همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری | مجله کوروش
خانه » سلامت » همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

  • منتشر شده در ۲۹-۱۱-۹۹
  • 208 بازدید
  • بدون دیدگاه

  • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

استامینوفن یکی از رایج‌ترین داروهای ضد درد و تب در دنیا است که بیشتر از ۷۰ درصد زنان باردار در آمریکا از آن استفاده می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که استامینوفن از داروهای مضر در بارداری است. مصرف استامینوفن در بارداری به صورت خودسرانه می‌تواند کودک را در معرض مشکلات و بیماری‌هایی جدی قرار دهید. به علاوه انتخاب رده استامینوفن در بارداری و همچنین میزان مصرف آن نیز مواردی هستند که باید در این دوران مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با عوارض استامینوفن در بارداری بیشتر آشنا شوید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

 

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

 

طبق توصیه سازمان غذا و دارو (FDA) مادران باردار باید در طول دوران بارداری خود قبل از استفاده از هر قرص و مسکنی یا شیاف ابتدا با پزشک مشورت کند. قرص یا شیاف استامینوفن یک داروی مسکن بدون نسخه است که عده زیادی از مردم دنیا با مشاهده تب و درد از آن استفاده می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که مصرف استامینوفن در بارداری می‌تواند روی اختلال توجه و بیش فعالی کودکان تأثیر بگذارد. از طرف دیگر تحقیقات حاکی از این موضوع هستند که مصرف بیش از اندازه استامینوفن می‌تواند بر باروری کودکان در بزرگسالی نیز مؤثر باشد.

برای مصرف این قرص مسکن بهتر است حتماً با پزشک خود مشورت کنید. زمان مصرف قرص نباید از ۳ روز بیشتر شود و از طرفی بهتر است که در صورت نیاز، فرد با فاصله زیاد و به صورت کاملاً کنترل شده از استامینوفن استفاده کند.

 

 

برای رفع سردرد در بارداری چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

برای رفع سردرد در بارداری چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

تاکنون هیچ مطالعه قطعی در مورد تأثیر صد در صدی و عوارض مصرف استامینوفن در بارداری منتشر نشده است. همه مطالعات به ما یادآوری می‌کند که در مصرف استامینوفن در بارداری محتاط باشیم. اما این موضوع را فراموش نکنید که بروز درد در بارداری نیز می‌تواند بر سلامت جنین تأثیر بگذارد.

اگر برای رفع سردرد در بارداری از استامینوفن به مدت محدود و حداکثر ۳ روز متوالی یا کمتر از آن استفاده شود، خطر خاصی برای کودک شما ایجاد نمی‌شود. درد در بدن موجب بروز التهاب می‌شود و این موضوع می‌تواند بیشتر بر سلامت نوزاد شما مؤثر باشد. سعی کنید برای رفع سردرد در بارداری و کاهش نیاز به استامینوفن از قرص‌های تقویتی و روغن ماهی بیشتر مصرف کنید. رعایت یک رژیم غذایی مناسب و استفاده از انواع ویتامین‌ها و نوشیدنی‌ها و دمنوش‌های مجاز در بارداری می‌تواند به شما کمک کند تا بدنی سالم داشته باشید و کمتر دچار بیماری و سردرد شوید.

 

 

ADHD و مشکلات رفتاری از عوارض استامینوفن در بارداری

 

تاکنون مطالعات زیادی بین مشکلات رفتاری در کودکان و مصرف استامینوفن به عنوان یکی از داروهای مضر در دوران بارداری انجام شده است. در یک مطالعه که روی ۱۰۰ هزار مادر در بارداری انجام شد نشان داد که مصرف استامینوفن در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات رفتاری و ADHD در کودکان را افزایش دهد. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که مادران بیشتر از ۷ روز از استامینوفن استفاده کنند. به همین ترتیب استفاده از این دارو به مدت ۲۹ روز یا بیشتر نیز می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را در کودکان دو برابر کند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد استفاده از استامینوفن با مشکلات رفتاری در کودکان رابطه مستقیم دارد. مادرانی که تا هفته ۱۸ بارداری استامینوفن مصرف می‌کنند، بیشتر شاهد بروز مشکلات رفتاری و علائم بیش فعالی و اختلالات اوتیسم در فرزندان خود هستند. به علاوه زمانی که این دارو در هفته ۳۲ بارداری استفاده شد نیز علائم مشکلات رفتاری و عاطفی در کودکان قابل مشاهده بود.

 

 

عوارض استامینوفن در بارداری و تأثیر آن بر باروری فرزندان

 

عوارض استامینوفن در بارداری و تأثیر آن بر باروری فرزندان

 

مطالعه‌ای که روی رابطه مصرف استامینوفن مادران باردار و مشکلات باروری در فرزندان پسر آن‌ها بر روی موش‌ها انجام شد نشان داد که مصرف استامینوفن به صورت روزانه و به مدت ۷ روز می‌تواند مقدار تستوسترون در نوزادان را تقریباً به نصف کاهش دهد. از طرف دیگر برخی از مطالعات نیز حاکی از آن است که مصرف استامینوفن در سه ماهه اول بارداری می‌تواند بر روی باروری فرزندان دختر مؤثر واقع شود به علاوه مصرف استامینوفن می‌تواند رشد طبیعی اندام‌های تولید مثل فرزندان دختر را مختل کند و علائمی شبیه به سندروم نارسایی تخمدان زودرس در آن‌ها ایجاد نماید. بررسی سه مطالعه روی موش‌ها نشان می‌دهد زمانی که مادران از استامینوفن استفاده می‌کنند فرزندان آن‌ها تخمک کمتری تولید می‌کنند.

 

 

مصرف استامینوفن در بارداری و مشکلات تکلم در فرزند

 

یک مطالعه که روی مصرف استامینوفن و مشکلات مربوط به تکلم و گفتار در کودکان انجام شد نشان داد که در مادرانی که در ماه‌های اول بارداری خود از استامینوفن استفاده می‌کنند، مشکلات مربوط به تکلم معمولاً بیشتر در فرزندان آن‌ها اتفاق می‌افتد. منظور از مشکلات مربوط به تکلم در این مطالعه تأخیر در صحبت کردن کودک است به طوری که در سن ۳۰ ماهگی کودک قادر به بیان کمتر از ۵۰ کلمه باشد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که مادران در ۱۳ هفته اول بارداری خود از استامینوفن استفاده کنند.

 

 

رده استامینوفن در بارداری

 

بروز درد و تب در بارداری می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب وارد کند. بیشتر پزشکان بر این اعتقاد هستند که مصرف کوتاه مدت و محدود استامینوفن در بارداری کاملاً بی‌خطر است و مشکلی برای نوزاد ایجاد نخواهد کرد. بیشتر خطراتی که در مورد مصرف قرص استامینوفن در بارداری بیان می‌شود، مربوط به مصرف مداوم و زیاد این قرص است. سعی کنید در طول بارداری از استامینوفن‌های ضعیف‌تر استفاده کنید. هر چقدر رده استامینوفن در بارداری پایین‌تر باشد، عوارض آن نیز کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که مصرف هر رده استامینوفن در بارداری و در چهار هفته اول به شدت برای جنین مضر است. از  همین رو سعی کنید در ۴ هفته اول از هیچ رده استامینوفن در بارداری خود استفاده نکنید.

 

 

عوارض مصرف استامینوفن کدئین در بارداری

 

عوارض مصرف استامینوفن کدئین در بارداری

 

کدئین یک ماده مخدر قوی است که شباهت زیادی به مورفین دارد و برای تسکین دردهای شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوردن قرص‌ استامینوفن کدئین به عنوان یکی از داروهای مضر در بارداری ممنوع است و هر قرصی که در آن کدئین و مورفین به کار رفته است، نباید در این دوران مصرف شود. بیشتر انواع قرص‌های سرماخوردگی و مسکن مقادیری کدئین در خود دارند که خوردن آن‌ها می‌تواند برای جنین خطرناک باشد.

به علاوه مصرف شدید استامینوفن کدئین در بارداری علاوه بر مشکلاتی که ممکن است در بدن نوزاد ایجاد کند، می‌تواند کودک را به این ماده معتاد کند. طوری که کودک بدون مصرف کدئین دائم احساس درد و ناراحتی را تجربه خواهد کرد. بهتر است برای مصرف قرص استامینوفن در بارداری حتماً با پزشک مصرف کنید و در صورت نیاز حتماً به صورت محدود از استامینوفن ساده استفاده نمایید.

 

 

منبع: medicalnewstoday و healthline

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

سه × چهار =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

همه چیز درباره خواص فوق‌العاده زنجبیل و ویروس کرونا، سرفه خشک، میگرن و ...

همه چیز درباره خواص فوق‌العاده زنجبیل و ویروس کرونا، سرفه خشک، میگرن و …

  اوایل شیوع اپیدمی ویروس کرونا یکی از مواد غذایی که به خاطر خواص ضد ویروسی نامش حسابی بر سر زبان‌ها افتاد «زنجبیل» یا زنجفیل بود. چه در طب مدرن و چه طب سنتی ثابت شده که گیاه زنجبیل خواص ضد ویروسی و ضد التهابی بی‌نظیری دارد و علاوه بر این یک ماده خوراکی بی‌نظیر برای مقابله با سرطان پستان و پروستات و ... است. حالا چرا زنجبیل برای مقابله با ویروس کرونا مفید است؟ آیا واقعا زنجبیل سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه علیه ویروس کرونا تقویت می‌کند و ضد ویروس کرونا هم هست؟ آیا همه افراد می‌توانند زنجبیل میل ...
  • 2501 بازدید
  • انتشار: ۱۷-۰۷-۹۹
بهترین رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به نقرس؛ بهترین و بدترین غذاها برای نقرس

بهترین رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به نقرس؛ بهترین و بدترین غذاها برای نقرس

نقرس یک نوع آرتروز و بیماری التهاب مفاصل است. بر اساس آخرین آمار ۸.۳ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به این بیماری هستند. اما خوشبختانه نقرس را می‌توان با مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی کنترل کرد. بهترین رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به نقرس، عدم استفاده از غذاهای حاوی پورین فراوان است. در این مقاله از مجله کوروش به معرفی بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به بیماری نقرس می‌پردازیم.
  • 847 بازدید
  • انتشار: ۰۴-۱۰-۹۹
ترفندهای مؤثر و ساده برای تنظیم خواب کودک از تولد تا 4 سالگی

ترفندهای مؤثر و ساده برای تنظیم خواب کودک از تولد تا ۴ سالگی

برای تنظیم خواب نوزاد تازه متولد شده باید این حقیقت را بدانید که برخی از نوزادان بسیار بیشتر از دیگر نوزادان می‌خوابند. برخی دیگر ممکن است عمیق‌تر بخوابند و برخی دیگر ممکن است بارها در طی خوابشان بیدار شوند. بعضی از آنها در طول شب می‌خوابند، در حالی که برخی دیگر دیر خوابشان می‌برد. کودک شما نیز الگوی بیدارشدن و خوابیدن خود را خواهد داشت و بعید است مانند سایر نوزادانی باشد که می‌شناسید. همچنین بعید است با نیاز شما بخوابد؛ بنابراین سعی کنید هنگام خواب نوزاد برنامه خواب خودتان را هم تنظیم کنید و بخوابید. اگر به فرزندتان شیر ...
  • 341 بازدید
  • انتشار: ۲۵-۰۸-۹۹