بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان | مجله کوروش
خانه » سلامت » بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

  • منتشر شده در ۱۸-۰۹-۹۹
  • 251 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

اگر شما و همسرتان قد بلندی دارید، احتمال اینکه فرزندتان نیز قد بلند باشد، بسیار زیاد است. به‌همین‌صورت، اگر پدر و مادر هر دو قد کوتاهی داشته باشند، بدیهی است که کودک نیز قد کوتاهی خواهد داشت. اما آنچه‌ که بسیاری از والدین از آن غافل هستند، رابطه بین رژیم‌ غذایی و افزایش قد کودکان و نوجوانان است. در صورتی‌که رژیم غذایی توصیه ‌شده برای کودکان و نوجوانان به درستی رعایت شود، کودکان و نوجوانان می‌توانند به قد کامل خود برسند و ممکن است این قد کامل بیشتر از قد ژنتیکی‌شان باشد. در نتیجه، زمانی‌که مسئله تغذیه برای رشد قد کودکان و نوجوانان اهمیت پیدا می‌کند، والدین باید بدانند که چه مواد مغذی می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. در این مطلب از سایت healthline که در مجله کوروش می‌خوانید، لیستی از مواد غذایی و ویتامین‌ها که در افزایش قد کودکان و نوجوانان موثر هستند، معرفی شده‌اند.

تغذیه‌های شگفت‌انگیز برای افزایش رشد قد کودکان و نوجوانان

پروتئین‌ها

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در افزایش قد کودکان و نوجوانان پروتئین است. این مواد مغذی برای ساخت، رشد و نگهداری عضلات و بافت‌های بدن ضروری هستند. کمبود پروتئین می‌تواند منجر به توقف رشد کودک باشد. در نتیجه، مطمئن شوید که از پروتئین در تغذیه کودک خود استفاده می‌کنید.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

مواد معدنی

 

غذاهایی که سرشار از آهن، منیزیم، فسفر، ید و منگنز هستند، می‌توانند در افزایش رشد کودکان و حتی نوجوانان موثر واقع شوند. وجود کلسیم نیز در تغذیه‌ی کودک بسیار اهمیت دارد، زیرا علاوه بر افزایش رشد باعث استحکام استخوان‌ها خواهد بود.

 

ویتامین‌ها

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

زمانی‌که از تغذیه برای رشد قد کودکان و نوجوانان صحبت می‌شود، ویتامین D نقش بسیار مهمی دارد. ویتامین D باعث جذب کلسیم در بدن شده و کمبود آن می‌تواند علاوه بر ضعف استخوان‌ها، روی رشد قد کودک نیز تاثیر منفی بگذارد. از طرفی، سایر ویتامین‌ها نظیر ویتامین‌های A، B1، B2، C، ریبوفلاوین، اسید اسکوربیک و ویتامین F برای رشد کودکان بسیار ضروری هستند.

 

کربوهیدرات‌ها

 

والدین باید اطمینان داشته باشند که رژیم غذایی کودک و نوجوان سرشار از کربوهیدرات‌های سالم است؛ زیرا این مواد مغذی در افزایش قد کودکان بسیار موثرند. کربوهیدرات‌هایی که در تغذیه کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از غلاتی نظیر گندم تشکیل شوند.

 

در این‌صورت، برخی از غذایی‌هایی که به افزایش قد کودک شما کمک می‌کنند و حاوی مواد مغذی فوق هستند، عبارتند از:

 

محصولات لبنی

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

نظیر شیر، پنیر و کشک که تمامی آن‌ها سرشار از مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و ویتامین‌های گروه A، B، D و E می‌باشند. شیر منبعی سرشار از پروتئین است که به رشد سلول‌های بدن کمک می‌کند. علاوه بر شیر ماست هم می‌تواند در رژیم غذایی کودک قرار گرفته و باعث افزایش کلسیم بدن شود.

تخم‌مرغ

 

یکی از غذاهای بسیار موثر در افزایش قد کودکان و نوجوانان تخم‌مرغ است. این ماده‌غذایی مغذی حاوی پروتئین، کلسیم، ویتامین B12 و ریبوفلاوین می‌باشد که تمامی آن‌ها از جمله مواد ضروری موردنیاز بدن محسوب می‌شوند. سفیدی موجود در تخم‌مرغ دارای پروتئین بسیاری است. تخم‌مرغ به شیوه‌های گوناگون قابل پخت است و به‌همین دلیل، در صورتی‌که از روش‌های مختلف برای پخت آن استفاده کنید، هیچوقت برای کودک تکراری نخواهد شد.

 

گوشت ‌مرغ

 

گوشت مرغ نیز همانند تخم‌مرغ سرشار از پروتئین است. در واقع این ماده‌غذایی در میان غذاهای حیوانی، بهترین منبع پروتئین محسوب می‌شود. در نتیجه، گوشت مرغ می‌تواند در ساختن بافت و عضلات کودک و نوجوان شما موثر عمل کرده و به رشد قد او کمک کند.

 

سویا

 

از دیگر مواد مغذی که می‌تواند به تقویت سلامتی و رشد قد کودک کمک کند، می‌توان به سویا اشاره کرد. سویا سرشار از پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات و فیبر است و می‌تواند در رژیم غذایی کودک مورد استفاده قرار گرفته و در رشد قد او موثر واقع شود.

 

موز

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

میوه موز، سرشار از پتاسیم، منگنز و کلسیم است. به همین‌دلیل می‌توان این میوه مغذی را در لیست غذاهایی به رشد قد و تقویت سلامتی کودک کمک می‌کنند، قرار داد.

 

آجیل و دانه‌ها

 

اغلب کودکان خوردن آجیل و انواع دانه‌ها را دوست دارند. این مواد مغذی سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بدن هستند و همچنین منبع خوبی برای چربی‌های سالم محسوب می‌شوند که می‌توانند در رشد قد و تقویت سلامتی کودک موثر باشند. شما می‌توانید از آجیل و دانه‌ها در صبحانه کودک استفاده کرده و یا حتی آن‌ها را به عنوان میان وعده به کودک خود بدهید.

 

سبزیجات

 

ممکن است کودکان به خوردن سبزی علاقه‌ای نشان ندهند اما در واقع این مواد مغذی در رشد کودک بسیار موثر عمل می‌کنند. سبزیجاتی مانند کلم‌بروکلی، اسفناج، نخودفرنگی، بامیه و حتی کلم بروکسل سرشار از مواد معدنی مورد نیاز بدن، ویتامین‌ها و حتی فیبر بوده و تمامی این عناصر برای رشد کودک بسیار ضروری هستند. به‌همین دلیل، وجود سبزیجات در رژیم غذایی کودک می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

سایر عوامل موثر در افزایش قد کودکان

 

همانطورکه در ابتدای مقاله گفته شد، علاوه بر تغذیه و رژیم غذایی مناسب، عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند در رشد قد کودک شما موثر واقع شوند. سایر عوامل موثر در افزایش قد کودکان عبارتند از:

 

ساعت خواب

 

کودکان باید به‌مقدار کافی در روز بخوابند. کمبود خواب در کودکی می‌تواند عوارض بسیاری در بزرگسالی داشته باشد که یکی از این عوارض روی قد کودک تاثیرگذار خواهد بود. شاید جالب باشد بدانید که بدن فرد هنگام خواب هورمون HGH را آزاد می‌کند که هورمون افزایش قد است. در این‌صورت اگر کودک و یا نوجوان به اندازه کافی نخوابد، تولید این هورمون کاهش یافته و روی قد تاثیرگذار خواهد بود.

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

نوزادان تا ۱۲ ماهگی روزانه به ۱۷ ساعت خواب منظم نیاز دارند. کودکان نیز تا ۵ سالگی باید روزی حداقل ۱۴ ساعت خواب منظم داشته باشند. کودکان بالای ۶ سال تا نوجوانانی که ۱۷ سال سن دارند، نیاز به ۱۰ تا ۱۱ ساعت خواب منظم دارند تا بتوانند سلامتی و رشد خود را حفظ کنند. در این‌میان، خواب اضافی بیشتر از این مقدار ممکن است روی افزایش تولید هورمون HGH موثر بوده و به این ترتیب رشد قد کودک افزایش یابد.

 

ورزش

 

بدیهی است که انجام ورزش یکی از راهکارهای موثر در افزایش قد کودکان است. در صورتی‌که بدن کودک فعال باشد، نیاز به مواد مغذی بیشتری را احساس می‌کند و در این‌صورت، با افزایش جذب مواد مغذی، رشد کودک نیز بهبود می‌یابد. علاوه‌بر این مورد، انجام ورزش می‌تواند در تحریک هورمون‌های رشد کودک موثر بوده و به افزایش قد او کمک کند.

 

بهترین راهکارها و مواد غذایی برای افزایش قد کودکان + عوامل موثر بر رشد قد

 

ورزش‌هایی نظیر طناب و بارفیکس در افزایش قد کودکان و نوجوانان بسیار موثر واقع می‌شوند. علاوه بر آن، تمرینات کششی و رساندن دست به انگشتان پا نیز می‌تواند باعث افزایش قد در کودکان شود. در هرصورت انجام ورزش برای سلامتی بدن نیز ضروری است و به‌همین دلیل توصیه می‌شود، فرزندان خود را از کودکی به انجام ورزش عادت دهید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

بیست − 4 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

2-روش-طرز-تهیه-آب-زرشک-طبیعی-در-خانه

۲ روش طرز تهیه آب زرشک طبیعی در خانه؛ تأثیر درمانی آب زرشک بر ویروس کرونا

آب زرشک طبیعی با داشتن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین سی و مواد مغذی یکی از مفیدترین نوشیدنی‌های دنیا محسوب می‌شود. این نوشیدنی فواید زیادی برای بدن دارد و در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است. تاثیر آب زرشک برای لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن نیز به اثبات رسیده است. مطالعات نشان داده است که خاصیت‌های ضد التهابی و ضد ویروسی زرشک می‌تواند در درمان بیماری ویروسی همچون کرونا تأثیر بگذارد و به کنترل بیماری کمک کند. در این مقاله می‌توانید با چند روش طرز تهیه آب زرشک تازه در منزل آشنا شوید و در مورد تحقیقات انجام ...
  • 235 بازدید
  • انتشار: ۲۷-۱۰-۹۹
بررسی بایدها و نبایدهای سفر در بارداری با هواپیما و سایر وسایل نقلیه

بایدهای و نبایدهای سفر در ماه های مختلف بارداری؛ مسافرت در بارداری مجاز است؟

تجربه سفر در بارداری در کنار حساسیت‌هایی که دارد، گاهی اوقات تبدیل به یکی از شیرین‌ترین مسافرت‌های زندگی‌تان خواهد شد. شاید این سفر آخرین سفر دو نفره شما و همسرتان بدون وجود هیچ فرزندی باشد و پس از آن همیشه حتی در نبود فرزندتان نگرانی‌های او در دلتان وجود خواهد داشت. باید قبول کنید که به هر حال مسافرت در بارداری می‌تواند با خطرهایی نیز همراه باشد. به علاوه شرایط سفر در بارداری با هواپیما با شرایط سفر در بارداری با ماشین متفاوت است و در ماه‌های مختلف بارداری نیز می‌تواند برایتان سخت‌تر و یا راحت‌تر باشد. در این مقاله ...
  • 109 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۱۱-۹۹
چطور الکل اتانول 96% را برای ضد عفونی سطوح و دست به الکل 70% تبدیل کنیم

چطور الکل اتانول ۹۶% را برای ضد عفونی سطوح و دست به الکل ۷۰% تبدیل کنیم

شیوع ویروس کرونا این روزها تبدیل به مسئله اصلی دنیا و البته کشور خودمان ایران تبدیل شده است. حالا کرونا کم کم تبدیل به یک اپیدمی و پاندمی می‌شود و آمار مبتلایان در حال افزایش است. بعد از شیوع ویروس کرونا در شهر قم حالا پای این ویروس به سایر شهرهای ایران هم کم کم باز شده اما لازم است که به جای استرس و نگرانی بهترین کار ماندن در خانه و جلوگیری از رفت و آمد غیر ضروری، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس و ضدعفونی کردن سطوح است. مسئله اینجاست ...
  • 120018 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۱۲-۹۸