دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی

دسته‌بندی باشگاه مشتریان وفادار برای تدوین یک استراتژی مناسب بازاریابی

 • منتشر شده در ۰۱-۱۱-۹۹
 • 275 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

باشگاه مشتریان یا همان باشگاه وفاداری مشتری یکی از بخش‌های پررنگ در استراتژی بازاریابی محسوب می‌شود. استراتژی‌های مختلفی برای حفظ مشتریان و یا عضویت آن‌ها در باشگاه وفاداری مشتریان هر برند استفاده می‌شود. اما پیش از هر چیز باید مشتریان فروشگاه خرده فروشی را به درستی شناخت. تا بتوان برنامه‌های بازاریابی مناسب را برای آن‌ها اجرا کرد. اگر مشتریان فروشگاه به درستی شناسایی و طبقه‌بندی شوند با یک استراتژی بازاریابی مناسب در باشگاه مشتریان می‌توان وفادارسازی خوبی در مشتری ایجاد کرد. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به دسته بندی انواع مشتری در باشگاه مشتریان فروشگاه های زنجیره‌ای می‌اندازیم.

باشگاه مشتریان با مشتری‌های راضی

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

فروش اینترنتی افق کوروش

مشتریان راضی در باشگاه مشتریان فروشگاه شما از خدمات شما کاملاً راضی هستند. آن‌ها محصولات و خدمات شما را دوست دارند و شکایتی نسبت به آن ندارند. این دسته از مشتریانی هستند که بیشتر در باشگاه مشتریان شما باقی می‌مانند و به برند شما وفادار هستند. مشکل این دسته از مشتریان این است که اگر احساس کند رقبای شما چیزی بهتر برای خرید ارائه خواهند داد، بدون وقفه از رقبای شما خرید خواهد کرد. از آن‌ها به عنوان دوستان پروانه‌ای در باشگاه مشتریان یاد می شود که برای حفظ شأن نیاز به یک استراتژی مناسب بازاریابی است. این در حالی است که اگر آن‌ها در صورت خدمات مناسب واقعا از شما خرید کنند، درآمد قابل توجهی نصیب فروشگاه زنجیره‌ای خود شما خواهد شد.

 

یک استراتژی بازاریابی خوب برای مشتریانی که به قیمت‌ها وفادار هستند

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

قیمت‌ اقلام برای برخی مشتریان که در دسته باشگاه مشتریان وفادار قرار می‌گیرند بسیار مهم است. این دسته از مشتریان در باشگاه مشتریان، برند و فروشگاه شما را احتمالاً به دلیل نرخ مناسب کالا ترجیح می‌دهند. آن‌ها کالاهای با قیمت مناسب را از فروشگاه شما تهیه می‌کنند. این دسته از مشتریان به تحقیق در مورد قیمت بسیار اهمیت می‌دهند. بنابراین اگر برای دوره‌ای تخفیف‌های شما مناسب نباشد و یا قیمت اقلام موجود در فروشگاه زنجیره‌ای در مقایسه با فروشگاه های دیگر بیشتر باشد، برند شما را ترک خواهند کرد. حتی دیگر در باشگاه وفاداری باقی نخواهند ماند. سعی کنید با یک استراتژی بازاریابی خوب قیمت‌ها را در اندازه نرمال نگه دارید. با این کار این دسته از مشتریان در باشگاه مشتریان وفادار فروشگاه زنجیره‌ای شما باقی می‌مانند.

 

مشتریانی که به صورت آنی جذب باشگاه مشتریان می‌شوند

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان جزو مشتریان وفادار هستند، اما نه وفادار به برند شما. آن‌ها وفادار به تخفیف‌ها و پیشنهادات و مزایایی هستند که از سوی گروه‌ها و کانال‌های برند شما در اختیارشان قرار می‌گیرد. تخفیف، مزایا و پیشنهاد برای این دسته از مشتریان در باشگاه وفاداری بسیار حائز اهمیت است. بنابراین با استفاده از یک استراتژی بازاریابی مناسب آن‌ها در باشگاه مشتریان باقی می‌مانند تا از آخرین مزایا و تخفیف ها باخبر شوند. برای حفظ این دسته از مشتریان لازم است تا پیشنهادهای هیجان‌انگیز بازاریابی را در کانال‌های مرتبط با باشگاه مشتریان بیشتر کنید. یک مثال خوب از مشتریان این دسته افرادی هستند که در اکثر کانال‌ها و گروه‌های خطوط هوایی و ارائه خدمات هوایی عضو هستند. آن‌ها سعی می‌کنند تا آفرهای ارزان بلیط را از هر جا که می‌توانند با بیشترین امتیاز دریافت کنند.

 

مشتریان راحت‌طلب باشگاه مشتریان

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان معمولاً به قیمت حساس نیستند. آن‌ها به دلیل دسترسی آسان به فروشگاه شما، در باشگاه مشتریان وفادار قرار گرفته‌اند. راحتی اولویت آن‌ها است و حتی گاهی حاضرند هزینه بیشتری بپردازند. آن‌ها به راحتی می‌توانند وفادار بمانند. بنابراین بهترین استراتژی بازاریابی برای این دسته از مشتریان ارائه خدمات بیشتر چون تحویل فوری، خرید آنلاین و … است. برای آن‌ها تخفیف چندان اهمیتی ندارد.

 

استراتژی مناسب برای جذب مشتریان وفادار به مزایا

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان که در باشگاه مشتریان فروشگاه شما قرار می‌گیرند وفاداری خاصی به برند شما ندارند، آن‌ها فقط مزایای خرید از فروشگاه شما را در نظر می‌گیرند. جالب اینجاست که آن‌ها معمولاً به ندرت خرید می‌کنند. این دسته از مشتریان درآمد قابل توجهی برای برند شما ندارند. بنابراین تدوین یک استراتژی قوی بازاریابی برای جذب این نوع مشتریان برای خرید مداوم از فروشگاه به یک برنامه‌ریزی کامل و دقیق نیاز دارد. یک مثال می‌تواند نوع این مشتریان را برای شما مشخص کند. اگر قهوه بفروشید آن‌ها احتمالاً فقط یک فنجان قهوه می‌خرند. در واقع آن‌ها حتی ممکن است خریدی نکنند و استفاده از وای‌فای و یا سرویس بهداشتی فروشگاه شما برایشان اولویت باشد.

 

مشتریان واقعاً وفادار در باشگاه وفاداری مشتریان

 

باشگاه-مشتریان-استراتژی-بازاریابی

 

این دسته از مشتریان واقعاً محصولات خدمات و برند شما را دوست دارند و به آن وفادار هستند. آن‌ها خرید های مکرر انجام می‌دهند و سهم قابل توجهی در درآمد کسب‌و‌کار شما دارند. آن‌ها تجربیات عالی برای اجرای استراتژی های مختلف بازاریابی هستند. با این مشتریان در باشگاه مشتریان صحبت کنید و آن‌ها را در برنامه‌های مختلف بازاریابی خود ثبت‌نام کنید. اگر محصولات و خدمات جدید معرفی می‌کنید این دسته از مشتریان را در اولویت قرار دهید تا بازخورد آن‌ها را صادقانه ببینید. چرا آن‌ها به شما خیلی وفادار هستند و برند شما را ترک نمی‌کنند.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  2 − 1 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  تکامل صنعت خرده فروشی

  آینده صنعت خرده فروشی و سیر تکامل آن با بازاریابی اومنی چنل

  صنعت خرده فروشی با پیشرفت تکنولوژی و رشد انواع تکنیک های بازاریابی مدام در حال توسعه و تکامل است. امروزه به دلیل افزایش استفاده از اینترنت و فناوری، خرده فروشی با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است. بازاریابی اومنی چنل با ترکیب مدل های آنلاین و آفلاین فروش و بالعکس، در جستجوی ارایه یک تجربه یکپارچه برای جذب و وفادار سازی مشتریان است. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به آینده صنعت خرده فروشی و تکامل آن با بازاریابی اومنی چنل انداخته ایم.
  • 162 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۴-۰۰
  فروشگاه خرده فروشی رمضان

  استراتژی بازاریابی فروشگاه های خرده فروشی در ماه رمضان

  فروشگاه های خرده فروشی در ماه رمضان به ویژه در کشورهای مسلمان تدارکات ویژه ای را برای افزایش سطح فروش و رضایت مشتریان اعمال می کنند. ایجاد یک تجربه مثبت از خرید و وفادارسازی مشتریان، می تواند تاثیر به سزایی در حفظ ارزش برند فروشگاه های خرده فروشی داشته باشد. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی خدمات ویژه فروشگاه های خرده فروشی در ماه رمضان پرداخته ایم.
  • 163 بازدید
  • انتشار: ۲۸-۰۱-۰۰
  زنجیره تامین خرده فروشی

  ۱۰ مشکل زنجیره تامین در فروشگاه‌های خرده فروشی چگونه باید مدیریت شوند؟

  به عنوان یک مشتری، عموما پیچیدگی‌ها و مشکلات زنجیره تامین برای ما مهم نیستند. چون ما صرفا به فروشگاه می‌رویم تا سبد خود را از کالای مورد نظرمان پر کنیم یا از روی مبل خانه، سفارش آنلاینمان را انجام دهیم. ما فقط مصرف‌کننده این کالاها هستیم و نهایتا برای بازیافت آن ارزش قائل می‌شویم. ولی عموما به تمام کارهایی که انجام می‌شود تا این کالاها در اختیارمان قرار بگیرد، توجهی نداریم. اما حقیقت این است که فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای در پشت قرار گرفتن کالا روی ویترین فروشگاه یا تحویل آن تا درِ منزل انجام می‌شود. برای اینکه درک کنید این پیچیدگی‌ها ...
  • 223 بازدید
  • انتشار: ۲۹-۰۱-۰۰