تکنیک های ورزش کردن در ماه مبارک رمضان چیست؟ | مجله کوروش
خانه » سلامت » تکنیک های ورزش کردن در ماه مبارک رمضان چیست؟

تکنیک های ورزش کردن در ماه مبارک رمضان چیست؟

 • منتشر شده در ۲۶-۰۵-۰۰
 • 3313 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه
تکنیک های ورزش ماه رمضان

یکی از دلایل اصلی تجمع چربی در بدن، عدم تحرک است و این مساله یعنی نداشتن تحرک در ماه مبارک رمضان به خاطر مقابله با تشنگی و خستگی روزه داران، بیشتر می شود که نتیجه آن اضافه وزن چند کیلویی در آخر ماه است. بهترین راه برای مقابله با اضافه وزن، ورزش کردن است؛ اما ورزش در ماه مبارک رمضان نسبت دیگر ماه ها تفاوت‌هایی دارد. از آنجا که روزه داران بیشتر ساعات روز را چیزی نمی‌خورند و ماده غذایی در این ساعات به بدن آن ها نمی‌رسد، باید در کیفیت، تعداد و زمان ورزش خود تغییراتی را ایجاد کنند تا انرژی لازم را برای انجام حرکات ورزشی داشته باشند. در مجله کوروش با تکنیک‌های ورزش کردن در ماه رمضان در سرویس سلامت همراه ما باشید.

 

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در ماه مبارک رمضان به خاطر کم خوری، می‌توانند وزن خود را کاهش دهند؛ اما متاسفانه به علت عدم رعایت اصول غذاخوردن در افطاری و سحری و همچنین عدم تحرک بیشتر، نه تنها وزن خود را کاهش نداده بلکه باعث تجمع بیشتر چربی در شکم و پهلو خواهند شد.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 

چرا در ماه مبارک رمضان باید ورزش را ادامه دهیم؟

 

چرا در ماه مبارک رمضان باید ورزش را ادامه دهیم؟

 

همانطور که در بالا اشاره شد، تحرک در ماه رمضان به شدت کاهش پیدا می‌کند که این مساله باعث تجمع چربی و بروز مشکلات در سلامتی بدن می‌شود، از این رو ورزش در این ماه برای جلوگیری از بروز این مسائل و اتفاقات و حفظ سلامتی بدن توصیه می‌شود.

 

 

در حالت کلی دلایلی که باید در ماه رمضان ورزش کرد شامل:

 

 • باعث عدم تجمع چربی و تهسیل سوخت و ساز بدن می‌شود.
 • از بروز بیماری گوارشی جلوگیری می‌کند.
 • سلامت قلب را تضمین می‌کند.
 • باعث رفع خستگی روزه دار و نشاط او می‌شود.

 

مهم‌ترین و اولین نکته ورزش کردن در ماه رمضان، داشتن یک برنامه غذایی مناسب است. این برنامه غذایی علاوه بر همسو بودن با تغذیه روزه دار، باید انرژی لازم برای انجام فعالیت‌ها و ورزش کردن را بین افطار تا سحر تامین کند.

 

 

بیشتر بخوانید: نکاتی مفید برای شام خوردن در ماه رمضان

 

 

بهترین زمان برای ورزش کردن در ماه رمضان

 

بهترین زمان برای ورزش کردن در ماه رمضان

 

اولین نکته ای که باید دقت داشته باشید، هیچگاه ورزش کردن به خاطر روزه بودن نباید قطع کرد. به عنوان یک تکنیک مهم ورزش در ماه رمضان دو زمان را می‌توان برای ورزش کردن در ماه رمضان در نظر گرفت:

 

 • می‌توان بعد از افطار ورزش خود را شروع کنید. البته بین افطار تا ورزش فاصله حدود یک ساعته داشته باشید و بلافاصله و با شکم پر ورزش نکنید.
 • حدود یک ساعت قبل از افطار، ورزش‌های سبک را انجام دهید تا در افطار، انرژی بدن خود را تامین کنید. هرچند که این روش توسط بسیاری از متخصصان و پزشکان توصیه نمی‌شود.

 

حتما بخوانید  خواص بامیه و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن

ورزش کردن در زمان نامناسب، نه تنها باعث خستگی بیشتر روزه دار می‌شود، بلکه باعث قطع کردن آن شده و اثر منفی بیشتری بر روی سلامتی بدن آن خواهد گذاشت. در صورتی که ورزشکار نیستید و هدف شما حفظ تناسب اندام است، از انجام ورزش‌های سنگین در این ماه خودداری کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: ۵ نمونه غذاهای رژیمی و سبک در ماه رمضان

 

 

بهترین ورزش در ماه مبارک رمضان

 

بهترین ورزش در ماه مبارک رمضان

 

حرکت های هوازی مانند دوچرخه سواری، کشش بدن و ورزش‌هایی مانند پیاده روی و شنا که انرژی کمتری نسبت به دیگر موارد نیاز دارند، بهترین ورزش ها در ماه مبارک هستند. اگر هدف شما فقط حفظ سلامتی و تداوم در ورزش است، انجام این دو ورزش به شدت توصیه می‌شود.

 

 

تکنیک ها و نکات ورزش کردن در ماه رمضان

 

تکنیک ها و نکات ورزش کردن در ماه رمضان

 

با نکات و تکنیک های ورزش کردن در ماه رمضان همراه ما باشید.

 

 

۱- شدت ورزش را کاهش دهید

 

از آنجا که روزه دار حداقل ۱۰ ساعت در طول چیزی نمی خورد، به تدریج انرژی او کاهش پیدا می کند و انجام حرکت های سنگین چه ورزشی و غیرورزشی باعث خستگی بیشتر و همچنین تشنگی او می شود. اگر روزه دار قصد انجام حرکات ورزشی را داشته باشد، باید شدت هر حرکتی را حداقل به نصف کاهش دهد.

 

انجام حرکت‌های سنگین با شدت بالا در روزهای اول ماه رمضان که هنوز انرژی در بدنتان است، اثری درخستگی شما نخواهد داشت؛ اما ادامه این مساله به مرور زمان و در طول سی روز باعث کاهش افت شدید انرژی و قند خون و در نتیجه قطع ورزش کردن می شود. با کاهش شدت ورزش نه تنها می‌توانید انرژی بدن خود را تا آخر ماه حفظ کنید، بلکه همیشه فعال و بانشاط خواهید ماند و بقیه فامیل به حال شما غبطه خواهند خورد.

 

 

۲- تغذیه را فراموش نکنید

 

درماه رمضان آب بدن به شدت کاهش پیدا می‌کند و خود ورزش کردن هم باعث تشدید آن می‌شود، از این رو باید ورزشکار از افطار تا سحر دربرنامه غذایی خود نیز مایعات، سبزیجات و میوه را قرار دهد تا آب از دست رفته درطول روز و انجام حرکات ورزشی را جبران کنند. همچنین در ماه رمضان باید از خوردن غذاهایی پرچرب و قندی که برای سلامتی خاصیتی جز ضرر ندارند، به شدت خودداری کند.

 

حتما بخوانید  بررسی علائم 30 بیماری پوستی رایج در نوزادان

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ ماده غذایی برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان

 

 

۳- هر ورزشی را انجام ندهید

 

در ماه رمضان هر ورزشی را انجام ندهید

 

در ماه رمضان علاوه بر کاهش شدت ورزش، باید بعضی از حرکات را کنار بگذارید و موارد جایگزین را به کار ببرید. بهترین ورزش در ماه رمضان پیاده روی، شنا کردن و هوازی مانند دوچرخه سواری است.

 

انجام این ورزش ها علاوه بر حفظ شادابی و سلامتی شما، باعث گردش خون و در نتیجه سلامتی قلب و عروق می‌شود. در حالت کلی، ورزش هایی را انجام دهید که باعث نشاط و تنظیم سلامتی بدن شما شوند تا آسیب و فشار کمتری به عضلات و بدن شما وارد نماید.

 

 

۴- زمان ورزش کردن را کاهش دهید

 

اگر در طول روزهای غیر از ماه رمضان روزی ۲ ساعت ورزش می‌کردید، آن را به نصف یا نیم ساعت کاهش دهید. همانطور که در بالا گفتیم، انرژی روزه دار در ماه رمضان به شدت کاهش پیدا می‌کند و انجام حرکات‌های سنگین ورزشی هم باعث تشدید آن می‌شود؛ از این رو برای اینکه بتوانید تداومی در ورزش خود داشته باشید، بهترین راه کاهش زمان ورزش کردن است. از طرفی دیگر، بین افطار تا سحر فاصله زمانی کمی وجود دارد و شما بیشتر باید به فکر تغذیه و استراحت کافی برای دریافت کالری و داشتن انرژی در طول روز بعد باشید؛ پس با کاهش زمان ورزش تعادلی در آن ایجاد کنید.

 

 

به این دو نکته قبل از ورزش کردن دقت داشته باشید:

 

 • اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید، قبل از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. اگر هم قادر به گرفتن روزه به خاطر بیماری خاصی نیستید، از حرکات ورزشی سبک استفاده کنید تا بیماری یا مشکل بدتر نشود.
 • به هیچ وجه از نوشابه و مواد انرژی زا غیر مجاز برای دریافت انرژی و جبران کاهش آن استفاده نکنید.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۸ نوشیدنی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

15 + هشت =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

خواص و مضرات چای سبز

خواص و مضرات چای سبز و روش صحیح نگهداری آن

خوردن یک فنجان چای سبز در هر فصلی از سال، می تواند علاوه بر احساس طراوت، مواد مفیدی را به بدن برساند. به همین خاطر این چای برخی مواقع مشتری های بیشتری نسبت به چای سیاه دارد. حتی این نوشیدنی مفید جای خود را در مهمانی ها هم باز کرده است. البته مصرف آن در کنار همه مزایا و فوایدی که دارد، برای سلامت بدن بدون ضرر هم نیست. ما قرار است در این مطلب از مجله کوروش، به خواص و مضرات چای سبز بپردازیم.
 • 186 بازدید
 • انتشار: ۳۱-۰۳-۰۰
علائم، نشانه‌ها و دلایل ابتلا به بیماری نقرس + راه‌های درمان نقرس

علائم، نشانه‌ها و دلایل ابتلا به بیماری نقرس + راه‌های درمان نقرس

نقرس یکی از انواع رایج آرتروز است که با درد شدید، تورم و سفتی مفاصل همراه است و بیشتر از جای دیگری در بدن شست پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری دردناک معمولاً در مردان بیشتر از زمان شایع است و در اثر تجمع اسید اوریک ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین علائم بیماری نقرس تورم و درد مفاصل پای به ویژه انگشت بزرگ است که این درد حالتی شبیه به این حالت است که پا در آتش قرار دارد و در حال سوختن است. در این مقاله می‌توانید درمان و علائم نقرس شصت پا را از وب‌سایت medicalnewstoday در ...
 • 446 بازدید
 • انتشار: ۱۹-۰۹-۹۹
بهترین روش جلوگیری بارداری

انواع روش های پیشگیری بارداری و ۱۰ عارضه قرص ضد بارداری

یکی از بهترین روش جلوگیری از بارداری خوردن قرص‌های پیشگیری از بارداری است . چون یک روش موقت و مقرون به صرفه است و هر زمان که بخواهید با قطع مصرف آن‌ها می‌توانید برای بارداری تصمیم بگیرید. این در حالی است که با روش‌های مطمئن دیگری مثل وازکتومی امکان باردار شدن تا 99 درصد کاهش پیدا می‌کند اما اگر تصمیم بگیرید دوباره باردار شوید احتمال آن بسیار اندک است. از سوی دیگر استفاده از قرص‌های جلوگیری هم عوارض خاص خودشان را دارند که 10 مورد از این عوارض از همه جدی‌تر هستند و ممکن است زندگی فرد را به صورت ...
 • 402 بازدید
 • انتشار: ۲۰-۰۵-۰۰