چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم، چه بخوریم، چه نخوریم و چقدر بخوریم؟ | مجله کوروش
خانه » سلامت » چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم، چه بخوریم، چه نخوریم و چقدر بخوریم؟

چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم، چه بخوریم، چه نخوریم و چقدر بخوریم؟

 • منتشر شده در ۰۶-۰۹-۹۸
 • 21933 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم، چه بخوریم، چه نخوریم و چقدر بخوریم؟

 

اگر اهل ورزش کردن هستید، اضافه وزن هم دارید و به دنبال لاغر شدن هستید حتما بارها این سوال برای شما پیش آمده که بعد از ورزش چه بخوریم که لاغر شویم، چه بخوریم که چاق نشویم و همه زحمات ورزش کردن را هدر ندهیم و البته چه مقدار بخوریم و چه مدت زمانی بعد از ورزش کردن غذا بخوریم که هم با ورزش کردن کاهش وزن داشته باشیم و لاغر شویم، هم چربی شکم و پهلوها را آب کنیم و هم عضله بیاوریم و ماهیچه‌سازی کنیم. نکته‌های لاغر شدن و کاهش وزن اصولی با ورزش کردن این مقاله از سایت Life Hack در مجله کوروش بخوانید.

 

واقعیت این است که روش‌های کاهش وزن از طریق ورزش فقط یک سوی قضیه است. یعنی شما برای لاغر شدن صحیح و اصولی، عضله‌سازی و از دست دادن چربی و تناسب اندام باید بدانید که برای لاغر شدن باید چه زمانی بعد از اتمام ورزش غذا بخورید، چه بخورید و چقدر بخورید و البته چه غذاهایی نخورید. به این ترتیب برای از دست دادن وزن و دنبال کردن یک رژیم لاغری هم به استراحت نیاز دارید، هم تغذیه درست و اصولی و هم بازیابی. اما بهتر است در ابتدا بدانید در طول ورزش کردن چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد.

حین ورزش کردن چه اتفاقاتی برای بدن شما می‌افتد؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

What to Eat After a Workout

 

شاید فکر می‌کنید در زمان ورزش کردن بدن شما قوی می‌شود و همزمان با چربی‌سوزی شروع به عضله‌سازی می‌کند، اما واقعا اینطور نیست. ورزش کردن به صورت منظم بدن شما را برای لاغر شدن آماده و مهیا می‌کند. زمانی که ورزش می‌کنید به بدن شما فشار وارد می‌شود و به مروز زمان این فشار بدن شما قوی‌تر، محکم‌تر و البته لاغرتر و متناسب‌تر می‌کند.

زمانی که شما به صورت قدرتی ورزش می‌کنید بافت عضلانی و ماهیچه‌ای خود را به صورت میکروسکوپی می‌شکنید و پاره می‌کنید. این این پارگی بد نیست. ورزش مستمر باعث ایجاد شکاف‌ و پارگی‌های های کوچک در بافت عضله می‌شود، با ترمیم این شکاف‌ها عضلات به مرور بزرگ‌تر از قبل می‌شوند.  این روند عضله‌سازی در سطح خُرد انجام می‌شود. تمام این پروسه علاوه بر ورزش کردن به این بستگی دارد که شما یک تغذیه مناسب و آب کافی در بدن هم داشته باشید. در واقع برای لاغر شدن و کاهش وزن اصولی باید بدانید در پایان ورزش چطور بدن خودتان را از نظر غذایی تقویت کنید تا برای ورزش بعدی آماده شوید. اما برای عضله‌سازی و تقویت ماهیچه‌ها چه باید بخوریم؟ در ادامه در این مورد و نیز نکته‌های برای لاغر شدن صحبت خواهیم کرد.

 

نکته‌هایی برای لاغر شدن و عضله سازی؛ برای ساخت عضله چه بخوریم؟

 

لاغر شدن و کاهش وزن اصولی؛ نکته‌هایی برای لاغر شدن و عضله سازی

 

مسلما پروتئین بهترین ماده غذایی برای تقویت و ساخت عضله‌هاست. اما پروتئین به جز عضله‌سازی چه فواید دیگری برای بدن دارد؟

*ساخت آنزیم‌ها و هورمون‌ها

*تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن

*تقویت مو و ناخن‌ها

*ساخت بلوک‌های پوست، مو، رباط، استخوان و غضروف

*تعادل برقرار کردن در مایعات بدن

*حفظ PH بدن

*حمل و ذخیره مواد مغذی

در واقع شکاف‌ و پارگی‌های میکروسکوپی ایجاد شده در بافت عضله برای بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن نیاز به پروتئین دارند. بعد از پایان ورزش ماهیچه‌ها و عضلات مثل اسفنج پروتئین را جذب می‌کنند، پُر و حجیم و ترمیم می‌شوند.

حتما بخوانید  15 اشتباه که اجازه نمی‌دهند حتی با بهترین رژیم‌های لاغری هم وزن کم کنید

بنابراین پس از یک تمرین، حتما مطمئن شوید که در طی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد حتما یک وعده پروتئین دریافت می‌کنید. اطلاعات مختلفی در مورد اینکه چه مدت می‌توانید صبر کنید و سپس پروتئین دریافت کنید وجود دارد، اما متخصصان علوم ورزشی توصیه می‌کنند که ۱۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از ورزش پروتئین مصرف کنید. این چارچوب زمانی به «پنجره‌ی آنابولیک» مشهور است و پیش از این گفته می‌شد که بهترین زمان برای کسب بیشترین نتیجه از مواد مغذی مانند پروتئین است.

اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که طول مدت این پنجره، بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد. طبق گزارش انجمن بین المللی تغذیه‌ ورزشی، مصرف پروتئین در فاصله‌ زمانی تا دو ساعت بعد از تمرین، برای عضله‌سازی ایده‌آل است. با این همه برای یک فرد معمولی، تمرینات مقاومتی و مصرف پروتئین کافی، مهم‌تر از زمانبندی مصرف پروتئین است. یعنی افرادی که با معده‌ خالی تمرین می‌کنند، مثلا قبل از صبحانه، بهتر است فورا بعد از تمرین پروتئین مصرف کنند زیرا مدت طولانی پروتئین دریافت نکرده‌اند.

تا این‌جا متوجه شدیم که لاغر شدن و کاهش وزن اصولی بدون دریافت پروتئین امکان‌پذیر نیست. اما بهترین منابع پروتئین برای بعد از ورزش کدامند؟

 

بهترین منابع پروتئین برای خوردن بعد از ورزش کردن کدامند؟

 

بهترین منابع پروتئین برای خوردن بعد از ورزش کردن کدامند؟ نکات لاغر شدن و کاهش وزن صحیح

 

*انواع تخم مرغ

*ماهی سالمون

*ماهی تن

*مرغ و جوجه گریل شده یا کبابی

*اوتمیل حو دو سر یا آب پنیر و یا پروتئین گیاهی

*پنیر کاتیج

بهترین مقدار مصرف پروتئین یعنی به ازای هر پوند از وزن‌تان نیاز به ۰.۱۴ تا  ۰.۲۳ گرم پروتئین دارید. به عبارت دیگر اگر وزن حدود ۶۸ کیلوگرم است به ۲۱ تا ۳۵ گرم پروتئین بعد از ورزش کردن نیاز دارید.

 

برای لاغر شدن و کاهش وزن اصولی بعد از ورزش به چه مقدار کربوهیدرات نیاز دارید؟

 

  برای لاغر شدن و کاهش وزن اصولی بعد از ورزش به چه مقدار کربوهیدرات نیاز دارید؟

 

در حالی که ما برای عضله‌سازی به پروتئین نیاز داریم، برای سوخت رسانی به عضلات و ماهیچه‌ها به کربوهیدرات هم نیاز داریم. در زمان ورزش کردن از گلوکز موجود در ماهیچه‌ها و کبد گلیکوژن استفاده می‌شود. ورزش و تمرینات شدید این منابع گلیکوژن را تخلیه کرده و تغذیه بعد از ورزش به بازسازی این منابع کمک می‌کند.

در واقع نوع فعالیتی که انجام می‌دهید میزان گلیکوژن مورد نیاز شما را تعیین می‌کند. ورزش‌های استقامتی مثل شنا، دویدن و دوچرخه‌سواری بیشتر از تمرینات مقاومتی کربوهیدارت می‌سوزانند. به عبارت دیگر برای هر پوند از وزن‌تان بعد از ورزش باید ۰.۵ تا ۰.۷ گرم کربوهیدرات مصرف کنید تا ذخایر گلیکوژنی بدن پر شوند و فرایند سنتز پروتئین برای ساخت عضلات شروع شود. به این ترتیب فردی که ۶۸ کیلوگرم وزن دارد به ۷۵ تا ۱۰۵ گرم کربوهیدرات بعد از ورزش نیاز دارد. اما بعد از ورزش چه نوع کربوهیدراتی بخوریم که چاق نشویم؟

بهترین منابع مصرف کربوهیدرات بعد از ورزش کردن عبارتند از:

*اوتمیل جو دو سر

*کیک برنج

*برنج سفید

*شکلات شیری

*سیب زمینی شیرین یا معمولی

*انواع میوه

*کینوا

 

حتما بخوانید  طرز تهیه سالاد تبوله مجلسی یونانی و لبنانی با بلغور‌گندم و جعفری و سبزیجات دیگر

بعد از ورزش چه چیزهایی نباید بخوریم؟

 

بعد از ورزش چه بخوریم، چه نخوریم، چقدر بخوریم و چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم؟

 

بعد از ورزش بدن به خاطر تخلیه انرژی نیاز به مواد غذایی را به وضوح احساس می‌کند. اما مصرف موادی که ارزش غذایی ندارند کمکی به بازیابی انرژی شما نمی‌کند. انواع فست فود، غذاهای فرآوری شده و آب میوه‌های پاکتی انتخاب خوبی برای تغذیه بعد از ورزش نیستند. از جمله راه‌های کاهش وزن اصولی و لاغر شدن علاوه بر ورزش کردن، داشتن یک تغذیه سالم و سرشار از پروتئین و مواد مغذی است.

 

بعد از ورزش کردن چه نوشیدنی‌هایی بنوشیم؟

 

لاغر شدن و کاهش وزن اصولی؛ بعد از ورزش کردن چه نوشیدنی‌هایی بنوشیم؟

 

قبل از ورزش، بعد از ورزش و حین ورزش کردن همیشه بهترین انتخاب برای نوشیدنی «آب» است. نوشیدنی‌های ورزشی معمولا کالری زیادی دارند و اگر ورزش شما آنقدرها شدید و استقامتی نیست کالری اضافی به بدن شما می‌دهند. اما آب علاوه بر دهیدراته کردن بدن، موارد زیر را در هم بدن تقویت می‌کند:

*تنظیم دمای بدن

*حمل و نقل مواد مغذی

*کمک به گردش جریان خون

*هضم و جذب غذا

*عملکردهای شناختی

علاوه بر این آب به عملکرد و بازیابی بدن کمک می کند. اگر در حال بازی ورزشی رقابتی و مسابقه هستید و آب بدن‌تان کم شود، این مسئله می‌تواند در تصمیم‌گیری و روند فکری شما تأثیر بگذارد و باعث گرفتن تصمیمات اشتباه شود. به همین دلیل برای اطمینان از دهیدراته بودن بدن هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک تا یک و نیم فنجان آب بنوشید.

چند دقیقه یا چند ساعت بعد از ورزش کردن غذا بخوریم تا لاغر شویم؟

 

چند دقیقه یا چند ساعت بعد از ورزش کردن غذا بخوریم تا لاغر شویم؟

 

برای لاغر شدن و کاهش وزن اصولی مهم است که چند دقیقه بعد از ورزش کردن باید غذا بخوریم تا لاغر شویم. اما آیا غذا خوردن بعد از ورزش باعث چاقی می‌شود؟ در واقع حتی اگر هدف شما از ورزش کردن از دست دادن وزن باشد باید به بدن پروتئین و کربوهیدرات برسانید. هم کربوهیدرات و هم پروتئین برای بهبود عملکرد بدن و روند عضله‌سازی مورد نیاز هستند. اما لازم است بلافاصله بعد از ورزش کردن غذا نخوریدو البته همیشه ۳ یا چهار ساعت قبل از ورزش دیگر غذای سنگین نخورید. اگر می‌خواهید بعد از ورزش غذا بخورید ۳۰ تا شصت دقیقه بعد از ورزش این کار را انجام دهید. در واقع این بهترین زمانی است که مواد مغذی در بدن فرآوری می‌شوند.

به عمل چربی‌سوزی لیپوپیز گفته می‌شود و اگر بلافاصله بعد از ورزش غذا بخورید این فرایند انجام نمی‌شود. با این‌همه همان‌طور که گفتیم تغذیه بعد از ورزش هم برای چربی‌سوزی لازم است و نباید زیاد صبر کنید و همان زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه کافی است. هرگز این زمان را تا دو ساعت به تاخیر نیندازید چون به این ترتیب روند عضله‌سازی را مختل می‌کنید.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟
[کل: ۳۲ میانگین: ۴.۳]
باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

چهار × 2 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

علائم سرطان تخمدان ؛ 9 نکته مهم برای پیشگیری و درمان سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان ؛ ۹ نکته مهم برای پیشگیری و درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان چیست؟ سرطان تخمدان در واقع ششمین سرطان کشنده در میان زنان است که معمولا در سنین بالای 65 سال فرد را مبتلا می‌کند. تشخیص سرطان تخمدان معمولا کار سختی است و متاسفانه بعد از پیشرفت بیماری، فرد متوجه ابتلا به آن می‌شود. سپتامبر ماه جهانی آگاهی رسانی در مورد سرطان تخمدان است. به همین مناسبت در مقاله‌ای 9 نکته مهم از سایت پزشکی Target Overin Cancer که برای پیشگیری و درمان قطعی سرطان تخمدان، کیست تخمدان و علائم سرطان رحم باید بدانید را به شما می‌گوییم.  
 • 5112 بازدید
 • انتشار: ۱۷-۰۶-۹۹
چرا میزان ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان بیشتر از زنان است؟

چرا میزان ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان بیشتر از زنان است؟

از زمان شیوع سندرم حاد تنفسی بیماری کرونا ویروس کووید 19 حدس و گمان‌های فراوانی در مورد این ویروس خانواده کرونا از سوی دانشمندان مطرح شده است. مثلا حالا ما طبق آمار کشورهای مختلف می‌دانیم که اغلب قربانیان این ویروس دچار بیماری‌های زمینه‌ای یا نقص ایمنی بوده‌اند و البته مردان (اغلب مردان بالای 50 سال) بیشتر از زنان و کودکان به کرونا مبتلا شده و جان خودشان را از دست داده‌اند. تا زمانی که دارو و واکسن بیماری کرونا ساخته شود و بیماری ادامه داشته باشد ما باید به این نشانه‌ها توجه کنیم و ریسک ابتلا به خودمان را با ...
 • 865 بازدید
 • انتشار: ۲۴-۰۱-۹۹
4 آجیل و خشکبار تقویتی برا کاهش خطر سکته قلبی، اضافه وزن و دیابت و...

۴ آجیل و خشکبار تقویتی برا کاهش خطر سکته قلبی، اضافه وزن و دیابت و…

فواید و خواص انواع آجیل و خشکبار تقویتی برای درمان انواع بیماری و پیشگیری از آن‌ها از قرن‌ها پیش توسط پزشکان اثبات شده است. دلیلش هم این است که تمام انواع آجیل حاوی حجم بالایی از اسیدهای تک و چند زنجیره‌ای اشباع هستند و در نتیجه نقش مهمی در کاهش کلسترول بد بدن و افزایش چربی یا کلسترول خوب بدن دارند. به نظر می‌رسد اهمیت این میان‌وعده خوشمزه برای سلامت بدن آن‌قدر زیاد است که روز 22 اکتبر هر سال روز جهانی «آجیل» است، یعنی ترکیبی از انواع مغزها و اسنک‌هایی مثل میوه خشک و مویز. در این مقاله از ...
 • 13043 بازدید
 • انتشار: ۰۱-۰۸-۹۹