7 روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » ۷ روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

۷ روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

  • منتشر شده در ۱۱-۱۰-۹۹
  • 240 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
7 روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

روز مادر و روز زن نزدیک است و انگار این روزها بیشتر از همیشه به دغدغه‌های مادران و چیزهایی که نیاز دارند فکر می‌کنیم. پیدا کردن روش ها و راهکارهایی برای مدیریت زمان یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر مادران است. مراقبت از فرزندان، مسئولیت‌های خانه، پیگیری کارهای محل کار، همه و همه بسیاری از مادران با کمبود زمان مواجه می‌کند. اما روش هایی برای مدیریت زمان وجود دارد که استفاده از آن‌ها می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پایبندی به این روش ها مقدار زیادی از استرس روزمره را کاهش داده و کیفیت انجام  کارها را بالا می‌برد. مادران با استفاده روش‌های مدیریت زمان می‌توانند از استرس زیاد رها شوند. همچنین  زمان بیشتری را برای تفریح با فرزندان و حتی شریک زندگی خود صرف کنند و تفریح و لذت بردن از زندگی را فراموش نکنند. در این مقاله از مجله کوروش به ارائه راه‌حل‌هایی در روش برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران می‌پردازیم.

 

 

نظم و سازمان‌دهی یکی از روش های مدیریت زمان برای مادران

 

فروش اینترنتی افق کوروش

7 روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

 

منظم بودن و سازماندهی کردن کارها و فعالیت‌ها می‌تواند یکی از روش های موثر در برنامه‌ریزی مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار باشد. فرقی نمی‌کنید یک مادر خانه‌دار هستید یا شاغل، با یک سازماندهی ساده می‌توانید بسیاری از تله‌های استرس زا را که در زندگی روزمره که در جایگاه مسئولیت مادر بودن با آن روبرو هستید، از بین ببرید. منظم بودن برای یک مادر چه معنی دارد و تا چه حد امکان پذیر است؟ سازماندهی و برنامه‌ریزی برای کار‌ها به یک نگاه استراتژیک و مدیریتی نیاز دارد. با یک برنامه‌ریزی می‌توانید کارهایی را که روز آینده قرار به انجام آن است را، از شب قبل سازماندهی کنید و مدیریت خانه را با درایت در دست بگیرید.

 

از یک تقویم برای برنامه‌ریزی استفاده کنید. استفاده از این روش باعث طبقه‌بندی مسائل در ذهن شما می‌شود. بنابراین زمانی که به تقویم مراجعه می‌کنید، می‌دانید که چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی برای انجام باقی مانده است. ممکن است که استفاده از این روش برای مدیریت زمان در مراحل اولیه بسیار سخت و غیرممکن به نظر برسد. اما حتی اگر نیمی از کارهای لیست موجود در تقویم خود را انجام دهید، موفق شده‌اید. کافیست تا کارهای خانه را به کارهای ساده تقسیم کنید.

حتما بخوانید  8 راهکار موثر برای ایجاد ارتباط موفق با دیگران در محل کار

 

 

چند وظیفه‌ای بودن یکی از روش های مدیریت زمان

 

7 روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

 

انجام دادن چندین کار همزمان با هم در مدیریت زمان بسیار تاثیرگذار است. اما این کار روش‌ها و تکنیک‌های خاصی دارد. اگر از روش درست آن استفاده نشود، می‌تواند نتایج ناراحت‌کننده‌ای به همراه داشته باشد. معمولاً در استفاده از روش چند وظیفه‌ای برای مدیریت زمان، به مادران توصیه می‌شود تا کارها را به دو دسته کارهای نیازمند و تمرکز بالا و کارهای نیازمند تمرکز کم، تقسیم کنند. پس از آن باید یک کار با تمرکز زیاد را در کنار کار دیگر با تمرکز کم قرار دهند. یک مثال ساده می‌تواند موضوع را راحت‌تر و روشن‌تر کند. مثلاً زمانی که درحال کارکردن در آشپزخانه هستید، می‌توانید از فرزندان خود سوالات درس هایشان را بپرسید. یا زمانی که به پیاده‌روی روزانه می‌روید، می‌توانید تماس‌های کاری خود را بگیرید.

 

 

توصیه جدی به مادران در مدیریت زمان: نه گفتن را یاد بگیرید

 

7 روش موثر در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار

 

یاد بگیرید تا به درخواست‌های متعددی که از شما می‌شود «نه» بگویید. گاهی اوقات نه گفتن بسیار مهم است. یکی از روش‌های برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مادران شاغل و خانه‌دار تمرین توانایی در گفتن نه است. این موضوع در ظاهر ساده است. اما برای مادران بسیار زیادی سخت است. چرا که هنگام نه گفتن تصور می‌کنید که افراد را ناامید کرده‌اید. با این حال متوجه نیستید زمانی که زیاد بله می‌گوید، مردم بیشتر ناامید می‌شوند. چرا که زمانی که مدام جواب مثبت می‌دهید، قطعاً با حجم زیادی از کارها روبرو می‌شوید و نمی‌توانید کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. یکی از روش های مدیریت زمان توانایی  نه گفتن و اولویت‌بندی برای گفتن بله است. یاد بگیرید اولویت‌های شما چه هستند و مسئولیت چه کارهایی را می‌توان نپذیرفت.

 

 

استفاده از روش میانبر برای مدیریت زمان

 

استفاده از میانبرها یکی از روش های مدیریت زمان محسوب می‌شود. یک مثال ساده: فرقی نمی‌کند یک مادر شاغل هستید یا خانه‌دار، اگر می‌توانید برای شام غذاهای نونی سریع تهیه کنید. بهتر است همین کار را انجام دهید تا اینکه زمان زیادی برای پختن غذا اختصاص دهید و کارهای مهم دیگری را انجام ندهید. یکی از روش‌های مهم، یادگیری بررسی کوتاه‌ترین مسیرها برای رسیدن به هدف است. سعی کنید با مثال‌های عینی استفاده از روش میانبر برای مدیریت زمان را تمرین کنید. اولویت‌بندی کنید و بعد از اولویت‌بندی، میانبرهای رسیدن به هدف را مشخص کنید.

حتما بخوانید  عوارض زیاد کار کردن و تاثیر آن بر زندگی روزمره شما

 

 

برنامه‌های روتین و روزمره داشته باشید

 

هفت روش موثر در مدیریت زمان مادران

 

معمولاً برای کاهش استرس و آرامش ذهن به مادران توصیه می‌شود تا یک برنامه روزمره تکراری و روتین در در زندگی روزمره خود داشته باشند. روزمرگی لزوماً معنای منفی ندارد و حتی به عنوان یک روش در تکنیک‌های مدیریت زمان مطرح می‌شود. این که بدانید هر شب چه ساعتی به رختخواب می‌روید و چه ساعتی شام می‌خورید. مشخص کنید که چه ساعتی زمان روتین برای مطالعه و یا حتی استراحت است.

 

 

انعطاف‌پذیر باشید تا مدیریت زمان خوبی داشته باشید

 

گرچه روش و اصول برنامه‌ریزی در مدیریت زمان مادران بسیار مهم است، اما سعی کنید روحیه انعطاف پذیر داشته باشید. ممکن است در طی زندگی روزمره اتفاقات غیر منتظره پیش بیاید. اتفاقاتی چون بیماری فرزندان و یا مواجهه با اتفاقات متفاوت در محل کار و غیره. بنابراین سعی کنید در مقابل این حوادث انعطاف‌پذیر باشید تا استرس کمتری بگیرید و بتوانید زمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید. معمولاً همه چیز بر روی یک ریتم متعادل در زندگی پیش نمی‌رود. بنابراین یکی از روش های مدیریت زمان برای مادر شاغل یا خانه‌دار کاهش استرس و انعطاف پذیر بودن در شرایط بحران است.

 

 

یک توصیه، یک روش: مادران مراقب سلامتی خود باشند

 

هفت روش موثر در مدیریت زمان مادران

 

سلامتی جسم و روح مهمترین موضوع است. مدام این موضوع را به خود گوشزد کنید. اگر یک مادر شاغل یا خانه‌دار هستید وقتی خسته‌ای، یا غذای کافی و مناسب نخورده‌اید، اغلب از کارایی کمتری برخوردار هستید. بنابراین همین موضوع می‌تواند منجر به اتلاف وقت شود و  کارها را کندتر انجام می‌دهید. نیاز است تا جسم و روح مادران سالم باشد تا بتوانند کارها را با کیفیت بهتری انجام دهند. بنابراین سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته و از جسم و روح خود مراقبت کنید. همچنین سعی کنید از استرس دوری کنید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

شش − 1 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

اشتباه-چیدمان-اتاق-خواب

۹ اشتباه رایج در چیدمان و رنگ اتاق خواب که آرامش را از آن می‌گیرد

تکنیک‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب وجود دارد، اما باید دقت داشته باشید تا از چند اشتباه رایج در چیدمان اتاق خواب جلوگیری کنید. در چیدمان دکوراسیون داخلی به ویژه اتاق خواب نکات کلیدی وجود دارد که باید حتماً به آن‌ها توجه کرد. در این میان اشتباه های رایجی وجود دارد که گاهی اوقات تکرار آن‌ها ویژگی منحصر به فرد طراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مقاله از مجله کوروش برخی از اشتباه های رایج در چیدمان اتاق خواب و طراحی نادرست آن را توضیح می‌دهیم.
  • 204 بازدید
  • انتشار: ۱۱-۱۱-۹۹
نگهداری از گیاهان بهاری

نکاتی که باید برای نگهداری از گیاهان در فصل بهار رعایت کنیم

بهار فصل رسیدگی به گل ها و احیای مجدد باغچه و گلدان های لب پنجره، برای شروع فصلی جدید است. با تمام شدن زمستان گیاهان در فصل بهار فرصت دوباره ای برای رشد کردن و جوانه زدن پیدا می کنند. با گرم شدن هوا بعد از یک سرمای طولانی، گیاهان جان تازه ای می گیرند و از همین رو آشنا بودن با روش های نگهداری از گیاهان و انواع گلهای بهاری زیبا در این فصل اهمیت زیادی دارد. به مناسبت 14 آوریل، روز جهانی باغبانی در این مقاله از مجله کوروش می توانید با روش های نگهداری از گیاهان بهاری ...
  • 187 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۱-۰۰
آموزش آرایشگری در منزل ؛ در آرایش روزانه این 6 کار را انجام ندهید

آموزش آرایشگری در منزل ؛ در آرایش روزانه این ۶ کار را انجام ندهید

  شما خودتان بلد هستید آرایش کنید؟ البته آرایش صورت ملایم آنقدر هم که ما فکر می‌کنیم کار ساده‌ای نیست. اما اگر کمی فوت و فن آرایشگری را بلد باشید آموزش آرایش صورت حتی برای مبتدیان هم کار سختی نیست. اگر دوست دارید آموزش آرایشگری در منزل را یاد بگیرید باید ابتدا این را بدانید که واقعا لازم نیست تمام ریزه‌کاری‌ها را انجام دهید. در ادامه 6 کاری که برای آرایش صورت ساده و ملایم و البته حرفه‌ای هر روز لازم نیست انجام دهید را در مجله کوروش بخوانید و کار خودتان را حسابی آسان کنید.
  • 8956 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۷-۹۸