خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان

خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان

  • منتشر شده در ۰۴-۱۰-۹۹
  • 177 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان

در سال‌های اخیر هوش ‌مصنوعی به یک عامل استراتژیک در صنعت خرده‌فروشی تبدیل شده است. شرکت تحقیقات بازاریابی «پکتیکا» پیش‌بینی کرده است که درآمد حاصل از هوش‌مصنوعی از ۶۴۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۳۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت. همانطور که شاهد هستیم در سال‌های اخیر خرید آنلاین و استفاده از هوش ‌مصنوعی جای خود را در فروشگاه‌های صنعت خرده فروشی حسابی محکم کرده است. در دوره دیجیتال، مصرف‌کنندگان به دنبال محصولات و خدمات شخصی‌سازی شده هستند. اما طبیعی است که هنوز در ابتدای راه هستیم و تأثیرات عدم استفاده از هوش مصنوعی در صنعت خرده‌فروشی کاملاً قابل مشاهده است. راه حل‌های کاربردی هوش‌ مصنوعی در صنعت خرده فروشی به صاحبان این صنایع کمک می‌کند تا انتظارات مشتریان را بهتر برآورده کنند. در این مقاله از مجله کوروش به کاربرد هوش ‌مصنوعی در صنعت خرده‌فروشی می‌پردازیم.

 

 

هوش ‌مصنوعی در فروشگاه‌های خرده‌ فروشی چه می‌کند؟

 

هوش‌مصنوعی در خدمت صنعت خرده فروشی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

هوش ‌مصنوعی می‌تواند کار فروشندگان در فروشگاه‌ها را به طور خودکار انجام داده و هزینه‌های عملیاتی فروشگاه‌های خرده فروشی را کاهش دهد. بنابراین در فروشگاه‌های خرده فروشی با استفاده از این کاربرد هوش ‌مصنوعی می‌توان تعداد پرسنل فروش را کاهش داد. تا آن‌ها به مشتریان بیشتر رسیدگی کنند. شاید بهتر باشد کاربرد هوش مصنوعی در صنعت خرده‌فروشی را با یک جمله توصیف کرد. هوش ‌مصنوعی برای خرده‌فروشانی که می‌خواهند وقت خود را بهینه کنند و خدمات مشتری را بهبود بخشند، بسیار کاربردی است. آمازون شرکت «آمازون گو» و «جاست واک آوت» را راه اندازی کرده تا هوش مصنوعی پاسخگوی مشتریان باشد. برچسب‌های هوشمند قفسه‌ها به جای برچسب‌های قیمت که روی کاغذ نوشته می‌شود، از دیگر خدمات هوش ‌مصنوعی در فروشگاه‌ها است. این موضوع می‌تواند هزینه‌های فروشگاهی را هم کاهش دهد.

 

چت بات‌های هوش ‌مصنوعی در بخش خدمات مشتری

 

تعامل با مشتری در یک فروشگاه خرده فروشی آغاز و پایانی ندارد. هوش ‌مصنوعی می‌تواند با ایجاد برنامه‌های گفتگوی تعاملی برای مشتری و مصرف‌کننده وفادارسازی ایجاد کند. چت بات‌ها می‌توانند روشی موثرتر برای برقراری ارتباط با مشتریان باشند. آنها می‌توانند در صورت لزوم قبل از انتقال تماس با یک مدیر فروشگاه بزرگ، به سوالات متداول پاسخ دهند، محصولات را پیشنهاد دهند، پاسخگوی شکایات باشند و از همه مهمتر داده‌های ارزشمندی را از مشتریان شما جمع آوری کنند.

حتما بخوانید  10 کاربرد برتر هوش مصنوعی در صنعت خرده فروشی

 

چت بات‌ها می‌توانند از طریق یادگیری ماشینی و دیتاهای جمع‌آوری شده از تجربه مشتریان، تعاملات بعدی با آن‌ها را اصلاح و شخصی‌سازی کنند. دقت چت بات‌های مجهز به هوش ‌مصنوعی در پردازش داده مشتریان به هیچ وجه قابل مقایسه با هوش انسانی نیست. به عنوان مثال گفتگوی چت بات H&M در برنامه پیام رسان Kik، دیتاهای بسیار ارزشمندی از کاربران در صنعت مد از سطح علایق و سلیقه‌های مناطق مختلف تا رضایت از اجناس جمع‌آوری کرده است. دیتاهایی که در بخش‌های مختلف مد و پوشاک، در تصمیم گیری‌های مهم این صنعت بسیار تاثیرگذار هستند.

 

هوش‌ مصنوعی در صنعت صنعت خرده فروشی

 

تنظیمات قیمت با کمک هوش ‌مصنوعی در صنعت خرده‌فروشی

 

در بازار حساسی چون صنعت خرده‌فروشی هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را برای استراتژی قیمت‌گذاری در اختیار مدیران قرار دهد. هوش‌ مصنوعی با تجزیه و تحلیل مدل‌ها ، بهترین مدل قیمت‌گذاری بر روی کالا را پیشنهاد داده و درصد خطای پیش‌بینی نیروی انسانی را تقریبا به صفر می‌رساند. با استفاده از این فن‌آوری خرده فروشان همچنین می‌توانند قیمت‌ها را با توجه به روند فصلی، محصولات رقابتی و تقاضای مصرف کننده تنظیم کنند.

 

 مدیریت زنجیره تامین با هوش‌مصنوعی

 

خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان

 

هر ساله شرکت‌های خرده فروشی در سراسر جهان به دلیل برنامه‌ریزی ناکارآمد در تامین به موقع موجودی انبار متضرر می‌شوند. مدیریت تدارکات زنجیره تامین با استفاده از هوش‌ مصنوعی بهترین پیشنهاد است. هوش‌مصنوعی با بررسی دقیق تاریخ، مکان و روند خرید، میزان تقاضا برای کالا را پیش بینی می‌کند. این درحالیست که اخیراً از هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به هوش مصنوعی برای مدیریت انبارها در صنعت خرده فروشی استفاده شده‌ است. این موضوع یک پیشرفت بزرگ در حل مشکلات مربوط به زنجیره تامین است. ایجاد یک پایگاه داده به کمک هوش ‌مصنوعی در زنجیره تامین صنعت خرده‌فروشی بهترین راه حل برای از بین بردن شکاف مهم این زنجیره است. تمام بخش‌های زنجیره تأمین خرده فروشی از موجودی انبارها گرفته تا عملکرد کارکنان ، بخش توزیع و تحویل  به راحتی با استفاده از هوش ‌مصنوعی قابل مدیریت است.

حتما بخوانید  تغییر سیاست‌های فروش آنلاین صنعت خرده فروشی در دوران پاندمی کرونا

 

شخصی سازی و بینش مشتری با هوش‌ مصنوعی

 

فناوری‌هایی مانند بیومتریک و تشخیص چهره می‌توانند مشتریان را در فروشگاه‌ها رصد کنند. داده‌های سلیقه‌ای مشتریان با هوش ‌مصنوعی در پایگاه اطلاعات و داده ثبت می‌شود. حالا با چنین داده‌هایی می‌توان کلاهای مورد علاقه مشتریان را در قالب پکیج‌های مختلف مارکتینگ به آن‌ها پیشنهاد داد. رصد رفتار مشتری با هوش‌ مصنوعی در طراحی استراژی مارکتینگ در صنعت خرده‌فروشی بسیار تاثیر‌گذار است. الگوریتم‌های پیشرفته هوش‌ مصنوعی می‌توانند از روش دیگری در جمع‌آوری این اطلاعات استفاده کنند. برای رمزگشایی علایق مصرف‌کنندگان می‌توان رسانه‌های اجتماعی و ردپای دیجیتالی مشتریان را با هوش‌ مصنوعی دنبال کرد. طبق مطالعه انجام شده توسط گروه مشاوره بوستون، برندهایی از این مدل بازاریابی فروش استفاده کرده‌اند، ده درصد در مقایسه با دیگر برندها رشد درآمد داشته‌اند.

 

جستجوی هوشمند محصول در صنعت خرده فروشی

 

خدمت هوش ‌مصنوعی به صنعت خرده‌فروشی در جهان

 

مشتریان با کمک هوش ‌مصنوعی می‌توانند از محصولی که دوست دارند در دنیای واقعی عکس بگیرند. سپس با استفاده از تصویر در وب، فروشگاه خرده فروشی که آن را عرضه کرده را پیدا کنند. نرم افزار خرده فروشی ماشینی می‌تواند میلیون‌ها مورد از فروشندگان مختلف در این صنعت را طبقه‌بندی کرده و در عرض چند ثانیه آن‌ها را برای مشتریان دسته بندی کند. در این شرایط حتی امکان مقایسه قیمت محصول هم برای مشتری فراهم خواهد شد.

جشنواره 100% افق کوروش

 

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

هجده + هفت =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

معرفی 12 کتاب از بهترین و پرفروش‌ترین رمان‌های دنیا در تمام تاریخ

معرفی ۱۲ کتاب از بهترین و پرفروش‌ترین رمان‌های دنیا در تمام تاریخ

کتاب خوب، صادق‌ترین و بی‌ریاترین دوست انسان است. این روزها که به خاطر شیوع ویروس کرونا کووید 19 و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا در خانه مانده‌ایم و خودمان را قرنطینه کرده‌ایم یکی از بهترین سرگرمی‌ها خواندن کتاب است. در میان میلیون‌ها کتابی که در سرتاسر دنیا وجود دارد برخی شاهکارهای ادبیات برای عاشقان کتابخوانی در همه کشورهای دنیا محبوب و پرفروشند.  اگر شما هم مثل ما اعتقاد دارید که باید کتاب‌های خوب و مفید را برای مطالعه به همدیگر معرفی کنیم پس یک لیست معرفی کتاب 12 تایی از شاهکارها و بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان دنیا که ...
  • 128188 بازدید
  • انتشار: ۰۶-۰۱-۹۹
4 شهر خنک و بکر ایران؛ شهرهای دیدنی ایران برای مسافرت در فصل تابستان

۴ شهر خنک و بکر ایران؛ شهرهای دیدنی ایران برای مسافرت در فصل تابستان

در تابستان به کجای ایران سفر کنیم یا به عبارت دیگر کجا بریم که خنک باشه؟ مسافرت تابستانی در ایران اغلب به خاطر گرمای بیش از حد هوا به دریای شمال و تن زدن به آب ختم می‌شوند. اما مسئله اینجاست که اگر کمی طبیعت کشور چهار فصل‌مان آشنا باشیم مناطق خنک و معتدل زیادی می‌توانند مقصد سفر تابستان ما باشند. معرفی 4 مقصد خنک و معتدل که از جمله شهرهای دیدنی و خنک ایران برای مسافرت در فصل تابستان و روزهای گرم هستند را در مجله کوروش بخوانید.  
  • 112596 بازدید
  • انتشار: ۱۲-۰۴-۹۸
کادوی-دست-ساز-ولنتاین

آموزش ساخت ۷ کادوی دست ساز ولنتاینی برای دختر و پسر

با نزدیک شدن به روز ولنتاین همه افرادی که هم را دوست دارند، به دنبال ایده‌ای نو و جذاب برای خوشحال کردن عشق زندگیشان هستند. هیچ ایده‌ای در روز ولنتاین شیرین‌تر از ساخت یک کادوی منحصر به فرد به دستان خودتان نیست. شما می‌توانید بدون صرف هزینه‌ای زیاد خودتان یک کادوی دست ساز ولنتاین خاص برای کسی که دوستش دارید، درست کنید. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با ایده‌هایی بی نظیر هدیه دست ساز ولنتاین برای دختر و پسر آشنا شوید.
  • 187 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۱۱-۹۹