11 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی تضمین قبولی در مصاحبه | مجله کوروش
خانه » رشد و توسعه فردی » ۱۱ تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی تضمین قبولی در مصاحبه

۱۱ تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی تضمین قبولی در مصاحبه

  • منتشر شده در ۱۶-۰۱-۰۰
  • 5054 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 9 دقیقه
10 تکنیک‌ زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای تضمین قبولی در مصاحبه

 

 کارشناسان زبان بدن مطالعات عمیق و مفصلی در مورد زبان بدن برای شناخت فردی که در مصاحبه استخدامی شرکت می‌کند انجام داده‌اند. برای این‌که بدانید کدام حرکت و زبان بدن در مصاحبه استخدامی حیاتی است و از چشم مصاحبه‌کنندگان دور نمی‌ماند بد نیست قبل از مصاحبه استخدامی کمی در این مورد مطالعه کنید تا بتوانید مصاحبه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار دهید. ۱۰ نمونه از تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره که مصاحبه کننده و مخاطب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برگرفته از مصاحبه هایی با دکتر لیلیان گلس، نویسنده کتاب Body Language Advantage، خانم پتی وود، متخصص زبان بدن و نویسنده SNAP و همچنین تونیا ریمن، کارشناس زبان بدن که آخرین کتابش The Body Language of Dating در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید را در بخش علم و تکنولوژی از مجله کوروش بخوانید.

 

۱- کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید

 

فروش اینترنتی افق کوروش
تکنیک های زبان بدن

 

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره صاف و محکم نشستن روی صندلی است. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید قوز نکنید، راست بنشینید و کمرتان را به پشتی صندلی تکیه بدهید. در حقیقت نحوه نشستن شما روی صندلی نخستین نشانه اعتماد به نفس در شماست. اگر ذاتا آدمی هستید که قوز می‌کنید در لحظه فکر کنید که یک طناب به فرق سرتان وصل است و شما را به سمت بالا می‌کشد.

 

 

۲- مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل نزنید

 

در حقیقت به جای این‌که مستقیم به چشم‌های مصاحبه کننده زل بزنید بهتر است به صورتش نگاه کنید و تماس چشمی مستقیم برقرار کنید. یکی دیگر از مهم‌ترین ترفندهای زبان بدن در مصاحبه استخدامی این است که خودتان را علاقمند و پیگیر نشان دهید و برای این منظور هر چند ثانیه یک بار به قسمت‌های مختلف چهره مصاحبه کننده نگاه کنید. چرخش از چشم‌ها به بینی، لب‌ها و سایر اجزای صورت. به این ترتیب مجبور نیستید در چشم‌های فردی که با شما مصاحبه می‌کند مستقیما زل بزنید.

 

 

۳- هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید

 

تکنیک های زبان بدن در مصاحبه شغلی

 

اگر واقعا نمی‌دانید با دست‌های‌تان چکار کنید کافی است وقتی در حال صحبت کردن هستید دست‌هایتان را هم به بازی بگیرید. زمانی که واقعا عصبی هستید معمولا تمایل دارید دست‌های‌تان را مخفی کنید چون این دست‌ها هستند که عصبانیت شما را لو می‌دهند. به همین دلیل برای این‌که نشان دهید آرام هستید و استرس ندارید بهتر است هنگام مصاحبه استخدامی دست‌های‌تان را هم به بازی بگیرید و نشان دهید که آرام و با اعتماد به نفس هستید.

 

 

مطالب بیشتر درباره رشد و توسعه فردی را می‌توانید در مجله کوروش بخوانید.

 

 

۴- کف دست‌تان را نشان دهید

 

مذاکره و زبان بدن

 

یکی دیگر از تکنیک‌های زبان بدن در مصاحبه استخدامی و مذاکره نشان دادن کف دست‌هاست. در حقیقت نشان دادن کف دست‌ها هنگام صحبت کردن نشانه صادق بودن و تعهد شماست. در این حالت سیستم لیمبیک یا سامانهٔ عصبی احساسی مغز برداشت مثبتی از مصاحبه دارد و این باعث می شود مصاحبه کننده با شما احساس راحتی کند. یکی از دلایل تکان دادن دست‌ها نشان دادن کف دست‌ها است. این امر به غریزه بقا در انسان هم ارتباط دارد. زمانی که ما کف دست مقابل را نبینیم ناخودآگاه نسبت به او گارد می‌گیریم و نمی‌توانیم به او اعتماد کنیم. در مجموع حرکات زبان بدن آشکار و رو به بالا مثل نشان دادن کف دست، لبخند، صاف نشستن روی صندلی و لبخند زدن شما را فردی پر انرژی‌تر نشان می‌دهد.

 

 

۵- پاهایتان را کاملا روی زمین بگذارید

 

مصاحبه استخدامی

 

تونیا ریمن، نویسنده کتاب «The Body Language of Dating» بر این باور است که یک ترفند مهم زبان بدن در مصاحبه استخدامی قرار دادن هر دو پا روی زمین در زمانی است که روی صندلی و روبروی مصاحبه کننده نشسته‌اید. اگر خانم هستید به هیچ وجه پا روی پا نیندازید اما انداختین مچ پاها روی همدیگر اشکالی ندارد. در حقیقت زمانی که در حال پاسخ دادن به سوالات فراوان مصاحبه کنندگان هستید بهترین حالت بدن که به شما آرامش هم می‌دهد این است که کف پای‌تان دقیقا روی زمین باشید. در اصطلاح عمومی پاهایی که کاملا روی زمین قرار گرفته‌اند قادرند تا به شما میان تفکر خلاق و تفکر منطقی بسیار پیچیده کمک کنند.

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۱ سوال مصاحبه‌های استخدامی و بهترین جواب‌

 

 

۶- شق و رق و بدون قوز کردن راه بروید

 

به عقیده نویسنده کتاب «The Body Language of Dating » در حقیقت مصاحبه کنندگان در همان ۱۰ ثانیه اول مصاحبه تصمیم می‌گیرند شما را استخدام کنند یا خیر. این‌که چگونه وارد اتاق می‌شوید بخشی از قضاوت مصاحبه‌کنندگان در مورد شماست. شانه‌ها را به سمت عقب و گردن‌تان را راست بگیرید. هر قدم شما باید هماهنگ با قدم دیگری باشد و طول هر قدم باید بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. مستقیما به سمت فردی که قرار است با شما مصاحبه کند بروید و قسمتی از بدن‌تان را به سمت او بگیرید، مثلا با مصاحبه کننده دست بدهید. تماس چشمی را هرازگاهی قطع و دوباره برقرار کنید.

 

 

۷- نفس عمیق بکشید و وقتی نفس‌تان را خارج کردید صحبت کنید

 

یک ترفند موثر زبان بدن در مصاحبه استخدامی که اتفاقا حسابی اعصاب‌تان را آرام و ریلکس می‌کند این است که به درستی نفس بکشید. باید روی تنفس به عنوان یک بخش حیاتی و مهم از مصاحبه تمرکز کنید. زمانی که از شما یک سوال پرسیده می‌شود نفس عمیقی بکشید و سپس با صدای رسا به سوال پاسخ دهید. نفس عمیق سبب می‌شود که واکنش عصبی بدن متوقف و آرام شود. قبل از شروع مصاحبه ده نفس عمیق بکشید. این کار باعث می‌شود ضربان قلب، فشار خون و سطح هورمون استرس در شما کاهش پیدا کند.

 

 

بیشتر بخوانید: چگونه برای مصاحبه کاری لباس بپوشیم

 

 

۸- در حالی که به سوالات گوش می‌دهید سرتان را تکان دهید

 

مصاحبه و زبان بدن

 

به جز نشان دادن توجه خود با چشم‌ها و حالت صورت زمانی که در حال گوش دادن به سوالات مصاحبه کننده هستید سر خود را به آرامی و به نشانه توجه و تایید تکان دهید. این کار به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما در حالی‌که از شرایط مصاحبه راضی و خشنود هستید کاملا متوجه صحبت‌ها و سوالات آن‌ها هم هستید.

 

 

۹- تکیه دهید

 

زمانی که مشغول مکالمه هستید اندکی خم شدن به سمت جلو امری طبیعی است. تکیه دهید و کمی به سمت جلو خم شوید. برای این‌ کار شانه‌های‌تان را به سمت عقب بگیرید و قفسه سینه‌تان را کمی بالا ببرید. این حالت بدن نشانه علاقه شما به گفتگو و مصاحبه است. وضعیت شما یک بخش جدایی‌ناپذیر از یک مکالمه غیر کلامی است.

 

 

بیشتر بخوانید: ۵ نکته بسیار مهم در مصاحبه استخدامی

 

 

۱۰- نه خیلی وول بخورید و نه خیلی عصا قورت داده باشید

 

موفقیت در مصاحبه شغلی

 

بعضی افراد ذاتا عادت دارد مرتب وول بخورند. مثلا با انگشت‌هایشان ور بروند، دست در موهای‌شان بکشند یا روی پاهای‌شان ضرب بگیرند. مشکل اینجاست که این حرکات ممکن است از طرف فرد مصاحبه کننده نشانه ترس یا ناسازگاری به نظر برسند. با این‌همه به عقیده دکتر «لیلیان گلس» متخصص زبان بدن، گاهی خیلی بی حرکت و عصا قورت داده بودن هم ممکن است نشانه خوبی نباشد.

هنگامی که شما صحبت می کنید و در مکالمه عادی شرکت می کنید، طبیعی است که بدن شما حرکات ناخودآگاه و آرامی داشته باشد. بنابراین فردی کخ خیلی خشک و بدون حرکت و عصا قورت داده روبروی شما می‌نشیند ممکن است حامل یک علامت هشدار بزرگ باشد. اگر بتوانید میان زیاد حرکت کردن و عصا قورت دادگی تعادل ایجاد کنید می توانید در برخورد با دیگران یک احساس بهتر ایجاد کنید.

 

 

۱۱- درست بنشینید

 

مذاکره شغلی

 

در کل بایستی در جلسه مصاحبه به طرف مقابل این اطمینان را بدهید که برای انجام شغل مناسب هستید. سعی کنید نه خیلی راحت برخورد کنید و نه خیلی رسمی و خشک. سعی کنید زبان بدن خود را با توجه به مواردی که تا اینجا گفته شد بهبود دهید تا بتوانید در مصاحبه شغلی پذیرفته شوید.

 

 

بیشتر بخوانید: پردرآمدترین شغل‌های جهان

 

منبع: The Body Language of Dating

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

19 + چهارده =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

استفاده درست از وبلاگ برای تبلیغ برند تجاری خود در ماه رمضان

استفاده درست از وبلاگ خرده فروشی برای تبلیغ برند تجاری در ماه رمضان

یکی از جالب ترین راه ها برای تبلیغ برند ها در ماه رمضان استفاده از روش وبلاگ نویسی است. برندها می توانند در وبلاگ خود به راحتی و بدون استفاده از روش رپورتاژ آگهی در مورد کسب و کارشان تبلیغ کنند. وبلاگ فروشگاه های خرده فروشی تاثیر زیادی در جذب مخاطبان به ویژه آنهایی که معمولاً از تجربه خرید تجارت الکترونیک استفاده می کنند، دارد. در این مقاله مجله کوروش نگاهی به روش های ساده وبلاگ نویسی برای تبلیغ برند تجاری در ماه رمضان انداخته ایم.
  • 229 بازدید
  • انتشار: ۳۰-۰۱-۰۰
بینش بازاریابی دیجیتال بین نسلی برای سال 2022

بینش بازاریابی دیجیتال بین نسلی برای سال ۲۰۲۲

داشتن بینش بازاریابی دیجیتال بین نسلی برای سال 2022 از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بر اساس اعلام موسسه پوریسرچ، استفاده از رسانه های اجتماعی در هر نسلی به مرور زمان افزایش یافته است. برندها در حال حاضر به طیف وسیع تری از مشتریان دسترسی دارند. نسل های جوان ممکن است هنوز وارد بازار نشده باشند، در حالی که نسل های قدیمی با قدرت بیشتر خرید می کنند. استفاده از بینش بازاریابی دیجیتال بین نسلی باعث تقویت استراتژی محتوا و در نهایت افزایش درآمد و تقویت ارزش ویژه برند خواهد شد. در این مقاله از مجله کوروش به طور مفصل ...
  • 87 بازدید
  • انتشار: ۰۲-۰۶-۰۰
مزایای یادگیری آنلاین برای ارتقای شغلی و فردی

۱۵ مورد از مزایای یادگیری آنلاین برای ارتقای شغلی و فردی

شاید تا چند سال پیش تصور اینکه کلیه درون مدرسه، دانشگاه و دوره های آموزشی به صورت آنلاین برگزار شوند، چندان برای ما قابل هضم نبود. اما با گسترش شیوع ویروس منحوس کرونا و آغاز قرنطینه های طولانی مدت هیچ راهی به جز آموزش و یادگیری به صورت آنلاین برای دنیا باقی نماند. روشی که موجب شد در این دوران سخت، هر کس از داخل خانه خود و به صورت آنلاین آموزش ببیند. شاید جالب باشد اما در این شرایط عده بیشتری برای تجربه دوره های آنلاین داوطلب شدند. افرادی که شاید در شرایط عادی برای یادگیری دوره های مختلف ...
  • 47 بازدید
  • انتشار: ۱۳-۰۶-۰۰