تخفیف در فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای چرا و چگونه صورت می‌ گیرد؟ | مجله کوروش
خانه » خرده فروشی » تخفیف در فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای چرا و چگونه صورت می‌ گیرد؟

تخفیف در فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای چرا و چگونه صورت می‌ گیرد؟

  • منتشر شده در ۰۸-۱۱-۹۹
  • 151 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که چرا میزان تخفیف در فروشگاه‌ های زنجیره ای متغیر است. به این صورت که کارفرمای یک فروشگاه نسبت به فروشگاه دیگر، محصولات خود را ارزان‌تر عرضه می‌کند. ولی با این حال به نظر می‌رسد این کار هم به نفع مشتری و هم به نفع سازمان خودش است. نباید فراموش کرد که اگر چه به عنوان یک کارفرما حتما باید به روال‌های تجاری رایج توجه داشت، اما هیچ‌وقت نمی‌توان اطمینان کامل پیدا کرد که پیروی کردن از این روال‌های معمول حتما به موفقیت منتهی می‌شود. در این مطلب از مجله کوروش به این موضوع می‌پردازیم که تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای خرده فروشی چرا و چگونه صورت می‌ گیرد. این مقاله احتمالا به برخی ار سوالات شما هم پاسخ می‌دهد.

 

چه زمانی تخفیف در فروشگاه ‌های خرده فروشی و زنجیره ای اتفاق می‌افتد؟

 

تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

فروش اینترنتی افق کوروش

 

ساده‌ترین تعریف برای تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای را می‌توان کاهش قیمت اصلی در جهت افزایش فروش دانست. در مقایسه با طرح‌های فروش یا رویدادهای تبلیغاتی، تخفیف در فروشگاه های زنجیره‌ای در واقع زمانی انجام می‌شود که لیست قیمت شما برای همیشه کاهش پیدا کند. به عنوان مثال تصمیم می‌گیرید که روی توپ فوتبال‌هایی که ۳۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند، است، برچسب قیمت ۲۵۰ هزار تومانی بزنید.

 

بنابراین این کالا ۵۰ هزار تومان تخفیف خورده است. این در حالی است که همین توپ را شما چند سال پیش با قیمت ۱۵۰ هزار تومان خریده بودید. این یعنی افزایش قیمت نسبت به شرایط اولیه (IMU) برابر با ۱۵۰ هزار تومان یا دو برابر قیمت اولش بوده است. در واقع می‌توان از این ارقام به عنوان یک مرجع استفاده کرد. چرا که با فروش این توپ شما ۵۰ درصد سود ناخالص دریافت می‌کنید. اما با برچسب جدید، سود ناخالص به ۴۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. این بهترین استراتژی تخفیف در فروشگاه ها جواب خود را پس داده است.

حتما بخوانید  5 راهکار عملی فروش بیشتر برای فروشنده‌ها که کسب و کارتان را متحول می‌کنند

 

 

تخفیف در فروشگاه زنجیره ای تا چه اندازه معمول است؟

 

تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

 

حقیقت این است که فروشگاه‌های زنجیره ای خرده فروشی به جای پیروی از آنچه در بیرون از درهایشان می‌گذرد، باید به محاسبات پناه ببرند. کارفرما لازم است که پیش‌بینی کند چگونه کالا را قبل از این که هزینه‌بر باشد، بفروشد. اگر معنی این نوع از محاسبات را متوجه نباشد و نداند که تا چند درصد باید تخفیف روی کالا اعمال کند، سرمایه خود را از دست خواهد داد. در واقع خیلی از فروشندگان، تصمیمات خود در فروش را بهترین در نوع خود می‌دانند، غافل از اینکه در حال ضرر زدن به فروشگاه هستند. تخفیف‌گذاری اجتناب‌‌ناپذیر است.

 

اما برای حفظ سلامت کسب ‌و کار خود باید توجه داشته باشید که فروشگاه باید از کالای تازه و جذاب تشکیل شده باشد و بهترین استراتژی تخفیف را به کار گیرد. بسیاری از فروشندگان باور دارند که اگر مقداری زمان صرف کنند، کالای خود را با قیمت اصلی به فروش می‌رسانند. اما حقیقت این است که مشتری، قیمت‌ها را مقایسه می‌کند و فروشگاهی که زودتر از بقیه تخفیف‌گذاری کرده باشد، زودتر از بقیه نیز کالای خود را می‌فروشد.

 

 

زمان‌ گذاری برای تخفیف در فروشگاه ها

 

تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

 

فروشگاه ها باید در قدم اول از یک تقویم، جهت برنامه‌ریزی برای اعمال تخفیف‌ها استفاده کنند. تعیین تخفیف‌ در فروشگاه ها باید پس از گذشت مدتی از حضور کالا در فروشگاه، اعمال شود. به عنوان مثال سیستم فروش فروشگاه پس از گذشت ۶۰ روز، کالای خاصی را با تخفیف عرضه می‌کند. نوبت تخفیف بعدی ۹۰ روز پس از تحویل است و تخفیف نهایی ۱۲۰ روز پس از تحویل اعمال می‌شود.

مالکان فروشگاه‌های خرده فروشی باید همیشه توجه داشته باشند که چگونه انبار خود را به سود تبدیل کنند. یعنی روش قیمت‌گذاری روی کالا را بلد باشند و بدانند که چگونه جریان خالی و پر شدن انبار را به راه بیندازند.

حتما بخوانید  تاثیرات جانبی اما جبران پذیر پاندمی کرونا بر صنعت خرده فروشی

 

 

مدیریت انبار در فروشگاه های زنجیره ای

 

تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

 

بهترین روش برای مدیریت انبار این است که کارفرما به عنوان یک روند ثابت، از قانون یک‌سوم برای تشخیص حجم خرید، استفاده کند. به عنوان مثال وقتی ۱۰ عدد رادیو می‌خرد، یک‌سوم از آن‌ها را با قیمت اصلی بفروشد، یک سوم با ۲۵ درصد تخفیف و یک‌سوم را با تخفیف ۶۰ درصدی. با این روش به جای فروش ۷ رادیو با قیمت اصلی، تمام ۱۰ رادیو به فروش می‌روند.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که تحلیل تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای بر اساس موجودی انبار است. در واقع رابطه مستقیمی بین بازگشت کالا و تخفیف باید وجود داشته باشد. هرچه قدر کالا بیشتر برگشت می‌خورد، تخفیف بیشتری به آن اختصاص دهید.

 

 

بهترین زمان برای خرید از فروشگاه ها

 

تخفیف-در-فروشگاه--زنجیره‌-ای

 

در پایان پیشنهاد می‌شود که برای کمک به جریان مالی و تعادل در زمان اعمال تخفیف در فروشگاه ها، در زمان‌های مشخصی اقدام به خرید انجام گیرد. این زمان‌بندی حتی می‌تواند باعث شود که فروشنده پس از تحویل، مدت زمان بیشتری برای پرداخت هزینه کالا در اختیار شما قرار دهد.

به عنوان مثال، فاکتورها ۱۵ تا ۳۰ روز پس از تحویل کالا تسویه می‌شوند. بنابراین اگر زمان‌بندی دقیقی روی زمان تخفیف و خرید وجود داشته باشد، حتی می‌توان پیش از فروش کالا، هزینه خرید آن را پرداخت کرد.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

شش − دو =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

اینفلوئنسر-مارکتینگ-در-بازاریابی-اینستاگرام

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چرا در بازاریابی اینستاگرام مهم است؟

در بازاریابی دیجیتال استراتژی استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ بر بسترهای مختلفی صورت می‌گیرد اما مهمترین آن‌ها شبکه اجتماعی اینستاگرام است. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی به بازاریابی دیجتال از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام می‌پردازیم.
  • 206 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۱۰-۹۹
نرم-افزار-اومنی-چنل

بهترین نرم افزار های بازاریابی اومنی چنل در صنعت خرده فروشی

یکی از کاربردهای مهم نرم افزار های بازاریابی اومنی چنل ارائه محتوای مناسب به کاربران است. اما این نرم افزار ها کارشان تنها ارائه محتوای مناسب نیست. اینکه اطلاعات در زمان مناسب و در لحظه مناسب و در یک بازار هدف مناسب ارائه شود، یکی از اهداف اصلی استفاده از این نرم افزار ها است. ارائه خدمات به مصرف کننده مهم است. اما به شرط آنکه این خدمات ارزشمند باشد. منظور از ارزشمندی شناخت مخاطب و ارائه خدماتی است که مخاطب به آن علاقه‌مند باشد. بنابراین شناخت بازار بسیار مهم است. بخشی از کار پلتفرم‌های نرم افزاری بازاریابی همین است. در ...
  • 145 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۱۱-۹۹
موانع تجارت الکترونیک معلولین

تجارب تجارت الکترونیک برای خدمت به سالمندان و افراد معلول در بحران کرونا

تجارب تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی در دوران پاندمی کرونا بیش از هرچیز ثابت کرد که باید امکانات ویژه‌ای را برای سالمندان، افراد مسن و معلول در نظر گرفت. در دوران پاندمی کرونا، نیاز افراد به استفاده از وبسایت‌های خرده فروشی آنلاین افزایش پیدا کرد. در این میان بسیاری از نکات مهم در تجارت الکترونیک که باید در آن‌ها تجدید نظر کرد، مشخص شد. در این مقاله از مجله کوروش نگاهی می‌اندازیم به نکات مهمی که نیاز است تا در تجارت الکترونیک در صنعت خرده فروشی برای سالمندان، افراد مسن و معلول در نظر گرفته شود.
  • 72 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۱۱-۹۹