همه چیز درباره فلسفه و نمادهای سفره هفت سین ایرانی | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » خانه و زندگی » همه چیز درباره فلسفه و نمادهای سفره هفت سین ایرانی

همه چیز درباره فلسفه و نمادهای سفره هفت سین ایرانی

 • منتشر شده در ۰۹-۱۲-۹۹
 • 651 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 13 دقیقه
همه چیز درباره فلسفه و نمادهای سفره هفت سین ایرانی

وقتی قرار است سال عوض شود، مناسبات هم باید تغییر کند و رسم و رسوم هم باید خودی نشان دهند. حالا اگر این رسم و رسوم‌ها از زمان‌های خیلی دور به ما رسیده باشد که دیگر همه چیز باید پرشکوه‌تر هم باشد. در کتاب های تاریخی آمده است که از قدیم الایام، مردم برای مراسم عید نوروز، خانه هایشان را تمیز می‌کردند و می‌آراستند و بازارها پر می‌شدند از خوراکی ها، نوشیدنی‌ها، پوشیدنی‌ها و کالاهای دیگر. در این ایام مردم به کنار رودخانه‌ها می‌آیند و در هر کاری آزادی عمل دارند. همچنین در دوره ساسانی، نوروز به قدری اهمیت داشت که بر موسیقی آن روزگاران تاثیر زیادی گذاشته بود و نام های این روز را به شکل های مختلف به کار می‌ برند. از میان این نام ها می‌ توان به «نوروز»، «نوروز بزرگ»، «نوروز قباد»، «نوروز خارا»، و «نوروز خردک» اشاره کرد و سرودهایی هم با نام «آفرین»، «خسروانی» و «مدارستانی»، ویژه و خاص این ایام وجود داشته است که آنها را می‌ خوانده‌ اند. در این مطلب مجله کوروش می خواهیم درباره فلسفه و نمادهای سفره هفت سین عید نوروز ایرانی برایتان بگوییم و البته نکات دیگری که از خواندن آنها لذت خواهید برد.

هفت سین، هفت شین یا هفت میم؛ کدام صحیح است؟

 

هفت سین، هفت شین یا هفت میم؛ کدام صحیح است؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

همه ما واژه هفت سین را شنیده ایم و با آن آشنا هستیم ولی شاید برایتان جالب باشد بدانید که اجزای سفره هفت سین، فقط همین موارد امروزی نبوده اند. در زمان‌های قدیم، به عنوان برکت و شگون، هفت «سینی» را از دانه‌ هایی که به اعتقاد ایرانیان باستان باعث برکت بخشی می‌شد، در سفره نوروزی قرار می‌دادند. احتمالا هفت سین بازمانده همین هفت «سینی» باشد یا نمادی از «سرسبزی» و «سبزه».

 

اما در میان برخی خانواده‌ ها و به ویژه در میان هموطنان زرتشتی، هفت شین هم معمول است که باید ناشی از شبیه سازی «شین» با «سین» باشد و شاید به این دلیل که شهد و شکر از قدیمی‌ ترین اجزای این سفره بوده اند. در برخی کتب هم از هفت «میم» گفته اند که گفته می‌شود برخی در سفره ها ماهی، ماست، مویز، مرغ و … قرار می‌ دادند. ولی به هر حال به شیوه معمول امروزی، هفت سین در بین آنها شناخته شده ترین است. در ادامه نمادهای سفره هفت سین را با هم مرور می‌کنیم.

 

 

اجزای اصلی و نمادهای سفره هفت سین امروزی

 

رسم است که در سفره عید ایرانی ها، ۷ سمبل که هر کدام تاریخچه و سمبل چیزی هستند قرار داده شود. یعنی در اصل شش خوردنی به اضافه سبزه گذاشته می‌ شود و در کنار آنها هم موارد دیگر هستند که به مرور جای پای خودشان را باز و محکم کرده اند. سیر، سرکه، سماق، سنجد، سمنو، سیب و سبزه این هفت سمبل را تشکیل می‌دهند. اما تخم مرغ، آب، سکه، آینه، قرآن، شمع، سنبل و ماهی قرمز هم به این موارد اضافه شده‌ اند که در گذشته، بود و نبودشان فرقی نداشت و اجزای فرعی سفره هفت سین به شمار می‌ روند. در بسیاری از خانه ها، گذاشتن نمونه ای از غلات و حبوبات و همچنین شیر و فرآورده‌ های شیری هم به نشانه تضمین برکت خانه، متداول است.

 

اما اجزای اصلی و نمادهای سفره هفت سین؛ هر سین نشانه چیست؟

 

اجزا و نمادهای سفره هفت سین امروزی

 

سیر نماد مبارزه با پلیدی

 

سیر در سفره هفت سین نماد مبارزه با پلیدی است. سیر با رنگ سفیدش نشانه اهورامزدا و در نتیجه نمادی مبارزه با زشتی و سیاهی است. علاوه بر این سیر برای مبارزه با چشم زخم و دور ماندن از نظر بد هم سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود. می‌گویند سیر نماد سیری چشم و دور ماندن از حرص و آز و پیشه کردن قناعت هم است. سیر یک خوردنی ضد میکروب است پس برای در امان ماندن از شر مریضی و آلودگی در سال جدید هم بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

 

مطالب مفید درباره سیر:

 

طرز تهیه پودر سیر خانگی + طبع سیر در طب سنتی

طرز تهیه سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روز

 

سیب نماد بارداری و زایش

 

سیب به عنوان یک میوه بهشتی، نماد بارداری و زایش است. سیب نماد سلامتی و زیبایی هم هست و برای در امان ماندن از بیماری در سال جدید بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود.

 

مطالب مفید برای سیب:

 

طرز تهیه چای سیب + خواص بی‌نظیر چای سیب برای سلامتی بدن

 

 

سمنو نماد خیر و برکت

 

بهترین روش پخت سمنو عید؛ نکات طلایی پخت سمنو حرفه‌ای و خواص آن برای بدن

 

یک دسر شیرین و خوشمزه که با گندم پخته می‌شود و نماد قدرت و سمبل خیر و برکت و باروری محصول است. سمنو به خاطر قدرت باروری گندم که گذشتگان به آن اعتقاد داشتند نماد قدرت و باروری به حساب می‌آید. پخت سمنو قدمتی به اندازه تاریخ دارد و در اعیاد و مراسم مذهبی و ملی کشورهای مختلف از جمله جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان پخته می‌شود. تاجیک‌ها و افغانستانی‌ها هم به سمنو «سمنک» می‌گویند. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که فنلاندی‌ها هم سمنو می‌پزند و به آن «ممی» می‌گویند. اهالی دَرَق در خراسان شمالی در ماه اسفند مراسم مفصل سمنو پزان دارند و این سمنو عمدتا به کشورهای اروپایی، عربی و شرق آسیا صادر می‌شود. سمنو را می‌توانید به صورت آماده از بیرون تهیه کنید اما درست کردن آن در منزل هم کار سختی نیست.

بهترین روش پخت سمنو عید؛ نکات طلایی پخت سمنو حرفه‌ای و خواص آن برای بدن

 

 

سنجد نماد دلدادگی و سنجیده عمل کردن

 

سنجد نماد دلبستگی و دلدادگی است و برخی اعتقاد دارند، وجود آن در سفره هفت سین، عشق و محبت بین افراد خانواده را تقویت خواهد کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید علت گذاشتن سنجد در سفره هفت سین نماد رفتار معقول و سنجیده و حساب شده در سال نو است. حالا چرا سنجد باید نماد معقول رفتار کردن باشد؟ شاید چون سنجد در طب سنتی برای تقویت هوش و حافظه همیشه توصیه می‌شود.

 

سنجد نماد زایش هم هست؛ به همین دلیل برای تقویت احساسات انسانی و عشق و دلبستگی به یکدیگر هم آن را بر سر سفره هفت سین می‌گذارند. این در حالی است که به عقیده زرتشتیان آب و تخم مرغ هم نماد زایش هستند و هنوز هم به صورت تخم مرغ رنگی بر سر سفره هفت سین ایرانیان حضور دارند. سنجد را برای امید به بارور شدن گیاهان در سال جدید و برکت محصولات کشاورزی سر سفره هفت سین می‌گذاشتند.

 

 

سبزه نماد سرزندگی و زایش دوباره

 

اجزای اصلی و نمادهای سفره هفت سین امروزی

 

سبزه نشان زایش دوباره و سبزی، سرزندگی، حیات و شادابی همزمان با با نو شدن دامان طبیعت است. سبز کردن سبزه هم یکی از رسومی است که خیلی از ایرانی ها قبال از شروع عید، به آن اقدام می‌ کنند. سبزه عید را با انواع بذرها و تخم یا هسته مرکبات می‌توانید تهیه کنید. سبزه عید با کنجد، خاکشیر، خرفه، منداب و انواع تخم مرکبات از جمله زیباترین و پرطرفدارترین انواع سبزه‌های عید است. اگر هم نمی‌دانید از چه زمانی باید دست به کار شوید و نگران هستید که سبزه تان، خوب درنیاید ما در مجله کوروش، روش سبز کرده سبزه عید نوروز را با دانه های مختلف برای شما آماده کرده ایم. می‌ توانید این مطلب مفید را مطالعه کنید.

بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید

 

 

سرکه نماد دعوت به صبر و رضا

 

می‌دانستید سرکه بر سر سفره هفت سین نماد دعوت به صبر و رضا و تسلیم در برابر ناملایمات زندگی است؟ در ادبیات ایران از جمله در اشعار مولانا اشک به سرکه تشبیه شده، شاید به خاطر سوزش چشم در تماس با تندی آن.

 

مطالب مفید درباره سرکه:

 

همه چیز درباره فواید، عوارض و خواص بی‌نظیر سرکه سیب برای بدن

 

 

سماق نماد صبر و صبوری

 

سماق نماد صبر و صبوری است. حتما ضرب‌المثل سماق مکیدن را شما هم شنیده‌اید؛ یعنی در انجام کار فعلا عجله نکن و صبر کن.

 

 

اجزای فرعی و نمادهای سفره هفت سین

 

اجزای فرعی و نمادهای سفره هفت سین

 

سنبل: سنبله به سین هشتم سفره هفت سین مشهور است. گل سنبل نماد دوستی است.

 

سکه: سکه بعد از ضرب سکه پایش سر سفره هفت سین باز شد و برای افزایش رزق و روزی در سال پیش رو آن بر سر سفره هفت سین می‌گذارند.

 

آب: روشنایی است و معمولا همراه ماهی قرمز که نماد زایش و تکاپو و جریان داشتن زندگی است سر سفره هفت سین حضوری دیرینه دارد. البته در سال های اخیر به خاطر حفاظت از محیط زیست، توصیه می‌ شود ماهی قرمز را خریداری نکنید.

 

آینه: آب و آینه دو عنصر جدا نشدنی سفر هفت سین هستند که در کنار قرآن در یک ردیف سر سفره هفت سین حضور دارند.

 

قرآن: بعد از ورود اسلام به ایران قرآن برای توکل و توسل به خدای بزرگ در سال جدید روی سفره هفت سین قرار گرفت.

 

تزئین تخم مرغ هفت سین

 

تخم مرغ رنگی: درست است که تخم مرغ از اصلی ترین نمادهای سفره هفت سین نیست ولی نشان از باروری و زایش دارد. پوست تخم مرغ را هم نمادی از آسمان و طاق کیهان می دانند. چون بر اساس اساطیر ایرانی، زمین از تخم مرغ به وجد آمده است. در گذشته و هنور هم در برخی روستاها، معمولا تخم مرغ را روی آینه قرار می‌دهند و برخی اعتقاد دارند که در لحظه تحویل سال نو، تخم مرغ تکان می‌ خورد.

 

تزئین تخم مرغ عید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های چیدمان سفره هفت سین است. تزئین کردن تخم مرغ عید به وسایل خاصی نیاز ندارد فقط کافی است کمی خلاق و خوش سلیقه باشید. شما می توانید با استفاده از هر چیزی که در دسترس دارید، تخم مرغ سفره هفت سین را طراحی کنید. مثلا می‌توانید تزیین را با پارچه، لاک ناخن، گل مصنوعی، مداد رنگی و آبرنگ یا گواش، دستمال کاغذی و انجام دهید.

 

مطلب مفید درباره تزیین تخم مرغ سفره هفت سین:

 

۸ آموزش جدید تزئین تخم مرغ هفت سین سال ۱۴۰۰

 

 

شمع: شمع به عنوان نمادی برای روشنایی و گرما در سال جدید بر سر سفره هفت سین قرار می‌گیرد. می‌توانید شمع ساده یا معطر را خودتان در خانه و با مواد ساده درست کنید. با این کار هم سلیقه خودتان را دخالت می‌ دهید و هم نیازی به خرید آن نخواهید داشت.

 

مطالب مفید درباره شمع:

 

آموزش کامل درست کردن شمع رنگی معطر و شیک در خانه به ۳ روش

 

اسپند: در گذشته و هنوز هم در برخی شهرهای ایران، از دانه های اسپند که هنوز تر و نم‌دار هستند، با سوزن، نخ رد می‌ کنند و به صورت رشته ای در می آورند و به عنوان دافغ چشم بد یا چشم زخم از آن استفاده می‌ کنند و به نوعی زینت بخش سفره و خانه روستاییان است. در ضمن بد نیست بدانید «سپند» در زبان فارسی معنی «مقدس» دارد.

 

طرز تهیه شیرینی عید خانگی

 

شیرینی عید: البته در کنار همه این ها، شیرینی های عید، پای ثابت سفره هفت سین به حساب می‌ آیند و احیانا اگر خودتان اقدام به پختن و درست کردن آنها کرده باشید، حتما پرجلوه‌تر و خواستی‌تر هم خواهند بود.

 

مطلب مفید درباره شیرینی عید:

 

طرز تهیه ۱۳ شیرینی عید خانگی با ماندگاری بالا به روش قنادی

 

در این مطلب مفید می‌توانید طرز انواع شیرینی را با فر و بدون فر را بخوانید و فوت و فن های دستور پخت آنها را هم از صفر تا صد، رعایت کنید تا عطر و طعم دلپذیر شیرینی عید مشام خود و خانواده تان را نوازش دهد.

 

تزیین سفره هفت سین به روش زیبا و خلاقانه

 

تزیین سفره هفت سین به روش زیبا و خلاقانه

 

همان طور که می دانید سفره هفت سین زیباترین و مهم‌ترین نماد عید نوروز ایرانیان است که تا آخرین روز عید یعنی ۱۳ بدر هم روی زمین یا میز که قدیمی‌ها به آن «خوان» می‌گفتند، گسترده است. سفره هفت سین امروز در محدوده جغرافیایی ایران باستان که علاوه بر ایران شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین عراق، ترکیه و سوریه هنوز هم تزیین و چیده می‌شود. جالب است بدانید برگزاری جشن نوروز در زنگبار آفریقا که زمانی سکونتگاه ایرانیان مهاجر به این منطقه بوده هم مرسوم است. حقیقت این است که سفره هفت سین ایده‌ی مدرن شده آیین‌های قدیمی ایران باستان یعنی هفت امشاسپند است و حالا و با گذشت قرن ها، مردم با ذوق و سلیقه خودشان، اقدام به تزیین این سفره نمادین و زیبا می کنند. از طرفی توجه به چیدمان عناصر و تزیین سفره هفت سین و هماهنگی وسایل، رنگ‌ها و سبک‌‌های ظروف مورد استفاده در سفره هفت سین در زیبایی آن تأثیر زیادی دارد.

 

جدول مطالب مفید درباره تزیین سفره هفت سین:

 

۵۰ مدل شیک و جذاب برای ایده تزیین سفره هفت سین ۹۹

مهم ترین اصول چیدن سفره هفت سین+نمونه سفره‌های هفت سین شیک ۱۴۰۰

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  هجده − دو =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  کمپین تبلیغاتی برند های معروف دنیا به مناسبت روز مادر

  کمپین تبلیغاتی برند های معروف دنیا به مناسبت روز مادر

  بسیاری از برند ها در سال ۲۰۲۰ به دلیل بحران پاندمی کرونا چندان رغبتی به کمپین روز مادر نشان ندادند. چرا که تحلیل‌شان بر این بود که شرایط قرنطینه و سیاست ماندن در خانه باعث شده تا طرفدارانشان میلی به خرید نداشته باشند. اما در این میان برخی برند‌های مشهور بسیار هوشمندانه عمل کردند و از شرایط موجود استفاده کردند. آن‌ها کمپین‌های متفاوتی برای روز مادر راه‌اندازی کردند. چرا که عقیده داشتند اگرچه ممکن است مشتریانشان تمایلی به خرید نداشته باشند، اما در این شرایط می‌توانند ماندگاری برند خود را در ذهن مشتری ثبت کنند. این برندها معتقد بودند که ...
  • 596 بازدید
  • انتشار: ۲۱-۱۰-۹۹
  بهترین عطرهای زمستانی زنانه سال 2020 + راهنمای سریع شناخت نت عطر

  بهترین عطرهای زمستانی زنانه سال ۲۰۲۰ + راهنمای سریع شناخت نت عطر

  صحبت از زمستان که می‌شود، یاد پیاده‌روی‌های دو نفره زیر برف و باران می‌افتیم. فصل سرما فصل آرامش و عاشق شدن است. زمستان فصل لباس‌های بافتنی خوش‌رنگ و پوشیدن بوت‌های چرمی زیباست. راستش را بخواهید ما آدم‌ها زمستان خوش‌تیپ‌تر و قشنگ‌تر می‌شویم، چه بهتر که در کنار این خوش‌تیپی، بوی خوب و ماندگاری ادکلن و عطرهای زنانه زمستانی را هم از خودمان بجا بگذاریم. رایحه عطر و ادکلن‌های زمستانی اغلب تند، رمانتیک و گرم هستند با ماندرگاری بالا و پخش بوی عالی؛ مناسب برای یک شب در کنار عزیزانی که شاهد ریزش برف هستند. بیشتر رایحه‌های زمستانی شرقی، نت‌های اغوا ...
  • 1409 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۸-۹۹

  ساخت گل های مصنوعی با استفاده از بطری های پلاستیکی

  ابتدا بطری ها را به دوقسمت تقسیم می نماییم   هریک از قسمت را با اندازه های مساوی برش دهید .  
  • 3469 بازدید
  • انتشار: ۲۶-۰۱-۹۷