دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی

دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی

  • منتشر شده در ۰۱-۱۱-۹۹
  • 158 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

باشگاه مشتریان یا همان باشگاه وفاداری مشتری یکی از بخش‌های پررنگ در استراتژی بازاریابی محسوب می‌شود. استراتژی‌های مختلفی برای حفظ مشتریان و یا عضویت آن‌ها در باشگاه وفاداری مشتریان هر برند استفاده می‌شود. اما پیش از هر چیز باید مشتریان فروشگاه خرده فروشی را به درستی شناخت. تا بتوان برنامه‌های بازاریابی مناسب را برای آن‌ها اجرا کرد. اگر مشتریان فروشگاه به درستی شناسایی و طبقه‌بندی شوند با یک استراتژی بازاریابی مناسب در باشگاه مشتریان می‌توان وفادارسازی خوبی در مشتری ایجاد کرد. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به دسته بندی انواع مشتری در باشگاه مشتریان فروشگاه های زنجیره‌ای می‌اندازیم.

باشگاه مشتریان با مشتری‌های راضی

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

مشتریان راضی در باشگاه مشتریان فروشگاه شما از خدمات شما کاملاً راضی هستند. آن‌ها محصولات و خدمات شما را دوست دارند و شکایتی نسبت به آن ندارند. این دسته از مشتریانی هستند که بیشتر در باشگاه مشتریان شما باقی می‌مانند و به برند شما وفادار هستند. مشکل این دسته از مشتریان این است که اگر احساس کند رقبای شما چیزی بهتر برای خرید ارائه خواهند داد، بدون وقفه از رقبای شما خرید خواهد کرد. از آن‌ها به عنوان دوستان پروانه‌ای در باشگاه مشتریان یاد می شود که برای حفظ شأن نیاز به یک استراتژی مناسب بازاریابی است. این در حالی است که اگر آن‌ها در صورت خدمات مناسب واقعا از شما خرید کنند، درآمد قابل توجهی نصیب فروشگاه زنجیره‌ای خود شما خواهد شد.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

یک استراتژی بازاریابی خوب برای مشتریانی که به قیمت‌ها وفادار هستند

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

قیمت‌ اقلام برای برخی مشتریان که در دسته باشگاه مشتریان وفادار قرار می‌گیرند بسیار مهم است. این دسته از مشتریان در باشگاه مشتریان، برند و فروشگاه شما را احتمالاً به دلیل نرخ مناسب کالا ترجیح می‌دهند. آن‌ها کالاهای با قیمت مناسب را از فروشگاه شما تهیه می‌کنند. این دسته از مشتریان به تحقیق در مورد قیمت بسیار اهمیت می‌دهند. بنابراین اگر برای دوره‌ای تخفیف‌های شما مناسب نباشد و یا قیمت اقلام موجود در فروشگاه زنجیره‌ای در مقایسه با فروشگاه های دیگر بیشتر باشد، برند شما را ترک خواهند کرد. حتی دیگر در باشگاه وفاداری باقی نخواهند ماند. سعی کنید با یک استراتژی بازاریابی خوب قیمت‌ها را در اندازه نرمال نگه دارید. با این کار این دسته از مشتریان در باشگاه مشتریان وفادار فروشگاه زنجیره‌ای شما باقی می‌مانند.

حتما بخوانید  بازاریابی از طریق ایمیل مارکتینگ در صنعت خرده فروشی

 

مشتریانی که به صورت آنی جذب باشگاه مشتریان می‌شوند

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان جزو مشتریان وفادار هستند، اما نه وفادار به برند شما. آن‌ها وفادار به تخفیف‌ها و پیشنهادات و مزایایی هستند که از سوی گروه‌ها و کانال‌های برند شما در اختیارشان قرار می‌گیرد. تخفیف، مزایا و پیشنهاد برای این دسته از مشتریان در باشگاه وفاداری بسیار حائز اهمیت است. بنابراین با استفاده از یک استراتژی بازاریابی مناسب آن‌ها در باشگاه مشتریان باقی می‌مانند تا از آخرین مزایا و تخفیف ها باخبر شوند. برای حفظ این دسته از مشتریان لازم است تا پیشنهادهای هیجان‌انگیز بازاریابی را در کانال‌های مرتبط با باشگاه مشتریان بیشتر کنید. یک مثال خوب از مشتریان این دسته افرادی هستند که در اکثر کانال‌ها و گروه‌های خطوط هوایی و ارائه خدمات هوایی عضو هستند. آن‌ها سعی می‌کنند تا آفرهای ارزان بلیط را از هر جا که می‌توانند با بیشترین امتیاز دریافت کنند.

 

مشتریان راحت‌طلب باشگاه مشتریان

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان معمولاً به قیمت حساس نیستند. آن‌ها به دلیل دسترسی آسان به فروشگاه شما، در باشگاه مشتریان وفادار قرار گرفته‌اند. راحتی اولویت آن‌ها است و حتی گاهی حاضرند هزینه بیشتری بپردازند. آن‌ها به راحتی می‌توانند وفادار بمانند. بنابراین بهترین استراتژی بازاریابی برای این دسته از مشتریان ارائه خدمات بیشتر چون تحویل فوری، خرید آنلاین و … است. برای آن‌ها تخفیف چندان اهمیتی ندارد.

 

استراتژی مناسب برای جذب مشتریان وفادار به مزایا

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان که در باشگاه مشتریان فروشگاه شما قرار می‌گیرند وفاداری خاصی به برند شما ندارند، آن‌ها فقط مزایای خرید از فروشگاه شما را در نظر می‌گیرند. جالب اینجاست که آن‌ها معمولاً به ندرت خرید می‌کنند. این دسته از مشتریان درآمد قابل توجهی برای برند شما ندارند. بنابراین تدوین یک استراتژی قوی بازاریابی برای جذب این نوع مشتریان برای خرید مداوم از فروشگاه به یک برنامه‌ریزی کامل و دقیق نیاز دارد. یک مثال می‌تواند نوع این مشتریان را برای شما مشخص کند. اگر قهوه بفروشید آن‌ها احتمالاً فقط یک فنجان قهوه می‌خرند. در واقع آن‌ها حتی ممکن است خریدی نکنند و استفاده از وای‌فای و یا سرویس بهداشتی فروشگاه شما برایشان اولویت باشد.

حتما بخوانید  تجربه کمپین بازاریابی اومنی چنل در برندهای مختلف دنیا

 

مشتریان واقعاً وفادار در باشگاه وفاداری مشتریان

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان واقعاً محصولات خدمات و برند شما را دوست دارند و به آن وفادار هستند. آن‌ها خرید های مکرر انجام می‌دهند و سهم قابل توجهی در درآمد کسب‌و‌کار شما دارند. آن‌ها تجربیات عالی برای اجرای استراتژی های مختلف بازاریابی هستند. با این مشتریان در باشگاه مشتریان صحبت کنید و آن‌ها را در برنامه‌های مختلف بازاریابی خود ثبت‌نام کنید. اگر محصولات و خدمات جدید معرفی می‌کنید این دسته از مشتریان را در اولویت قرار دهید تا بازخورد آن‌ها را صادقانه ببینید. چرا آن‌ها به شما خیلی وفادار هستند و برند شما را ترک نمی‌کنند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

فناوری-صنعت-خرده-فروشی

ترندهای اصلی فناوری در صنعت خرده فروشی که باید به دنبال آن باشید

فناوری در صنعت خرده فروشی هر روز بیشتر از دیروز گره‌گشایی می‌کند. صاحبان کسب و کار در این حوزه به کمک تکنولوژی‌های نوین علاوه بر صرفه جویی شاهد رشد چشمگیر سود خود هستند. خرده فروشی در حال تحول گسترده فناوری است. به گفته گارتنر، فقط در سال ۲۰۱۹، هزینه‌های فناوری خرده فروشی ۳.۶٪ جهش کرده و به ۲۰۳.۶ میلیارد دلار رسیده است. این پول صرف طیف وسیعی از فناوری‌ها شد. در یک نظرسنجی که توسط Retail Touchpoints انجام شد، پاسخ دهندگان که عمدتا مدیران ارشد خرده فروشی پاسخ‌های جالبی ارائه دادند. آنها گفتند برای چند سال آینده بر فناوری جدید (۶۱٪)، ...
  • 117 بازدید
  • انتشار: ۰۸-۱۱-۹۹
فروش-اقساطی-خرده-فروشی

استراتژی فروش اقساطی در فروشگاه‌های خرده فروشی + مزایای فروش اقساطی

هیچ چیز به اندازه فروش اقساطی، یک فروشگاه خرده فروشی را از دید مشتریان جذاب نمی‌کند. فروش اقساطی به خریداران این امکان را می‌دهد تا بدون پرداخت پول نقد به راحتی خرید کنند و بعداً به صورت قسطی پول خرید خود را پرداخت کنند. با حرکت در مسیر تجارت الکترونیک، جای تعجب نیست که استراتژی BNPL یا همان فروش اقساطی به یک ترند بزرگ در دنیای خرده فروشی آنلاین تبدیل شود. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به استراتژی فروش اقساطی در فروشگاه‌های خرده فروشی و مزایای استفاده از این استراتژی می‌اندازیم.
  • 194 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۱۱-۹۹
تجربه بازاریابی اومنی چنل در فروشگاه های فیزیکی

تجربه بازاریابی اومنی چنل در فروشگاه های فیزیکی

استفاده از بازاریابی اومنی چنل تنها محدود به فروشگاه‌های آنلاین نیست و فروشگاه های فیزیکی نیز به راحتی می توانند از مزایای این نوع بازاریابی بهره مند شوند. در این نوع بازاریابی شما می توانید یک محصول خاص را از یک فروشگاه خرده فروشی به صورت آنلاین خریداری کنید و از یک فروشگاه محلی فیزیکی تحویل بگیرید. همه کانال ها و برنامه های بازاریابی در خدمت شما هستند تا بهترین تجربه خرید را داشته باشید. فروشگاه های فیزیکی هم می توانند تجربیات جذاب و مفیدی از بازاریابی اومنی چنل به دست آورند. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به ...
  • 97 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۱-۰۰