12 نکته مهم در مورد روش‌های صحیح درس خواندن بچه‌ها در فصل امتحانات | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » ۱۲ نکته مهم در مورد روش‌های صحیح درس خواندن بچه‌ها در فصل امتحانات

۱۲ نکته مهم در مورد روش‌های صحیح درس خواندن بچه‌ها در فصل امتحانات

  • منتشر شده در ۰۳-۰۲-۰۰
  • 7197 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 12 دقیقه
روش های صحیح درس خواندن بچه‌ها

«فصل امتحانات» دانش‌آموزان نزدیک است و فراهم کردن شرایط مطلوب و کمک به فرزندان برای گرفتن نتیجه بهتر از جمله دغدغه‌های اصلی والدینی است که در منزل‌شان دانش‌آموز دختر و پسر دارند. سوال اصلی اینجاست که والدین باید دانش‌آموزان را به حال خود رها کنند یا باید در این مساله دخالت کنند و برای حل مسائل درسی پا به پای بچه‌ها پیش بروند؟ در سرویس سبک زندگی مجله کوروش با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید در فصل امتحانات به فرزندان‌مان برای گرفتن نتیجه بهتر و مطلوب‌تر کمک کنیم.

۱- در فصل امتحانات در روش درس خواندن فرزندتان دخالت نکنید

 

در فصل امتحانات در روش درس خواندن فرزندتان دخالت نکنید

فروش اینترنتی افق کوروش

 

یکی از روش‌ های صحیح درس خواندن برای امتحان این است که در قدم اول توجه به این نکته ضروری است که به تعداد دانش‌آموزان روی کره زمین روش‌ها و سبک‌های مختلف برای درس خواندن در فصل امتحانات وجود دارد پس اگر روش درس خواندن فرزند دختر یا پسرتان در فصل امتحانات شبیه روش درس خواندن دختر خاله، پسر عمو یا دوست صمیمی‌اش نیست لازم نیست بد به دل‌تان راه بدهید. قدم اول این است که بدانید باید فضایی آرام‌بخش، دلگرم‌کننده همراه با القای حس اعتماد‌به‌نفس در منزل برای فرزند دانش‌آموزتان فراهم کنید.

 

یادتان باشد آن‌ها در مدرسه به اندازه کافی از سوی معلمان و مشاوران در مورد روش‌های درس خواندن و البته لزوم درس خواندن راهنمایی شده‌اند پس الان زمان مناسبی برای توضیح دادن در مورد این مسائل نیست. به جای این‌که در مورد روش درس خواندن خود و اطرافیان‌تان در دوران تحصیل صحبت کنید بهتر است با ایجاد فضایی گرم و صمیمی امکان رشد استعداد فرزندتان را فراهم کنید و البته به آن‌ها القا کنید که خودشان مسوول نحوه درس خواندن‌شان هستند و البته شما هم به روش و سبک درس‌خواندشان اطمینان دارید و احترام می‌گذارید. مطمئن باشید اگر فرزند شما اهل مطالعه اندک باشد با موعظه‌های شما روش درس خواندن در فصل امتحانات را تغییر نخواهد داد و چه بسا همان مطالعه اندک را هم کنار بگذارد.

 

 

۲- در فصل امتحانات از برنامه امتحان فرزندتان آگاه باشید

 

یکی از بهترین کارها این است که در برای درس خواندن فصل امتحانات از برنامه امتحانی فرزندتان آگاه باشید. یکی از روش های صحیح درس خواندن این است که برنامه امتحانی را روی در یخچال یا کابینت یا میز توالت اتاق‌تان بچسبانید تا جلوی چشم‌تان باشد. با تمام شدن هر امتحان روی برنامه زمانی آن را با ماژیک هایلات نشانه‌گذاری کنید، این کار هم فشار را از روی شما و فرزندتان برمی‌دارد و هم به هر دو طرف احساس آرامش می‌دهد.

 

 

بیشتر بخوانید: مدیریت و کنترل خشم و عصبانیت در کودکان با ۱۷ تکنیک موثر و کاربردی

 

 

۳- مطمئن شوید که فرزندتان در جلسه امتحان حاضر شده است

 

در فصل امتحانات لازم است که توجه و کنترل غیر‌مستقیم بیشتری روی فرزندان‌تان داشته باشید. اگر شاغل هستید و معمولا زودتر از فرزندتان از منزل خارج می‌شوید مطمئن شوید که فرزندتان در جلسه امتحان حاضر شده است. بهتر است قبل از این‌که از منزل خارج شوید با فرزندتان در حالی یونیفرم مدرسه را پوشیده صبحانه بخورید و حتی‌الامقدور او را تا جلوی در مدرسه یا سرویس مدرسه همراهی کنید.

 

 

۴- در روز امتحان برای فرزندتان وقت بگذارید

 

بهتر است در روز امتحان وقت بیشتری برای فرزند دانش‌آموزتان بگذارید. برای مثال تغذیه مناسب شامل میوه، آجیل و مغزها، خرما، بیسکوییت‌ و خوراکی‌هایی از این دست مهیا کنید تا اگر میلی به خوردن صبحانه یا ناهار ندارد قبل از شروع آزمون میل کند.

 

آب آشامیدنی را فراموش نکنید. اگر فرزندتان از عینک استفاده می‌کند به او یادآوری کنید که عینکش را فراموش نکند. اگر برای امتحان آن روز نیاز به خط‌کش، ماشین‌حساب یا پاک‌کن دارد آن‌ها را برایش فراهم کنید. فرمول‌ها و کلمات حفظ‌ کردنی را در صورت درخواست فرزندتان با صدای بلند با هم مرور کنید و به او اطمینان بدهید که همه چیز مرتب و او برای امتحان آماده است.

 

حتما بخوانید  چطور با روش های موثر تقویت حافظه و تند خوانی کنکور را قورت دهیم

 

بیشتر بخوانید: تقویت حافظه و قبولی در امتحانات، دو برادر دوست داشتنی

 

 

۵- در فصل امتحانات تشویق را فراموش نکنید و از طعنه و تحقیر بپرهیزید

 

در فصل امتحانات تشویق را فراموش نکنید و از طعنه و تحقیر بپرهیزید

 

کلمات ناراحت‌کننده، طعنه‌آمیز و مسخره کردن اجازه فعالیت‌های مفید را از هر کسی سلب می‌کند، حالا تصور کنید که شما این روش را برای فرزند دانش‌آموزتان که استرس و فشار امتحان را هم تحمل می‌کند به کار ببرید. آیا شما خودتان حاضرید طعنه، نیشخند و کلمات تحقیرآمیز بشنوید و با وجود این، کارها را آن‌طور که انتظار می‌رود پیش ببرید. با تشویق و تأیید فرزندتان احساس اعتماد‌به‌نفس و اطمینان را در او تقویت کنید. در این صورت به نحو شگفت‌انگیزی او احساس می‌کند که قادر است از پس سخت‌ترین شرایط و امتحانات بربیاید.

 

قادر است بیشتر مطالعه کند، تمرین کند، یاد بگیرد و البته یادگیری برایش تبدیل به مقوله‌ای جذاب و دلگرم‌کننده می‌شود. مطمئن باشید که برای تشویق به درس خواندن فصل امتحانات لحن گرم و صمیمی شما تاثیر تایید و تشویق را صد‌چندان می‌کند.

 

 

۷- با فرزندتان صمیمی باشید

 

همیشه اوضاع بر‌وفق مراد نیست. گاهی ممکن است فرزندتان با یک درس نتواند ارتباط خوبی برقرار کند. ممکن است از آن درس خوشش نیاید، در یادگیری آن ضعف داشته باشد یا گاهی ممکن است معلم نتواند آن‌طور که باید و شاید یک درس را به فرزند شما یاد بدهد و منظورش را برساند.

 

از جمله روش های صحیح درس خواندن برای امتحان در این‌گونه موارد به جای نصیحت و قضاوت کردن یا حتی مقصر دانستن فرزندتان با او همدردی کنید و به صحبت‌هایش گوش دهید، با او مشورت کنید و اگر لازم است از معلم خصوصی برای آموزش بهتر فرزندتان کمک بگیرید یا با معلم خودش درباره این مشکل صحبت کنید تا بهترین راه‌حل را برای رفع مشکل پیدا کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۲ خوراکی خوشمزه برای تقویت حافظه و عملکرد ذهنی در فصل امتحانات

 

۶- در فصل امتحانات مطمئن شوید فرزندتان به طور متعادل مطالعه و استراحت می‌کند

 

در فصل امتحانات مطمئن شوید فرزندتان به طور متعادل مطالعه و استراحت می‌کند

 

توانایی برقرار کردن تعادل میان زمان مطالعه و استراحت در فصل امتحانات یک اصل اساسی است. بعد از اتمام هر امتحان دانش‌موز باید به اندازه کافی استراحت کند تا برای امتحان بعدی توان و تمرکز کافی پیدا کند. فراموش نکنید که مطالعه در ساعت‌های پایانی شب به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. به فرزندتان کمک کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا شب‌ها زودتر بخوابد و در طول روز مطالعه کند تا هم تمرکز کافی داشته باشد و هم به دلیل نداشتن خواب کافی سلامتش در ایام امتحانات به خطر نیفتد.

 

 

۷- امتحان وظیفه دانش‌آموز است نه والدین

 

امتحان وظیفه دانش‌آموز است نه والدین

 

در فصل امتحانات این نکته مهم را فراموش نکنید که امتحان دادن وظیف شما نیست. این وظیفه فرزند شماست که به‌موقع درس بخواند، تمرین حل کند و خودش را برای امتحان آماده کند، پس بهتر است به جای هول شدن و تحمل استرس شرایطی آرام و دوستانه برای درس خواندن فصل امتحانات مهیا کنید.

 

 

۸- کسب آمادگی در طول سال برای فصل امتحانات

 

لازم نیست والدین کنترل‌گری باشید اما با به کار بستن ترفندهای مختلف و اصولی این آگاهی را به فرزندتان بدهید که در طول سال باید آمادگی لازم را برای فصل امتحانات کسب کند. دانش‌آموزانی که با برنامه‌ریزی قبلی و در طول سال تحصیلی به مطالعه درس‌های خود پرداخته‌اند دغدغه کمتری نسبت به دیگران دارند و می‌توانند با سپری کردن روزهای امتحان، نتیجه خوبی را برای خود رقم بزنند.

 

 

۹- در طول سال ارتباط خود را با مدرسه حفظ کنید

 

در طول سال ارتباط خود را با مدرسه حفظ کنید

 

لازم است در طول سال ارتباط خود را با مدرسه فرزندتان حفظ کنید و با به توصیه مشاوران درسی فرزندتان عمل کنید. فراموش نکنید که ارتباط هر چه بیشتر شما با مدرسه و معلمان باعث خواهد شد فرزندتان با دلگرمی بیشتری درس‌ها را دنبال کند.

 

حتما بخوانید  چطور با روش های موثر تقویت حافظه و تند خوانی کنکور را قورت دهیم

در ملاقات با معلمان و مشاوران از راهنمایی‌ها و توصیه‌های آن‌ها حداکثر استفاده را ببرید و این آگاهی را پیدا کنید که چه ‌کارهایی به سود فرزندتان است و چه‌ کارهایی بی‌نتیجه است. به این ترتیب فرزندتان برای درس خواندن فصل امتحانات به مشکل کمتری برخورد خواهد کرد.

 

 

۱۰- دانش‌آموزان نصیحت را دوست ندارند

 

برای درس خواندن فرزندان خود را نصیحت نکنید

 

فراموش نکنید که اکثر قریب به اتفاق دانش‌آموزان از نصیحت در مورد نحوه و شیوه درس خواندن فراری هستند. در طول سال سعی کنید وقت و بی‌وقت آن‌ها را نصیحت نکنید. وقت‌شناس باشید و مطمئن باشید در زمان‌هایی که فرزندتان عصبی و ناراحت نیست و فضایی صمیمی و دوستانه مهیاست در مورد نحوه درس خواندن به او توصیه‌هایی را گوشزد کنید. بد نیست به فرزندان دانش‌آموزتان یادآوری کنید که اگر در طول سال تحصیلی به اندازه کافی مطالعه داشته باشند در فصل امتحانات استرس کمتری را تحمل خواهند کرد. حقیقت این است که بیشترین میزان اختلاف و تیرگی روابط میان والدین و فرزندان‌شان در فصل امتحانات رخ می‌دهد.

طبق تحقیقات انجام شده از سوی مشاورین درسی، زمانی که در پرسشنامه‌ای از فرزندان و والدین سوال پرسیده شده بود که چه زمانی بیشترین اختلاف را با هم دارند جواب هر دو گروه مشترک بود: فصل امتحانات. در حالی که والدین تصور می‌کنند فرزند دانش‌آموزشان از آن‌ها در زمینه درس‌خواندن حرف‌شنوی ندارد، اتفاقا دانش‌آموزان گوش‌شان از این حرف‌ها پر است و در صورت تکرار مکررات نتیجه معکوس حاصل می‌شود و دانش‌آموز عطای مطالعه کردن را به لقایش می‌بخشد و مطالعه را کنار می‌گذارد تا از زیر فشار تذکرات خلاص شود. مطمئن باشید فرزندان‌تان هم به اندازه شما از فواید درس خواندن و تحصیل آگاهند و حتی اگر به روی خودشان نیاورند هم نیازی به تکرار مکررات نیست.

 

 

بیشتر بخوانید: ۶ روش درمان استرس و اضطراب جدایی در کودکان کلاس اولی و ابتدایی در مدرسه

 

 

۱۱- از نتیجه امتحان فرزندتان چه انتظاری دارید؟

 

انتظار موفقیت و کسب نمره خوب در فصل امتحانات یک انتظار طبیعی از سوی والدین است. بسیاری از دانش‌آموزان با آگاهی از این انتظار والدین در طول سال درس می‌خوانند اما گاهی آن‌قدر برای برآورده کردن این انتظارات تحت فشار قرار می‌گیرند که نتیجه عکس به دست می‌آید. از جمله روش های صحیح درس خواندن برای امتحان این است که به فرزندتان این اطمینان را بدهید در صورت کسب هر نتیجه‌ای در فصل امتحانات در وهله نخست وجود او برای شما مهم است و شما از او حمایت خواهید کرد. به فرزندتان عشق بدهید و او این اطمینان را بدهید که امتحانات فارغ از هر نتیجه‌ای تمام آن چیزی نیست که از او انتظار دارید به نحو احسن انجامش بدهد و در هر صورت شما به او افتخار خواهید کرد.

 

۱۲- در فصل امتحانات فضای منزل را آرام و امن نگه دارید

 

در فصل امتحانات فضای منزل را آرام و امن نگه دارید

 

اختلاف والدین بیشترین تاثیر را در روحیه فرزندان می‌گذارد. حتی اگر با همسرتان اختلاف دارید در حضور فرزندان‌تان به خصوص در ایام درس خواندن فصل امتحانات این اختلافات را بازگو نکنید. اختلاف میان والدین به خودی خود جسم و روح فرزندان را آزرده و فرسوده می‌کند پس تمام تلاش خود را بکنید که حداقل در ایام امتحانات فضایی آرام و دوستانه در منزل فراهم کنید تا در آرامش مجالی برای درس خواندن و تمرکز کردن داشته باشند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

16 − چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

معرفی ۱۰ کتاب و رمان پرفروش خارجی در ایران

معرفی ۱۰ کتاب و رمان پرفروش خارجی ترجمه شده در در ایران

اهمیت و ضرورت کتاب‌خوانی برای اعتلای شخصیت، درون‌کاوی و زندگی بهتر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. همچنین آشناشدن با ادبیات برون‌مرزی و سبک نوشتن آنها علاوه بر موارد گفته شده، باعث آشنایی با ریشه‌های فرهنگی و تاریخی آنها نیز می‌شود. از آنجایی که این روزها به واسطه شیوع ویروس کرونا و زمان بیشتری که به خصوص آخر هفته‌ها در خانه می‌گذرانیم در این مقاله می‌خواهیم به بررسی پرفروش‌ترین کتاب‌ها و رمان‌های خارجی در ایران بپردازیم و ببینیم علت پرفروش‌ شدن آنها چه بوده است. پرفروش‌ترین رمان‌ها و کتاب‌های خارجی در ایران که طبعا جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان هم هستند در قالب ...
  • 1517 بازدید
  • انتشار: ۲۹-۰۸-۹۹
روش‌های صحیح پوشاندن جوش صورت با آرایش و کانسیلر و کرم پودر

روش‌های صحیح پوشاندن جوش صورت با آرایش و کانسیلر و کرم پودر

پوشاندن عیب‌های صورت، لک و جوش و آکنه و چاله‌های صورت با آرایش و گریم ممکن است. البته که بهترین کار درمان این موارد به خصوص جوش صورت است اما تصور کنید شب قبل از یک رویداد مهم است و جلوی آینه می‌بینید که جوش بزرگی وسط پیشانی یا صورتتان سبز شده است. عجب شانسی! حالا باید چکار کنید؟ خوشبختانه، اگر روش‌های صحیح پوشاندن جوش‌های صورت با آرایش را بدانید، می‌توانید جوشتان را پنهان کنید، بدون اینکه کسی بویی ببرد. به شرطی برای پوشاندن جوش‌های صورت با آرایش از روش‌های مناسبی استفاده کنید، می‌توانید جوش‌ها را بدون بدترکردن، پنهان کنید. ...
  • 667 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۰۸-۹۹
معرفی ۵ بو و رایحه‌ای که وادارتان می‌کند پول خرج کنید

معرفی ۵ بو و رایحه‌ای که وادارتان می‌کند پول خرج کنید

پول خرج کردن اصلا به عطر و بو ارتباطی دارد؟ آیا شما هم معمولا تحت تاثیر برخی بوها و عطرها قرار می‌گیرید و سرخوش می‌شوید؟ می‌دانستید برخی بوها شما را تشویق به خرید بیشتر و در نتیجه پول خرج کردن می‌کنند؟ این یکی از زیرکانه‌ترین ترفندهایی است که صاحبان فروشگاه‌ها و مراکز خرید برای ترغیب مشتری‌ها به پول خرج کردن به کار می‌برند. در مجله کوروش به شما می‌گوییم که چطور با تحت‌تاثیر قرار گرفتن توسط ۵ رایحه و بوی محبوب چگونه مجاب می‌شوید که پول بیشتری در فروشگاه‌ها و مراکز خرید خرج کنید. در سرویس سبک زندگی همراه ما باشید.
  • 3666 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۵-۰۰