آخرین محدودیت ها و الزامات سفرهای نوروزی 1400 | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » سفر و گردشگری » آخرین محدودیت ها و الزامات سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

آخرین محدودیت ها و الزامات سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

 • منتشر شده در ۱۳-۱۲-۹۹
 • 270 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
باید و نبایدهای سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

امسال هم کرونا بلای جان مسافران نوروزی است. امید می رفت اوضاع کرونا تا ایام نوروز ۱۴۰۰ به وضعیت پایداری برسد، ولی چنین نشد تا اکنون شاهد آشفتگی زیادی برای برنامه ریزی سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ باشیم. باید و نبایدهای سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ را در مجله کوروش بخوانید:

الزامات سفرهای نوروز ۱۴۰۰

 

هر سال حول و حوش ایام نوروز تکاپوی مردم برای سفر بیشتر می شود. ولی ماجرای دو سال اخیر کاملا با سال های پیش تفاوت داشته و فراگیری بیماری کرونا موجب شده که وضعیت سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ همچنان در هاله ای از ابهام باشد. گاهی اخبار امیدوارکننده ای از زبان برخی مسئولان به گوش می رسد و گاهی هم به همان سرعتی که خبری پخش شده، تکذیب می شود تا مسافران نوروزی همچنان تکلیف خودشان را ندادند.

برخی مسئولان از تغییر رنگ شهرها و پایداری و به طبع مقدور شدن سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ به استان ها و سفرهای خاص خبر می دهند. ولی با توجه به اینکه تنها دو هفته تا پایان سال ۱۳۹۹ و آغاز سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ باقی مانده، چند و چون شرایط سفر در این ایام همچنان آنطور که باید و شاید مشخص نیست. همین بلاتکلیفی مردم به صاحبان آژانس های مسافرتی نیز سرایت کرده است.

فروش اینترنتی افق کوروش

به خصوص زمانی که عید پارسال کرونا آنچنان جولان می داد، کسی فکرش را هم نمی کرد، ماجرا تا همین نوروز ۱۴۰۰ هم بیخ پیدا کند. ولی حالا ماجرا نه تنها ختم به خیر نشده و کرونا از جامعه ایران رخت برنبسته، بلکه حتی گونه جهش یافته ای از آن موسوم به «کرونای انگلیسی» وارد میدان کارزار شده است.

 

تنها سفر به مناطقی با وضعیت زرد یا آبی و با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی امکان پذیر خواهد بود

تنها سفر به مناطقی با وضعیت زرد یا آبی و با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی امکان پذیر خواهد بود

 

کرونای انگلیسی گونه ای که گمان می رود، در کنار قدرت سرایت بالاتر و علائم شدیدتر، حتی تا ۳۵ درصد نسبت به کرونای عادی مرگ و میر بالاتری نیز داشته باشد. حال این نگرانی مردم بابت سلامتی خود و عزیزانشان را در کنار سرخوردگی، مسئولان تورهای گردشگری و آژانس داران بگذارید که می خواستند پس از ضررهای کمرشکنی که نوروز ۹۹ متحمل شده بودند، این بار جبران مافات کنند. ولی آیا امسال در ایام تعطیلات، سفرهای نوروزی به آن شکل و شمایل خواهیم داشت؟

 

 

جزئیات محدودیت‌های کرونایی در نوروز ۱۴۰۰

 

با وجودی که هر لحظه اخبار تازه ای از سازوکارهای مسئولان وزارت بهداشت و وزارت گردشگری و سایر ارگان ها و نهادهای مربوطه برای سفرهای نوروزی امسال به گوش می رسد و باید منتظر به روزرسانی ها و اطلاعیه های تازه بمانیم. ولی از آنچه تا این لحظه از صحبت ها و اظهارنظرهای مسئولان مربوطه استناد کرده ایم چنین بر می آید چاره اندیشی هایی دستکم روی کاغذ برای انجام سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ شده است.

اولین سرنخ ها را باید در گفته های محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور جستجو کنیم که در حاشیه هیئت وزیران و در جمع خبرنگاران اظهار داشته بود که احتمالا دولت سازوکار جدیدی برای تعطیلات نوروزی در دستور کار خواهد داشت از گفته های واعظی ظاهرا اینطور برداشت می شود که مسئولان قصد دارند در ایام نوروز ۱۴۰۰ از تراکم مسافران در برخی شهرهای شمالی و جنوبی بکاهند. شهرها و استان هایی که عمدتا مراکز تجمع گردشگران نوروزی هستند. ولی در کنار آن مسافران را در میان شهرهای مختلف توزیع کنند.

به نظر می رسد یکی از این سازوکارها همین باشد. در کنار آن، قبلا مسئولان بندر شهید حقانی بندرعباس اعلام کرده بودند که تدابیری از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اندیشیده شده تا از مسافران با هزینه شخصی تست کرونا گرفته شود. و به آنانی که مشکلی ندارند جواز سفر به جزیره قشم داده شود و کسانی هم که کرونای مثبت داشته باشند هم باید با هزینه شخصی قرنطینه شوند.

 

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم از تمهیدات ویژه ای در ایام نوروز خبر داده است

 

 

ولی به نظر می رسد، این موارد مربوط به آن دسته مسافرانی است که در اماکنی همچون هتل ها و در قالب تورهای گردشگری دارای مجوز به استان سفر می کنند. مسافرانی که به گفته استانداری هرمزگان با آنان همکاری خواهد شد. ولی با توجه به اوضاع کنونی شیوع کرونا، خبری از ارائه خدمات و امکانات گسترده همچون مواقع عادی نخواهد بود. در همین حال، کاملا پیداست که مسئولان شهرداری و گردشگری شهرستان های استان هیچ خدماتی را برای اسکان مسافران نوروزی در پارک ها و سواحل فراهم نخواهند کرد.

 

محدودیت های سفر به قشم نوروز ۱۴۰۰

 

در همین حال بحث ثبت نام در سامانه قشم زیبا را داریم که برای مسافران به این جزیره کاملا اجباری است. ماجرای این سامانه هم از این از قرار است که در این سامانه اطلاعات مختلف اقامت مسافران از ساعت ورود و خروج تا پایش الکترونیک سلامت و موارد دیگر کاملا ثبت می شود تا تنها مسافران ثبت نامی امکان اسکان در هتل ها، مهمانسراها، خانه ‌های بومگردی و سایر اماکن از این دست را داشته باشند. به این طریق امکان رهگیری این دست مسافران وجود داشته باشد. گفته می شود چنین محدودیت هایی برای مسافران جزیره کیش نیز گذاشته شده است. به گفته مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش تنها مسافرانی که دارای رزرو هتل باشند، مشکلی برای ورود به جزیره نخواهند داشت.

مسئولان میراث فرهنگی استان زنجان نیز اعلام کرده اند که قصد اجازه تورهای فاقد کد اجازه در این استان را نمی دهند. در خوزستان با توجه به وضعیت قرمز، به احتمال ۹۹ درصد امکان سفر در ایام نوروز ۱۴۰۰ وجود نخواهد داشت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد نیز اعلام کرده که اجازه حضور تورهای ناقض پروتکل های بهداشتی در این استان را نخواهد داد. در استان تهران هم ماجرا از همین قرار است و تنها به تورهای گردشگری دارای مجوز رسمی اجازه تردد در محدوده این استان داده می شود.

 

 

راهکارهای مسئولان برای سفرهای ایمن در نوروز ۱۴۰۰

 

حال با تمام اوصاف و آنچه گفته شد، این سوال پیش می آید که مسئولان چه راهکارهایی را برای سفر ایمن مردم در ایام نوروز ۱۴۰۰ اندیشیده اند؟ وزارت میراث فرهنگی کشور اخیرا از دو الگوی سفر ایمن به عنوان راه های سبز سفر در ایام کرونا نام برده است.

این دو الگوی ایمن شامل سفر با تورهای گردشگری مجاز و سفر با خودروهای شخصی می شوند. از گفته های وزارت بهداشت اینطور برداشت می شود که مسئولان این وزارت مشکلی با سفرهای ایمن در چارچوب استاندارد و کاملا تحت کنترل ندارد.

 

مسئولان چه راهکارهایی را برای سفر ایمن مردم در ایام نوروز ۱۴۰۰ اندیشیده اند

 

در همین حال، تمامی هتل های کشور در ایام نوروز ۱۴۰۰ باز هستند. در واقع، جامعه هتلداران ایران اخیرا خبر داده که از اندکی قبل رزروهای نوروزی هتل های کشور برای ایام نوروز شروع شده است. رزروهایی که ظاهرا برای تمام شهرهای کشور چه آنهایی که وضعیت بحرانی (وضعیت قرمز و نارنجی) دارند و چه شهرهای دیگر با اوضاع مساعدتر (وضعیت های زرد و آبی) در حال انجام است.

در حالی که در ایام نوروز خصوصا در استان هایی که شاهد وضعیت قرمز و نارنجی کرونا باشیم، محدودیت های بین شهری با خودروهای شخصی اعمال خواهد شد. ولی گویا سفرهای ریلی و هوایی مشمول این محدودیت ها نمی شوند. ولی انجام این سفرها هم منوط به رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام سفرهای نوروزی است.

ستاد مقابله با کرونا پیشتر اعلام کرده بود که با توجه به کاسته شدن از آمارهای ابتلا به کرونا و رسیدن وضعیت برخی مناطق کشور به زرد یا آبی، امکان انجام سفرهای نوروزی با رعایت پروتکل‌ های سفر به مقاصد امن امکان پذیر است.

 

سفرهای ایمن در ایام نوروز ۱۴۰۰

 

با این حال، ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده که برگزاری تورهای نوروزی تنها در صورت مهیا شدن شرایط برای سفر به مناطق زرد و آبی امکان پذیر خواهد بود. در همین حال، کلیه مسافران باید پیش از سفر از طریق تورها مدرکی دال بر تست کرونای منفی خود را ارائه دهند. در غیر این صورت، از تردد این دست افراد ممانعت به عمل می آید و قرنطینه می شوند.

به هر روی با توجه به آنکه قطعا شاهد کاهش ساعات تردد خواهیم بود، بازهم با رعایت پروتکل های بهداشتی و خصوصا انجام تست های کرونا، امکان انجام سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ به صورت شخصی فراهم خواهد بود. با این حال، نکته ای که برای سفرهای شخصی الزامی است رزرو مراکز اقامتی دارای مجوز است تا مسافران تنها در این اماکن اقامت پیدا کنند.

از سوی دیگر، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا خبر داده که در صورت کاهش رشد بیماری، از محدودیت ها کاسته خواهد شد تا مردم امکان سفر نوروزی را داشته باشند. این مقام ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همچنین گفت که تدابیر ویژه ای برای کنترل افراد داری تست مثبت کرونا اندیشه خواهد شد. در همین حال، جهت جلوگیری از تردد برای خاطیان جریمه هایی در نظر گرفته می شود.

 

 

سخن آخر

 

با این حال، چنانچه گفتیم، تمامی اینها منوط به رعایت پروتکل ها و البته پیشرفت نکردن بیماری کرونا است تا محدودیت های تازه ای برای سفرهای ایام نوروز اعمال نشود. و در پایان باید اضافه کنیم که همچنان باید منتظر تصمیمات تازه مسئولان ذی ربط و الزامات سفر طی روزهای آتی و با نزدیکی ایام نوروز بمانیم.

 

منبع: خبر آنلاین، خبرگزاری مهر، تسنیم، تین نیوز، دنیای اقتصاد

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  14 + 13 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  مسافرت عید با کمترین هزینه

  ۱۲ ترفند ساده و عملی برای برنامه‌ریزی مسافرت عید با کمترین هزینه

  « سفر کم‌هزینه و هزینه‌های سفر » معمولا یکی از دغدغه‌های مسافران به خصوص در تعطیلات عید است که معمولا هزینه سفر و خورد و خوراک گران‌تر و پرهزینه‌تر از سایر فصل‌های سال است. در این میان تعداد افرادی که به دنبال راهکارهایی برای برنامه‌ریزی مسافرت عید با کمترین هزینه هستند هم کم نیست. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید با برنامه‌ریزی و به کار بردن یک‌سری ترفندهای هوشمندانه هزینه لازم برای سفر و گردشگری را به گونه‌ای مطلوب مدیریت و یک سفر کم‌هزینه را تجربه کنید؟ در این نوشتار مجله کوروش با ما ...
  • 7836 بازدید
  • انتشار: ۲۶-۰۳-۰۰
  راز مثلث برمودا گورستان کشتی ها و هواپیماهای سرگردان

  راز مثلث برمودا گورستان کشتی ها و هواپیماهای سرگردان

  تا به حال در مثلث برمودا دستکم ۷۵ هواپیما و صدها کشتی بدون هیچ دلیل مشخصی ناپدید شده اند. اما راز مثلث برمودا چیست؟ چرا هواپیماها و کشتی ها در این منطقه از اقیانوس اطلس ناپدید می شوند؟ آیا در مثلث برمودا اتفاقات خارق العاده ای رخ داده است؟ همه چیز در مورد راز مثلث برمودا را در مجله کوروش بخوانید.
  • 342 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۰۱-۰۰
  راهنمای جامع سفر به دبی

  راهنمای جامع سفر به دبی برای مبتدی ها

  دبی شهری پر زرق و برق که همانند نگینی ارزشمند در قلب صحرا می درخشد. شهری با آسمان خراش های لوکس و جاذبه های دیدنی مثل شهر شیشه ای دبی که هر فردی را مجذوب خود می کند. این مقصد گردشگری جذاب که به عنوان یکی از گران ترین مقاصد گردشگری دنیا نیز شناخته می شود، تفریحات و مکان های بی نظیری برای توریست ها دارد که می توانند یک سفر لذت بخش و حیرت انگیز را برای شما رقم بزند. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با راهنمای سفر به دبی آشنا شوید و اطلاعاتی مفید درباره ارزانترین ...
  • 62 بازدید
  • انتشار: ۲۳-۰۳-۰۰