5 نقش مهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر معیشت خانواده‌ها | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » ۵ نقش مهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر معیشت خانواده‌ها

۵ نقش مهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر معیشت خانواده‌ها

  • منتشر شده در ۰۲-۱۰-۹۹
  • 1276 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
5 نقش مهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر معیشت خانواده‌ها

 

نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر اقتصاد و معیشت‌ خانواده‌ها قابل کتمان نیست. تقریبا در تمام شهر‌های بزرگ و کوچک ایران، این فروشگاه‌ها با عناوین متعدد و گوناگون مشغول به فعالیت هستند. هر روزه بخش قابل توجهی از مردم با حضور در این فروشگاه‌ها نیازهای روزانه خود را تامین می‌کنند. تا به حال خبرگزاری‌ها و سایت‌های رسمی کشور، گزارش‌های زیادی از تاثیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر اقتصاد خانواده‌ها منتشر کرده‌اند که ۵ نمونه از مهم‌ترین موارد نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر معیشت خانواده‌ها را در مجله کوروش با هم مرور می‌کنیم.

 

۱- نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای خریداران

 

فروش اینترنتی افق کوروش

برخی فروشگاه‌های زنجیره ای طی قراردادی با مراکز و کارخانه‌های تولیدی، محصولات آن‌ها را پیش خرید می‌کنند. به تبع آن وقتی کارخانه یا مرکز تولیدی در شرایطی قرار می‌گیرد که برای محصولی که هنوز تولید نشده مشتری دست به نقدی پیدا می‌شود، به فروش محصول با حداقل سود و حتی زیر قیمت نیز برای کارخانه‌ها مطلوب، مقرون به صرفه و در شرایط کنونی اقتصادی کشور یک فرصت ویژه به شمار می‌رود.

در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته، عرضه محصولات مورد نیاز آن‌ها با قیمت‌های پایین‌تر و نازل‌تر، امری قابل تقدیر به شمار می‌رود. زیرا در نهایت سر جمع هزینه خانوار‌های ایرانی و مشتریان چنین فروشگاه‌هایی را با کاهش همراه می‌کند و این موضوع مصداق بارز حمایت از حقوق مصرف کننده به شمار می‌رود. این موضوع نقش مثبت فروشگاه زنجیره ای بر معیشت خانواده‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

 

۲- تداوم تولید کارخانه‌ها با فروشگاه زنجیره ای

 

نقش این فروشگاه‌ها در تدام تولید کارخانه‌ها بسیار حیاتی است. افزایش خرید محصولات از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، در تداوم فعالیت کارخانه‌ها موثر است، زیرا در صورت عدم توان خرید مردم که امروزه در ارتباط با بسیاری از کالا‌های موجود در بازار شاهد آن هستیم در فعالیت و کارکرد طبیعی و عادی مراکز تولیدی و کارخانه‌ها خلل و نارسایی ایجاد می‌کند.

حتما بخوانید  فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای و رفاه همگانی

 

۳- حق انتخاب برای مشتری

 

مشتری با حضور در این فروشگاه‌ها با تنوعی عظیم از محصولات مورد نیاز خود رو به رو می‌شود. به تبع افزایش حق انتخاب مشتری برای انتخاب کالای مورد نیاز خود از حیث قیمت و کیفیت، باعث شده تا اقبال قابل توجهی به فروشگاه‌های زنجیره ای نشان داده شود.

 

۴- حمایت از کالای ایرانی

 

یکی دیگر از مولفه‌های حائز اهمیت در فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فراهم شدن بستر و زمینه مناسب برای حمایت از کالای ایرانی معطوف می‌شود.
رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره ای در این خصوص می‌گوید: «فروشگاه‌های زنجیره ای تاکنون نقش به ‌سزایی در حمایت از تولید داخلی ایفا کرده‌اند و به تبع در شرایطی که بیش از ۹۰ درصد از محصولات عرضه شده در این مراکز ایرانی هستند طبیعتا حصول شعار حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی به نحو شایسته‌تری محقق خواهد شد.»

 

۵- تنظیم و کنترل بازار

 

عرضه و فروش کالا‌ها و محصولات مورد نیاز مردم با حاشیه سود حداقلی نقش مثبت و سازنده‌ای را در تنظیم، کنترل و ثبات بازار ایفا خواهد کرد. در شرایطی که نوسانات قیمتی، باعث تنش‌های قیمتی و سلب آرامش بخش قابل توجهی از افراد و گروه‌های اجتماعی شده است، عرضه محصولات مورد نیاز مردم با پایین‌ترین قیمت (تا آنجا که امکان دارد) در حصول ثبات و آرامش در بازار کشور مثمر ثمر خواهد بود. اساسا به واسطه فعالیت فروشگاه زنجیره ای، نظم و انتظام مطلوب‌تری در سطح بازار حاکم می‌شود و مردم در چنین شرایطی از مزایای این ثبات، منتفع خواهند شد.

حتما بخوانید  تغییر سیاست‌های فروش آنلاین صنعت خرده فروشی در دوران پاندمی کرونا

 

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

شانزده + 10 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

تغییر سیاست‌های فروش آنلاین صنعت خرده فروشی در دوران پاندمی کرونا

تغییر سیاست‌های فروش آنلاین صنعت خرده فروشی در دوران پاندمی کرونا

در ژانویه 2020 و پیش از آغاز بحران کرونا، صحبت از چگونگی تغییر در بازار صنعت خرده فروشی بود. صنعتی که با سرعت هر چه تمام‌تر با موج تحولات همراه می‌شد و البته این تغییرات در صنعت خرده فروشی مربوط به تمام کشورها بود. بسیاری از کشورهای دنیا از جمله انگلیس و برخی کشورهای منطقه خاورمیانه این تغییرات را محسوس‌تر احساس کرده بودند. این در حالی بود که هنوز خبری از کرونا و تاثیرات آن بر روی بازار خرده فروشی نبود. حالا با گذشت یک سال پر از تغییر و تحولات ناشی از شیوع جهانی یک ویروس و سپس دوران ...
  • 294 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۹-۹۹
دلیل شکرک و کپک زدن مربا

دلیل شکرک و کپک زدن مربا و راه حل های آسان جلوگیری و رفع آن

حتما با شکرک زدن و کپک زدن مربا مواجه شده اید. اما می دانید که به سادگی می توانید جلوی شکرک و کپک زدن مربا را بگیرید؟ در سرویس آشپزی مجله کوروش دلیل شکرک زدن مربا و کپک زدن مربا را به شما می گوییم و راه کارهایی را برای جلوگیری از کپک زدن و حل کردن مساله شکرک زدن مربا به شما ارائه خواهیم کرد.
  • 75 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۲-۰۰
تغییرات مهم دکوراسیون آشپزخانه در جدیدترین ترندهای ۲۰۲۱

تغییرات مهم دکوراسیون آشپزخانه در جدیدترین ترندهای ۲۰۲۱

جدیدترین ترندهای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در سال ۲۰۲۱ تفاوت‌های نسبتاً زیادی با سال گذشته دارد. طراحی و استفاده از رنگ‌ها بسیار متفاوت است. تغییرات نسبتاً چشمگیری در طراحی ایجاد شده است. نوسازی، بازسازی و تغییر سبک دکوراسیون داخلی محیط زندگی باعث خوشحالی و تغییر روحیه می‌شود. تغییرات دکوراسیون داخلی آشپزخانه یکی از از مهمترین بخش‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. افراد روزانه مدت زمان زیادی را در آشپزخانه برای پخت و پز و سرو وعده‌های غذایی صرف می‌کنند. بنابراین آشپزخانه‌تان را آنطور طراحی کنید که برایتان هیجان‌انگیز است. در این مقاله مجله کوروش نگاهی به تغییرات مهم در طراحی دکوراسیون ...
  • 203 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۱۱-۹۹