بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان و بیمارن مبتلا به اوتیسم | مجله کوروش
خانه » سلامت » بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان و بیمارن مبتلا به اوتیسم

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان و بیمارن مبتلا به اوتیسم

  • منتشر شده در ۱۵-۱۰-۹۹
  • 120 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان و بیمارن مبتلا به اوتیسم

اوتیسم یا  ASD در ۱ کودک از ۵۴ کودک تشخیص داده می‌شود. این وضعیت با مجموعه‌ای از چالش‌ها همراه است؛ چالش‌ها و مشکلاتی مثل رفتارهای غیرطبیعی اجتماعی، تأخیر در رشد، مشکلات ارتباطی و مسائل رفتاری دیگر. علاوه بر این مشکلات، کودکان مبتلا به اوتیسم ۸ برابر بیشتر از کسانی که این بیماری را ندارند، مشکلات دستگاه گوارش دارند و این یکی از دلایل غذا نخوردن و بی میل بودن به غذا در کودکان مبتلا به اوتیسم است. در این مقاله می‌خواهیم بهترین و بدترین غذاها و رژیم تغذیه درمانی برای کودکان و بیماران اوتیسم را به شما بگوییم.

 

لیست بدترین تغذیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

فروش اینترنتی افق کوروش

مهم است که بدانید غذاهایی که کودکان مبتلا به اوتیسم می‌خورند دارو است یا سم؛ به مغز، بدن و ذهن او کمک می‌کند یا به آنها آسیب می‌رساند. در ادامه برخی از بدترین غذاها برای کودکان مبتلا به اوتیسم و اهمیت تغذیه درمانی اوتیسم و البته مواد غذایی که بیماری اوتیسم را تشدید می‌کند، نام برده‌ایم.

 

۱- لبنیات

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

یکی از بدترین غذاها برای کودکان و بیماران اوتیسمی گروه لبنیات است. وقتی کازئین (یکی از پروتئین‌های موجود در لبنیات) با اسید معده مخلوط می‌شود، چیزی به نام «اگزورفین» تولید می‌کند. اگزورفین‌ها به سایت‌های گیرنده‌های اپوییدها متصل می‌شوند و می‌توانند منجر به مشکلات بی‌شماری از جمله عدم توانایی در تمرکز و بی‌حسی شوند.

لبنیات همچنین به دلیل سختی هضم، مشکل‌ساز است و باعث التهاب می‌شود. طبق شواهد، التهاب به شدت با اوتیسم مرتبط است و همچنین معمولا با اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که التهاب عصبی و ناهنجاری‌های ایمنی عصبی از عوامل اصلی در بدترشدن بیماری اوتیسم هستند.

اجتناب از هر چیزی که باعث التهاب شود، برای هر فرد اوتیسمی حیاتی است. طبق تجربه، هنگامی که افراد مبتلا به اوتیسم لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کردند، بیشتر صحبت کردند، بیش‌فعالی آنها کاهش یافت و مشکلات روده آنها برطرف شد.

 

۲- گلوتن

 

یکی دیگر از بدترین غذاها در رژیم تغذیه درمان بیماران اوتیسمی مواد حاوی گلوتن است. تحقیقات نشان می‌دهد که گلوتن، مخلوطی از پروتئین موجود در غلات مانند گندم و جو، می‌تواند هنگام بلع، التهاب سیستمیک را افزایش دهد. در حقیقت، بدن شما می‌تواند آنتی‌بادی‌هایی برای گلوتن ایجاد کند که می‌توانند مغز شما را  ملتهب کنند. گلوتن همچنین باعث کاهش باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش می‌شود، که با افزایش احتمال احساس اضطراب، استرس یا افسردگی همراه است.

 

به نظر می‌رسد گلوتن به‌طور خاص بر عملکرد مخچه تأثیر منفی می‌گذارد. مخچه که در قسمت پایین مغز قرار دارد، با هماهنگی حرکتی و فکری درگیر است و برای پردازش اطلاعات پیچیده ضروری است. بسیاری از والدین کودکان مبتلا به اوتیسم گزارش می‌کنند که وقتی گلوتن را از وعده‌های غذایی کودک خود حذف می‌کنند، علائم‌شان بهبود می‌یابد.

 

۳- ذرت و سویا

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

ذرت دارای ناسالم‌ترین اسیدهای چرب است؛ سرشار از اسیدهای چرب امگا ۶ که باعث التهاب می‌شوند. طبق مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۵، هیچ‌چیز مفیدی در ذرت برای کودکان اوتیسمی وجود ندارد. همچنین سویا باعث ناراحتی روده می‌شود و مصرف آن برای کودکان اوتیسم، ضرر دارد.

 

۴- قندها

 

قند نه تنها التهاب‌آور است، بلکه باعث فعالیت نامنظم سلول‌های مغز می‌شود و بسیار اعتیادآور است. علاوه بر این، تحقیقات انجام شده نشان داد که افراد مبتلا به اوتیسم، مانند کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، در تحمل گلوکز و مقادیر بیش‌از حد انسولین مشکل دارند.
پرهیز از شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و افزایش مصرف پروتئین بدون چربی، می‌تواند به‌طور چشمگیری علائم اوتیسم را کاهش دهد. پس در لیست بدترین غذاها در تغذیه کودکان و بیماران اوتیسمی حتما قندها را بگنجانید.

 

۵- مواد نگهدارنده

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

جشنواره 100% افق کوروش

اگر فرزندی مبتلا به اوتیسم دارید؛ از تمام افزودنی‌ها، مواد نگهدارنده، رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌های مصنوعی خودداری کنید. اگرچه این مواد در واقع «غذا» نیستند؛ متأسفانه در بسیاری از محصولات غذایی وجود دارد.

برای بیماران مبتلا به اوتیسم ما اغلب حذف مواد از رژیم‌های غذایی توصیه می‌شود؛ یعنی حذف گلوتن، لبنیات، شکر، ذرت، سویا و سایر غذاهای بالقوه حساسیت‌زا به مدت یک ماه. سپس این موارد را یک به یک اضافه کنید و نسبت به واکنش آنها هوشیار باشید؛ اگر واکنش غیرعادی دیدید، این مورد باید برای همیشه از رژیم غذایی کودکتان حذف شود.

 

بهترین غذاها برای کودکان مبتلا به اوتیسم

 

در ادامه، مواد غذایی مفید و بهترین غذاها برای کودکان مبتلا به اوتیسم را معرفی کرده‌ایم.

 

۱- امگا ۳

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

همان طور که گفته شد، مصرف مواد غذایی التهاب‌آور و سخت هضم برای کودکان اوتیسمی ضرر دارد. امگا۳ بر خلاف امگا۶، التهاب را کم می‌کند و جلوی بروز آن را می‌گیرد. امگا۳ را می‌توان در ماهی، دانه چیا، گردو و مواد غذایی دیگر پیدا کرد.

 

۲- ویتامین دی

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم، از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. برای افزایش ویتامین دی، می‌توانید آنها را به مصرف قارچ، ماهی و آب پرتقال تشویق کنید و اجازه دهید آنها در فضای بیرون و در زیر نور خورشید، بازی کنند؛ زیرا نور خورشید بهترین منبع ویتامین دی است.

 

۳- مواد پروبیوتیک

 

بهترین و بدترین غذاها برای تغذیه کودکان مبتلا به اوتیسم

 

از آنجا که کودکان مبتلا به اوتیسم نمی‌توانند عمل گوارش و هضم را به‌خوبی سایر افراد انجام دهند؛ با اضافه‌کردن مواد پروبیوتیک می‌توانید به این مشکل آنها کمک کنید. مواد پروبیوتیک در غذاهایی مثل کلم آب‌پزشده و خیارشور وجود دارد.

 

۴- کلسیم

 

منبع غنی کلسیم، لبنیات است. اما کودکان اوتیسمی که نمی‌توانند لبنیات مصرف کنند؛ با کمبود کلسیم مواجه می‌شوند. بعضی از کودکان مبتلا به اوتیسم، با مصرف شیر مشکلی ندارند. بنابراین پس از مشورت با متخصص فرزند خود، می‌توانید شیر را به رژیم غذایی او برگردانید.

 

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ها

شش − 5 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

در دوران شیردهی چه غذاهایی نخوریم؛ غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی

در دوران شیردهی چه غذاهایی نخوریم؛ غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی

دوران شیردهی مادر یکی از تاثیرگذارترین دوران‌ها برای نوزادان است و آگاهی از غذاهای ممنوع در این دوران و مواد مغذی مورد نیاز بدن مادر بسیار مهم است. شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است. در شش ماه اول زندگی نوزاد شیر مادر تقریبا اکثر مواد مغذی مورد نیاز کودک را فراهم می‌کند. ترکیب شیر مادر ارتباط مستقیمی با بدن و تغذیه او دارد. بر اساس تحقیقات هر آنچه که مادران در دوران شیردهی می‌خورند، بر روی محتوای شیر آن‌ها مستقیما تاثیر می‌گذارد. به طور کلی غذاهای زیادی جزوه غذاهای ممنوع در دوران شیردهی نیستند. به مادران توصیه می‌شود تا ...
  • 96 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۱۰-۹۹
6 مرحله مهم درمان و پاکسازی پوست چرب و جوش‌دار برای جوانسازی پوست

۶ مرحله مهم مراقبت و پاکسازی پوست چرب و جوش‌دار برای جوانسازی پوست

    مراقبت روزانه و پاکسازی پوست چرب جوش‌دار از جمله مهم‌ترین راهکارها برای جوان و شاداب نگه داشتن پوست است. برای این‌که یک پوست شاداب و سرحال داشته باشید و در عین حال با کنترل چربی پوست احتمال بروز آکنه و جوش را کمتر کنید باید چند مرحله مهم مراقبت و پاکسازی روزانه را انجام دهید. 6 مرحله مهم مراقبت و درمان و پاکسازی پوست چرب و جوش‌دار را از سایت VeryWell Health در مجله کوروش بخوانید.   1- شستشوی پوست چرب مستعد جوش     مهم‌ترین روتین روزانه مراقبت و درمان و پاکسازی پوست چرب جوش‌دار شستشوی پوست است. شستشوی صحیح پوست چربی و روغن ...
  • 26252 بازدید
  • انتشار: ۱۰-۱۱-۹۷
رابطه گروه خونی با افزایش ریسک ابتلا به کرونا؛ نتایج این تحقیق چقدر معتبر است؟

رابطه گروه خونی با افزایش ریسک ابتلا به کرونا؛ نتایج این تحقیق چقدر معتبر است؟

  با شیوع ویروس کرونا کووید 19 به عنوان یک بیماری حاد تنفسی هر روز اطلاعات جدیدی در مورد این بیماری با ابعاد ناشناخته فراوان در سرتاسر جهان منتشر می‌شود. یکی از جدیدترین مواردی که این روزها حسابی بر سر زبان‌ها افتاده است رابطه گروه خونی افراد و احتمال و خطر ابتلا به بیماری کرونا است. جریان از این قرار است که یک مطالعه مقدماتی جدید، ارتباطی بین گروه خون و احتمال بستری شدن با COVID-19 نشان را داده است. به گفته محققان، افراد مبتلا به گروه خونی A ممکن است بیشتر از افراد با گروه‌های خونی دیگر در معرض خطر ...
  • 2714 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۱-۹۹