تجربه موفق ایکیا از استراتژی بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » تجربه موفق ایکیا از استراتژی بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ

تجربه موفق ایکیا از استراتژی بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ

 • منتشر شده در ۱۳-۱۱-۹۹
 • 311 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
ایکیا-بازاریابی-گوریلا-مارکتینگ

«ایکیا» یکی از بزرگترین برندهای خرده فروشی در زمینه مبلمان و لوازم خانگی در جهان است که توانسته است از بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ بهترین استفاده را داشته باشد. تیم بازاریابی این کمپانی یک مجموعه قوی است که مارکتینگ و تبلیغات با صرف هزینه کم را مبنای کار خود قرار داده است. ایکیا درامد بسیار زیادی دارد و جزو بزرگترین و موفق‌ترین فروشگاه‌های خرده‌فروشی در جهان محسوب می‌شود. با این حال چشم‌انداز این شرکت تمرکز بر روی استراتژی هزینه برای توسعه محصول است. توسعه محصول برای عرضه در بازار جهانی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های تجاری ایکیا است. بنابراین هزینه‌ها باید در جای دیگری صرف شوند. اما بازاریابی چریکی و یا همان گوریلا مارکتینگ چیست؟ و اینکه ایکیا چگونه موفق شده است تا با استفاده از این تکنیک بازاریابی، مصرف‌کنندگان زیادی را به سمت خود بکشاند؟ در این مقاله از مجله کوروش به بازاریابی چریکی و نحوه استفاده برند محبوب ایکیا از این روش بازاریابی می‌پردازیم.

 

استراتژی بازاریابی ایکیا

 

برند ایکیا یک برند تولید‌کننده و خرده فروشی مبلمان و لوازم خانگی در جهان است که در جنوب سوئد تاسیس شد. ایکیا حالا بیش از چهارصد و ۲۲ فروشگاه در بیش از ۵۰ بازار بزرگ در جهان دارد. تعداد کارکنانی ایکیا حدود ۲۸۰ هزار نفر است و این شرکت خرده فروشی تاکنون بیش از ۹۵۰۰ محصول تولید کرده است. ایکیا از جمله شرکت‌های مهم خرده فروشی است که حاشیه سود بسیار بالا داشته و ذخایر نقدی قوی دارد.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

اینتربرند و فوربس ارزش برند ایکیا را به ترتیب ۱۷.۴۶ و ۱۵.۳۰ میلیارد دلار تخمین زده‌اند. در سال ۲۰۱۸ بازدید از فروشگاه خرده فروشی ایکیا به طور آنلاین به رقم ۲/۵ میلیارد رسید. اما چه اتفاقی می‌افتد که یک چنین برندی می‌تواند در دوره پاندمی کرونا هم با استقبال از خرید آنلاین مردم مواجه شود؟ یکی از مهمترین دلایل این موضوع، عملکرد موفق تیم بازاریابی این برند خرده فروشی است. شاید شما هم در شاهد تبلیغات تاثیرگذار برند ایکیا در کشورهای مختلف بوده‌اید. اما منظور از این تبلیغات تاثیرگذار چیست؟ بخشی از تکنیک تبلیغاتی برند ایکیا تکیه بر استفاده از استراتژی بازاریابی گوریلا مارکتینگ یا همان بازاریابی چریکی است.

حتما بخوانید  چشم‌انداز صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۱ از نگاه کارشناسان بازار

 

 

گوریلا مارکتینگ یا همان بازاریابی چریکی

 

ایکیا-بازاریابی-گوریلا-مارکتینگ

 

استراتژی بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ که ایکیا از آن به مراتب استفاده می‌کند، یک استراتژی بازاریابی بر مبنای مدیریت هزینه است. اینکه با کمترین هزینه بتوان بیشترین تأثیر را در ذهن مخاطب و مصرف‌کننده گذاشت. این استراتژی برای اولین بار توسط لوسون مطرح شد و با سرعت زیادی مورد استفاده قرار گرفت. مبنای این استراتژی بازاریابی، سرمایه‌گذاری بر روی روش‌های غیر معمول و غیر متعارف برای تبلیغات است. استراتژی گوریلا مارکتینگ از آنجا که هزینه مالی زیادی ندارد، مورد توجه بسیاری از شرکت‌های خرده‌ فروشی قرار گرفته است. اما استفاده درست از این استراتژی بسیار مهم است. خلاقیت در این استراتژی نقش مهمی دارد.

 

برندهای کوچک با استفاده از این استراتژی می‌توانند بسیار بزرگ دیده شوند. هزینه استراتژی بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ در صورت استفاده درست به قدری پایین است که از آن به عنوان مارکتینگ بدون هزینه نیز یاد می‌شود. اینکه کمپانی بزرگی چون ایکیا از استراتژی گوریلا مارکتینگ استفاده می‌کند، بسیار جالب توجه است. چراکه معمولاً استفاده از این تکنیک بازاریابی به کسب‌و‌کارهای کوچک و نوپا توصیه می‌شود. کسب‌وکارهایی که بودجه کمی دارند و می‌خواهند بهتر دیده شوند.

 

ایکیا دلیل استفاده از تبلیغات کم هزینه گوریلا مارکتینگ را تمرکز بر روی استراتژی توسعه بازار بین المللی خود عنوان کرده است. این کمپانی بزرگ خرده فروشی تصمیم گرفته است تا هزینه‌های زیاد را صرف برنامه‌های خود در زمینه توسعه محصول کند. بنابراین ترجیح می‌دهد تا هزینه تبلیغات را کمی مدیریت کند.

 

 

نگاهی به استراتژی گوریلا مارکتینگ ایکیا

 

ایکیا-بازاریابی-گوریلا-مارکتینگ

 

برند ایکیا در استفاده از تکنیک بازاریابی چریکی یا همان گوریلا مارکتینگ تا حدود زیادی موفق عمل کرده است. هدف از استفاده ایکیا از استراتژی بازاریابی چریکی، آگاهی برند (Brand Awareness) در بازار است. ایکیا برای تبلیغات چریکی از فضاهای تعاملی و مبتنی بر حرکت استفاده می‌کند. ایکیا معمولا کاناپه‌های خود را برای تبلیغات در ایستگاه‌های اتوبوس قرار می‌دهد.

حتما بخوانید  استراتژی بازاریابی اومنی چنل و آینده صنعت خرده فروشی

یکی از نمونه‌های گوریلا مارکتینگ موفق ایکیا نمایشگاه خیابانی آپارتمان‌های جعبه‌ای در ژاپن بود. هدف از این کار چه بود؟ آگاهی از برند اصلی‌ترین هدف این کمپین تبلیغاتی بود. ایکیا به مشتریان خود این فرصت را می‌داد تا بدون بازدید از فروشگاه با کیفیت محصولات از نزدیک استان شوند. آپارتمان‌های جعبه‌ای به مشتریان به طور عینی نشان داد که تمامی محصولات این شرکت قابل مونتاژ در یک روز هستند. بنابراین با محصولات ایکیا نگرانی برای چیدمان و مونتاژ وسایل وجود ندارد.

 

 

ایکیا-بازاریابی-گوریلا-مارکتینگ

صحنه‌سازی، منطق اقتصادی و تمایز

 

ایکیا-بازاریابی-گوریلا-مارکتینگ

 

ایکیا از طریق استراتژی بازاریابی گوریلا مارکتینگ و با صحنه‌سازی درست در فضای مناسب، منطق خرید اقتصادی و مقرون به صرفه را در ذهن مشتری تثبیت کرده است. قابلیت مونتاژ وجه تمایز بزرگ ایکیا با سایر برندهای خرده فروشی در زمینه تولید لوازم خانگی و مبلمان است.

شعار کمپین بازاریابی چریکی در ژاپن شامل چندین بخش بود. ارائه کیفیت قابل اعتماد، حفظ قیمت پایین در مقایسه با سایر فعالان بازار، راضی نگه داشتن و سرگرم کردن مصرف کننده. تمام این جملات در شخصیت تجاری برند ایکیا در بازاریابی چریکی در نظر گرفته شده بود. برند ایکیا با استفاده درست از بازاریابی گوریلا مارکتینگ بارها موفق شده تا به هدف نهایی خود یعنی آگاهی از برند و آشنایی با شخصیت تجاری و ارزش‌های مهم کمپانی برسد.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  11 + یک =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  استارتاپ صنعت خرده فروشی

  ۵ استارتاپ برتر صنعت خرده فروشی در سال ۲۰۲۰

  بازیکنان عرصه تجارت الکترونیک در سال‌های اخیر نقش پررنگی را در صنعت خرده فروشی ایفا کرده‌اند. فروشگاه‌های فیزیکی به مشتری‌مداری بیشتری روی آورده‌اند. همه این تغییرات در صنعت خرده فروشی به خاطر ورود بازیگران نوظهور و زبده به این صنعت است. حالا استارتاپ‌ها هستند که صنعت خرده فروشی را تعریف می‌کنند. آن‌ها با استفاده از مدل‌های تجاری منحصر به فرد و تکیه بر فن‌آوری، بازار صنعت خرده فروشی را به سمت خود کشانده‌اند. مهم‌ترین استراتژی آن‌ها سعی در پذیرش خواسته‌های مصرف‌کنندگان مدرن است. تغییرات از طریق استارتاپ های نوظهور در صنعت خرده فروشی در حالی صورت می‌گیرد، که بسیاری از ...
  • 434 بازدید
  • انتشار: ۰۸-۰۵-۰۰
  خرده فروشی اومنی چنل

  فاکتورهای مهم موفقیت در بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی

  از جمله فاکتورهای موفقیت در بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی می توان به اهمیت رفتار خرید مشتری، ابتکار عمل و ساده سازی تجربه خرید مشتری اشاره کرد. شخصی سازی اطلاعات و بازاریابی و تبلیغات برای مشتریان و دیجیتالی کردن پروسه پرداخت را در موفقیت این نوع بازاریابی نباید نادیده گرفت. در این مقاله از مجله کوروش، نگاهی به برخی نکات در موفقیت بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی انداخته ایم.     نگاه فردی به مشتری در بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی     منظور از نگاه فردی به مشتری در بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی، تدوین استراتژی مدیریت ...
  • 55 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۴-۰۰
  آمازون صنایع خرده فروشی

  «فقط بیرون بروید!»؛ سرویس هیجان انگیز آمازون برای صنایع خرده فروشی!

  «فقط بیرون بروید!»، نام سرویسی است که شرکت آمازون آن را برای تحول در صنایع خرده فروشی توسعه داده است. این خدمت همگام با فناوری‌های روز می‌خواهد از اتلاف وقت مشتری در فروشگاه جلوگیری کند. شرکت آمازون فناوری فروشگاه‌های بدون صندوق خود را با نام "Just Walk Out" به صنایع خرده فروشی دیگر عرضه می‌کند. این خدمت با استفاده از ترکیب فناوری‌های روز از قبیل دوربین هوشمند، حسگر، بینایی ماشین و یادگیری عمیق به مشتریان امکان خرید می‌دهد. سپس مشتریان بدون انتظار در صف پرداخت هزینه، از فروشگاه خارج می‌شوند. این همان فناوری است که امروزه در فروشگاه‌های بدون صندوق دار Amazon ...
  • 315 بازدید
  • انتشار: ۱۶-۰۱-۰۰