معضل اعتیاد به گوشی های هوشمند را به بهترین شیوه حل کنید | وبلاگ افق کوروش
خانه » سبک زندگی » معضل اعتیاد به گوشی های هوشمند را به بهترین شیوه حل کنید

معضل اعتیاد به گوشی های هوشمند را به بهترین شیوه حل کنید

 • منتشر شده در ۲۱-۰۳-۹۷
 • 3186 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
کمپ ترک اعتیاد گوشی های هوشمند افتتاح شد!

اعتیاد بلای خانمان سوز است. تا چند سال که همه سرشان تو کار بود و زندگی به این صورت ماشینی نشده بود، هر کسی که از مواد مخدر استفاده می کرد، به عنوان یک معتاد می شناختند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود ابزارهای جدیدی مانند کامپیوتر و گوشی و تغییر رویه زندگی، تعریف معتاد تغییر کرد یا شاید بهتر است که بگوییم، حوزه وسیعی را دربرگرفت.

یکی از این حوزه هایی که اصطلاح اعتیاد وارد آن شده است، گوشی های همراه است. فهمیدن و درک آن اصلا کار سختی نیست؛ کافی است که فقط یک روز به خیابان و مکان های عمومی بروید. از هر سه نفر، چهارنفر سرشان توی دستگاه های الکترونیکی و گوشی است!!! برای اینکه بعضی ها به طور همزمان هم از گوشی و هم از تبلت یا لپ تاپ استفاده می کنند و همچین سر آن ها به گوشی و بازی یا فعالیت در آن گرم شده است که نمی توان یک لحظه جدایشان کرد. این افراد به نوعی معتاد به گوشی هستند و در هر لحظه از گوشی و موبایل چه هدفمند و غیر هدفمند استفاده می کنند.

چگونه بفهمیم که معتاد به گوشی شده ایم؟

چگونه بفهمیم که معتاد به گوشی شده ایم؟

از دید پدر و مادر و قدیمی های خود، استفاده یک ساعت از گوشی هم شما جز دسته معتادان قرار می دهد؛ اما در حالت کلی می توان گفت که شما زمانی اعتیاد به گوشی پیدا کرده اید که از ۲۴ ساعت روز، حداقل ۸ ساعت!!! که البته روانپزشکان و متخصصان زمان آن را کمتر هم می دانند، از گوشی های هوشمند خود استفاده می کنید.

فروش اینترنتی افق کوروش

اگر شما ویژگی های زیر را دارید، جز معتادان به گوشی هوشمند در نظر گرفته می شوید و باید هرچه سریع تر فکری به حال خود کنید:

 • صبح ها وقتی که از خواب بلند می شوید، اولین کارتان بررسی گوشی است.
 • در هر زمان یا بهتر بگوییم که هر ده دقیقه یک بار، گوشی موبایل خود را در می آورید و قفل صفحه را باز کرده و سپس دوباره می بندید.
 • بدون هیچ گونه هدفی، با برنامه های موجود در صفحه خود را سرگرم می کنید.
 • نوتیفیکشن های شبکه های اجتماعی را فعال می کنید تا در صورت آمدن یک پیام، هر چه سریعتر آن ها را بررسی کنید.
 • هیچ گاه نمی توانید گوشی را حتی یک لحظه از خود دور کنید، حتی در رختخواب هم همراهتان است.
 • همیشه و همه جا گوشی به جای اینکه داخل جیبتان باشد، در دستانتان قرار دارد.
 • در هر لحظه مانند سرجلسه، کلاس و غیره مدام به فکر گوشی و بازکردن با آن و پیام های داخلی آن هست.

این ها ویژگی های اصلی یک فرد معتاد به گوشی است. اگر بخواهیم موارد بالا را خلاصه کنیم، بهتر است که به این صورت بنویسیم:

” اگر قادر به کنار گذاشتن گوشی خود چه از نظر فیزیکی و حتی ذهنی نباشید، شما معتاد به گوشی هوشمند هستید.”

این مساله متاسفانه باعث بروز مشکلاتی در جامعه شده است و جامعه شناسان همیشه بر سر این مساله هشدارهای لازم را می دهند.

مشکلات استفاده زیاد از گوشی باعث:

مشکلات استفاده زیاد از گوشی باعث:

 • زمان با ارزش شما به راحتی اتلاف می شود. البته این برای هنگامی است که شما بدون هیچ گونه دلیلی و صرفا برای گذراندن وقت از گوشی خود استفاده می کنید.
 • باعث بروز حواس پرتی در افراد می شود. از آن جا یک فرد معتاد به گوشی، هیچ گونه محدودیت زمانی در استفاده تعیین نکرده است، هیچگاه متوجه گذر آن نخواهد شد و از این رو حواسش کامل پرت می شود. این حواس پرتی می تواند باعث فراموش کردن غذا و سوختن آن ، رد کردن ایستگاه اتوبوس و مترو و حتی خدای نکرده عبور از خیابان و تصادف با اتومبیل ها شود.
 • پرخاشگری را در فرد افزایش می دهد. یک فرد معتاد در هنگامی که مواد به او نرسد، شروع به پرخاشگری و هر عمل ناشایست دیگر می کند. فرد معتاد به گوشی هم به همین صورت است. در هنگامی دست او به گوشی نرسد یا نتواند از آن استفاده کند، شروع به گیر دادن و عصبانی شدن می کند و زمین و زمان را هم به خود و دیگران تلخ می کند.
 • افسردگی به وجود آورد. اکثر آن هایی که بیشتر زمان خود را از گوشی تلفن همراه استفاده می کنند، همیشه از این مساله ناراحت هستند. آن ها متوجه هستند که زمان خود را صرف گشتن بی دلیل در گوشی کرده و این مساله موجب ناراحتی و در نهایت افسردگی آن ها می شود.

این ها فقط بخش کوچک اما اصلی مشکلات افراد معتاد به گوشی همراه است. حال برای اینکه بتوانیم از شر این مشکلات و مسائل خلاص شویم، ما برای شما یک کمپ ترک اعتیاد به گوشی های همراه به وجود آوریم. ما در این کمپ چند روش اصلی و مهمی را که به شما در کنترل کردن استفاده از گوشی همراه کمک می کند را بیان خواهیم کرد.

به هیچ وجه گوشی همراه را کنار نگذارید

قبل از اینکه وارد روش های ترک اعتیاد به گوشی شویم، باید بگوییم که بزرگترین اشتباه کنار گذاشتن کامل آن است. گوشی همراه بهترین راه ارتباط با دیگران است و به نوعی یک وسیله جداناپذیر تبدیل شده است؛ اما مهم ترین شرط رعایت اعتدال در استفاده است و از آن فقط در زمان هایی که واقعا مورد نیاز استفاده کنید.

چگونه معتاد به گوشی نشویم؟

 1. یک برنامه زمانی قرار دهید

برای استفاده از گوشی و برنامه ها یک برنامه زمانی قرار دهید؛ البته نه یک برنامه هفتگی مانند مدرسه، بلکه برای خود یک حداقل و حداکثر استفاده برای هر فعالیت تعیین کنید. اگر شغل شما هم مرتبط با اینترنت است، یک حداکثر زمان تعیین کنید و هنگامی که این زمان گذشت، گوشی را کنار بگذارید و بقیه کارها به روز یا زمان بعد واگذار کنید.

 1. با دوستان معاشرت کنید

2. با دوستان معاشرت کنید

یکی از عوامل سرگرم شدن افراد با گوشی همراه، بیکار بودن است. با دوستان و افراد نزدیک خود در روز قرارهای ملاقات بگذارید و به بیرون و گردش بروید. هر چه این گردش ها و قرار ملاقات ها بیشتر باشد، شما زمان کمتری برای گذراندن در گوشی خواهید داشت.

 1. گوشی را دور از خود قرار دهید

گوشی هوشمند را نزدیک خود قرار ندهید. هنگامی که هیچ کاری با گوشی خود ندارید، آن را در مکانی دور از خود گذاشته و حتی بعضی از افراد در هنگام ورود از خانه، گوشی را درون یک سبد در محوطه داخلی درب ورودی می گذارند.

 1. به مکان بدون دسترس بروید

اگر اعتیاد شما به گوشی همراه زیاد است، خود را به مدت یک هفته یا ده روز در مکان های بدون دسترسی گوشی زندانی کنید. برای اینکه در این مکان به اصطلاح زندان اذیت نشوید، به دل کوه و دریا و غیره بزنید.

 1. موارد جایگزین را انتخاب کنید

بسیاری از کارها را به راحتی می توان با گوشی همراه انجام داد، مانند کتاب خواندن، بازی کردن و غیره. به جای اینکه از گوشی های خود برای انجام این فعالیت ها استفاده کنید و به اعتیاد استفاده دامن بزنید، از خود کتاب یا بازی فیزیکی استفاده کنید. به هر حال به دنبال روش هایی باشید که بدون استفاده از گوشی بتوانید سر خود را گرم کنید.

 1. ورزش کنید

سرخود را با انجام ورزش های سبک و مختلف سرگرم کنید. ورزش کردن باعث نشاط روحی می شود و باعث می شود که فکر شما از درگیری خلاص شود.

 1. قبل از استفاده فکر کنید

قبل از اینکه به سراغ گوشی همراه بروید، به این فکر کنید که چرا به سراغ آن رفته اید؟ اگر هیچ دلیلی برای آن نیافتید، سریع کنار گذشته و سر خود را یک وسیله دیگر سرگرم کنید.

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

5 × پنج =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

عجیب‌ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر دنیا؛ حمام کردن با یک تکه نان

عجیب‌ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر دنیا؛ حمام کردن با یک تکه نان

می‌دانستید شب یلدا شب تولد عیسی مسیح هم هست؟ یک روایت جالب تاریخی حکایت از آن دارد که مسیحیان سرتاسر جهان تا قرن چهارم میلادی آخرین شب پاییز و روز نخست دی ماه (21 دسامبر) را به عنوان تولد عیسی مسیح جشن می‌گرفتند اما بر اثر یک اشتباه عجیب از سوی مورخان در شمارش سال‌های کبیسه از قرن چهارم میلادی به بعد روز 25 دسامبر به عنوان روز تولد عیسی مسیح جشن گرفته شد. از سوی دیگر ایرانیان باستان آخرین روز ماه پاییز را شب تولد ایزد مهر یا میترا می‌دانستند و آن را جشن می‌گرفتند. رسمی که هنوز هم ...
 • 3899 بازدید
 • انتشار: ۳۰-۰۹-۹۹
10 رنگ مو که در سال 2020 یا 99 ترند هستند و به احتمال زیاد مد می‌شوند

۱۰ رنگ مو که در سال ۲۰۲۰ یا ۹۹ ترند هستند و به احتمال زیاد مد می‌شوند

  رنگ مو از آن دسته مقولاتی است که خانم‌ها ترجیح می‌دهند برای استفاده از آن طبق مد روز پیش بروند. معمولا هر سال تعداد زیادی  رنگ مو ترند می‌شوند (در مورد مقوله ترند شدن و چرایی و چگونگی آن در اینجا گفته‌ایم) و این رنگ موهای ترند شده در اغلب موارد تبدیل به رنگ موی مورد علاقه خانم‌ها شده و وارد جریان مد رنگ مو می‌شوند. به عقیده کارشناسان مد در کنار رنگ موهایی مثل شکلاتی و قهوه‌ای بلوند و شرابی که معمولا مورد اقبال همیشگی خانم‌ها هستند انواع رنگ مو سال 99 یا 2020 از میان این رنگ مو ...
 • 19676 بازدید
 • انتشار: ۲۰-۰۱-۰۰
انواع کانسیلر و نحوه استفاده از آن‌ها؛ با کدام رنگ کانسیلر نقایص پوست را بپوشانیم؟

انواع کانسیلر و نحوه استفاده از آن‌ها؛ با کدام رنگ کانسیلر نقایص پوست را بپوشانیم؟

  کانسیلر چیست و نحوه استفاده از کانسیلر چطور و برای چه مواردی است؟ اصلا می‌دانید بهترین و مناسب‌ترین رنگ کانسیلر برای شما با توجه به رنگ پوست و نقایص پوستی شما کدام است؟ واقعیت این است که برخی کانسیلر را با پرایمر، کانتور و حتی فونداسیون یا فاندیشن آرایشی اشتباه می‌گیرند. برای این‌که همه چیز را درباره کانسیلر و نحوه استفاده از آن و موارد مصرفش را بدانید و از همه مهم‌تر بدانید که برای رفع نقایص پوستی بهتر است از چه رنگ کانسیلری را انتخاب کنید بهتر است این مقاله را در مجله کوروش بخوانید.
 • 4013 بازدید
 • انتشار: ۲۵-۰۸-۹۸