همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری | مجله کوروش
خانه » سلامت » همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

 • منتشر شده در ۲۹-۱۱-۹۹
 • 272 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
همه عوارض و تأثیرات مصرف استامینوفن در بارداری از اوتیسم تا ناباروری

استامینوفن یکی از رایج‌ترین داروهای ضد درد و تب در دنیا است که بیشتر از ۷۰ درصد زنان باردار در آمریکا از آن استفاده می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که استامینوفن از داروهای مضر در بارداری است. مصرف استامینوفن در بارداری به صورت خودسرانه می‌تواند کودک را در معرض مشکلات و بیماری‌هایی جدی قرار دهید. به علاوه انتخاب رده استامینوفن در بارداری و همچنین میزان مصرف آن نیز مواردی هستند که باید در این دوران مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با عوارض استامینوفن در بارداری بیشتر آشنا شوید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

 

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

 

طبق توصیه سازمان غذا و دارو (FDA) مادران باردار باید در طول دوران بارداری خود قبل از استفاده از هر قرص و مسکنی یا شیاف ابتدا با پزشک مشورت کند. قرص یا شیاف استامینوفن یک داروی مسکن بدون نسخه است که عده زیادی از مردم دنیا با مشاهده تب و درد از آن استفاده می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که مصرف استامینوفن در بارداری می‌تواند روی اختلال توجه و بیش فعالی کودکان تأثیر بگذارد. از طرف دیگر تحقیقات حاکی از این موضوع هستند که مصرف بیش از اندازه استامینوفن می‌تواند بر باروری کودکان در بزرگسالی نیز مؤثر باشد.

برای مصرف این قرص مسکن بهتر است حتماً با پزشک خود مشورت کنید. زمان مصرف قرص نباید از ۳ روز بیشتر شود و از طرفی بهتر است که در صورت نیاز، فرد با فاصله زیاد و به صورت کاملاً کنترل شده از استامینوفن استفاده کند.

 

 

برای رفع سردرد در بارداری چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

برای رفع سردرد در بارداری چه بخوریم و چه نخوریم؟

 

تاکنون هیچ مطالعه قطعی در مورد تأثیر صد در صدی و عوارض مصرف استامینوفن در بارداری منتشر نشده است. همه مطالعات به ما یادآوری می‌کند که در مصرف استامینوفن در بارداری محتاط باشیم. اما این موضوع را فراموش نکنید که بروز درد در بارداری نیز می‌تواند بر سلامت جنین تأثیر بگذارد.

اگر برای رفع سردرد در بارداری از استامینوفن به مدت محدود و حداکثر ۳ روز متوالی یا کمتر از آن استفاده شود، خطر خاصی برای کودک شما ایجاد نمی‌شود. درد در بدن موجب بروز التهاب می‌شود و این موضوع می‌تواند بیشتر بر سلامت نوزاد شما مؤثر باشد. سعی کنید برای رفع سردرد در بارداری و کاهش نیاز به استامینوفن از قرص‌های تقویتی و روغن ماهی بیشتر مصرف کنید. رعایت یک رژیم غذایی مناسب و استفاده از انواع ویتامین‌ها و نوشیدنی‌ها و دمنوش‌های مجاز در بارداری می‌تواند به شما کمک کند تا بدنی سالم داشته باشید و کمتر دچار بیماری و سردرد شوید.

 

 

ADHD و مشکلات رفتاری از عوارض استامینوفن در بارداری

 

تاکنون مطالعات زیادی بین مشکلات رفتاری در کودکان و مصرف استامینوفن به عنوان یکی از داروهای مضر در دوران بارداری انجام شده است. در یک مطالعه که روی ۱۰۰ هزار مادر در بارداری انجام شد نشان داد که مصرف استامینوفن در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات رفتاری و ADHD در کودکان را افزایش دهد. این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که مادران بیشتر از ۷ روز از استامینوفن استفاده کنند. به همین ترتیب استفاده از این دارو به مدت ۲۹ روز یا بیشتر نیز می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را در کودکان دو برابر کند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد استفاده از استامینوفن با مشکلات رفتاری در کودکان رابطه مستقیم دارد. مادرانی که تا هفته ۱۸ بارداری استامینوفن مصرف می‌کنند، بیشتر شاهد بروز مشکلات رفتاری و علائم بیش فعالی و اختلالات اوتیسم در فرزندان خود هستند. به علاوه زمانی که این دارو در هفته ۳۲ بارداری استفاده شد نیز علائم مشکلات رفتاری و عاطفی در کودکان قابل مشاهده بود.

 

 

عوارض استامینوفن در بارداری و تأثیر آن بر باروری فرزندان

 

عوارض استامینوفن در بارداری و تأثیر آن بر باروری فرزندان

 

مطالعه‌ای که روی رابطه مصرف استامینوفن مادران باردار و مشکلات باروری در فرزندان پسر آن‌ها بر روی موش‌ها انجام شد نشان داد که مصرف استامینوفن به صورت روزانه و به مدت ۷ روز می‌تواند مقدار تستوسترون در نوزادان را تقریباً به نصف کاهش دهد. از طرف دیگر برخی از مطالعات نیز حاکی از آن است که مصرف استامینوفن در سه ماهه اول بارداری می‌تواند بر روی باروری فرزندان دختر مؤثر واقع شود به علاوه مصرف استامینوفن می‌تواند رشد طبیعی اندام‌های تولید مثل فرزندان دختر را مختل کند و علائمی شبیه به سندروم نارسایی تخمدان زودرس در آن‌ها ایجاد نماید. بررسی سه مطالعه روی موش‌ها نشان می‌دهد زمانی که مادران از استامینوفن استفاده می‌کنند فرزندان آن‌ها تخمک کمتری تولید می‌کنند.

 

 

مصرف استامینوفن در بارداری و مشکلات تکلم در فرزند

 

یک مطالعه که روی مصرف استامینوفن و مشکلات مربوط به تکلم و گفتار در کودکان انجام شد نشان داد که در مادرانی که در ماه‌های اول بارداری خود از استامینوفن استفاده می‌کنند، مشکلات مربوط به تکلم معمولاً بیشتر در فرزندان آن‌ها اتفاق می‌افتد. منظور از مشکلات مربوط به تکلم در این مطالعه تأخیر در صحبت کردن کودک است به طوری که در سن ۳۰ ماهگی کودک قادر به بیان کمتر از ۵۰ کلمه باشد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که مادران در ۱۳ هفته اول بارداری خود از استامینوفن استفاده کنند.

 

 

رده استامینوفن در بارداری

 

بروز درد و تب در بارداری می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب وارد کند. بیشتر پزشکان بر این اعتقاد هستند که مصرف کوتاه مدت و محدود استامینوفن در بارداری کاملاً بی‌خطر است و مشکلی برای نوزاد ایجاد نخواهد کرد. بیشتر خطراتی که در مورد مصرف قرص استامینوفن در بارداری بیان می‌شود، مربوط به مصرف مداوم و زیاد این قرص است. سعی کنید در طول بارداری از استامینوفن‌های ضعیف‌تر استفاده کنید. هر چقدر رده استامینوفن در بارداری پایین‌تر باشد، عوارض آن نیز کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که مصرف هر رده استامینوفن در بارداری و در چهار هفته اول به شدت برای جنین مضر است. از  همین رو سعی کنید در ۴ هفته اول از هیچ رده استامینوفن در بارداری خود استفاده نکنید.

 

 

عوارض مصرف استامینوفن کدئین در بارداری

 

عوارض مصرف استامینوفن کدئین در بارداری

 

کدئین یک ماده مخدر قوی است که شباهت زیادی به مورفین دارد و برای تسکین دردهای شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوردن قرص‌ استامینوفن کدئین به عنوان یکی از داروهای مضر در بارداری ممنوع است و هر قرصی که در آن کدئین و مورفین به کار رفته است، نباید در این دوران مصرف شود. بیشتر انواع قرص‌های سرماخوردگی و مسکن مقادیری کدئین در خود دارند که خوردن آن‌ها می‌تواند برای جنین خطرناک باشد.

به علاوه مصرف شدید استامینوفن کدئین در بارداری علاوه بر مشکلاتی که ممکن است در بدن نوزاد ایجاد کند، می‌تواند کودک را به این ماده معتاد کند. طوری که کودک بدون مصرف کدئین دائم احساس درد و ناراحتی را تجربه خواهد کرد. بهتر است برای مصرف قرص استامینوفن در بارداری حتماً با پزشک مصرف کنید و در صورت نیاز حتماً به صورت محدود از استامینوفن ساده استفاده نمایید.

 

 

منبع: medicalnewstoday و healthline

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

  دیدگاه‌ها

  دو × 5 =

  همراه با افق کوروش

  خرید اینترنتی افق کوروش

  در مجله افق کوروش

  6 مورد از خواص عجیب آلوئه‌ورا و ماسک آلوئه‌وار برای پوست و درمان لک و لاغری

  ۶ مورد از خواص عجیب آلوئه‌ورا و ماسک آلوئه‌وار برای پوست و درمان لک و لاغری

  «آلوئه‌ورا» از جمله گیاهان جادویی و اتفاقا در دسترس برای شفاف‌سازی پوست و زیبایی و درخشندگی موهاست در حقیقت آلوئه‌ورا برای زیبایی پوست بسیار موثر است. به جز استفاده از آلوئه‌وار برای درست کردن مربای آلوئه‌ورا و کمپوت آلوئه‌وار که بسیار هم پر خاصیت هستند بد نیست بدانید اغلب برندهای معتبر و مشهور آرایشی و بهداشتی در ترکیب محصولات ممتاز خود از گیاه آلوئه‌ورا استفاده می‌کنند. 6 مورد از خواص عجیب آلوئه‌وار به عنوان گیاهی سرشار از آنتی‌اکسیدان، ماسک آلوئه‌ورا برای پوست و درمان لک صورت و ماسک مو و لاغری و کاهش وزن را از سایت FOOD NDTV در مجله ...
  • 15238 بازدید
  • انتشار: ۱۸-۰۷-۹۷
  درمان خانگی مسمومیت غذایی

  علایم و دلایل مسمومیت غذایی و روش های درمان خانگی آن

  همان طور که از اسم مسمومیت غذایی بر می آید، این بیماری در نتیجه خوردن غذای آلوده، خراب یا سمی اتفاق می افتد. بد نیست بدانید مسمومیت غذایی اصلا غیر معمول نیست. شاید جالب و ناراحت کننده یاشد ولی طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، از هر ۶ آمریکایی ۱ نفر سالانه به نوعی مسمومیت غذایی مبتلا می شود. شایع ترین علائم مسمومیت غذایی هم شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شود. در این مطلب از مجله کوروش به درمان خانگی مسمومیت غذایی، علایم و دلایل آن می پردازیم.
  • 45 بازدید
  • انتشار: ۲۰-۰۴-۰۰
  روش های درمان خانگی و پزشکی پوست مرغی شدن پوست

  علت پوست مرغی شدن پوست و روش های درمان آن

  کراتوز پیلارس که با پوست مرغی شدن پوست شناخته می شود یک بیماری شایع پوستی است. در این بیماری برجستگی ها و دانه های ریزی روی پوست ظاهر می شود. این دانه ها و جوش های ریز در واقع سلول های مرده پوستی هستند که گاهی به رنگ قهوه‌ ای و یا قرمز به نظر می رسند. در این مقاله از مجله کوروش به بررسی علل و عوامل پوست مرغی شدن پوست و روش های درمان آن پرداخته ایم.
  • 48 بازدید
  • انتشار: ۱۴-۰۴-۰۰