همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال 2021 | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال ۲۰۲۱

همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال ۲۰۲۱

  • منتشر شده در ۰۷-۰۱-۰۰
  • 106 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
همه چیز در مورد روز جهانی ساعت زمین و شعار آن در سال 2021

روز ساعت زمین یا روز خاموشی زمین رویدادی جهانی و نمادین است. این روز هر ساله برای گرامیداشت کره زمین و محیط زیست در ماه مارس مصادف با فروردین ماه در سرتاسر جهان برگزار می شود. اما شعار روز جهانی زمین در سال ۲۰۲۱ چیست؟ همزمانی پاندمی کرونا با روز ساعت زمین سال ۲۰۲۱ چه تفاوتی با سال های قبل ایجاد کرده است؟ همه اینها و به علاوه در مورد روز تاریخچه ساعت زمین و فلسفه و چرایی برگزاری آن را در مجله کوروش بخوانید.

 

مردم سرتاسر دنیا هر سال رأس ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه به وقت محلی در آخرین شنبه ماه مارس (مصادف با اوایل فرودین ماه) در رویدادی نمادین چراغ ها را خاموش می کنند. این رویداد جهانی نمادین به نام «ساعت زمین (Earth Hour)» نامگذاری شده است. میلیون ها نفر از سرتاسر دنیا در این رویداد پسندیده همگانی حضور به هم می رسانند. و به این ترتیب اقدام به آگاهی بخشی در مورد تغییرات آب هوایی کنند. روز ساعت زمین یا روز خاموشی زمین سال ۲۰۲۱ هم همچون سال های گذشته ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه ۲۷ مارس، ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ در سرتاسر جهان برگزار می شود.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

روز جهانی نه به کیسه پلاستیکی

 

 

شعار روز جهانی ساعت زمین در سال ۲۰۲۱

 

شعار روز جهانی ساعت زمین در سال ۲۰۲۱

 

ساعت زمین، حرکت ارزشمندی است که همه ساله از سال ۲۰۰۷ از سوی صندوق جهانی طبیعت برگزار می شود. هدف این رویداد، آگاهی دادن به مردم برای پیش گرفتن اقدامات مقتضی برای نجات سیاره و محیط زیست است. به گفته وب سایت رسمی ساعت زمین، مضمون رویداد ۲۰۲۱ «تغییرات آب و هوایی برای نجات زمین» است.

 

شاید جالب باشد بدانید که پیش از صندوق جهانی طبیعت، این نشریه سیدنی مورنینگ هرالد بود که پیشنهاد برگزاری این رویداد جهانی را در سال ۲۰۰۷ مطرح کرد. پیشنهادی که خیلی زود مورد استقبال گسترده بیش از ۲ میلیون نفر از شهروندان شهر سیدنی استرالیا قرار گرفت. بسیاری از مردم در رویداد جهانی ساعت خاموشی زمین تصمیم گرفتند در حمایت از کره زمین تمامی وسایل برقی غیرضروری و لامپ ها و چراغ های منازل و محل های کار خود را خاموش کنند.

 

معمولا چنین رویدادهایی خیلی زود مورد توجه مردم دنیا قرار می گیرند. به خصوص اگر از سوی سازمان ها و نهادهای رسمی و رسانه ها مورد حمایت قرار بگیرند. روز ساعت زمین هم سرنوشت مشابهی پیدا کرد و بدل به سنت پسندیده ای شد. طی سال های پس از ۲۰۰۷، صدها هزار شهر از ۱۸۸ کشور جهان به روز ساعت زمین پیوستند. این شهرها چراغ های معابر و اماکن عمومی را به صورت نمادین خاموش کردند. تا با این خاموشی حمایت خود را از کره زمین و محیط زیست اعلام کنند.

 

 

۸۰ توصیه محیط زیستی

 

 

در روز ساعت زمین ۲۰۲۱ چه اتفاقی می افتد؟

 

در روز ساعت زمین ۲۰۲۱ چه اتفاقی می افتد؟

 

بر کسی پوشیده نیست که تغییرات آب و هوایی یکی از جدی ترین نگرانی های انسان در قرن ۲۱ است. در حقیقت، تغییرات آب و هوایی نه تنها روی زندگی و سرنوشت ما انسان ها، بلکه روی زندگی تمامی اشکال حیات روی کره خاکی تاثیرگذار خواهد بود. ولی ماجرای روز ساعت زمین ۲۰۲۱ با تمامی سال ها تفاوت اساسی دارد. امسال همچون سال ۲۰۲۰، جهان همچنان در آتش پاندمی جهانی بیماری کرونا می سوزد. بیماری که تا به حال جان میلیون ها نفر را در سرتاسر جهان گرفته است. هنوز و همچنان نگرانی های زیادی پیرامون این بیماری وجود دارد.

 

همچون سال های گذشته، سنت خاموش کردن چراغ های برخی خیابان ها، معابر، ساختمان ها و مکان های معروف جهان پابرجاست. این برنامه بخشی از سنت ساعت خاموشی زمین است. ولی از آنجایی که در سال ۲۰۲۱، جهان همچنان درگیر بیماری کرونا است، وب سایت رسمی ساعت زمین از مردم دنیا ۲ درخواست دارد: در وهله اول چراغ ها و وسایل برقی غیرضروری منازل و محل های کار خود را به مدت ۱ ساعت خاموش کنند. و در وهله دوم به صورت آنلاین در راستای آگاهی بخشی نسبت به تغییرات آب و هوایی اقدام کنند. وب سایت ساعت زمین ویدئویی را به مناسبت رویداد سال ۲۰۲۱ منتشر کرده است. انتظار می رود این ویدئو میلیون ها بار در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شود. به احتمال زیاد این ویدئو میلیون ها بار میان کاربران مختلف دست به دست شود.

 

 

بهترین مقاصد بومگردی ایران و جهان

 

 

در ایران در روز ساعت زمین ۲۰۲۱ چه رویدادهایی برگزار می شود؟

 

در ایران در ساعت زمین ۲۰۲۱ چه اتفاقی می افتد؟

 

رویداد جهانی ساعت خاموشی زمین طی سالیان اخیری به سنتی جهانی تبدیل شده است. سنتی که طی آن مردم سرتاسر جهان به مدت یک ساعت از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت محلی آخرین شنبه ماه مارس (اوایل فرودین) تمامی چراغ ها و وسایل برقی غیرضروری را خاموش می کنند. این وسایل برقی شامل منازل و محل های کار هستند. در سال های قبل معمولا شاهد خاموشی نمادین برخی از مشهورترین بناها و ساختمان های جهان از جمله برج ایفل، برج ساعت بیگ بن، تالار اپرای سیدنی، ساختمان امپایر استیت در منهتن نیویورک، بنای تاریخی کولوسئوم در رم ایتالیا و … بودیم. از سال ۱۳۹۰ پای رویداد جهانی ساعت زمین به ایران هم باز شد. از همان زمان مسئولان شهرداری تهران اقدام به خاموشی چراغ های برج میلاد در این ساعت نمادین می کنند.

 

در سال های پس از آن هم برخی دیگر از بناها و ساختمان های تاریخی مشهور کشور با دنبال کردن این سنت به صورت نمادین چراغ های خود را خاموش کردند. این حرکت نمادین در حمایت از محیط زیست صورت می گیرد. بناها و امکان عمومی مشهوری مانند برج آزادی، پل طبیعت، سی و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت از جمله این مکان های مشهور بوده اند.

 

رویداد جهانی ساعت زمین امسال روز شنبه ۷ فروردین مصادف با ۲۷ مارس میلادی از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت تهران در ایران و سایر کشورهای دنیا برگزار می شود. انتظار می رود کاربران ایرانی که حضور گسترده ای نیز در شبکه های اجتماعی دارند در این زمینه فعال ظاهر شوند. به احتمال زیاد کاربران ایرانی پست های زیادی را در حمایت از محیط زیست و گرامیداشت ساعت خاموشی زمین به اشتراک خواهند گذاشت.

 

 

منبع: earthhour، cnn

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

سه + شش =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

بهترین و پرفروش ترین آثار هاروکی موراکامی؛ معرفی 10 رمان بی‌نظیر موراکامی

بهترین و پرفروش ترین آثار هاروکی موراکامی؛ معرفی ۱۰ رمان بی‌نظیر موراکامی

«هاروکی موراکامی» (Haruki Murakami) به‌عنوان نویسنده داستان‌های پیرو فلسفه عملی و مسحورکننده است. کتاب‌های هاروکی موراکامی بیشتر به‌خاطر گرایش اصلی برای بررسی و درک شخصیت درونی انسان و فضای اسرارآمیزشان مشهور شده‌اند. در این مقاله مجله کوروش ما بهترین و پرفروش ترین آثار موراکامی را به شما معرفی خواهیم کرد.
  • 271 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۱۰-۹۹
8 روش موثر و جالب برای درمان ریشه‌ای فوبیا یا ترس سفر با هواپیما

۸ روش موثر و جالب برای درمان ریشه‌ای فوبیا یا ترس سفر با هواپیما

    شما هم از سفر با هواپیما می‌ترسید؟ فوبیا یا ترس سفر با هواپیما یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های بشر در سرتاسر دنیاست. فرقی ندارد که شهروندی پاکستانی هستید که می‌خواهید ارزان‌ترین بلیت لحظه آخری را بخرید یا اهل ایالات متحده که قرار است با پیشرفته‌ترین هواپیماهای مسافرتی سفر کنید. ترس از سقوط هواپیما در افراد زیادی از سرتاسر دنیا نهادینه شده و معمولا در ساعات پیش از پرواز و در طول سفر روح و روان‌شان را به هم می‌ریزد. یک راه‌حل منطقی این است که با هواپیما سفر نکنید و یک راه‌حل منطقی‌تر این است که فوبیا یا ترس سفر با ...
  • 2886 بازدید
  • انتشار: ۲۱-۱۰-۹۸
ترفندهای جذاب چیدمان شیک میز پذیرایی برای مهمانی شام

ترفندهای جذاب چیدمان شیک میز پذیرایی برای مهمانی شام

زمانی که مهمان دارید و یا دوست دارید یک میز شام دو نفره شیک بچینید، همه جزئیات می‌تواند روی ظاهر میز شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات تنها به کار بردن چند ایده ساده و یا توجه به نحوه چیدمان لوازم روی میز می‌تواند، میز شما را به یک چیدمان میز شام لاکچری و خاص کند. در این مقاله از مجله کوروش قصد داریم تا شما را با ترفندهای جذاب و نحوه چیدمان میز پذیرایی شیک برای مهمانی شام آشنا کنیم.
  • 124 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۱۲-۹۹