی است. اعتقاد بر این است که این رنگ حاوی انرژی‌های قدرتمند طبیعت است. به همین دلیل از این رنگ در دکوراسیون داخلی اغلب در مواقعی که نیاز به ایجاد حس تعادل و نظم و تغییر و تحول باشد، استفاده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که از رنگ سبز برای ایجاد ذهنیت رشد و تغییرپذیری هم در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

 

بازنمایی رنگ سبز در علم

 

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

 

از رنگ سبز معمولاً در اهداف پزشکی برای نشان دادن ایمنی در تبلیغات داروها و محصولات پزشکی استفاده می‌شود. در فضاهای درمانی سعی می‌شود تا از رنگ سبز به دلیل طول موج آرام‌بخش آن برای چشم بسیار زیاد استفاده شود. به کارگیری رنگ سبز در دکوراسیون مراکز درمانی با هدف درمان و ایجاد حس آرامش است. این در حالیست که اعتقاد بر این است که معنای روانشناسی رنگی سبز در مراکز پزشکی چه آگاهانه و چه ناخودآگاه در ذهن ثبت می‌شود.

معمولا در مراکز روانشناسی برای طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز استفاده می‌شود. چرا که این رنگ باعث کاهش اضطراب و رفع افسردگی می‌شود. رنگ سبز، رنگ آرامش‌بخش و جوانی است. در روانشناسی رنگ اعتقاد بر این است که سبز به شما کمک می‌کند تا ذهنتان کمتر منحرف شده و آرامش داشته باشید.

حتما بخوانید  12 راز نقاشی و رنگ کردن دیوارها به روش حرفه ای ها

رنگ سبز مانع از عصبی شدن می‌شود. اما در برخی از فضاهای پزشکی و در طراحی دکوراسیون داخلی آن‌ها از رنگ سبز برای ایجاد حس امید، سلامتی، ماجراجویی، دلسوزی، همراهی و هماهنگی استفاده می‌شود. از آنجا که سبز نمادی از ارتباط مستقیم با طبیعت است، معمولاً برای نشان دادن محصولات طبیعی از رنگ سبز استفاده می‌کنند.

 

اهمیت رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و بررسی مکمل‌های آن

 

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک از رنگ سبز معمولاً برای ایجاد فضایی تسکین‌دهنده استفاده می‌شود. رنگ سبز اغلب در فضای خاصی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی قوانین سخت و صریحی وجود دارد که باید بر روی آن‌ها تاکید کرد. اگر در دیوارها از رنگ‌های ملایم سبز استفاده شود، احساس خنکی و آرامش به مخاطب القا می‌شود و این در حالی است که رنگ‌های سبز تیره بر روی دیوارهای داخلی باعث تحریک چشم شده و چندان مناسب نیست.

 

معمولاً برای سقف از رنگ‌های سبز خیلی روشن و یا خیلی تیره استفاده نمی‌شود. چراکه اعتقاد بر این است در صورت استفاده از رنگ سبز روشن یا تیره محیط داخل آزاردهنده می‌شود . در روانشناسی رنگ در طراحی دکور، استفاده از رنگ سبز در سقف خانه با هدف ایجاد فضایی محافظتی و امن است. در مورد رنگ‌هایی که در کف استفاده می‌شود هم ماجرا به همین منوال است. معمولاً توصبه می‌شود که برای ایجاد فضای ملایم و آرام از سبز بسیار ملایم و کمرنگ استفاده شود. رنگ سبز تیره برای کف گزینه مناسبی نیست.

 

اثرات روانشناختی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

 

این که رنگ توانایی تاثیر در محیط اطراف را دارد، امری انکارناپذیر است. در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک یک رنگ با تم‌ها و اصطلاحات مختلفی از جمله گرما و سرما سنجیده می‌شود. بنابراین از آنجایی که رنگ سبز رنگی با تم آرامش و گرم است معمولاً در طراحی فضاهای درمانی و پزشکی زیاد استفاده می‌شود. این رنگ از نظر تاثیر درمانی شبیه به رنگ آبی بوده و برای چشم بسیار آرامبخش است. معمولاً طیف‌های مختلف آن گزینه بسیار مناسبی برای طراحی داخلی در مطب‌های پزشکی اعم از روانپزشکی تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. گفته می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به همراه ترکیبی از چندین سایه و طیف از آن، آرامش و تسکین را به مخاطب القا می‌کند.

 

چه جاهایی در استفاده از رنگ سبز دستمان باز است؟

 

حتما بخوانید  راهنمای خرید مبل راحتی؛ بهترین مدل، جنس و رنگ برای فضاهای مختلف

روانشناسی رنگ سبز مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

 

اگر می‌خواهید در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یا سنتی از رنگ سبز زیاد استفاده کنید، توصیه می‌شود از این رنگ برای حمام، رنگ در و دیوار اتاق خواب و یا اتاق مطالعه استفاده کنید. دست‌تان در این فضاها کاملاً باز است. استفاده از رنگ سبز برای حمام، اتاق خواب و اتاق مطالعه باعث ایجاد فضایی آرام می‌شود. سبز در اتاق خواب فضایی ایجاد می‌کند که هم برای خواب مناسب است و هم باعث پایین آمدن فشار خون و ضربان قلب می‌شود. این رنگ در عین حال باعث تمرکز بر روی فعالیت‌های فکری می‌شود. سبز در کنار ترکیب سایه‌های آبی در اتاق خواب یک گزینه مناسب است. اما شما می‌توانید از یک گزینه دیگر در انتخاب رنگ سبز استفاده کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی معمولاً به کسانی که نیاز به آرامش بیشتر دارند توصیه می‌شود تا برای رنگ پرده و ملافه‌ها از سبز استفاده کنند.

جشنواره 100% افق کوروش

 

ترکیب متفاوت رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

 

روانشناسی رنگ سبز مکملهای رنگ سبز در دکوراسیون

 

رنگ سبز به طور شگفت‌انگیزی در ترکیب با رنگ‌های دیگر  باعث ایجاد احساس طراوت و اشتها می‌شود. بنابراین در طراحی اتاق‌های غذاخوری و آشپزخانه هم از ترکیب سبز با رنگ‌های دیگر استفاده می‌شود.

چراکه این ترکیب اثراتی مشابه با رنگ قرمز، نارنجی و حتی رنگ زرد دارد که اتفاقا رنگ منتخب شرکت پنتون برای سال ۲۰۲۱/۱۴۰۰ است. اگر باور ندارید رستوران معروف مک دونالد را در نظر بگیرید.به ترکیب رنگ‌ها در این رستوران دقت کنید. مک دونالد معمولاً از ترکیب سبز زیاد استفاده می‌کند. اگر محدودیت در بودجه به شما اجازه نمی‌دهد تا دیوارها و یا مبلمان و یا حتی کاشی‌های کف را به رنگ سبز درآورید می‌توانید از طریق استفاده از لوازم جانبی آشپزخانه این حس را به محیط خود القا کنید. لوازم جانبی از نمکدان گرفته تا ظرف فلفل و بطری‌ها و ظروف و یا حتی بشقاب‌های میوه هم می‌توانند گزینه خوبی باشند. سبزیجات که معمولاً در آشپزخانه‌ها وجود دارد، خود به طور ناخودآگاه مکمل این موضوع می‌شوند. شما می‌توانید از تصویر و تابلوهای پس زمینه‌های سبز هم استفاده کنید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۳ میانگین: ۴]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

5 × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه به ۳ روش

آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه به ۳ روش

درست کردن شمع در خانه یکی از سرگرمی‌های راحت و در عین حال جذاب است. اینکه خودتان رنگ و طرح شمعی را که روشن می‌کنید، انتخاب کنید، خیلی هیجان‌انگیز است، حتی می‌توانید برای هدیه دادن به دوستان و عزیزانتان هم اقدام به درست کردن شمع کنید. شک نکنید هدیه‌ای که با دست خودتان می‌سازید، برای دوستان و اطرافیانتان بسیار باارزش‌تر خواهد بود. البته که اصلا هم کار سختی نیست و حسابی می‌توانید در درست کردن شمع، سلیقه خودتان را دخالت بدهید. در این مطلب از مجله کورش، آموزش درست کردن شمع‌ رنگی و معطر و شیک را در خانه به ...
  • 1200 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۰۹-۹۹
ترفندهای جذاب چیدمان شیک میز پذیرایی برای مهمانی شام

ترفندهای جذاب چیدمان شیک میز پذیرایی برای مهمانی شام

زمانی که مهمان دارید و یا دوست دارید یک میز شام دو نفره شیک بچینید، همه جزئیات می‌تواند روی ظاهر میز شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات تنها به کار بردن چند ایده ساده و یا توجه به نحوه چیدمان لوازم روی میز می‌تواند، میز شما را به یک چیدمان میز شام لاکچری و خاص کند. در این مقاله از مجله کوروش قصد داریم تا شما را با ترفندهای جذاب و نحوه چیدمان میز پذیرایی شیک برای مهمانی شام آشنا کنیم.
  • 69 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۱۲-۹۹
معرفی رمان‌ها و کتابهای برنده جایزه پولیترز که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند

معرفی رمان‌ها و کتابهای برنده جایزه پولیترز که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند

جایزه پولیترز، جایزه‌ای معتبر است که در بخش‌های مختلفی مثل عکس، کتاب، رمان و موسیقی به افراد داده می‌شود. پس از معرفی بهترین و پرفروش ترین رمان های ایرانی، رمان های پرفروش خارجی و کتاب های برنده جایزه نوبل، امروز در این مقاله می‌خواهیم رمانها و کتاب‌های برنده جایزه پولیترز را به شما معرفی کنیم.
  • 167 بازدید
  • انتشار: ۰۱-۱۰-۹۹