راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان | مجله کوروش
خانه » سلامت » راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

  • منتشر شده در ۰۲-۰۹-۹۹
  • 177 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

رژیم لاغری دوکان دایت یک برنامه غذایی حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین است که توسط فردی به نام پیر دوکان که یک پزشک فرانسوی و متخصص تغذیه است، ابداع شده است. در این رژیم غذایی افراد مجاز به خوردن ۱۰۰ ماده غذایی مشخص هستند که همه آن‌ها عموماً پروتئین و سبزیجات هستند. شما می‌توانید با رژیم لاغری دوکان هر چقدر که دوست دارید، غذا بخورید، به شرطی که غذای شما از میان این ۱۰۰ ماده مشخص شده باشد. بسیاری از افراد معتقد هستند که این رژیم غذایی روی کاهش وزن تأثیر زیادی می‌گذارد، اما برخی مطالعات نیز نشان داده است که دنبال کردن رژیم دوکان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های کلیه و کبد را در افراد افزایش دهید. در این مقاله می‌توانید هر آن چیزی که لازم است درباره رژیم دوکان بدانید را از وب‌سایت medicalnewstoday در مجله کوروش بخوانید.

 

 

رژیم لاغری دوکان دایت چیست؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

 

رژیم دوکان دایت افراد را به خوردن غذاهای حاوی پروتئین بالا و کاهش مصرف کربوهیدرات و چربی تشویق می‌کند. استفاده از غذاهای بسته بندی و کنسروی در این رژیم غذایی جایی ندارد و فعالیت بدنی روزانه، از برنامه‌های ضروری آن محسوب می‌شود. فردی که از رژیم لاغری دوکان دایت پیروی می‌کند، مجاز به خوردن ۱۰۰ ماده غذایی مختلف است که ۶۸ مورد آن‌ها پروتئین خالص هستند و ۳۲ مورد نیز در دسته سبزیجات جای دارند. مهم‌ترین تئوری رژیم لاغری دوکان دایت خوردن پروتئین زیاد است که می‌تواند به کاهش وزن کمک زیادی کند و علت این موضوع نیز این گونه است که:

 

*غذاهای کم چرب با پروتئین بالا کالری پایینی دارند.

*خوردن پروتئین موجب احساس سیری بیشتر در افراد می‌شود.

*هضم پروتئین نیاز به انرژی بیشتری دارد و موجب می‌شود بدن کالری بیشتری مصرف کند.

*محدود کردن کربوهیدرات و چربی‌ها موجب بروز حالت گرسنگی در فرد می‌شود و بدن را مجبور می‌کند تا ذخایر چربی را به انرژی تبدیل کند.

 

مراحل رژیم لاغری دوکان دایت

 

رژیم لاغری دوکان دایت از ۴ فاز مختلف تشکیل شده است که ۲ فاز مربوط به کاهش وزن و ۲ فاز بعدی برای تثبیت وزن است. در ادامه می‌توانید با جزئیات هر مرحله آشنا شوید.

 

مرحله حمله

 

راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

 

مرحله اول رژیم لاغری دوکان دایت مربوط به خوردن غذایی از لیست پروتئین خالص است و هدف این فاز کاهش سریع وزن است. تئوری این مرحله به این صورت است که خوردن مقادیر زیادی از غذاهای غنی از پروتئین می‌تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد. هضم پروتئین نیاز به مقدار کالری بیشتری دارد و این موضوع در کنار ورزش می‌تواند روی کاهش وزن در مرحله اول تأثیر زیادی بگذارد.

 

مهم‌ترین دلیل کاهش وزن و لاغری در این مرحله مربوط به کاهش کربوهیدرات و آب بدن است. کمبود آب اولین دلیل کاهش سریع وزن است که معمولاً خیلی سریع اتفاق می‌افتد. فاز اول رژیم لاغری دوکان دایت معمولاً ۲ تا ۵ روز طول می‌کشد. اگر فردی قصد دارد به طور کلی ۱۸ کیلو وزن خود را کم کند باید تا ۷ روز رژیم مرحله حمله را دنبال کند. در این فاز فرد تنها مجاز به خوردن ۶۸ نوع غذا با پروتئین خالص است و نباید چربی مصرف کند. مواد غذایی مجاز در فاز یک عبارت‌اند از:

حتما بخوانید  یک رژیم خوب بدون گرسنگی برای لاغری کارمندان؛ 7 توصیه غذایی برای شاغلین

 

*گوشت گاو بدون چربی

*ماهی

*مرغ

*تخم مرغ

*سویا

*پنیر و لبنیات بدون چربی

جشنواره 100% افق کوروش

 

در این مرحله فرد مجاز است تا هر میزان که دوست دارید از این مواد غذایی استفاده کنید و هیچ شمارش کالری وجود ندارد. خوردن ۵/۱ قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر به صورت روزانه به دلیل فیبر بالایی که دارد، نیز در این رژیم غذایی ضروری است. از طرف دیگر فرد در این مرحله باید روزانه حداقل ۵/۱ لیتر آب بنوشد و ۲۰ دقیقه ورزش کند.

 

نمونه رژیم در مرحله حمله

 

صبحانه: پنیر کم چرب، ۹ گرم سبوس جو دوسر، دارچین، قهوه یا چای، آب

ناهار: جوجه کباب، نودل رژیمی، ژله رژیمی، چای

شام: استیک بدون چربی، میگو، ژله رژیمی، قهوه یا چای بدون شیرینی، آب

 

مرحله کروز

 

راهنمای کامل عوارض و فواید رژیم لاغری دوکان دایت + نمونه رژیم دوکان

 

در این فاز از رژیم لاغری دوکان دایت فرد باید از ۳۲ نوع سبزیجات خاص استفاده کند و مجاز به خوردن هر ۱۰۰ نوع ماده مجاز در رژیم غذایی است. به طور معمول این مرحله معمولاً حدود ۳ روز طول می‌کشد. خوردن ۲ قاشق غذاخوری سبوی جو دوسر به همراه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش در روز برای این مرحله ضروری است. در این فاز از رژیم لاغری دوکان دایت فرد می‌تواند از مقادیر نامحدودی از پروتئین کم چرب و سبزیجات غیر نشاسته‌ای است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 

*اسفناج

*بامیه

*کاهو

*لوبیا سبز

*کلم

*بادمجان

*فلفل دلمه

*خیار

*گوجه فرنگی

*لوبیا سبز

*پیاز

*کدو حلوایی

*شلغم

 

نمونه رژیم در مرحله کروز

 

صبحانه: سه عدد تخم مرغ، گوجه فرنگی خرد شده به همراه قهوه با شیر بدون چربی، آب

ناهار: مرغ کبابی و سبزیجات مخلوط، ماست یونانی، ۲ قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر، چای

شام: فیله ماهی سالمون پخته شده، کلم بروکلی و گل کلم بخارپز، ژلاتین رژیمی، قهوه با شیر بدون چربی، آب

 

مرحله تقویت

 

همه چیز درباره رژیم لاغری دوکان؛ عملکرد، عوارض، مزایا و نمونه رژیم

 

در این مرحله از رژیم لاغری دوکان دایت هدف دیگر کاهش وزن نیست و بدن باید تقویت و بازیابی شود. ۲۵ دقیقه ورزش در روز برای تکمیل این فاز اهمیت زیادی دارد. در فاز تقویت فرد مجاز است از برخی غذاهای نشاسته‌ای خاص استفاده کند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 

*انواع پروتئین و سبزیجات

*یک وعده میوه

*دو برش نان سبوس‌دار

*یک وعده پنیر

*۱ تا ۲ وعده نشاسته در هر هفته

*۱ تا ۲ بار گوشت

 

نمونه رژیم مرحله تقویت

 

صبحانه: املت با سه عدد تخم مرغ، پنیر و اسفناج به همراه قهوه با شیر بدون چربی، آب

ناهار: ساندویچ بوقلمون با نان سبوس‌دار، پنیر کم چرب، دو قاشق جو دوسر و دارچین، آب

شام: گوشت بدون چربی کباب شده، کدو سبز کبابی، ۱ سیب متوسط، قهوه با شیر بدون چربی، آب

حتما بخوانید  6 رژیم لاغری مضر و خطرناک برای کاهش وزن در سال 2021

 

مرحله تثبیت

 

هدف اصلی این فاز از رژیم لاغری دوکان دایت حفظ و تثبیت برنامه غذایی است. در این مرحله فرد نباید انتظار کاهش یا افزایش وزن را داشته باشد. در این فاز فرد باید فقط یک روز در هفته پروتئین مصرف کند و می‌تواند از هر غذایی مصرف کند. چند قانون مهم در مرحله تثبیت وجود دارد که پیروی از آن‌ها الزامی است:

 

*هر روز ۳ قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر مصرف شود.

*به جای استفاده از آسانسور، فرد باید از پله استفاده کند.

*هر ۵ شنبه فرد باید تنها پروتئین خالص مصرف کند.

*هر روز ۲۰ دقیقه ورزش کند.

*مصرف روزانه ۵/۱ لیتر آب در این مرحله ادامه دارد.

*مرحله تثبیت یک برنامه طولانی مدت است و باید به مرور به سبک زندگی فرد تبدیل شود.

*روزانه ۳ قاشق سبوس جو دو سر مصرف شود.

 

آیا رژیم لاغری دوکان دایت واقعاً مؤثر است؟

 

آیا رژیم لاغری دوکان دایت واقعاً مؤثر است؟

 

پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌تواند در کاهش وزن مؤثر باشد، اما حقیقت آن است که هنوز هیچ تحقیقاتی ثابت نکرده که این نوع رژیم کاهش وزن ضرری برای بدن ندارد. مطالعات که در سال ۲۰۱۴ بر روی رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا انجام شد، نشان دادن که مصرف پروتئین بالا می‌تواند باعث کاهش وزن شود و این موضوع به چند دلیل اتفاق می‌افتد:

 

*احساس سیری بیشتر در افراد

*کاهش سطح هورمونی به نام گرلین که روی گرسنگی تأثیر دارد

*بهبود تعادل گلوکز بدن

*ادرار بیشتر و از دست دادن مایعات بدن

 

بسیاری از محققان بر این باور هستند که رژیم لاغری دوکان دایت به دلیل محدود کردن مصرف غلات و میوه‌ها از نظر تغذیه‌ای کامل نیست و از طرفی دنبال کردن آن برای افراد سخت است. این رژیم غذایی قوانین زیادی دارد و حفظ کردن همه این قوانین کمی مشکل است. توجه داشته باشید که کاهش وزنی که در فاز یک ایجاد می‌شود تا مقدار زیادی به کاهش آب بدن مربوط است و موقتی است و دوباره برمی‌گردد.

 

عوارض رژیم لاغری دوکان دایت

 

بسیاری از کارشناسان تغذیه معتقد هستند که رژیم لاغری دوکان دایت از نظر تغذیه‌ای متعادل نیست و می‌تواند سلامت افراد را در دراز مدت تحت تأثیر قرار دهد. خوردن زیاد پروتئین می‌تواند خطر بیماری‌های متابولیک را افزایش دهد و عملکرد کلیه‌ها را به دلیل هضم زیاد پروتئین دچار اختلال کند. رژیم لاغری دوکان دایت می‌تواند خطر برخی از بیماری‌ها را در افراد افزایش دهد:

*بیماری‌های کلیوی

*بیماری‌های مربوط به کبد

*پوکی استخوان

*بیماری‌های قلبی عروقی

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]

دیدگاه‌ها

پنج + 11 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش
نمایندگی افق کوروش

در مجله افق کوروش

علائم بیماری دیابت نوع 2 در مردان و زنان؛ مهم‌ترین عامل دیابت و 7 نشانه بیماری

علائم بیماری دیابت نوع ۲ در مردان و زنان؛ مهم‌ترین عامل دیابت و ۷ نشانه بیماری

  میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا هستند البته بدون این‌که خودشان از این قضیه باخبر باشند. دلیل این امر این است که علائم اولیه دیابت نوع 2 همیشه واضح و مشخص نیستند. اما حقیقت این است که علائم و نشانه‌های دیابت در مردان و زنان می‌توانند به تدریج و در طول سال‌ها ظاهر شوند و فرد را درگیر کنند بدون این‌که او از روی این نشانه‌ها در مورد ابتلا به دیابت نوع دو پی ببرد. همه چیز در طول سالیان و به آهستگی اتفاق می‌افتد پس بهتر است بدانید مهم‌ترین عامل دیابت چیست و در ...
  • 2353 بازدید
  • انتشار: ۱۸-۰۳-۹۸
بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای یا اسموتی ؛ لاغری و سم زدایی، افسانه یا واقعیت؟

بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای یا اسموتی ؛ لاغری و سم زدایی، افسانه یا واقعیت؟

  آیا اسموتی یا بهترین رژیم لاغری دو هفته‌ای برای کاهش وزن و سم‌زدایی از بدن کارساز است. رژیم لاغری 12 روزه یا دو هفته‌ای اسموتی یکی دیگر از رژیم‌های لاغری است که این اواخر حسابی محبوب شده است. این رژیم لاغری که بیشتر بر پایه سبزی و میوه‌جات است برای سم زدایی و کاهش وزن مفید به نظر می‌رسد و البته تعداد روزهایی که به اصطلاح باید روی این رژیم باشید هم محدود و نهایتا 12 روز یا همان دو هفته است. اما واقعا رژیم 12 روزه اسموتی که به نام رژیم لاغری اسموتی مشهور شده چیست و آیا این ...
  • 12274 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۰۳-۹۸
تمام-مزایا-و-معایب-زایمان-طبیعی-و-سزارین

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؛ تمام مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین

احتمالاً اگر باردار هستید، یکی از اولین سوالاتی که ذهن شما را به خودش درگیر می‌کند این است که کدام روش برای زایمان مناسب‌تر است؟ عوارض چه نوع زایمانی کمتر است و فرق زایمان طبیعی و سزارین در چیست؟ قطعاً سوالات زیادی در مورد معایب زایمان سزارین و یا مزایای زایمان طبیعی دارید. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد زایمان طبیعی و سزارین بدانید، آشنا شوید.
  • 126 بازدید
  • انتشار: ۳۰-۱۰-۹۹