بهترین و بدترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر | مجله کوروش
خانه » سلامت » بهترین و بدترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

بهترین و بدترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

  • منتشر شده در ۰۲-۰۹-۹۹
  • 714 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 12 دقیقه
بهترین و بدترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی مشکلی در عملکرد مغز است که به علت عوامل مختلف که مهم‌ترین آن بالا رفتن سن است در افراد اتفاق میفتد. البته ابتلا به آلزایمر در جوانی هم ممکن است رخ دهد. مصرف خوراکی برای پیشگیری آلزایمر یکی از راه‌هایی است که امروزه به عنوان یک عامل مهم به افراد توصیه می‌شود. در مقابل بعضی مواد غذایی هم هستند که مصرف آن‌ها امکان ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. اما برای پیشگیری از آلزایمر چه بخوریم؟ در این مطلب از سایت‌های very well health و help guide که در مجله‌ کوروش می‌خوانید، بهترین و بدترین انواع خوراکی و مواد غذایی مفید و تغذیه مناسب برای پیشگیری از فراموشی و آلزایمر و همچنین درمان آلزایمر در طب سنتی را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

آلزایمر چیست؟

 

بیماری آلزایمر یا بیماری فراموشی یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به واسطه آن به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ سوالی را که چند لحظه قبل پرسیده‌است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته‌است.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود. کم‌کم مشکل مسیریابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

 

بعد از ابتلا به بیماری و تشخیص که خود بحث پیچیده پزشکی دارد، روند درمان آغاز می‌شود. در حال حاضر درمان بیماری آلزایمر بیشتر شامل درمان‌هایی می‌شود که در واقع کاهنده اختلالات رفتاری و سیر پیشرفت بیماری است. این داروها معمولا شامل داروهای آرامش‌بخش و ضدجنون، داروهای ضد کولین استراز (وقتی دچار آلزایمر می‌شویم درواقع میزان اسیل کولین که یکی از واسطه‌های شیمیایی مداخله‌گر در حافظه است، کم می‌شود) و داروهای ممانتین که باعث بهبود سیستم شناختی و حافظه بیمار می‌شود، است.

 

اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در ادامه این مطلب در مجله کوروش به معرفی خوراکی‌های مفید و تغذیه مناسب برای پیشگیری و جلوگیری از آلزایمر و فراموشی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر؛ برای جلوگیری از آلزایمر چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

پزشکان سال‌هاست که می‌گویند آنچه می‌خورید می‌تواند بر سلامت قلب شما تأثیر بگذارد. اکنون شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد این در مورد مغز هم صادق است و تغذیه در تقویت مغز و ذهن هم تاثیر زیادی دارد. پروفسور مارتا کلار موریس، محقق رژیم غذایی MIND، گفته: به نظر می‌رسد رژیم غذایی فقط یکی از عواملی است که در ابتلا به این بیماری نقش دارد. ژنتیک و سایر عوامل مانند سیگار کشیدن، ورزش و آموزش نیز در این امر نقش دارند. اما رژیم MIND به کاهش سرعت ابتلا کمک می‌کند و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل، از مغز در برابر خطر ابتلا به آلزایمر محافظت می‌کند.

 

این رژیم غذایی و تغذیه مناسب پیشگیری از آلزایمر در حقیقت ترکیبی از المان‌های دو رژیم معروف به نام‌های رژیم مدیرترانه‌ای و رژیم DASH است. رژیم MIND به معنی مداخله‌ی رژیم مدیترانه‌ای-DASH برای تاخیر نورودژنراتیو است. نورودژنراتیو یا عصب‌زدایی به فرآیند از دست دادن تدریجی ساختار یا عملکرد سلول‌های عصبی می‌گویند که منجر به مرگ نورون‌ها (یاخته‌هایی که سیستم یا دستگاه عصبی بدن انسان از آن تشکیل شده است) می‌شود. رژیم MIND از چند جهت قابل توجه‌تر از رژیم‌های دیگر است و به‌کارگیری آن در کاهش ریسک آلزایمر موثر شناخته شده است.

 

بهترین مواد غذایی در یک تغذیه مناسب برای پیشگیری آلزایمر

 

حتما بخوانید  روز جهانی آلزایمر؛6 روش موثر پیشگیری آلزایمر زودرس در جوانی و سالمندی

۱- سبزیجات با برگ سبز

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

رژیم MIND وعده‌های مکرر سبزیجات برگ سبز را توصیه می کند. کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی و سایر سبزیجات مملو از ویتامین‌های A و C و سایر مواد مغذی هستند. حداقل دو وعده در هفته می‌تواند به پیش‌گیری از آلزایمر کمک کند. محققان دریافتند که شش وعده یا بیشتر در هفته بیشترین مزایای ممکن را برای سیستم مغز و حافظه به همراه دارد.

 

رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای و رژیم غذایی DASH به طور خاص این نوع سبزیجات را توصیه نمی‌کنند، اما مطالعه رژیم MIND نشان داد که گنجاندن آنها علاوه بر سایر سبزیجات در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر تفاوت محسوسی ایجاد می‌کند.

 

۲- سبزیجات دیگر

 

مواد غذایی برای پیشگیری از آلزایمر

 

مانند سایر رژیم‌های غذایی که بر کاهش وزن و سلامت قلب تمرکز دارند، رژیم MIND نیز بر اهمیت سبزیجات برای سلامت مغز تأکید دارد. محققان توصیه می‌کنند هر روز سالاد و حداقل یک سبزی دیگر بخورید و از این خوراکی برای پیشگیری آلزایمر استفاده کنید.

 

۳- آجیل و خشکبار

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

بر اساس مطالعه رژیم MIND، آجیل میان‌وعده خوبی برای سلامت مغز است. آجیل حاوی چربی‌های سالم، فیبر و آنتی اکسیدان است و مطالعات دیگر نشان داده‌اند که می‌توانند به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده و خطر بیماری‌های قلبی را نیز کاهش دهند. رژیم MIND توصیه می‌کند حداقل پنج بار در هفته آجیل بخورید.

 

۴- بری‌ها (نوعی از توت)

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

بری (نوعی توت) تنها میوه‌ای است که به طور خاص در رژیم MIND توصیه می‌شود. موریس گفته: بلوبری یکی از غذاهای قوی از نظر محافظت از مغز است. وی خاطرنشان کرده که توت‌فرنگی در مطالعات عملکرد مثبتی در  بهبود علائم شناختی مغز داشته است. رژیم MIND توصیه می‌کند حداقل هفته‌ای دو بار از خانواده توت بخورید.

 

۵- انواع لوبیا

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

اگر لوبیا بخشی از رژیم غذایی شما نیست، بهتر است آن را تغییر دهید و انواع لوبیاها را به رژیم خود اضافه کنید. در یک تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر لوبیا به عنوان خوراکی برای پیشگیری آلزایمر سرشار از فیبر و پروتئین و در عین حال کم‌کالری و کم‌چربی نیز هستند و به شما کمک می‌کنند ذهن‌تان را فعال نگه دارید. محققان توصیه می‌کنند که برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر، سه بار در هفته لوبیا بخورید.

 

۶- ماهی

 

مواد غذایی برای پیشگیری از آلزایمر

 

مطالعه رژیم MIND نشان داد که خوردن ماهی حداقل یک بار در هفته به عنوان یک خوراکی برای پیشگیری آلزایمر موثر است. با این حال، نیازی به زیاده روی نیست. برخلاف رژیم مدیترانه‌ای که توصیه می‌کند تقریباً هر روز ماهی بخورید، رژیم MIND می‌گوید یک بار در هفته کافی است.

 

۷- روغن زیتون

 

پیشگیری از آلزایمر در طب سنتی؛ چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

روغن زیتون اثر منفی اشکال دیگر روغن پخت و پز و چربی‌ها را در رژیم MIND از بین می‌برد. محققان دریافتند افرادی که از روغن زیتون به عنوان روغن اصلی خود در خانه استفاده می‌کردند، محافظت بیشتری در برابر کاهش عوامل شناختی مغز داشتند.

 

بدترین انواع خوراکی که ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند

 

۱- گوشت قرمز

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

گوشت قرمز در رژیم غذایی MIND ممنوع نیست، اما محققان می‌گویند شما باید به مصرف بیش از چهار وعده در هفته برای محافظت از سلامت مغز رضایت دهید. این سخاوتمندانه‌تر از رژیم مدیترانه‌ای است که گوشت قرمز را فقط به یک وعده در هفته محدود می‌کند.

 

۲- کره حیوانی و کره گیاهی

 

کره گیاهی و امکان ابتلا به آلزایمر

 

کره و مارگارین باید در رژیم غذایی MIND به کمتر از یک قاشق غذاخوری در روز محدود شود. به جای آن اغلب می‌توان از روغن زیتون سالم به عنوان یک خوراکی برای پیشگیری آلزایمر استفاده کرد.

 

۳- انواع مختلف پنیر

 

بهترین و بدترین انواع خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

 

براساس مطالعه رژیم MIND، پنیر ممکن است خوشمزه باشد اما به مغز شما لطفی نمی‌کند. اگر می‌خواهید خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهید، بیش از یک بار در هفته پنیر نخورید.

حتما بخوانید  آیا ابتلا به آلزایمر ارثی است؛ ۵ عامل پیشگیری و درمان آلزایمر

 

۴- انواع شیرینی

 

مصرف شیرینی

 

همه ما می‌دانیم زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌جات برای سایز شکم ما مناسبت نیست و به نظر می‌رسد شیرینی می‌تواند بر سلامت مغز نیز تأثیر منفی بگذارد. رژیم MIND توصیه می‌کند مصرف انواع شیرینی را محدود به تنها پنج عدد در هفته کنید. به جای شیرینی، شکلات تلخ بخورید.

 

۵- غذاهای سرخ‌شده و فست فود

 

مواد غذایی برای پیشگیری از آلزایمر

 

غذاهای سرخ‌شده و فست فود در لیست بدترین گروه‌های غذایی ناسالم  در رژیم MIND هستند. برای داشتن مغزی سالم، میزان لذت بردن از غذای سرخ‌شده را به تنها یک بار در هفته محدود کنید.

 

چه کار کنیم آلزایمر نگیریم؟

 

*هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید و سعی کنید عضله بسازید.

 

*تعامل اجتماعی داشته باشید و سعی کنید کارهای داوطلبانه انجام دهید و در گروه‌های اجتماعی عضو شوید. در کلاس‌های گروهی شرکت کنید و یا سعی کنید همسایه‌های خود را بشناسید و دیدار هفتگی با دوستان خود داشته باشید و گاهی از منزل بیرون بروید.

 

*از طریق کنترل وزن و حذف شکر، سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. چربی امگا ۳ را جایگزین دیگر چربی‌ها کید و میوه سبزی به میزان کافی مصرف کنید. بجای استفاده از غذای بیرون، در منزل آشپزی کنید و مصرف مشروبات الکلی را قطع کنید.

 

*ذهنتان را تحریک کنید. برای مثال یک زبان جدید یاد بگیرید. یا اگر اهل موسیقی هستید سعی کنید یک ساز جدید یا یک قطعه موسیقی جدید را بیاموزید. بازی‌های محرک ذهنی مثل بازی‌های استراتژیک و پازل حل کنید.

 

*به میزان کافی بخوابید. برنامه خواب خود را تنظیم کنید و سر وقت بخوابید و سر وقت از خواب بیدار شوید. یک مراسم آرامش‌بخش قبل از خواب خود ایجاد کنید، برای مثال کمی کتاب بخوانید یا به یک موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید یا پادکست مورد علاقه‌تان را دنبال کنید. سعی کنید پچ‌پچ‌های درونی خود را آرام کنید.

 

*استرس‌های خود را مدیریت کنید. تمرین تنفس کنید و به نفس کشیدن خود توجه کنید. یک برنامه روزانه مدیتیشن را در تقویم روزانه خود بگنجانید. تفریح را جزو اولویت‌های خود قرار دهید و سعی کنید شوخ‌طبع باشید.

 

*به سلامت عروق خود رسیدگی کنید. میزان فشار خون خود را در منزل کنترل کنید. با تغییراتی در سبک زندگی خود سعی کنید سالم زندگی کنید. هر دارویی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید. به فشار خون پایین بی‌توجهی نکنید و همچنین میزان کلسترل خون خود را دائما تحت نظر داشته باشید و در آخر سعی کنید سیگار نکشید.

 

درمان و تغذیه مناسب آلزایمر در طب سنتی

 

درمان آلزایمر در طب سنتی هم مورد توجه است. پژوهشگران طب سنتی می‌گویند خوراکی برای پیشگیری آلزایمر مانند روغن نارگیل و روغن زیتون، گوشت گوسفند جوان، مرغ، ماهی، شیر، لوبیا، آووکادو، شیر سویا، غلات، انواع ماهی‌ها، بذر کتان به مبتلایان به آلزایمر پیشنهاد می‌شود. افراد دچار این عارضه در صورت نیاز و با تجویز پزشک می‌توانند از مکمل‌های ویتامین B ۱۲ و امگا ۳ استفاده کنند.

 

همچنین مصرف زنجبیل و دارچین به همراه عسل، شیره انگور، دمنوش میخک، کندر و مغز بادام نقشی موثر در بهبود آلزایمر دارد. به طور کلی برای درمان این عارضه باید طبع مبتلایان به آلزایمر را با مصرف مواد غذایی با طبع گرم به سمت گرمی ببریم. نوشیدن شربت عسل و زعفران و استشمام گلاب و عطر‌های یاس، گل محمدی و نرگس به بهبود آلزایمر کمک می‌کند. ماساژ ملاج سر با روغن کنجد هم در درمان این عارضه مفید است. همچنین جویدن روزانه هفت عدد بادام درختی خام به همراه هفت عدد مویز و یک عدد کندر هم به افراد دچار آلزایمر پیشنهاد می‌شود.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

3 × پنج =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

ترفندهای مؤثر و ساده برای تنظیم خواب کودک از تولد تا 4 سالگی

ترفندهای مؤثر و ساده برای تنظیم خواب کودک از تولد تا ۴ سالگی

برای تنظیم خواب نوزاد تازه متولد شده باید این حقیقت را بدانید که برخی از نوزادان بسیار بیشتر از دیگر نوزادان می‌خوابند. برخی دیگر ممکن است عمیق‌تر بخوابند و برخی دیگر ممکن است بارها در طی خوابشان بیدار شوند. بعضی از آنها در طول شب می‌خوابند، در حالی که برخی دیگر دیر خوابشان می‌برد. کودک شما نیز الگوی بیدارشدن و خوابیدن خود را خواهد داشت و بعید است مانند سایر نوزادانی باشد که می‌شناسید. همچنین بعید است با نیاز شما بخوابد؛ بنابراین سعی کنید هنگام خواب نوزاد برنامه خواب خودتان را هم تنظیم کنید و بخوابید. اگر به فرزندتان شیر ...
  • 265 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۸-۹۹
علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان؛ با این علائم به پزشک مراجعه کنید

از زمان بحران شیوع ویروس کرونا کووید 19 در مورد ابتلای کودکان به این ویروس بحث‌های زیادی صورت گرفته است. ابتدا در این مورد صحبت می‌شد که کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند و در صورت ابتلا هم صرفا ناقل ویروس هستند. اما تاکنون تعدادی کمی از کودکان هم به این ویروس مبتلا شده‌اند و تعدادی هم جان خودشان را از دست داده‌اند. با این همه اغلب کودکان علائم خفیفی از کرونا ویروس را تاکنون نشان داده‌اند. این در حالی است که علائم ویروس بیماری کرونا در کودکان گاهی با سینه پهلو یا ذات‌الریه همراه است که مسئله خطرناکی است. ...
  • 1851 بازدید
  • انتشار: ۲۴-۰۱-۹۹
10 ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان

۱۰ ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان

یکی از مسائلی که در ماه رمضان برای افراد روزه‌دار پیش می‌آید احساس عطش و تشنگی در طول روز برای آنان است. اما به نظر می‌رسد با در پیش گرفتن یک برنامه غذایی مناسب در طول شب، از زمان افطار تا سحر، می‌توان این مشکل را حل کرد. برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان گنجاندن برخی مواد در برنامه غذایی روزانه بسیار سودمند است. 10 ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی افراد روزه‌دار در ماه مبارک رمضان به عنوان غذاهای مناسب افطاری و سحری را در مجله کوروش بخوانید.
  • 848 بازدید
  • انتشار: ۰۹-۰۲-۹۹