مزایا معایب مشکلات تدریس و آموزش آنلاین + فواید کلاس های مجازی | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » مزایا معایب مشکلات تدریس و آموزش آنلاین + فواید کلاس های مجازی

مزایا معایب مشکلات تدریس و آموزش آنلاین + فواید کلاس های مجازی

  • منتشر شده در ۲۷-۱۰-۹۹
  • 169 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

در سال جاری بحران پاندمی کرونا باعث شد تا اکثر مدارس در دنیا به آموزش آنلاین با پذیرش تمام مزایا و معایب آن روی بیاورند. اگر تا پیش از این در بسیاری از کشورها این دانشجویان بودند که از امکانات آموزش آنلاین بهره‌مند می‌شدند، اما حالا دانش‌آموزان در اکثر مقاطع تحصیلی ناگزیر به استفاده از روش آنلاین برای آموزش هستند. آماده نبودن زیرساخت‌ها برای مدیریت حضور تعداد زیادی دانش آموزان در بستر آموزشی مجازی، تا آگاهی از متدهای آموزشی انلاین و…برخی از مشکلات جدی در زمینه آموزش مجازی بودند. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی مزایا و معایب آموزش آنلاین می‌پردازیم.

 

معایب آموزش آنلاین

 

اگر چه آموزش آنلاین مزایای زیادی دارد، اما معایب آن را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. البته بسیاری از این معایب به مرور زمان قابل حل شدن هستند. یکی از مشکلات آموزش آنلاین عدم آمادگی زیرساخت‌ها در اکثر کشورها است. پوشش خیل عظیم دانش‌آموزان در یک پلتفرم برای آموزش نیاز به زیرساخت‌های کاملی دارد. با این حال پاندمی کرونا نظام آموزش و پرورش در بسیاری از کشورها را مجبور کرد تا به ناچار زیرساخت‌های آموزش آنلاین خود را بهبود بخشند. اتصال دشوار به پلتفرم‌های آموزشی آنلاین مدارس یکی از اصلی‌ترین مشکلات آموزش مجازی در مدارس و دانشگاه‌ها بود.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

عدم تمرکز در آموزش آنلاین

 

مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

 

در کنار مزایای آموزش آنلاین یکی از معایب و بزرگترین چالشهای یادگیری آنلاین برای دانش آموزان بحث تمرکز طولانی مدت است. در آموزش و تدریس آنلاین دانش آموزان باید مدت زمان طولانی را پشت سیستم سپری کنند. آن‌ها فرصت کافی دارند تا در حین کلاس در شبکه‌های اجتماعی به راحتی وقت‌گذرانی کنند. همین دسترسی آسان و بدون نظارت باعث می‌شود تا تمرکز دانش آموزان طی آموزش و تدریس آنلاین کم شود. شاید بهتر باشد تا معلمان کلاس‌های آنلاین خود را جذاب و تعاملی برگزار کنند تا نیاز به تمرکز بیشتر بر روی مباحث آنلاین باشد.با چنین روشی دانش‌آموزان و دانشجویان فرصت نمی‌کنند تا حین آموزش و درس خواندن به شبکه‌های اجتماعی بپردازند و حین آموزش فرصت پرسه زنی پیدا کنند.

 

مشکلات تکنولوژی و فناوری از معایب آموزش آنلاین

 

یکی از معایب و چالش‌های اصلی کلاس‌های آموزش و تدریس آنلاین، بحث اتصال به شبکه اینترنت است. در حالی که پشتیبانی اینترنت در چند سال گذشته بسیار سریع رشد کرده اما در بسیاری از شهرها و روستاها ارتباط منظم و ثابت با یک سرعت مناسب به اینترنت تقریباً دشوار است. بدون اتصال به اینترنت معلمان نمی‌توانند در روند آموزش و تدریس متمرکز عمل کنند. اتصال ثابت به اینترنت بسیار مهم است چرا که در تداوم آموزش و یادگیری بدون وقفه برای دانش آموز بسیار موثر است.

حتما بخوانید  راهنمای خرید تبلت دانش آموزی + ویژگی های یک تبلت خوب

 

احساس انزوا از معایب و مضرات آموزش آنلاین

 

مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

 

همانقدر که در تسهیل شرکت دانش آموزان در کلاس‌های آنلاین از مزایای آموزش و تدریس مجازی محسوب می‌شود، اما نمی‌توان اثرات روانشناختی کلاس‌های انلاین را نیز نادیده گرفت. دانش آموزان با شرکت در کلاس‌های مجازی تقریباً تعاملاتشان را با جمع هم سن و سال‌های خود تا میزان زیادی از دست می‌دهند. عدم تعاملات بین دانش آموزان و معلمان در کلاس‌های حضوری یکی است معایب و مضرات این نوع روش آموزشی است. حضور فیزیکی دانش آموزان در مدرسه به آن‌ها کمک می‌کند تا ارتباطات اجتماعی بیشتری با هم سن‌و‌سال‌های خود داشته باشند. چیزی که در آموزش آنلاین به ندرت اتفاق می‌افتد.

 

مزایا آموزش آنلاین در مدارس

 

به صورت کلی آموزش و تدریس بر بستر های یادگیری آنلاین به رشد نظام آموزشی بسیار کمک کرده است. مفهوم آموزش و پرورش تا حد زیادی دگرگون شده است و یادگیری دیجیتال به عنوان یک منبع ضروری برای دانش آموزان و مدارس در سراسر جهان تبدیل شده است. حالا آموزش آنلاین نه فقط برای دانشجویان بلکه برای تمام دانش آموزان امکان پذیر است. یادگیری آنلاین فواید و مزایای زیادی دارد از جمله مزایای آن می‌توان به کمک به رشد والدین و دانش آموزان و معلمان در زمینه تکنولوژی و فناوری اشاره کرد.

 

کارایی زیاد از جمله مزایا آموزش آنلاین برای دانش آموزان

 

مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

 

گرچه آموزش و تدریس آنلاین معایب و مضرات شایان توجهی دارد، اما مزایای آن برای دانش آموزان، والدین و معلمان بسیار بیشتر است. دانش آموزان در آموزش آنلاین می‌توانند به راحتی از طرقی چون فیلم، پادکست و پی دی اف مطالب را راحت‌تر یاد بگیرند. کاری که در زمان آموزش حضوری به ندرت فرصت آن را پیدا می‌کردند. معلمان نیز می‌توانند با تسلط به این ابزارها برنامه‌های درسی خود را در این روند قرار دهند. اکنون دیگر زمان تکیه بر کتاب‌های درسی سنتی نیست. معلمان و مدرسان زمانی کارآمدتر هستند که بتوانند از منابع آنلاین استفاده کرده و دانش‌آموزان و دانشجویان را بیشتر درگیر مباحث درسی کنند.

حتما بخوانید  راهنمای خرید تبلت دانش آموزی + ویژگی های یک تبلت خوب

 

حضور در کلاس در هر زمان و هر مکانی از مزایا و فواید آموزش آنلاین

 

مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

 

یکی از مهم‌ترین مزایای آموزش آنلاین بهانه کمتر برای عدم شرکت در کلاس است. چراکه دانش آموزان و دانشجویان در هر زمان و مکانی قابلیت دسترسی و حضور در کلاس را دارند. در این روش آموزش و تدریس آنلاین چه برای دانش‌آموزان و چه برای معلمان مرز جغرافیایی نمی‌شناسد. معمولاً کلاس‌های آنلاین ضبط می‌شوند و در بایگانی قرار می‌گیرند. بنابراین دانش‌آموزان حتی اگر موفق به حضور آنلاین در کلاس نشوند، می‌توانند مطالب ضبط شده را در آرشیو پیدا کرده و از آن استفاده کنند.

جشنواره 100% افق کوروش

 

تناسب و تعادل در سبک‌های مختلف یادگیری و آموزش آنلاین

 

یکی از معایب آموزش آفلاین استفاده از یک روش برای تدریس به دانش آموزان است. بسیاری از دانش آموزان توانایی یادگیری بصری بالایی دارند. در حالی که برخی از طریق شنیداری بهتر یاد می‌گیرند. برخی دانش آموزان یادگیری انفرادی را بسیار ترجیح می‌دهند و در گروه‌های بزرگ حواس‌شان پرت می‌شود. از مزایای سیستم آموزش آنلاین استفاده از انواع سبک‌های یادگیری است. مباحثی که از طریق معلمان تدریس می‌شود، می‌توانند در قالب بصری و یا صوتی در اختیار دانشجویان قرار گیرند. بنابراین در بستر آنلاین یک فضای مناسب و متناسب با نیاز هر دانش آموز فراهم شده است.

 

کاهش هزینه‌های مالی از فواید آموزش آنلاین

 

مزایا-معایب-آموزش-آنلاین

 

اگرچه یکی از معایب پررنگ آموزش‌ آنلاین کاهش تعاملات اجتماعی دانش آموزان با یکدیگر در محیط آفلاین است. اما اگر بخواهیم به بعد مثبت عدم حضور در مدارس اشاره کنیم، شاید یکی از مهمترین آن‌ها کاهش هزینه‌ها باشد. در آموزش یادگیری آنلاین هزینه‌های حمل‌و‌نقل حذف می‌شود. حتی برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان که مجبور بودند تا برای شرکت در کلاس‌ها به خوابگاه بروند و یا ملکی اجاره کنند، دیگر در این مورد تحت فشار قرار نمی‌گیرند. همچنین در مصرف قلم و کاغذ هم صرفه‌جویی می‌شود. این موضوع به نفع محیط زیست نیز هست.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ها

دوازده + 16 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

10 فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب سایت تخصصی فیلم IMDb

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب کاربران سایت تخصصی فیلم IMDb

روز 21 شهریور در ایران روز ملی «سینما» است. کمتر کسی است که اهل فیلم دیدن نباشد و در طول زندگی حداقل یک بار به سینما نرفته باشد. اغلب علاقمندان به سینما به دنبال بهترین فیلم‌ها از نظر منتقدین و صاحب نظران این رشته هستند و در حقیقت نظر این افراد برای دیدن یک فیلم خوب برایشان حجت است. در مجله افق کوروش به شما می‌گوییم که پای سینما چگونه به ایران باز شد و در ادامه 10 فیلم برتر تاریخ سینمای دنیا به انتخاب کاربران سایت تخصصی IMDb، از میان 250 فیلم منتخب این سایت که بیشترین امتیاز را به ...
  • 32031 بازدید
  • انتشار: ۲۰-۰۶-۹۷
تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در زندگی.. بیشتر بخوانید

چگونه با روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی، یک برند موفق بسازیم

  در مورد «تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و فروش بیشتر» چیزی شنیده‌اید؟ اصلا برای بازاریابی محصولات‌تان رنگی را انتخاب کرده‌اید؟ برای انتخاب این رنگ دلیل خاصی داشته‌اید؟ صرفا به این رنگ علاقه دارید یا قصد دارید با آن پیامی را به مخاطب‌تان منتقل کنید؟ آیا می‌دانستید جذابیت بصری یکی از نکات اصلی در بازاریابی و فروش بیشتر محصولات یک برند است؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا در مورد تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و موفقیت یک برند و پیام‌هایی که رنگ‌ یک برند در فرهنگ‌ها و موقعیت‌های مختلف به مشتری‌ها می‌رساند بیشتر برای شما بگوییم.  
  • 4335 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۲-۹۷
آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه به ۳ روش

آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه به ۳ روش

درست کردن شمع در خانه یکی از سرگرمی‌های راحت و در عین حال جذاب است. اینکه خودتان رنگ و طرح شمعی را که روشن می‌کنید، انتخاب کنید، خیلی هیجان‌انگیز است، حتی می‌توانید برای هدیه دادن به دوستان و عزیزانتان هم اقدام به درست کردن شمع کنید. شک نکنید هدیه‌ای که با دست خودتان می‌سازید، برای دوستان و اطرافیانتان بسیار باارزش‌تر خواهد بود. البته که اصلا هم کار سختی نیست و حسابی می‌توانید در درست کردن شمع، سلیقه خودتان را دخالت بدهید. در این مطلب از مجله کورش، آموزش درست کردن شمع‌ رنگی و معطر و شیک را در خانه به ...
  • 905 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۰۹-۹۹