طرز تهیه و ترکیب ادویه اورفا کباب یکی از لذیذترین و مشهورترین کباب های ترکیه

طرز تهیه و ترکیب ادویه اورفا کباب یکی از لذیذترین و مشهورترین کباب های ترکیه


30 دی 1399 . زمان مطالعه: 5 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

ترکیه سرزمین کبا‌ب‌های متنوع است، اما در میان کباب‌هایی که در این کشور حسابی طرفدار دارد، اورفا کباب یکی از مشهورترین‌هاست. نام این کباب بر اساس شهری به نام اورفا انتخاب شده و نوعی کباب کوبیده ترکیه ای است. اورفا کباب با گوشت چرخ کرده به علاوه کمی سبزیجات و ادویه مخصوص درست می‌شود. در ضمن اورفا کباب را کمی آبدار از روی آتش برمی‌دارند و همین باعث می‌شود هوس‌برانگیز شود. در این مطلب از مجله کوروش به طرز تهیه اورفا کباب ترکیه، یکی از لذیذترین و مشهورترین کباب‌های ترکی از سایت thespruceeats پرداخته‌ایم. اگر عاشق کباب هستید، از ما به شما نصیحت که حتما برای یک بار هم که شده، آن را درست کنید و در دور‌همی‌تان میل کنید.

 

طرز تهیه اورفا کباب ترکیه

 

تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

 

مواد لازم

گوشت چرخ شده: ۷۰۰ گرم

نان سفید : ۳ برش

تخم مرغ بزرگ: ۱ عدد

نمک: ۳  قاشق چایخوری

پودر فلفل سیاه: ۲  قاشق چای خوری

پودر سیر: ۲  قاشق غذاخوری

پودر پیاز: ۲  قاشق غذاخوری

زیره آسیاب شده: ۱  قاشق غذاخوری

پاپریکا شیرین: ۱  قاشق غذاخوری

برگ جعفری (ساطوری شده): ۱/۳ لیوان دسته دار فرانسوی

شوید (ساطوری شده):  ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی

 

 

طرز تهیه اورفا کباب ترکیه

 

تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

 

مرحله اول

 

برای درست کردن اورفا کباب ابتدا با قرار دادن سیخ‌های چوبی در یک ظرف آب شروع کنید. بگذارید تا زمانی که مایه کباب را آماده می‌کنید، خیس بخورد. این کار باعث می‌شود، قسمت‌های دیگر سیخ که در معرض حرارت زغال هستند، نسوزند. جعفری و شوید را بشویید و آب اضافی آن را تکان دهید. ساقه و برگ‌ها را جدا کنید. فقط برگ‌ها را با چاقو یا در مخلوط‌کن ریز خرد کنید.

تخم مرغ، نمک،‌ پودر زیره، پودر پاپریکا، فلفل سیاه، پودر پیاز، پودر سیر،‌ شوید و جعفری ساطوری شده را اضافه کنید. مواد را در مخلوط کن بریزید تا حدود ۲۰ دقیقه مواد را مثل مایه کباب کوبیده با هم ورز دهد. گوشتی که در فرآیند مخلوط کردن در کناره‌های کاسه قرار می‌گیرد، چندین بار به مرکز برگردانید. با این کار مخلوط یکنواخت‌تری ایجاد می‌شود.

اگر میکسر ندارید‌، دستکش بپوشید و همه مواد را با هم برای مدت حدود ۲۰ دقیقه با هم ورز دهید. وقتی مخلوط گوشت قوام پیدا کرد، آماده است. روی ظرف را سلفون بکشید و آن را در یخچال به مدت حدود ۳۰ دقیقه استراحت دهید.

 

 

مرحله دوم

 

تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

 

زغال‌ها را آماده و حرارت را یکنواخت کنید. این میزان مخلوط گوشت، برای تهیه ۲۵ اورفا کباب کوچک کافی است ولی اگر از سیخ‌های بزرگ‌تر استفاده می‌کنید، تعداد آنها کمتر خواهد شد.

سیخ چوبی یا فلزی را در یک دست نگه دارید، یک توپ گوشت را با دست دیگر بردارید. با باز و بسته کردن کف دست و انگشتان خود، مواد را در امتداد چوب قالب بزنید تا یک لوله باریک بلند ایجاد کنید. در صورت تمایل می‌توانید انتهای آن را کمی مخروطی کنید تا بهتر به چوب بچسبد.

کباب‌ها را به صورت ردیفی روی حرارت زغال یا گریل (با حرارت متوسط) قرار دهید. اگر از گریل استفاده می‌کنید هر سیخ را به صورت مورب به خطوط روی رنده گریل قرار دهید. این کار باعث می‌شود که خطوط هماهنگی روی کباب‌ها بیفتد. بگذارید اورفا کباب‌ها را آنقدر به هر دو طرف بچرخانید که کاملا سرخ یا قهوه‌ای شوند. برای تزیین، می‌توانید فلفل سبز تند و  گوجه فرنگی را نیز در کنار کباب کنید.

 

 

فوت و فن‌ های طرز تهیه اورفا کباب ترکیه ای

 

تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

 

*می‌توانید به جای پودر سیر و پودر پیاز از پیاز و سیر تازه استفاده کنید ولی حتما آب آنها را بعد از رنده کردن کاملا بگیرید.

 

*هر چه بیشتر مواد را ورز دهید، احتمال اینکه از روی سیخ بریزند، کمتر می‌شود.

 

*در همان مرحله ابتدایی که کباب‌ها را روی حرارت زغال قرار می‌دهید، به سرعت کباب‌ها را زیر و رو کنید. به محض اینکه رنگ کباب‌ها تغییر کرد، آنها را برگردانید. این کار به چسبیدن کباب‌ها به سیخ‌ها بسیار کمک می‌کند.

 

*اورفا کباب را هم با نان و هم با برنج می‌توان سرو کرد.

 

ادویه کباب ترکی

 

تهیه-اورفا-کباب-ترکیه

 

معمولا در بیشتر کباب‌های ترکیه‌ای، از ادویه مخصوص کباب ترکی استفاده می‌شود. این ادویه شامل پونه کوهی خشک، فلفل چیلی، دارچین، نعناع خشک، پاپریکا (شیرین و تند)، زیره، فلفل سیاه می‌شود.

در طرز تهیه اورفا کباب ترکیه‌ای از پودر زیره، فلفل سیاه و پاپیرکا استفاده شده است در حالی که در دیگر کباب‌ها ممکن است از ادویه‌‌‌های دیگری هم استفاده شود. اما معمولا پایه اصلی ادویه‌های کباب ترکی را این چند ادویه تشکیل می‌دهند.

 

کالابرگ الکترونیک