زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؛ تمام مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین | مجله کوروش
خانه » سلامت » زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؛ تمام مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؛ تمام مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین

  • منتشر شده در ۳۰-۱۰-۹۹
  • 320 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

احتمالاً اگر باردار هستید، یکی از اولین سوالاتی که ذهن شما را به خودش درگیر می‌کند این است که کدام روش برای زایمان مناسب‌تر است؟ عوارض چه نوع زایمانی کمتر است و فرق زایمان طبیعی و سزارین در چیست؟ قطعاً سوالات زیادی در مورد معایب زایمان سزارین و یا مزایای زایمان طبیعی دارید. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد زایمان طبیعی و سزارین بدانید، آشنا شوید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

۴ فرق زایمان طبیعی و سزارین

 

تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

 

زایمان طبیعی و سزارین از جنبه‌های مختلفی با هم فرق دارند. روال زایمان، زمان آن و همچنین عوارض بعد آن در مادر متفاوت است. در ادامه می‌توانید با ۴ تفاوت روش وضع حمل طبیعی و سزارین آشنا شوید.

 

۱- مدت زمان زایمان طبیعی و سزارین

 

روش طبیعی یک روند فیزیولوژیکی است که در آن انقباضات موجب گشاد شدن دهانه رحم می‌شود و با هدایت سر نوزاد به سمت پایین، روند زایمان معمولاً برای فرزند اول در حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول می‌کشد و در زایمان‌های بعدی این زمان کمتر می‌شود. اما در روش سزارین زیر شکم مادر جراح می‌شود و نوزاد از این راه از بدن خارج می‌شود. زمان این جراحی حدود ۴۵ دقیقه است که کودک در ۱۰ دقیقه اول از بدن خارج می‌شود.

 

۲- درد هنگام زایمان طبیعی و سزارین

 

به طور کلی روش طبیعی با درد زیادی همراه است. اما امروزه روش‌های زیادی وجود دارد که مادر می‌تواند ضمن انجام زایمان طبیعی درد کمتری را تجربه کند. اگرچه مادر معمولاً در زایمان سزارین به علت بی‌هوش بودن درد خاصی را تجربه نمی‌کند، اما درد و نقاهت بعد از زایمان سزارین معمولاً بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است و عوارض بیشتری دارد.

 

۳- بهبودی پس از زایمان طبیعی و سزارین

 

بعد از زایمان طبیعی معمولاً بدن به صورت طبیعی شروع به ترمیم می‌کند. معمولاً وجود درد، تورم و خونریزی تا چند روز بعد از زایمان ادامه دارد و بهبودی کامل به قدرت بدنی مادر بستگی دارد. اما عوارض زایمان سزارین معمولاً شدیدتر است. احساس ضعف و تهوع در این نوع زایمان معمولاً بیشتر است و نیاز است که مادر با همه دردی که دارد از جای خود بلند شود و حرکت کند. به طور کلی مادری که زایمان سزارین انجام داده است از ۱ تا ۶ ماه به استراحت نیاز دارد تا بدن او به حالت عادی خود بازگردد.

 

۴- عوارض زایمان طبیعی و سزارین

 

در زایمان طبیعی معمولاً عوارض بسیار کمتر از زایمان سزارین است. اما به هر حال ممکن است بخیه واژن بعد از زایمان برای مادر درد ایجاد کند و یا در برخی از مواقع مادر مشکلاتی مربوط به مثانه یا پارگی روده را تجربه کند. اما در زایمان سزارین خطر عفونت‌های لایه رحم و آمبولی ریوی برای مادر وجود دارد. امروزه با پیشرفت علم و ابداع روش‌های مختلف، زایمان سزارین معمولاً خطرات کمتری نسبت به گذشته دارد. اما به هر حال پزشکان توصیه می‌کنند در شرایطی که مادر و فرزند در وضعیت مناسبی قرار دارند، بهتر است از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن نوزاد خود استفاده کنند.

 

مزایای زایمان طبیعی

 

تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

 

*بهبود بدن و بازگشت به روند عادی معمولاً در زایمان طبیعی راحت‌تر اتفاق می‌افتد و مادر بعد از زایمان درد و مشکلات کمتری را تجربه می‌کند.

 

*از مزایای زایمان طبیعی این است که این روش زایمان معمولاً بسیار کم هزینه‌تر از سزارین است.

 

*مدت زمان بستری مادر در بیمارستان و در زایمان طبیعی معمولاً یک تا دو روز است، اما در روش سزارین ممکن است مادر تا ۴ روز نیاز به بستری شدن داشته باشد.

 

*زایمان طبیعی موجب خروج مایع درون ریه نوزاد می‌شود و معمولاً نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می‌آیند، عملکرد تنفسی بهتری دارند.

 

*از دیگر مزایای روش طبیعی این است که نوزاد باکتری‌های مفید را دریافت می‌کند و همین موضوع موجب می‌شود تا روده و سیستم ایمنی بدن او قوی‌تر شود.

 

*معمولاً بعد از زایمان حال عمومی مادر خوب است و می‌تواند فرزند خود را در آغوش بگیرد و به او شیر دهد. اما ممکن است در روش سزارین به هوش آمدن مادر طول می‌کشد و مادر تا چند ساعت نتواند فرزند خود را ببیند.

 

 

مزایای زایمان سزارین

 

تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

 

*مهم‌ترین فرق زایمان طبیعی و سزارین این است که مادر در زایمان سزارین می‌تواند زمان دقیق به دنیا آوردن فرزند خود را پیش بینی کند و برای آن برنامه ریزی کند.

 

*در روش سزارین مادر معمولاً بدون درد خاصی برای به دنیا آوردن فرزند خود به بیمارستان می‌رود، در حالی که در روش طبیعی با درد زیاد همراه است.

 

*از دیگر مزیت‌های روش سزارین این است که روند آن بدون درد است و مادر هیچ دردی را احساس نمی‌کند.

 

 

چه زمانی لازم است مادر به صورت سزارین زایمان کند؟

 

تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

 

به طور معمول زمانی که وضعیت مادر نرمال باشد و همه چیز در بهترین وضعیت خود باشد، بهترین روش برای زایمان، روش طبیعی است. اما در برخی مواقع لازم است مادر به دستور پزشک خود از روش سزارین برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده کند. در ادامه می‌توانید با شرایطی که لازم است از روش سزارین استفاده شود، آشنا شوید.

 

نامناسب بودن وضعیت قرارگیری کودک

 

بهترین وضعیت برای روش طبیعی وضع حمل این است که سر نوزاد به سمت پایین و نزدیک به مجرا باشد. زمانی که نوزاد در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، معمولاً باید از روش سزارین برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده شود. در شرایط زیادی ممکن است نوزاد در رحم مادر حرکت کند و سر او در سمت بالا و پاها در قسمت مجرا قرار بگیرند. این موضوع معمولاً در افرادی که نوزاد چند قلو دارند، رایج‌تر است.

 

افتادگی رحم شدید در مادر

 

افتادگی رحم که به آن پرولاپس نیز گفته می‌شود، به حالتی خطاب می‌شود که رحم به سمت پایین کشیده می‌شود و در برخی موارد موجب ایجاد برآمدی در واژن می‌گردد. پزشک معمولاً با معاینه واژینال پی به این موضوع می‌برد. در چنین شرایطی مادر باید برای زایمان نوزاد خود از روش سزارین استفاده کند.

 

بزرگ بودن جثه نوزاد

 

در بسیاری از مواقع بزرگ بودن جثه نوزاد موجب می‌شود تا به راحتی از مجرا خارج نشود. از همین رو در این شرایط معمولاً از روش سزارین استفاده می‌شود.

 

ناقص بودن نوزاد

 

اگر پزشک تشخیص دهد که نوزاد دارای نقص است و شرایط نرمالی ندارد، برای کاهش خطرات احتمالی از روش سزارین استفاده می‌شود.

 

بیمار بودن مادر

 

زمانی که مادر به مشکلاتی از قبیل بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت مبتلا باشد، بهترین روش برای به دنیا آوردن نوزاد او سزارین است.

 

کوچک بودن اندازه لگن

 

اگر اندازه لگن مادر بیش از حد کوچک باشد، امکان روش طبیعی وضع حمل برای مادر وجود ندارد. از همین رو در چنین شرایطی از روش سزارین برای به دنیا آوردن نوزاد استفاده می‌شود.

 

 

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

 

تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

 

با همه این توضیحاتی که تا به اینجای مقاله خواندید اگر هنوز فکر می‌کنید طبیعی زایمان کنم یا سزارین، باید بدانید که این موضوع به طور کامل به وضعیت بدنی شما، شرایط نوزاد و عوامل دیگری که توسط پزشک و به وسیله معاینه و سونوگرافی بارداری بررسی می‌شود بستگی دارد. اما به هر حال اگر همه چیز در بهترین وضعیت خودش قرار دارد و بدن شما آمادگی زایمان طبیعی را دارد، بهتر است از این روش برای زایمان استفاده کنید تا عوارض کمتری را بعد از زایمان تجربه کنید.

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

5 × 3 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

8 زمان مناسب برای نوشیدن آب و خوردن آب ناشتا؛ با غذا آب بخوریم یا بعد از غذا؟

۸ زمان مناسب برای نوشیدن آب و خوردن آب ناشتا؛ با غذا آب بخوریم یا بعد از غذا؟

آب خوردن در طول روز و در هنگام تشنگی یک امر عادی است. اما آیا می‌دانستید برخی زمان‌ها برای آب نوشیدن به سلامت بدن کمک فراوانی می‌کنند؟ اصلا زمان‌های مناسب آب نوشیدن (فارغ از این‌که تشنه هستید یا نه) را می‌شناسید؟ یک مسئله دیگر این است که آیا آب خوردن حین صرف غذا کار درستی است یا خیر. آیا این کار به سلامت بدن لطمه وارد می‌کند؟ 8 زمان مناسب برای نوشیدن آب صرف‌نظر از این‌که تشنه هستید یا خیر، نوشیدن آب ناشتا و نیز مضرات نوشیدن آب حین غذا خوردن را از سایت پزشکی everyday health در مجله کوروش بخوانید.  
  • 32267 بازدید
  • انتشار: ۲۹-۰۹-۹۷
17 خواص درمانی شگفت انگیز و معجزه آسای قهوه قارچ گانودرما

۱۷ خواص درمانی شگفت انگیز و معجزه آسای قهوه قارچ گانودرما

  قهوه گانودرما اصطلاحی است که این روزها زیاد به گوش می‌خورد. اما اصلا قهوه گانودرما چیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟ فواید قهوه گانودرما چیست و چه خواص و چه عوارضی دارد، سابقه نوشیدن این قهوه به چه زمانی برمی‌گردد؟ برای بهره بردن از خواص قهوه قارچ گانودرما برای لاغری ، زگیل تناسلی، سرطان، کیست تخمدان، استرس، پیسی، درمان و کنترل دیابت با گانودرما، بی‌خوابی و پاکسازی کبد و سلامت کلی بدن روزی چند فنجان بنوشیم و در صورت بروز چه عوارضی نوشیدن قهوه گانودرما را ترک کنیم. همه این‌ها را در سرویس سلامت مجله کوروش بخوانید.
  • 43895 بازدید
  • انتشار: ۰۷-۰۲-۰۰
رانیتیدین سرطان‌زاست؛ بهترین جایگزین دارویی و غیر دارویی رانیتیدین چیست؟

رانیتیدین سرطان‌زاست؛ بهترین جایگزین دارویی و غیر دارویی رانیتیدین چیست؟

موارد مصرف داروی رانیتیدین با نام تجاری «زانتاک» برای کاهش ترشح اسید معده، سوزش معده، جلوگیری از زخم معده و درمان بیماری رفلاکس معده است. اما اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا FDA اعلام کرده است که همه اشکال دارویی رانیتیدین از شربت و آمپول تا قرص به دلیل احتمال آلودگی به ماده سرطان زای NDMA باید از بازارهای سرتاسر دنیا جمع‌آوری و مصرف آن متوقف شود که این اتفاق در ایران هم افتاده است. به همین دلیل اغلب افرادی که مشکلات معده و دستگاه گوارش دارند به صرافت بهترین جایگزین برای رانیتیدین افتاده‌اند. در مجله کوروش برخی از بهترین ...
  • 1964 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۱-۹۹